Romanian PC Forum Sabitech Media - web design, gazduire web, promovare, seo, logo design si branding

Go Back   Romanian PC Forum > Hardware > Intel

Intel Placi de baza si procesoare.

Reply

Thread Tools
Old 31.01.2009, 08:50   #1
XVanish
RPC Administrator

XVanish's Avatar

Send a message via Yahoo to XVanish Send a message via Skype™ to XVanish
Default MB: Asus Rampage 2 Extreme

Quote:
Concluzie: Rampage 2 Extreme e atat de bogata in dotari si componente de calitate, incat desi vine in format Extended-ATX tot nu a fost loc pentru toate componentele onboard, placa de sunet si regulatorul pentru tensiunea QPI fiind exilate pe PCB-uri anexe. Daca la filme de obicei partea a doua e mai slaba decat originalul, aici Asus nu se abate deloc de la declaratiile de pe ambalaj si Rampage 2 Extreme promite sa fie cel putin la fel de buna ca predecesorul sau.
Preview

Foloseste Google si YouTube inainte de a pune intrebari stupide!
XVanish is online now   Reply With Quote
Old 10.02.2009, 15:01   #2
mit78
RPC Friend

mit78's Avatar

Smile Re: MB: Asus Rampage 2 Extreme

te platesc astia sa le faci reclama,glumind acuma,ai grija sa nu te molipsesti de la ei,sunt jucatori inraiti de 3dmark,si in timpul liber solitaire in retea.
Old 11.02.2009, 08:02   #3
XVanish
RPC Administrator

XVanish's Avatar

Default Re: MB: Asus Rampage 2 Extreme

Relax, nu fac reclama la nimeni. Atata timp cat este vorba de o informatie utila se poate posta link catre respectiv-ul site. Daca principalele surse sunt bit-tech, xs s.a.m.d. asta nu inseamna ca acceptam informatii doar de la straini. Ca echipa lab501 este deocamdata cea mai ok de la noi asta nu inseamna ca le fac reclama. Daca tu ai face review-uri la nivelul lor si a celorlalti fii sigur ca ai gasi link si de la tine. Atata timp cat ei sunt singurii romani care fac teste si review-uri mai de doamne-ajuta, iar noua ne sunt utile, nu vad unde e problema. Am postat link-uri si catre crazypc, cg si alte comunitati romanesti chiar daca intr-o mare sau mica masura ne sunt "concurente". Ma intereseaza informatia in sine, restul aspectelor au o foarte mica importanta.

/stiu ca ai glumit dar totusi am vrut sa clarific aceste lucruri.

Old 25.02.2009, 20:19   #4
mit78
RPC Friend

mit78's Avatar

glumeam,ideea este ca cei din romania fac teste si review-uri pentru vinzari cat mai mari,cam toti dintre ei,lucreaza la firme de it,cam asa sta treaba la noi.
Old 25.02.2009, 22:19   #5
XVanish
RPC Administrator

XVanish's Avatar

Din pacate aici trebuie sa iti dau dreptate...

Last edited by XVanish; 25.02.2009 at 22:23.
Old 06.07.2009, 10:14   #6
bmco
RPC Beginner

Smile Re: MB: Asus Rampage 2 Extreme

Daca nu vrei sa pui un 975x cu racire freon + racire cu apa pe toata placa si vrei racire cu apa si un i920 atunci aia de la gigabyte au solutie buna buna.

Singurul lucru care ma dezamageste e ca NU are din fabrica racire cu apa, de asta nu as alege-o si apoi dezamageste ( sunt doua lucruri in total ) ca daca nu pui racirea si procesorul mentionate mai sus, nu se merita , poti alege si ceva mai ieftin la un 800 de lei si tot acolo ajungi fara sa bagi aiurea banii in rampage...
Deci ea in sine nu ar fi scumpa, dar e pacat sa nu pui procesor + racire de 100 de milioane, ca de abi atunci incepe sa straluceasca.

Si raman astfel 2 potentiali clienti - categorii de -. Aia care plm castiga in mana de la 50 de milioane si stau cu parintii si isi permit jucarii din astea, sau profesionistii care au un plan de afaceri si timpul castigat ii ajuta sa-si amortizeze investitia in maxim 2 luni, daaaar , oamenii astia nu se risca cu oc-ul si zic ce plm, imi fac un intel skull trail cu doua xenon cu 2 x gtx 295 si am muuult mai multa performanta si nici nu ma complic cu overclockari, ca o merge, ca n-o merge - aceasta este varianta pe care o aleg si eu de o mie de ori inainte de cea cu extreme oc-ul extreme scump, adic oc-ul are ca idee sa investesti in sistem de racire, placa de baza si proc 40 de milioane si sa devansezi ceva ce te-ar costa 120 de milioane si sa mai si faci bani cu timpul salvat, dar cu jucariile astea pur si simplu nu e practic, adica un skull trail cu doua 975x da, ambele racite cu freon si duse la 6 GHz ,da, altfel...

Sa strang niste bani si la fel, daca se merita, in functie de directia afacerilor mele, imi cumpar o unealta bazata pe sistemul asta, skull trail.

Momentam am.... lasa, o sa postez niste poze mai pe maine - 7 iulie 2009 -.

Vasi

Last edited by bmco; 06.07.2009 at 10:24.
bmco is offline   Reply With Quote
Old 06.07.2009, 11:28   #7
bmco
RPC Beginner

O alta chestie care ma dezamageste este ca iti baga pe gat o placa audio.

Adica ce Dumnezeu, eu de ex am bose companion 5 si nu vreau sa platesc un 100-200 de lei in plus pentru ca imi bagi pe gat o placa audio!

Mai bine o faceau cu racire pe apa in loc sa umfle pretul cu placa audio, altfel dai vreo 1000 de lei pe blocuri de apa si in banii astia iau skull trail - parerea mea despre asta am scris-o mai sus - ( intr-adevar blocudile luate separat sunt mai bune, dar sunt bune numai daca, repet, pui racire pe freon pe procesor), altfel sa raceti i920 si sa-l ti clockat 24/7, racirea de pe gigabyte x58 extreme e taman buna ( nu laud gigabyte, de obicei sunt cu asus si evga, dar au scos o placa draguta acum ).

Ca idee, tehnologia hyper-threading chiar face ca procesoarele i7 sa faca app. cat doua xeoane din alea gen q6600 si sa consume mai putin - oricum un sistem dual procesor quad > 1xi7 quad.
Deci e si un avantaj sa ai i7. Eu vad solutia i7 , un gigabyte extreme, racire pe apa pt proc + placa de baza + i920 la 3.6 24/7 - ca sa nu crape dupa 6luni - un an. Si ai un sistem foarte bine pus la punct daca esti profesionist si nu ai prea multi bani.

THE END

Last edited by bmco; 06.07.2009 at 11:47. Reason: mai multe
bmco is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools

Posting Rules