Romanian PC Forum Sabitech Media - web design, gazduire web, promovare, seo, logo design si branding

Go Back   Romanian PC Forum > Software > Unix - Linux - BSD

Unix - Linux - BSD Coltul fanilor... distributii, configurari, sfaturi si probleme, tutoriale, etc.

Reply

Thread Tools
Old 10.08.2018, 14:53   #1
AnbuBlack
*nix enthusiast

AnbuBlack's Avatar

Default Schimbare layout tastatură din taste

Cu ceva timp în urmă a trebuit să scriu un proiect, problema era că foarte mulți termeni erau scriși în diferite limbii și câteodată aveam nevoie de caractere specifice limbilor respective. Am încercat tot felul de metode pentu a schimba layoutul tastaturi, însă cele mai multe puteau face schimbul doar între două limbi sau dacă aveau suport pentru mai multe tastaturi trebuia să folosesc mouse-ul, lucru foarte obositor atunci când vrei să fi eficient. Aceste fiind spuse, am descoperit un mic program care face acest lucru din tastatură: xkb-switch. Tot ce a trebuit să fac a fost să adaug un fișier config în /etc/X11/xorg.conf.d/10-keyboard.conf pentru GNU/Linux sau în /usr/local/etc/X11/xorg.conf.d/kbd-layout-multi.conf pentru *BSD. Acest fișier conține următoarele:

Code:
Section	"InputClass"
	Identifier	"All Keyboards"
	MatchIsKeyboard	"yes"
	Option		"XkbLayout" "us,ro,fr,de"
        Option      "XkbVariant" ",std,oss_nodeadkeys,"
        Option      "XkbOptions" "compose:paus,lv3:ralt_switch,grp:ctrl_shift_toggle_bidir"
EndSection
O să explic pe scurt ce face acest fișier config:
_ XkbLayout - evident este pentru limbile pe care le dorim (în cazul de față: us (engleză), ro (română), fr (franceză), de (germană)).
_ XkbVariant - specifică variantele de tastaturi, în cazul de față am dorit tastaturi standard fără taste „moarte” sau tastaturi gen dvorak.
_ XkbOptions - această opțiune ne permite să atribuim anumitor taste sau combinații de taste să afișeze caracterele speciale (cum sunt diacriticele, etc):
a) compose: paus - permite combinarea mai multor taste pentru a obține caractere speciale (ex. Pause +c+,=ç)
b) lv3:ralt_switch ( tasta AltGr sau tasta Alt din dreapta) de asemenea permite accesare caracterelor speciale (ex. ř, µ, ł, ĸ, ŋ, đ, đ, ſ, ć, etc.).
c) grp:ctrl_shift_toggle_bidir - reprezintă combinația de taste Ctrl+Shift, care în majoritatea WM (window mangerelor sunt taste moarte, adică taste care nu fac nimic, deci pot fi folosite fără probleme), combinație pe care o folosim pentru a schimba tastaturile. Dacă folosim Ctrl+Shift din stânga schimbarea tastaturilor de face în sens trigonometric (înapoi), iar Ctrl+Shift dreapta face schimbarea în sens orar (înainte).
Pentru a nu ne ”încurca” în tastaturi este bine să îi facem un mic afișaj în bară. Cum eu folosesc un window manager (i3+ i3blosck) am nevoie de un mic script pentru a-mi afișa tastaturile. Cred că acest script se poate adapta pentru orice mediu desktop sau alt window manager.

Code:
#!/bin/sh

layout=$(xkb-switch -p | cut -c 1-2)

case $layout in
   us) echo "US"
       ;;
   ro) echo "RO"
       ;;
   fr) echo "FR"
       ;;
   de) echo "DE"
      ;;
esac
Rezultatul este următorul:
ro_layout.png us_layout.png fr_layout.png de_layout.png

AnbuBlack is offline   Reply With Quote
The Following 4 Users Say Thank You to AnbuBlack For This Useful Post:
adulet (13.08.2018), Alin99 (10.08.2018), bogdan (10.08.2018), yo9fah (10.08.2018)
Reply

Bookmarks

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools

Posting Rules