Romanian PC Forum Sabitech Media - web design, gazduire web, promovare, seo, logo design si branding

Go Back   Romanian PC Forum > Forum General > Publicitate > Hardware

Hardware Componente, Sisteme, Dispozitive si echipamente...

Reply

Thread Tools
Old 12.12.2016, 15:56   #1
c3po
RPC Beginner

Default sistem

buna ziua!
sunt cam in criza de timp, am incercat sa citesc cat mai multe despre ceea ce urmaza sa intreb, dar am inceput sa vad dublu si combinatiile de litere si cifre m-au obosit groaznic.
vreau sa-mi fac un sistem de gaming (in special il iau pentru wow, dar nu exclud si alte jocuri). am la dispozitie suma de aproximativ 4500 de ron, in care trebuie sa iau absolut tot (carcasa, daca se poate cu sursa, placa de baza, proc + cooler, memorii, hdd, ssd, router, mouse, tastatura, mousepad, monitor macar de 23-24")
daca se milostiveste cineva de mine sa-mi ofere niste pareri despre ceea ce am reusit sa incropesc, sau daca are sa-mi ofere alte optiuni, cele mai ieftine ar fi bine venite.
nu sunt un gamer inrait, dar prefer sa fac o investitie cat de cat decenta si sa nu mai am treaba o vreme mai indelungata. ultima oara cand mi-am luat pc-ul de pe care scriu a fost cam aproximativ acum 8 ani si s-au schimbat multe de-atunci. asa ca am ramas in urma si nu mai inteleg.
deci configuratia este urmatoarea:

placa de baza -
Placa de baza ASUS Z170 PRO GAMING, Socket LGA1151
ram - Memorie HyperX FURY Black 8GB, DDR4, 2133MHz, CL14, 1.2V, kit 2x4GB (x2)
proc - Procesor Intel® Core™ i5-6400, 2.7GHz, Skylake, 6MB, Socket 1151, Box
hdd-ul nu e important, dar am optat pentru unul de 500 gb, pentru ca-l mai am pe cel vechi de 250 si urmeaza sa pun ssd-ul , ceea ce consider ca-mi ofera destul spatiu.
ssd - Solid State Drive (SSD) HyperX FURY, 120GB, 2.5", SATA III
placa video - Placa video ZOTAC GeForce® GTX 970, 4GB GDDR5, 256-bit
aici am o problema, pentru ca mi se pare destul de scumpa si nu stiu care e diferenta sau cat ma afecteaza da-mi iau un gtx960 in loc de aceasta, 960-ul fiind ceva mai ieftina.
carcasa - Carcasa Spire Orbit OEM1401B-500W-E3, mATX Mid Tower, 500W, Negru
la carcasa iar nu stiu care-i diferenta intre midi, mini, tower si mid. presupun ca mini e cea mai mica. nu stiu exact ce ar trebui sa iau midi sau tower sau mid. daca ma ajuta la ceva. ma rog, daca aveti sa-mi oferiti ceva informatii m-as bucura.
cooler proc - Cooler procesor DeepCool GAMMA ARCHER 21dB; max. 94,29 m3/h; 3 pin 12 cm
l-am luat pur si simplu ca era printre cele mai ieftine si ... e rotund. la fazele astea sunt fix ca o femeie care-si alege masina pentru ca e rosie.

cu router, mous, tastatura, mousepad, pasta termoconductoare, casti m-ar duce la aproape 4700 ron. as vrea sa dau ceva mai putin. daca ma puteti ajuta cu ceva...v-as fi recunoscator. vreau sa stiu si daca toate piesele sunt compatibile intre ele, mai ales ssd-ul, aici mi-am prins urechile, nu inteleg diferentele intre 2,5", M2, mSATA, SATA III, am reusit sa descopar ca MLC e ceea ce am nevoie pentru gaming, in rest...ma uit ca in calendar.
va multumesc anticipat.

p.s. sper ca nu am calcat vreo regula punand link-uri catre un anumit magazin online, nu vreau sa fac recalama, pur si simplu acolo am gasit piesele prima oara.
Old 12.12.2016, 17:22   #2
AnbuBlack
*nix enthusiast

AnbuBlack's Avatar

Default Re: sistem

_ Dacă nu faci overclock nu ai nevoie de cipset Z170, un H170 este suficient, de altfel procesorul ales nu suportă overclock, doar cele din seria K suportă acest procedeu.
_ La bani pe care îi dai pe un gtx 970 poți lua un gtx 1060 (6GB ram/192bits).
_ Carcasele mid sunt carcasele normale cu 4 bayuri de cdrom-uri.

Eu îți recomad următorul sistem:
_ placă de bază: ASUS H170 PRO GAMING
_ procesor: Core i5 6500 3.20
_ carcasă: Segotep Chariot TF
_ sursă: Seasonic G 750W (producător recomandat de Bogdan)
_ cooler: Scythe Mugen MAX
_ placa video: GeForce GTX 1060 G1 GAMING
_ memorie: Crucial 16GB DDR4 2400MHz (8x2)

La toate aste primești cadou un ssd ADATA SU800 128GB și un joc de la nvidia. Tot ce am însiruit eu mai sus costă:4.458,20 RON. La ce am enumerat eu cred că dacă pui numai 8GB de ram și un procesor mai ieftin mai scazi câteva sute cu care să cumperi tastatură, mouse, hdd, dar pe termen lung eu zic că merită ce am recomandat eu. Acum depinde de unde vei face comanda, pe anumite site-uri găsești unele componente mai ieftine altele mai scumpe, etc.

