Romanian PC Forum Sabitech Media - web design, gazduire web, promovare, seo, logo design si branding

Go Back   Romanian PC Forum > Jocuri si Multimedia > Foto > Galerie foto

Galerie foto Show me what you've got?!

Reply

Thread Tools
Old 12.06.2015, 15:53   #1
Ayumi
RPC Senior Member

Ayumi's Avatar

Default Experimente fotografice

Microbul fotografiatului - sa spun asa - m-a "prins" cam de pe vremea cand eram studenta in anul 2 sau 3 de facultate. Sincer nu-mi mai amintesc cand mi-am luat primul aparat de fotografiat.

De atunci tot fotografiez. Nu ratez ocaziile ce mi se ivesc atunci cand vine vorba de "a fotografia ceva". De-a lungul anilor am avut de-a face cu mai multe aparate foto "mici".

Iata ce-am reusit eu sa fotografiez de-a lungul anilor. Sunt fotografii din natura mai mult.

Fotografiile urmatoare au fost realizate cu un aparat de foto Fuji. (Am urat aparatul ala!)

1. Prispa casei parintilor mei de la tara. Bunica nu mai locuieste acolo. (PS. Bunica in cauza inca mai traieste si are 95 de ani. Se afla la un camin de batrani acum)

2. Intrarea in curtea Manastirii Brebu, Prahova.

3. Lacul din spatele Manastirii Brebu, Prahova.

Pentru ca nu stiu numarul maxim de fotografii permise intr-un post, am sa ma limitez la cate 3 poze / post.
Alin99 (12.06.2015), bogdan (13.06.2015), COMAN DINU-VICE (14.06.2015)
Old 12.06.2015, 17:30   #2
Alin99
RPC Gold Member

Alin99's Avatar

Default Re: Experimente fotografice

Frumos,felicitari, ai ochi pentru peisaje!
Alin99 is offline   Reply With Quote
Old 13.06.2015, 10:05   #3
Ayumi
RPC Senior Member

Ayumi's Avatar

Multumesc. Eh! Sunteti dumneavoastra dragut, insa nu sunt fotograf profesionist, ci mai mult un amator...

Alte poze: Acestea sunt facute cu un aparat marca Samsung.

1. Lacul ce se poate vedea cand te duci pe DN1 spre Manastirea Caraiman.

2. Muntele Caraiman. Evident, n-am pozitionat prea bine aparatul...

3. Un ponei din curtea Manastirii Caraiman. Imi pare rau acum ca nu m-am dus mai aproape de el...
Alin99 (14.06.2015), bogdan (13.06.2015), COMAN DINU-VICE (14.06.2015)
Old 13.06.2015, 15:08   #4
bogdan
RPC Super Moderator

bogdan's Avatar

Foarte frumoase ! Nu conteaza profesionist/amator; conteaza locul si momentul surprins.
In poza 2 se vede un pic si Crucea Eroilor.
Am tot cautat printre pozele mele da' nu mai stiu unde am niste serii facute in ani diferiti, care ar fi "inversul" pozei 2: de la Crucea Eroilor spre Manastirea Caraiman.
Old 13.06.2015, 16:01   #5
Ayumi
RPC Senior Member

Ayumi's Avatar

Multumesc domnule Bogdan pentru incurajare si raspuns.

Poze facute cu diverse aparate. (Samsung, Fuji, Sonny). Inca nu am reusit sa testez aparatul pe care-l am in prezent: Panasonic Lumix cu lentila Leica...

1. Lacul de la Manastirea Cernica

2. O catelusa pe care o avea bunica mea la tara.

3. Cactusul meu, atunci cand l-a primit mama mea.

4. Cactusul meu, anul trecut, in 2014.

Alin99 (14.06.2015), COMAN DINU-VICE (15.06.2015)
Old 13.06.2015, 23:13   #6
bogdan
RPC Super Moderator

bogdan's Avatar

Quote:
Originally Posted by Ayumi View Post
Multumesc domnule Bogdan pentru incurajare si raspuns.

Ayumi, spune-mi direct Bogdan si e OK. Apreciez politetea de care dai dovada, insa noi aici suntem o comunitate in care nu exista unii mai "cu rang" decat ceilalti. Adreseaza-te cu incredere oricui la persoana a II-a singular.
Alin99 (14.06.2015), AnbuBlack (13.06.2015), COMAN DINU-VICE (14.06.2015)
Old 14.06.2015, 09:44   #7
Ayumi
RPC Senior Member

Ayumi's Avatar

Am inteles sfatul si o sa incerc sa il urmez. Sa continuam "sirul" fotografiilor...

