Romanian PC Forum Sabitech Media - web design, gazduire web, promovare, seo, logo design si branding

Go Back   Romanian PC Forum > Hardware > Componente si Accesorii > Unitati de stocare

Unitati de stocare HDD-uri, memorii externe si alte medii de stocare...

Reply

Thread Tools
Old 02.10.2012, 16:00   #61
emperor122986
RPC Beginner

Default Re: Ce SSD aveti? Discutii, teste etc

Se pare ca am rezolvat,merci
Old 02.10.2012, 16:09   #62
Emanuelul
RPC Gold Member

lumea ti-ar fi vesnic recunoscatoare daca ai pune si rezolvari, nu numai nevoi si intrebari, nu crezi?
Alin99 (01.02.2015), bogdan (02.10.2012), flashboy (09.10.2012), XVanish (02.10.2012)
Old 01.01.2013, 12:35   #63
COMAN DINU-VICE
RPC Gold Member

COMAN DINU-VICE's Avatar

Send a message via Yahoo to COMAN DINU-VICE

Adio SSD , bun venit MRAM !
Memoria RAM( Random Acces Memory ) este mult mai rapida ca orice HDD sau memorie NAND Flash, dar fiind volatila aceasta nu reninte datele dupa restart sau dupa ce ati inchis sistemul. Everspin a rezolvat aceasta problema ! Incercari de a folosii memoria RAM pentru stocare au mai fost, dar pana acum nu au avut succes, se pare ca Everspin a gasit solutia numita magnetic RAM (MRAM).
Aceasta memorie non volatila si cu latente mici poate transfera date la viteze DDR3-1600, pe scurt aceasta memorie are o viteza de pana la 500 de ori mai mare decat cea Flash NAND. Acestia au un modu ST-MRAM de 64Mb, compatibil cu interfata DDR3, in curand vor trece si la capacitati mai mari.
AnbuBlack (01.01.2013), ciine (19.06.2013)
Old 03.01.2013, 09:58   #64
COMAN DINU-VICE
RPC Gold Member

COMAN DINU-VICE's Avatar

Unităţile Solid State Drive (SSD) sunt semnificativ mai rapide decât HDD-urile tradiţionale, dar sunt încă scumpe. Noul adaptor SATA Express şi procesul de fabricaţie de 20 nm vor contribui la creşterea performanţelor, a capacităţii de stocare şi la scăderea preţurilor per GB.

Probabil că una dintre componentele care a adus cel mai spectaculos salt de performanţă pentru computere şi laptopuri în ultimii ani este SSD-ul, care a început uşor-uşor să înlocuiască bătrânele HDD-uri.
Disponibile mai ales în ultrabook-uri, SSD-urile îşi fac simţită prezenţa şi în unele PC-uri şi laptopuri, oferind o viteză semnificativ mai bună pentru transferul de date. Totuşi, în viitorul nu foarte îndepărtat, tehnologia are potenţialul de a deveni şi mai rapidă, dar şi mai ieftină, cel puţin atunci când calculăm costurile per GB.
SATA Express – Noul adaptor pentru viteze de până la 16 Gbps

SSD-urile se conectează în prezent la adaptoarele SATA, care permit o viteză maximă de 6 Gbps pentru transferul datelor. Această limitare împiedică exploatarea la maxim a SSD-urilor, însă situaţia este pe punctul de a fi rezolvată datorită noului adaptor SATA Express.
În esenţă, SATA Express reprezintă o combinaţie între adaptorul SATA şi portul PCI Express care va face ca transferul datelor să se realizeze cu viteze de până la 16 Gbps, adică de aproape trei ori mai repede. Astfel, SSD-urile vor fi şi mai rapide decât sunt în prezent, iar partea pozitivă este că actualii conectori SATA sunt compatibili cu noul SATA Express.
Deocamdată nu există un termen precis pentru lansarea pe scară largă a noului adaptor.
Asa arata adaptorul SATA Express in faza de concept (click pe imagine pentru versiunea mai mare)

Proces de fabricaţie pe 20 nm

Evident, viteza de aproape trei ori mai mare nu reprezintă factorul decisiv pentru o adopţie în masă a SSD-urilor dacă nu este însoţită de o scădere a preţurilor şi de o mărire a capacităţii de stocare.
Iniţial, SSD-urile erau construite în proces de fabricaţie de 34 nm, motiv pentru care capacitatea de stocare era de cel mult 320 GB. Lucrurile s-au îmbunătăţit după trecerea la procesul de 25 nm, care permite capacităţi de cel mult 512 GB, acestea fiind de altfel şi modelele cele mai întâlnite pe piaţă în acest moment.
Actualele SSD-uri sunt limitate de conexiunea SATA si de procesul de fabricatie