AnbuBlack is online now   Reply With Quote
The Following User Says Thank You to AnbuBlack For This Useful Post:
bogdan (09.01.2017)
Old 13.12.2016, 00:24   #3
c3po
RPC Beginner

multumesc pentru raspuns. am mai primit cateva oferte, dar din ce mi-ai propus am luat placa de baza, care mi-a scutit 100 de lei. la placa video...inca sunt in dubii, diferenta e de 50 de lei si am vazut ca e usor mai slaba cea pe care mi-ai recomandat-o, adica poate insesizabil, dar inca nu m-am decis.
pana la urma se pare ca am nevoie de un ssd de 240 ca nu-mi incape windows-ul si wow-ul pe unul de 120.
Old 13.12.2016, 10:42   #4
AnbuBlack
*nix enthusiast

AnbuBlack's Avatar

Diferența între plăci nu este foarte mare ca perfomanță, deși GTX 1060 este peste GTX 970 cu vreo 10%, însă chipsetul lui GTX 1060 este de ultimă generație (Pascal), consumul este mai redus, 120W vs 145W la GTX 970, nu are nevoie de 2 pini pentru alimentare ca GTX 970, frecvența procesorului este mai mare ca la GTX 970, singurul drawback este că GTX 970 are lățimea de bandă pe 256 bits vs 192 la GTX 1060. Ce ți-am recomandat eu este versiunea G1 Gaming, versiune ce suportă overclock și în general vine cu un sistem de răcire mai performant decât una "standard". Tot un plus pentru GTX 1060 este și memoria de 6GB, care într-un joc cum este Shadow of Mordor sau GTA V ocupă aproape 4GB cât are un GTX 970 și dacă depășește această cantitate va folosi ramul normal al PC-ului, lucru ce va îngreuna puțin sistemul.

Rezultatul unor benchmark-uri 1080p & 2160p/4K.

PS: ai grijă la ce sursă pui pe sistem.

bogdan (09.01.2017)
Old 14.12.2016, 00:04   #5
c3po
RPC Beginner

multumesc pentru ca inca iti bati capul cu mine.

am primit o oferta de la cineva care aduce fara tva din ungaria.
si ea este cam asa:
https://iponcomp.ro/webshop/product/...56gt_c/1520506 ssd

https://iponcomp.ro/webshop/product/..._pcie__/995346 video

https://iponcomp.ro/webshop/product/...acab_m4/509012 sursa

https://iponcomp.ro/webshop/product/...16gvrb/1382560 ram

https://iponcomp.ro/webshop/product/...51_box/1234688 procesor

https://iponcomp.ro/webshop/product/...ing_m3/1240928 placa de baza

am zis ca ...sursa aia e cam scumpa si gasesc o carcasa atx cu tot cu sursa de 600 w la cam aceiasi bani, adica asta

https://iponcomp.ro/webshop/product/lcpower_pro_925b_600w/183370

aici la coolerul pentru proc ma intereseaza daca ce am ales e ok

https://iponcomp.ro/webshop/product/...cnps80f/545766
nici aici nu stiu sa fac diferenta intre un cooler mai scump si unul mai ieftin si daca ai ceva tips pentru un lamer ... apreciez

sper sa nu-mi sara contoarul pe geam cand o sa-l bag in priza. acum si cu luminitele de craciun cred ca trebuie sa scot frigiderul din priza, bine ca a venit frigul :P

---------- Post added at 01:04 ---------- Previous post was at 01:00 ----------

p.s. eu nu mi-am upgradat pc-ul de vreo 10 ani, deci am de recuperat mult in materie de jocuri, nu cred ca ma voi arunca la gta v, nu sunt fan si wow-ul o sa-mi manance suficient timp pentru a nu-mi pasa foarte tare de alte jocuri, poate... din cand in cand un shooter sa ma relaxez. deci cam wow este in vizor, pentru el imi fac pc-ul.
Old 14.12.2016, 00:48   #6
AnbuBlack
*nix enthusiast

AnbuBlack's Avatar

_ Sursa aceea o scrie pe ea 600W dar nu sunt reali; ce ți-am recomandat este certificată gold 80%, adică din cei 750W ai garanția că 600W sunt realii, plus că te va ține fără probleme 10 ani, fără să ți se umfle condensatori prin ea sau să pice transformatorul.
_ Coolerul acela e o porcărie în toată regula, mai bine rămâi cu coolerul stock care vine în cutie cu procesorul decât să cumperi petarda aia. Nu poți pune așa ceva pe un procesor de seria K, procesor ce suportă overclock și care prin natura lui consumă mai mult curent, deci implicit produce mai multă căldură. Fie stai cu cel care vine cu procesorul, dar să nu te miri că într-un joc mai gurmand la resurse temperatura va fi de 80-90 C sau cumperi unul în genul celui recomandat în postul de mai sus și nu vei aveam mai mult de 55-60 în full load;
_ Evită carcasele care vin cu sursă pe ele, mai ales dacă sursele respective nu sunt produse de Seasonic (OEM/electronică Seasonic) sau Corsair (electornică Seasonic sau CWT). De asemenea sursa e bine să fie modulară, ceea ce nu este cazul celei pe care vrei să o achiziționezi sau a celei de pe carcasă. O sursă modulară îți permite să ascunzi cablurile și în felul acesta asiguri un airflow decent în carcasă, astfel ai temeraturii mai scăzute și implicit o durată de viață mai lungă a componentelor.
_ Ca de final, tu poți alege ce vrei eu ți-am făcut doar câteva sugestii.

bogdan (09.01.2017)
Old 15.12.2016, 23:00   #7
c3po
RPC Beginner

iti multumesc, toata informatia mi-a fost de ajutor. inca n-am reusit sa ma decid, dar macar stiu ce sursa sa-mi iau

Bookmarks

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools

Posting Rules