Urmeaza un sir de 3 poze realizate la Dambovicioara, Romania in anul 2012.

1.

2.

3.

4. Un strut. L-am fotografiat la Manastirea Pasarea, Romania. Este situata undeva in apropierea Manastirii Caldarusani.

Alin99 (14.06.2015), COMAN DINU-VICE (15.06.2015)
Old 14.06.2015, 20:45   #8
Emanuelul
RPC Gold Member

da-ne te rog si ceva date tehnice, ce aparat, modelul exact, ce setari ai avut, ce reguli de incadrare si compozitie artistica ai avut in consideratie, chestii din astea UTILE ca asa SA PUI DOAR POZE FRUMOASE SI ATAT scuza-ma, dar e plin netul si Feisbucul
Alin99 (14.06.2015), COMAN DINU-VICE (15.06.2015), konstantine (14.06.2015), XVanish (15.06.2015)
Old 14.06.2015, 21:57   #9
konstantine
RPC Gold Member

konstantine's Avatar

Send a message via Skype™ to konstantine

Am gasit ceva interesant aici
In subsolul paginii
Old 15.06.2015, 13:11   #10
Ayumi
RPC Senior Member

Ayumi's Avatar

Quote:
Originally Posted by Emanuelul View Post
da-ne te rog si ceva date tehnice, ce aparat, modelul exact, ce setari ai avut, ce reguli de incadrare si compozitie artistica ai avut in consideratie, chestii din astea UTILE ca asa SA PUI DOAR POZE FRUMOASE SI ATAT scuza-ma, dar e plin netul si Feisbucul
Din pacate, nu stiu amanunte tehnice referitoare la vechile mele aparate de fotografiat. Tin sa mentionez ca le-am uplod-at candva pe tinypic, insa cand m-am trezit cu o poza "inlocuita", am renuntat urgent la a mai uploda la ei.

Quote:
Am gasit ceva interesant aici
In subsolul paginii
- Este interesant ca ati gasit acel topic. Acela era ex-nick-ul meu. Din pacate, acel cont nu mai e activ. E inutilizabil.

Daca faptul ca ati gasit acea pagina inseamna ceva "rau", atunci ma opresc in a mai pune fotografii. Oricum nu pot furniza date Utile asa cum mi se cere...

bogdan (16.06.2015)
Old 15.06.2015, 13:55   #11
XVanish
RPC Administrator

XVanish's Avatar

Send a message via Yahoo to XVanish Send a message via Skype™ to XVanish

Fotografiile tale sunt frumoase si destul de reusite din punct de vedere "tehnic". Insa daca doresti sa-ti perfectionezi tehnica atunci va trebui sa faci un pas inainte, sa incepi sa lucrezi pe manual (daca aparatul iti permite) si sa tii cont de cateva asa zise "reguli de baza" in ale fotografiei.

Momentan nu prea am timp sa stau mult pe forum ca sa iti studiez atent toate pozele insa din ce am vazut fugitiv pot sa-ti "critic constructiv" cateva cadre ca sa iti pot atrage atentia asupra catorva chestii de care sa tii cont pe viitor pentru a-ti inbunatati "tehnica" si ochiul fotografic. Banuiesc ca asta e si unul din motivele pentru care le-ai postat, ca sa ne spunem parerea si sa te perfectionezi.

Te rog sa-mi confirmi si voi incerca cat mai repede sa-ti dau cateva exemple de inbunatatiri pe baza a ce am vazut pana acum.

Foloseste Google si YouTube inainte de a pune intrebari stupide!
XVanish is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to XVanish For This Useful Post:
Alin99 (15.06.2015), COMAN DINU-VICE (15.06.2015)
Old 15.06.2015, 14:33   #12
Ayumi
RPC Senior Member

Ayumi's Avatar

Quote:
Originally Posted by XVanish View Post
Fotografiile tale sunt frumoase si destul de reusite din punct de vedere "tehnic". Insa daca doresti sa-ti perfectionezi tehnica atunci va trebui sa faci un pas inainte, sa incepi sa lucrezi pe manual (daca aparatul iti permite) si sa tii cont de cateva asa zise "reguli de baza" in ale fotografiei.

Momentan nu prea am timp sa stau mult pe forum ca sa iti studiez atent toate pozele insa din ce am vazut fugitiv pot sa-ti "critic constructiv" cateva cadre ca sa iti pot atrage atentia asupra catorva chestii de care sa tii cont pe viitor pentru a-ti inbunatati "tehnica" si ochiul fotografic. Banuiesc ca asta e si unul din motivele pentru care le-ai postat, ca sa ne spunem parerea si sa te perfectionezi.