Nu este însă suficient, iar producătorii de SSD-uri cunosc acest lucru. Progrese semnificative sunt anticipate pentru noul proces de fabricaţie de 20 nm, care a fost anunţat de Intel şi Micron spre finalul anului trecut.
Acest proces de fabricaţie permite realizarea unor SSD-uri cu capacităţi de până la 2 TB, astfel că unităţile vor fi cel puţin la fel de încăpătoare precum HDD-urile tradiţionale. Chiar dacă vor continua să fie mai scumpe decât HDD-urile, noile SSD-uri vor fi oricum mai ieftine decât actuala generaţie cel puţin privinţa costurilor per GB. În plus, pentru utilizatorii cu buget generos, acestea vor putea fi utilizate inclusiv pentru stocarea filmelor datorită capacităţii de stocare oferite.
Totuşi, va trebui să mai aşteptăm până când SSD-urile de 20 nm îşi vor face debutul pe piaţă. Chiar dacă au fost anunţate în 2011, acestea abia au debutat pe servere, iar unităţile dedicate consumatorilor finali vor apărea cel mai devreme în această toamnă. Intel susţine că va lansa un SSD de 1 TB până la finalul anului, astfel că pentru unităţi de până la 2 TB va trebui să aşteptăm până în 2013.
Intel promite primul SSD de 20 nm cu capacitatea de 1 TB pentru finalul anului

Concluzii

Îmbunătăţirea tehnologiilor pentru dezvoltarea SSD-urilor va avea efecte benefice pentru industrie, întrucât în curând vom avea la dispoziţie unităţi mai rapide, mai încăpătoare şi mai ieftine decât generaţia actuală. Astfel, epoca HDD-urilor pe care aproape fiecare dintre noi le utilizează în prezent se apropie încet, dar sigur, de final. Lucru care nu poate decât să ne bucure.
bogdan (04.01.2013), XVanish (01.02.2015)
Old 18.06.2013, 22:19   #65
COMAN DINU-VICE
RPC Gold Member

COMAN DINU-VICE's Avatar

18-06-2013 ADATA a prezentat la Computex un model de SSD cu o capacitate de “doar” 1600 GB, adica 1.6 TB.
SSD-ul prezentat vine tot intr-o carcasa de 2,5 inci, la fel ca orice HDD de laptop de pana acum, insa este destinat mediului Enterprise, lucru ce poate fi observat dupa viteza de transfer de aproximativ 1.8 GB/s si conectorul PCI Ex 4x al acestuia. Conectarea lui in sistem se face printr-o interfata de tip SSF-8639, prezenta doar pe anumite tipuri de servere.
Chiar daca producatorul nu a dorit sa ofere mai multe informatii legate de acest produs, ne putem doar imagina faptul ca pretul SSD-ului este unul cel putin “obscen” si ca va depasi cu siguranta pragul de 2.000 de dolari, dupa o simpla estimare a capacitatii de stocare a acestuia.
Bineinteles, fiind atat de inaccesibil utilizatorului de rand, SSD-ul nu are sanse sa intre cu adevarat pe piata. Totusi, daca se continua avansul tehnologic la fel ca in ultimii ani, nu ar fi exclus ca peste 10 ani acestea sa fie capacitatea si viteza minima a unui disc de stocare.
AnbuBlack (18.06.2013), ciine (19.06.2013), XVanish (01.02.2015)
Old 01.02.2015, 15:24   #66
XVanish
RPC Administrator

XVanish's Avatar

Send a message via Yahoo to XVanish Send a message via Skype™ to XVanish
Thumbs up Re: Ce SSD aveti? Discutii, teste etc

Am fost nevoit sa reinstalez W7-le si am zis ca hai sa postez un update pentru ca totusi au trecut vreo 2 ani jumate si acum pot sa ma dau cu parerea despre performantele si stabilitatea SSD-ului.

SSD-ul se misca la fel de bine ca in prima zi, nici o problema la instalare sau configurarea ulterioara. Partitionarea am facut-o la instalare, fara probleme. Dupa finalizarea instalarii, la fel ca si data trecuta, am urmat pasii de optimizare ai lui Sean + alte optimizari proprii (registrii si alte cele).

