Romanian PC Forum Sabitech Media - web design, gazduire web, promovare, seo, logo design si branding

Go Back   Romanian PC Forum > Hardware > Componente si Accesorii > Placi de baza

Placi de baza Tot ce trebuie pentru a face alegerea perfecta. Alte platforme inafara de AMD si Intel.

Reply

Thread Tools
Old 18.04.2012, 00:29   #1
flashboy
RPC Gold Member

flashboy's Avatar

Send a message via Yahoo to flashboy
Default Asus P8Z68 V vs Asus P8Z77 V

De curand cei de la asus au scos pe piata noi placi de baza bazate pe chip seturile noi printre care si noul cipsetZ77.

Practic acesta este continuarea lui Z68 cu imbunatatiri si cateva tecnologi noi aplicate acestuia.

Puteti gasi mai multe detali despren acestea aici : http://www.asus.com/Motherboards/Int...specifications

Partea misto si ce mia placut mie imediat este antena wireless preZenta pe panelul posterior.

---------- Post added at 23:29 ---------- Previous post was at 23:19 ----------

Despre asus Z68 V am mai discutat noi aici pe forum asa ca aideti sa vedem ce aduce nou asus Z77 V.

Deci o antena wireless pe panoul posterior si suport ata pt procesoarele sandry brige cat si pt viitoarele ivy brigi ce trebuiesc lansate luna aceasta.

Scuze dar e tarziu si sunt obosit la ora aceasta dar o sa revin aici sa facem o comparatie aprofundata si sa tragem o concluzie.
flashboy is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to flashboy For This Useful Post:
mariano (18.04.2012), XVanish (18.04.2012)
Old 18.04.2012, 14:14   #2
alexealexy
RPC Expert Member

alexealexy's Avatar

Default Re: Asus P8Z68 V vs Asus P8Z77 V

E chiar foarte buna.. "Supports HDMI with max. resolution 1920 x 1200 @ 60 Hz"

are PCIe 3.0..... oricum multe altele si e chiar la un pret foarte accesibil..

http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/asus/p8z77-v-pro/

Ar merita daca procesoarele de la intel n-ar fi asa scumpe
╠►Memoria Ram : 2x2GB Corsair DDR3 1600MHz
╠►Hard Disk : Western Digital Blue 1TB
╠►Placa Video : Sapphire Radeon HD 7750
╠►Sursa : ATX Delux, 450W
╠►Monitor : LED AOC 18.5
╚►O.S : Windows 8 64 Bit
alexealexy is offline   Reply With Quote
Old 18.04.2012, 15:35   #3
Alin99
RPC Gold Member

Alin99's Avatar

Asus Sabertooth Z77

No comment!

http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza...abertooth-z77/

Alin99 is offline   Reply With Quote
The Following User Says Thank You to Alin99 For This Useful Post:
flashboy (22.04.2012)
Old 18.04.2012, 20:29   #4
Emanuelul
RPC Gold Member

nu vad neam antena sau mufa pt antena!!!!

arata simpatica ca este carenata, dar racirea are de suferit, ventilatoarele alea mici de 40mm sunt naspa, stiu din experienta, devin sgomotoase in cateva luni de functionare si le opresti, urmatorul pas e sa scoti masca aia de plastic ca sa ai ventilatie, deci carenarea lor e doar asa de luat ochii la inceput, s-o cumperi
Alin99 (18.04.2012), bogdan (19.04.2012), flashboy (22.04.2012)
Old 19.04.2012, 13:52   #5
bogdan
RPC Super Moderator

bogdan's Avatar

Exact asta vroiam sa zic si eu vazand pozele, da' se pare ca mi-a luat-o inainte Emanuelul: daca acea "Thermal Armor" e de plastic ... ma cam fac pe ea ! Inteleg sa fi fost metalica, asa intr-adevar caldura se disipa (nu zic, ar fi costat mult prea mult), da' de plastic ... face nimic altceva decat "efect de plapuma", izoleaza termic in loc sa raceasca ! In fine, banuiesc ca fabricantii pretind ca plasticareala aia asigura un "airflow dirijat", ca doar de-aia au pus coolerul ala mic acolo ! Ce tampenie !
Mai buna e o placa de baza fara capac de plastic, dar care sa aiba radiatoare metalice babane pe chipset-uri !
Alin99 (19.04.2012), flashboy (22.04.2012)
Old 22.04.2012, 14:48   #6
flashboy
RPC Gold Member

flashboy's Avatar

Eu v-am propus Placa de baza Asus P8Z77-V ce o puteti vedea AICI
dar vad ca P8Z77 V DELUX e cea care are wireless integrat cu o antena.