Te rog sa-mi confirmi si voi incerca cat mai repede sa-ti dau cateva exemple de inbunatatiri pe baza a ce am vazut pana acum.
Sigur ca pentru a ma perfectiona si a primi sfaturi le pun. Daca vroiam sa le pun doar de dragul de a "ma da mare" ca stiu sa fac poze, nu mai deschideam topic.

Am afirmat ca le uplodam pe Tinypic, insa in graba mea, am uitat sa specific "de ce". Era singurul - pana acum, din cele stiute de mine - care oferea in momentul incarcarii pozei din laptopul meu -> pe site-ul lor date despre aparatul meu de fotografiat.

Nu am mai intalnit - momentan - un alt site de upload care sa ofere atatea "date" despre o banala poza incarcata.

Faptul ca acel cont de pe Calatorie si Fotografie nu mai e utilizabil si nici persoana care-mi dadea sfaturi nu a mai continuat sa mi le dea, m-a "dezumflat" putin... Adica am ramas pe loc, in "stand by" cu evolutia pe plan fotografic...

Totusi... se pare ca am realizat si singura, inainte de a primi sfaturi de la cineva, experimente in ceea ce priveste "unghiul" unei poze... Va pot demonstra cu un sir de 4 fotografii realizate la Dambovicioara, in anul 2011:

1.

2.

3.

4.

Eu insami recunosc neindemanarea mea de a realiza fotografii. Tin sa va spun ca in anul 2012, in luna august, cand am revenit la Dambovicioara, acele cascade nu mai erau. Disparusera!
bogdan (16.06.2015), COMAN DINU-VICE (15.06.2015), XVanish (15.06.2015)
Old 15.06.2015, 20:56   #13
XVanish
RPC Administrator

XVanish's Avatar

Dintre aceste 4 fotografii doar prima e ok. De ce? Pentru ca subiectul e cascada iar in toate celelalte incadrarea lasa de dorit, ai taiat subiectul. Si zidul respectiv ajuta la compozitie insa in ultima poza nu prea imi spune nimic... nici zidul si nici cascada taiata. Deci parerea mea e ca doar prima arata cat de cat ok.

Banuiesc ca era deal/munte in spate, plin de copaci inalti? Cum era sa nu incadrezi drumul acela (care nu-mi spune nimic si nici nu are rolul de a-mi duce privirea spre subiect) si sa incadrezi vertical de la baza cascadei si pana la cer, incluzand si copacii de sus dar si o parte din zid care impreuna cu cascada care curge spre stanga ma ducea cu gandul la continuitate? Nu cunosc zona respectiva insa incerc sa-mi imaginez cum ar fi o astfel de incadrare... superba, sau gresesc?

Cum adica a disparut cascada?... era "artificiala", construita de cineva initial?

The Following 3 Users Say Thank You to XVanish For This Useful Post:
bogdan (16.06.2015), COMAN DINU-VICE (15.06.2015), konstantine (15.06.2015)
Old 16.06.2015, 00:11   #14
bogdan
RPC Super Moderator

bogdan's Avatar

Quote:
Originally Posted by XVanish View Post
Cum adica a disparut cascada?... era "artificiala", construita de cineva initial?
Probabil a secat...
konstantine (16.06.2015), XVanish (16.06.2015)
Old 16.06.2015, 00:58   #15
XVanish
RPC Administrator

XVanish's Avatar

Asa ma gandeam si eu, ori secase ori era "artificiala" si s-au saturat de ea

Old 18.06.2015, 11:14   #16
Ayumi
RPC Senior Member

Ayumi's Avatar

Nu stiu ce fel de cascade erau acelea. Cert e ca in anul 2012 nu mai erau. Nu mai curgea apa pe-acolo. Multumesc pentru sfaturile date.

Marturisesc urmatorul lucru: critica mi s-a parut cam aspra, dura, rece... Insa sunt constienta ca acesta e rolul unei critici.

Cred ca as fii multumita daca as gasi un loc unde sa uplodez pozele si sa mi se ofere informatii despre poza uplodata. V-am mai spus, TinyPic oferea acest lucru. Imi spunea tipul de aparat cu care fusese facuta poza si alte amaunte, insa Nu ma intorc la ei, pentru ca inlocuiesc pozele cand ti-e lumea mai draga.

Asa, sa pun niste simple poze si sa nu dau detalii, iar nu e bine ca mi se atrage atentia asupra acestui aspect.

Am sa mai pun un sir de 4 poze ce s-a vrut a fii un fel de "experiment" floristic...

1.

2.

3.