Un lucru de remarcat: SP1-le, sau probabil update-uri mai recente, permit sau au implementate optimizari pentru SSD-uri. Spun asta pentru ca am observat ca unele optimizari / tweaks erau deja facute. TRIM-ul deex a fost activat din start. Page File l-am lasat pe default, datorita experientei de data trecuta si avand in vedere ca momentan am doar 4GB RAM in sistem am zis ca nu risc... deoarece se recomanda dezactivarea PageFile doar daca ai de la 4GB memorie in sus.

In cei 2 ani de utilizare n-am avut absolut nici o problema cu SSD-ul sau sistemul... bine, erori de memorie si alte magarii au mai fost, e normal sa fie mai ales cand te trezesti in memtest cu un modul de memorie plin de erori, insa in privinta SSD-ului chiar nu am ce reprosa. Am transpirat la inceput pana m-am prins care e treaba cu SSD-urile si pana ce i-am dat de cap (dupa cum bine stiti) insa a meritat pe deplin efortul.

Ma gandesc sa dau iar niste teste de scriere/citire insa mi-e lene... cu toate ca sunt curios sa vad comparativ cu acum 2 ani si ceva... vad eu mai tarziu.

Sa speram ca o sa ma tina in continuare mult si bine!

Foloseste Google si YouTube inainte de a pune intrebari stupide!
XVanish is online now   Reply With Quote
The Following 3 Users Say Thank You to XVanish For This Useful Post:
Alin99 (01.02.2015), AnbuBlack (01.02.2015), bogdan (01.02.2015)
Old 01.02.2015, 17:00   #67
Alin99
RPC Gold Member

Alin99's Avatar

Eu detin un SSD ADATA Premier Pro SP900 128GB SATA-III 2.5 inch
http://www.rpc-forum.ro/showthread.php?t=5385
Luat anul trecut in septembrie, instalat de 2 ori win 8.1 pro, nu am decat cuvinte de lauda, se misca impecabil, nu am facut teste ca, nu ma intereseaza rezultatele tehnice ci, cele in timp real, in concluzie: multumit 100% am mai comandat inca 3 buc. si voi comanda inca unul saptamana viitoare!
Alin99 is offline   Reply With Quote
The Following 3 Users Say Thank You to Alin99 For This Useful Post:
bogdan (01.02.2015), ono (01.02.2015), XVanish (01.02.2015)
Old 01.02.2015, 20:32   #68
ono
RPC Gold Member

KINGSTON SV300S37A120G. E cu SATA III și are 2.5 ". În prezent apreciat la 65 Eur. În prezent a trecut de doi spre trei ani. L-am luat ca pe curiozitate. A fost pus pe un desktop și am instalat pe el Snow Leopard, Mavericks, Yosemite, Centos 6, Centos 7, Windows 7, Windows 8.1, FreeBSD 10.0. Nicio clipă nu m-am gândit că aș putea să-l ajut să clacheze dacă trag așa cu nădejde de el. apoi, după ce am luat un laptop, și căutând cea mai corectă formulă pentru mine, am scos hdd-ul de 500 GB de pe laptop și am pus ... Kingstonul. Pe care am făcut încercări la fel ca pe Desktop. Am pus inițial Centos 6, dar eram cu gâtul la țăruș, adică 4 - 5 m rază de recepționare a WI-FI-ului. Am crezut că la Centos 7 o fi altfel. Așa că l-am instalat, dar jale! - la fel. Am trecut la FreeBSD, obținând o rază de recepționare foarte mare ( de vreo 5-6 ori mai mare ca la Centos 6/7 ). Dar și aici ghinion, wi-fi-ul mergea doar când voiau mușchii lui. În condițiile astea, am încercat și windows 8.1 ( eram disperat, ce mai! ). În prezent, făcând încercări foarte intense, am reușit să pun ( tot de câteva ori, nu din prima ) OSX. Care merge foarte bine, Slavă Domnului, oferind funcționalitate la toate driverele. De ce am expus toate nerealizările mele, doar ca să mă mai mir odată cât de bine s-a comportat ssd-ul. Cred că nici la fabrică nu l-au chinuit așa. Dar merge fără semne de plictiseală cu 100 integritate. Nu e nicio fandoseală să pui pe mașina pe care o folosești cel mai frecvent, ssd. Merge perfect. Eu am avut rebuturi, dar cu hdd-uri. Dacă cineva vrea să își pună ssd, eu îl aprob. Poate rebuta, dar cunoaștem cu toții diagrama Weisbull și alte delicii de la cursurile de fiabilitate și anduranță. Suces băieți și fete, dacă va fi să aveți ghinion, puteți avea orice ați face, cf. teoriei erorilor.
Alin99 (01.02.2015), bogdan (02.02.2015), XVanish (02.02.2015)
Reply

Bookmarks

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools

Posting Rules