Romanian PC Forum Sabitech Media - web design, gazduire web, promovare, seo, logo design si branding

Go Back   Romanian PC Forum > Software > Mac

Mac iMac, iBook, iSight, iTunes, iPod, iPhone... totul despre Apple Macintosh.

Reply

Thread Tools
Old 02.10.2014, 16:00   #21
AnbuBlack
*nix enthusiast

AnbuBlack's Avatar

Default Re: mac pentru proiectare

Este cu du-te vino treaba asta cu harware și licență și nu prea se poate face comparația cu transmisiile de la mașini, la o mașină numai aștepți un update, pe cānd la un software da. Licența este implementată de mult, dar și-au dat seama că nu sunt foarte mulți doritori să cumpre un hardware exclisivist și la nivel mondial nu cred că există un segment de piață mai mare de 5%, iar asta īnseamnă īncasări puține, dar dacă se poate instala pe un hardware cāt mai diversificat atunci >$ īn cont, iar diferentă față de licența MS este uriașă, plus că nu īți mai trebuie antivirus, ai compatibilitate cu software-ul GNU/Linux. La capitolul marketing stau excelent băieții și fetele de la Apple.

AnbuBlack is offline   Reply With Quote
The Following User Says Thank You to AnbuBlack For This Useful Post:
ono (03.10.2014)
Old 02.10.2014, 16:59   #22
sdw
RPC Gold Member

O utilizare legala a licentei ar fi rularea intr-o masina virtuala (de exemplu la servere) - dar si aici e o chestie, ca hostul trebuie sa fie tot o masina Apple.
bogdan (02.10.2014)
Old 02.10.2014, 19:07   #23
bogdan
RPC Super Moderator

bogdan's Avatar

OK Anbule, astepti si updates, dar atunci cand ai cumparat legal acel soft, ai dreptul si la updates, acestea facand parte din acel bun platit. Pana la urma l-ai platit si dpdv comercial respecti clauzele tranzactiei: folosesti o singura copie a acelui soft, pe un singur sistem.

Atata vreme cat vand la liber OS-ul fara a verifica daca intr-adevar ai dreptul sa-l rulezi (conform EULA formulata de ei), acea clauza din EULA devina abuziva. Nu tu in calitate de cumparator trebuie sa te informezi daca ai dreptul sa folosesti ceva ce vrei sa cumperi, ci vanzatorul trebuie sa te informeze / verifice daca ai dreptul (asta bineinteles inainte de a face plata). De-asta si exemplul meu cu pusti/pistoale: daca te duci intr-un magazin de arme si vrei sa cumperi o pusca de vanatoare, prima intrebare a vanzatorului va fi "Aveti permis ?". Daca nu, la revedere, e un produs a carui detinere/folosire e restrictionata. Dar intrebarea vanzatorului nu va veni dupa ce tu ai facut plata.

Exista destule clauze abuzive in licente: de ex. interzicerea revanzarii. Cu ce e mai deosebit un produs software fata de orice alt produs comercial ? Cu nimic. Se poate interzice revanzarea (second-hand) a unui produs ? Nu. Exact la fel a decis si Curtea Europeana de Justitie vs. clauzele abuzive ale unor licente privind revanzarea de software.

@sdw: oare chiar o merita sa rulezi pe un server OS X ? Nu-mi dau seama in ce conditii chiar merita (daca ai retea de macuri si folosesti tehnologii de-ale lor, de genul ActiveDirectory / Exchange de la M$ ?). Altfel ... linux sau *BSD; prefer sa rulez un *BSD gratis decat un pseudoBSD pe bani

Last edited by bogdan; 02.10.2014 at 19:18.
bogdan is offline   Reply With Quote
The Following 3 Users Say Thank You to bogdan For This Useful Post:
Alin99 (03.10.2014), AnbuBlack (02.10.2014), ono (03.10.2014)
Old 02.10.2014, 20:54   #24
sdw
RPC Gold Member

Quote:
Originally Posted by bogdan View Post
@sdw: oare chiar o merita sa rulezi pe un server OS X ? Nu-mi dau seama in ce conditii chiar merita (daca ai retea de macuri si folosesti tehnologii de-ale lor, de genul ActiveDirectory / Exchange de la M$ ?). Altfel ... linux sau *BSD; prefer sa rulez un *BSD gratis decat un pseudoBSD pe bani
Habar n-am, probabil nu merita decat daca ai nevoie de cine stie ce aplicatii care nu exista pe Linux/BSD. Personal mi se pare foarte straniu mediul MacOSX, nu pot sa ma obisnuiesc eu el. Plus ca booteaza ingrozitor de greu, e foarte enervant.
bogdan (02.10.2014), ono (03.10.2014)
Old 03.10.2014, 10:33   #25
ono
RPC Gold Member

La servere nu cunosc, dar nu cred că e mare deosebire īntre un server Apple și unul BDS ( ca să-l citez pe Bogdan ) dacă avem īn vedere ce face unul și ce face celălalt.
Dar e păcat să amestecăm ideile. Continui să cred că macul pe desktop este un lucru pozitiv și cāt de poate de fiabil, chiar instalat pe un hardware non-Apple. Că poți să faci cu el ce face și cineva care și-a instalat FreeBSD, de exemplu, e adevărat. E ca și cum mi-aș cumpăra Mercedes sau aș prefera un matiz la māna a doua. Īn fond, pot ajunge pānă la Timișoara, să zicem, cu ambele. Doar că un FreeBSD nu poate fi comparat cu un matiz la māna a doua. De ce? Pentru că oferă același confort ca și mac-ul. ( după ce le cunoști perfect ).
Și pentru sdw: e imposibil ca un server Apple să booteze și să reacționeze așa de prost, afară de cazul că s-a pus, ză zocem, un motor de matiz la un camion de 10 tone.
Old 07.12.2014, 06:54   #26
Quina
RPC Beginner

Pretul la Mac OS X este simbolic dar nu poti sa-l rulez legal pe hardware non-Apple
Old 07.12.2014, 10:15   #27
ono
RPC Gold Member

E ca cu paharul pe jumate. Nu e legal pentru că e opinia celor de la Apple, fapt normal, pentru că ei pierd dacă cineva nu le mai cumpără calculatoarele. Dar pe de altă parte, nici nu te īmpiedică să le cumperi softul. E o zonă gri, dar revon cu observația că oricum e mai legal decāt un wondows neautorizat.
Alin99 (07.12.2014), bogdan (07.12.2014)
Old 08.12.2014, 00:33   #28
bogdan
RPC Super Moderator

bogdan's Avatar

Te-au intrebat daca ai hardware Mac inainte de a plati ? Nu. Te-au pus sa faci dovada ca ai hardware Mac ? Nu. Ai platit pentru acel OS ? Da. Ti-au incasat banii ? Da. I-ai inselat cu ceva ? Nu. (pentru ca n-au intrebat nimic). Au dreptul legal (dpdv comercial) sa-ti interzica folosirea a ceea ce ai cumparat ? Nu, deoarece asta ar fi escrocherie (le-ai platit banii pe ce ? Pe nimic ? E, haida de !).
Cu windoaza ilegala treaba e foarte simpla: e un produs ce nu a fost platit.

Last edited by bogdan; 08.12.2014 at 03:07.
bogdan is offline   Reply With Quote
The Following 3 Users Say Thank You to bogdan For This Useful Post:
Alin99 (08.12.2014), AnbuBlack (08.12.2014), ono (08.12.2014)
Old 08.12.2014, 12:45   #29
ono
RPC Gold Member

Rezon!

Bookmarks

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools

Posting Rules