4.
bogdan (19.06.2015), XVanish (20.06.2015)
Old 19.06.2015, 01:35   #17
bogdan
RPC Super Moderator

bogdan's Avatar

Panselutele imi plac cel mai mult, insa incearca sa nu mai "tai" din ele la incadrare. Altfel, o poza frumoasa, armonioasa, care nu are elemente "artificiale" ce nu si-ar gasi locul in cadru.
A, inca ceva: intotdeauna cand gasesti un subiect frumos (evident, static) de prins in poza, trage mai multe cadre pe fiecare unghi din care incerci incadrarea. Treaba asta se facea cu mare cheltuiala pe aparatele vechi cu film, dar acum costul e practic zero la cele digitale. La urma, daca ai mai multe poze, o poti pastra pe cea care ti se pare ca e cea mai reusita. In fine, merita sa faci asa daca intr-adevar gasesti o imagine in care sa reiasa armonie a elementelor (sper ca nu te superi daca iti spun ca frumusetea "cascadei" de flori din prima imagine e stricata de fundalul cu un gard banal, un stalp si o casa "patrata", fara niciun element arhitectural decorativ).
XVanish (20.06.2015)
Old 19.06.2015, 11:36   #18
Ayumi
RPC Senior Member

Ayumi's Avatar

Nu ma supar pentru ceea ce ai spus. Chiar eu recunosc ca la prima poza m-am apropiat prea mult de subiectul pe care am vrut sa il fotografiez.

Imi pare rau ca nu pot oferi mai multe date tehnice privind setarile unui aparat de fotografiat sau alte lucruri ce par utile pentru anumiti useri.

Pot doar sa va spoun ca cea mai recenta "experienta" a mea s-a realizat de la un aparat Panasonic Lumix, dotat cu lentila Leica. Am reusit numai sa fotografiez niste artificii pe timp de noapte, caci nu mi-am dat seama inca ce trebuie sa fac pentru a filma de pe aparatul meu de fotografiat.

Iata ce a iesit, in cele ce urmeaza:

1.

2.

3.

4.

5.
Old 19.06.2015, 21:54   #19
bogdan
RPC Super Moderator

bogdan's Avatar

Asta e foarte greu... sa scoti poza artistica din focuri de artificii.... La asa ceva chiar iti trebuie aparat foto zdravan si musai trepied.
Am si eu cateva incercari cu o "savoniera" Canon PowerShot A85 (da, e vechi si aparatul si poza ).
Smecheria la focurile de artificii e sa mergi pe setari manuale si sa lasi un timp de expunere mai mare, astfel incat sa obtii efectul de "coada" al artificiilor. Bineinteles, nu trebuie sa mai ai nicio sursa de lumina statica spre cer, altfel s-a stricat totul !
Asta am reusit eu cu expunere 2s, F/8, iso 50:
img_2177.jpg
Musai ISO mic, altfel iese zgomot de fond nasol ("pureci" pe imagine). Timpul ala de expunere de 2s e exagerat, dar n-ai cum sa stii cand explodeaza artificia, asadar in 2 s de expunere ai sanse sa prinzi ceva (chiar cu un aparat foto stil "savoniera"...). Dezavantajul e ca trebuie tinut cat mai nemiscat; ori faptul ca l-am miscat se vede in traiectoria mai "unduita" a urmei de la artificie
O alta problema e in partea dreapta a imaginii, era un copac acolo si lumina e filtrata prin frunze (de-asta apare intrerupta linia luminoasa). Din pacate se inghesuia lumea la greu si n-am putut prinde un loc cu deschidere mai buna

img_2181.jpg
Asta e cat de cat mai OK, macar se mascheaza frunzisul ala.

img_2187.jpg
Victima a timpului mare de expunere: un sfarsit de explozie miscat rau, apoi "explozia curenta" taiata de frunzis

img_2197.jpg
"Palmierul" asta ma salveaza: nu se vede prea tare ca-i miscat

img_2252.jpg
Asta ar fi fost frumoasa daca nu era miscata si daca nu era pomul (de data asta se vede tare frunzisul datorita luminii puternice din spate).

La toate pozele de mai sus, incadrarea lasa mult de dorit, dar la artificii... incadrarea perfecta e 100% noroc, n-ai cum sa stii unde va exploda
konstantine (20.06.2015), XVanish (20.06.2015)
Old 20.06.2015, 00:41   #20
konstantine
RPC Gold Member

konstantine's Avatar

Send a message via Skype™ to konstantine

Bogdane,esti un "vrajitor".Ai reusit sa incarci pozele,cu proprietati cu tot.
:-)
Attached Images
File Type: jpg 2015-06-20_013801.jpg (28.0 KB, 4 views)

Bookmarks

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools

Posting Rules