Mai ieftin e versiunea ASUS P8Z77-LX care costa doar 566 Ron pe PC GARAGE dar are un audio si o placa de retea slabe fata de P8Z77-V.

Tecnologiile suportate :

Supports LucidLogix Virtu MVP Technology
Pentru suport memorii XMP, placa de baza trebuie echipata cu procesor Intel 22nm.
Pentru suport PCI Express 3.0 placa de baza trebuie echipata cu procesor Intel 22nm.

La toate modelele dar la versiunea DELUX ce costa un pic mai mult are si un chip si o antena wireless plus o conexiune Bluetooth V4.0, Bluetooth V3.0+HS ce poate pe uni ii ajuta cu ceva.

Ce am mai observat e si controlerul pt LAN 10/100/1000 Gigabit LAN by Intel 82579V ce a fost cerut special de membri de pe forumul producatorului ASUS dar ce nu se afla pe versiunea LX. Tot pe versiunea LX nu e nici un audio de calitate.

C-am atata de vazut in ceea ce priveste noutatile.
Alin99 (22.04.2012), bogdan (22.04.2012)
Old 22.04.2012, 16:17   #7
bogdan
RPC Super Moderator

bogdan's Avatar

Din ce-am observat eu de-al lungul timpului la placile Asus, versiunea deluxe (indiferent daca-i pt CPU Intel sau AMD) are 2 placi de retea gigabit (f. util pt. construit un miniserver), mai multi conectori SATA; unele modele au chiar 2 controllere SATA, asadar poti seta 2 matrici hardware RAID independente. In fine, nu ma injurati la faza cu "hardware raid", stiu ca nu se ridica la performantele unui controller dedicat pt. servere; e totusi vorba de o placa destinata publicului larg. O alta caracteristica ar fi ca versiunile deluxe au mai multi conectori USB pe placa de baza; actualmente e de asteptat sa aiba posibilitatea mai multor porturi USB 3 decat versiunile non-deluxe. Faza cu USB 3 e un avantaj dar ca numar ... nu prea conteaza ca ai 8 sau 12 porturi USB; greu de crezut ca cineva le va epuiza pe toate si va avea nevoie de mai multe !

Treaba cu modulul wireless ma cam lasa rece... Nu prea vad rostul de a seta conexiune wireless pe un desktop atata vreme cat nu-i un sistem mobil. Totusi, pentru echipamente fixe e de preferat conexiunea pe cupru in loc de wireless.
Aici ar mai fi o chestie: pe o placa Asus (pt. AMD AM2+) am intalnit un modul wireless care putea fi rulat ca AP, dar, desi era echipat cu RTL 8187L performantele erau net inferioare unui router ieftin de pe piata. Asta ca sa nu mai pun la socoteala faptul ca rularea ca AP mergea doar din windoze (trebuia driver) destul de prost (driverul nu era deloc stralucit); din linux n-am reusit nici in ruptul capului sa-l pun in mod master (mod monitor nici atat). Colac peste pupaza, tot modulul respectiv era conectat in placa de baza pe USB, ocupand 2 conectoare deoarece necesita destul de mult curent. Una peste alta, wireless pe placa de baza pt. un desktop consider ca-i doar un moft inutil care ridica pretul, nimic altceva.
Alin99 (22.04.2012), flashboy (22.04.2012)
Old 22.04.2012, 16:57   #8
flashboy
RPC Gold Member

flashboy's Avatar

bravo bogdan asa trebuie sa fie o critica sau o observatie bine pusa la punct.

