Romanian PC Forum Sabitech Media - web design, gazduire web, promovare, seo, logo design si branding

Go Back   Romanian PC Forum > Forum General > Retelistica si Internet > Routere - Modemuri

Routere - Modemuri Manuale de configurare, informatii utile, discutii si suport tehnic pentru acestea.

Reply

Thread Tools
Old 04.06.2012, 11:09   #1
xgeox
RPC Member

Default ajutor modem ZTE 831 CII

Salutare baieti! Cine ma poate ajuta cu niste setari la modemul ZTE 831 CII cu conectare la maxdsl brio moldtelecom - setari in privinta faptului, ca daca conectez un alt calculator la acest modem - prin cablu cat5 de lungime aprox 70-80m - calculatorul respectiv are intreruperi la 5-10min. Deci problema ar fi ca modemul nu face fata la 2 computere conectate la el simultan. Cum sa faca ca ambele computere sa aiba conexiune stabila la net? Stie cineva vreo smecherie??
Da, modemul nu mai are configuratia celor de la moldtelecom(echivalentul romtelecom din romania) - iam dat un factory reset, setarile apoi leam pus cum m-a dus capu!VLAN dezactivat\activat - aceeasi problema, DHCP enabled/disabled la fel Cam astea ar fi.

image host
Old 18.06.2016, 23:43   #2
Lupo De' Lupi
RPC Beginner

Default Re: ajutor modem ZTE 831 CII

Nu cred că voi fi īn timp pentru a rezolva problema, dar din moment ce am petrecut o noapte fara somn pentru ao rezolva, dar am văzut mesajul chiar acum, nu pot rezista tentației de a răspunde. Poate că cineva va beneficia.
De asemenea, pentru că această unitate are niste caracteristicile unice.
Care sunt? E un dispozitiv care nu rupe legătura, stabilizează linia, latenta scade (pingul). Cu toate acestea, este o unitate nesemnificativă comercial, deoarece nu are un brand "de prestigiu” (prostii). Deci, cel mai bine este de a lua un router gigabit “cool" cu toate posibilitățile moderne si de cuplat cu el bridge. Dispozitivul poate fi setat ca un router sau in bridge. Desigur, ca router nu este cel mai bun, nu are nici server de imprimantă USB, nici Wi-Fi si nici storage.
Dar eu nu știu dacă esti īn Republica Moldova sau Romānia, dar fara nici un fișier de impostatii, nu poți repara unele erori. Aceste fișiere mi au fost date de catre un inginer al moldtelecomului, cu ele se poate de facut modificările pentru PPPoE, dacă este necesar (īn Moldova nu este). Īn Romānia, dacă aveți PPPoE ca și īn Italia, nu se poate face să meargă fără modificări, dar modificările sunt ușor de a face, iti trebuie se folosesti menu “quick start” ca sa introduci parola providerului, protocol PPPoE, si se mearga normal. Acum vad da ca aceste fiseri sa puote de incarcat pe forum, da ca nu si cumva iti trebuesc, imi faci un mesaj privat si ne intelegem.

Bookmarks

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools

Posting Rules