Eu raman la modelul asta de aici P8Z77-V care face mai tot ce doresc eu si inca mai mult cred.
Nici XL nu e de aruncat dar fara un audio bun lsi placa de retea lasa de dorit.
The Following User Says Thank You to flashboy For This Useful Post:
bogdan (22.04.2012)
Old 22.04.2012, 17:46   #9
bogdan
RPC Super Moderator

bogdan's Avatar

Multam de aprecieri
La faza cu audio de calitate mai buna sau mai proasta cred ca te referi la audio analogic, deoarece partea de audio digital ar trebui sa fie practic la fel (daca folosesti iesirea SP/DIF coaxiala sau optica), in conditiile in care poti "trimite" semnal digital spre o statie 5.1/7.1 (home cinema) sau un sistem audio gen Logitech Z 5500.

Daca trebuie musai audio analogic (pentru care sa ai boxe + statie la care sa se simta diferentele dintre sursele de semnal; nu doar un 2.1 de pus pe birou) cred ca poti suplini lipsurile adaugand o placa de sunet pe PCI (Creative Audigy SE - 93 RON) sau PCIe (Creative X-Fi Xtreme - 200RON), mai bune decat un audio integrat pe MB.
Deci, cu un slot PCI liber, poti opta sa nu cumperi o placa de baza mult mai scumpa in conditiile in care iesi mai bine si la bani si la calitate audio folosind MB mai ieftina + 93 RON Audigy-ul de mai sus.

Cu placa de retea ... Pentru home use cat de mare trafic pe retea poti sa ai ? Nimeni nu cred ca are acasa conexiune 1Gbps sau >5-600 Mbps (fibra optica in casa cu media converter gigabit ? ) astfel incat sa simta ca o placa giganet se comporta mai bine sau mai prost decat alta. Cine ar avea bani sa plateasca un abonament de net cu asemenea latime de banda pt. acasa ?
Asadar ... ambele placi de baza au giganet, deci nu cred ca efectiv simti diferente intre Realtek 8111E si Intel 82579V. Poate ocazional daca transferi blu-ray-uri intre 2 PC-uri pe LAN dar aici vei fi limitat de viteza de I/O a HDD-urilor, care e sub cea a unei placi giganet. Din nou, nu consider ca merita sa platesti placa de baza mai scumpa doar pentru audio si retea in conditiile in care ambele au chipset Z77.
flashboy (22.04.2012)
Old 25.04.2012, 02:07   #10
flashboy
RPC Gold Member

flashboy's Avatar

Doar ce am zarit o placa de baza de la INTEL tot pe CHIPST Z77 ce ma lasat cu gura deschisa si as dori sa v-o prezint si voua.
MOdelul cu pricina este :
DZ77GA-70K

Aici un articol despre , o sa va placa :http://techreport.com/articles.x/22823

Pretul este intre 250 si 300Euro , asta am gasit eu dar cred ca se gaseste si mai ieftina.
Old 30.04.2012, 00:38   #11
flashboy
RPC Gold Member

flashboy's Avatar

Gama Z77 de la ASUS prezentate intr-un video :

Explicatiile sunt in eng dar foarte usor de intales.
Am pus acest video pt a va facce o idee despre noutatile aduse de aceste noi placi de baza.

---------- Post added at 22:38 ---------- Previous post was at 22:29 ----------

ASUS P8Z77-I Deluxe cand am vazut video de mai jos am ramas uimit :

O versiune mini a placi de baza ASUS P8Z77-V DELUX ce merge O.C. foarte bine. wow ce mic e formatul acesteia.
Alin99 (30.04.2012)
Old 28.05.2012, 00:36   #12
flashboy
RPC Gold Member

flashboy's Avatar

Stire preluata:
Quote:
ASUS a lansat placa de baza P8Z77-V PREMIUM, nava amiral a seriei P8Z77 si prima placa de pe piata certificata Intel ce ofera cea mai recenta conexiune Thunderbolt. Eticheta PREMIUM a fost rezervata pentru cele mai bune placi de baza, cu cele mai recente tehnologii Intel, iar P8Z77-V PREMIUM pastreaza acest standard. Alaturi de conexiunea Thunderbolt integrata a modelului P8Z77-V PREMIUM, ASUS ofera aceeasi tehnologie pe P8Z77-V PRO/THUNDERBOLT pentru a da consumatorilor o gama mai larga de optiuni.

"Intel si ASUS au lucrat indeaproape pentru implementarea tehnologiei Thunderbolt pe placile de baza ASUS", a declarat Jason Ziller, Directorul de Marketing pentru Thunderbolt. "P8Z77-V PREMIUM este prima placa de baza Thunderbolt certificata din industrie, o marturie a constructiei solide si a compatibilitatii".

Thunderbolt si cele mai recente tehnologii integrate pe placa

ASUS P8Z77-V PREMIUM este prima placa de baza Thunderbolt ce a fost certificata de Intel, fapt ce atesta performantele acesteia in industrie. Thunderbolt este o noua tehnologie de transfer de mare viteza, conceputa pentru performanta, simplitate si flexibilitate cu viteze de transfer fulgeratoare, care sunt de doua ori mai rapide decat USB 3.0 sau de 20 de ori mai mari decat in cazul USB 2.0. Aceasta ofera viteze bi-directionale, simultane, de 10 Gbps printr-un singur cablu, cu flexibilitatea inlantuirii a sase dispozitive cu Thunderbolt printr-o singura conexiune, pentru o experienta de calcul cursiva, fluida. Utilizatorii pot conecta multiple dispozitive externe de stocare Thunderbolt si sa transfere fisiere in timp ce vizioneaza filme HD, totul fara blocaje.

Putere prin cooperare

Avand o istorie indelungata de colaborare cu furnizorii de inalta tehnologie, ASUS demonstreaza puterea si devotamentul pentru inovatie printr-o relatie apropiata cu trei dintre marile branduri ce produc in mod curent tehnologie Thunderbolt: Elgato, LaCie si PROMISE.

"Elgato este incantat sa lucreze cu ASUS pentru a aduce prima unitate Thunderbolt pentru Windows," a declarat Markus Fest, CEO Elgato. "Combinatia puternica dintre tehnologia ASUS PREMIUM si SSD-urile Elgato Thunderbolt surclaseaza unitatile externe USB 3.0 si eSATA."

“LaCie este incantat sa lucreze cu ASUS pentru a demonstra puterea tehnologiei Thunderbolt in mediul Windows,” a declarat Erwan Girard, Business Unit Manager for Professional Solutions, LaCie. “Solutia noastra le va oferi utilizatorilor exigenti vitezele fara precedent si avantajele acestei tehnologii, in mod special acelora care lucreaza in aplicatiile media digitale si lupta incontinuu pentru mai multa performanta.”

PROMISE este un furnizor de top al solutiilor de stocare RAID dedicate clientilor enterprise, afacerilor mici si mijlocii cat si segmentului SOHO de aplicatii digitale. PROMISE ofera prima solutie RAID cu Thunderbolt din lume si a lucrat cu ASUS pentru dezvoltarea unui portofoliu diversificat care sa satisfaca cerintele clientilor.
Functii premium pentru o placa de baza premium

Placile de baza P8Z77-V PREMIUM se mandresc cu cateva functii noi precum 4-way NVIDIA SLI si 4-way AMD CrossFireX pe cele mai noi sloturi PCIe Gen 3.0, dezvoltand performante grafice maxime.

De asemenea, a fost introdusa tehnologia SSD Caching II ce permite utilizatorilor sa creeze o memorie tampon pentru fisierele si programele folosite frecvent, utilizand mai multe SSD-uri pentru imbunatatirea performantei sistemului. Un SSD mSATA de 32GB este prezent pe placa de baza si ofera Intel Smart Response si Rapid Start Technology pentru o initializare super-rapida a sistemului.

Traficul de retea este administrat cu o pereche de porturi Intel Gigabit LAN, ce asigura un transfer fara blocaje si divertisment in mod direct. Gandite pentru a furniza cele mai recente inovatii, P8Z77-V PREMIUM si P8Z77-V PRO/THUNDERBOLT, furnizeaza utilizatorilor cele mai bune si cele mai complete solutii disponibile precum: DIP3 cu SMART DIGI+ Power Control, Wi-Fi GO! si Fan Xpert 2.

---------- Post added at 23:36 ---------- Previous post was at 23:34 ----------

Poze aici : http://static.medialook.ro/photos/20...hunderbolt.jpg
Alin99 (28.05.2012), bogdan (28.05.2012)
Old 17.06.2012, 09:22   #13
flashboy
RPC Gold Member

flashboy's Avatar

Mai multe detali despre ASUS P8Z77-V

Alin99 (17.06.2012)
Reply

Bookmarks

Tags
intel chip z77

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools

Posting Rules