Romanian PC Forum Sabitech Media - web design, gazduire web, promovare, seo, logo design si branding

Go Back   Romanian PC Forum > Forum General > Webmaster's Section > SEO (Search Engine Optimization)

SEO (Search Engine Optimization) Discutii legate de motoarele de cautare, solutii si tehnici de optimizare, bots si altele...

Reply

Thread Tools
Old 17.06.2010, 06:41   #1
computerscom
RPC Beginner

Send a message via Yahoo to computerscom
Default Avantaj pentru toti ! Un test de site cu Page Speed

Mai nou, am inteles ca Google va pune accent pe viteza de incarcare a paginilor in browser. Optimizarea puteti sa o faceti cu ajutorul lui Page Speed. Daca aveti exemple de site-uri cu peste 95%, procent, lasati exemplu aici. Am optimizat site care a ajuns la 100%, procent. Ne putem ajuta reciproc cu detalii despre optimizare.

Cel mai important este combinarea fisierelor CSS si JavaScript. Aveti aici un material

Last edited by computerscom; 17.06.2010 at 06:44.
computerscom is offline   Reply With Quote
Old 17.06.2010, 11:45   #2
XVanish
RPC Administrator

XVanish's Avatar

Send a message via Yahoo to XVanish Send a message via Skype™ to XVanish
Default Re: Avantaj pentru toti ! Un test de site cu Page Speed

Da, e o metoda buna, ca alternativa, probabil fiind php se proceseaza mai repede insa sincer nu vad rostul si castigul de timp din moment ce tot ca si css/js le trateaza in final, atata ca mai face interogari php inainte. Iar in cazul in care ai mai multe css-uri, care trebuie sa fie diferite pentru a solutiona incompatibilitatile din diferite browsere trebuie sa faci mai multe fisiere php, deci tot acolo esti. Ba mai mult, dupa logica mea, fiind fisiere php trimiti odata la server php, serverul incarca procese php ca sa rezolve, primeste raspuns cum ca e css, incarca procese ca sa rezolve css, citeste css-ul si apoi il aplica. Fiind css-uri din start trimite la server direct css fara a mai complica treburile si a mai face interogari si procesare php.

In cazul js-urilor e mai usor pentru ca nu prea sunt incompatibilitati intre browsere si le poti rezolva/integra cu usurinta toate intr-un singur js. La fel si aici, de ce sa mai trimit php ca sa proceseze php, sa-i spuna apoi sa citeasca js, sa proceseze js, sa citeasca js-ul si sa aplice... cand poate citi direct js, fara sa piarda timpul cu procesarea si interogarea php-ului.

Si atunci intreb: de unde rapiditatea de incarcare a unei pagini fata de css-urile sau js-urile clasice?

Foloseste Google si YouTube inainte de a pune intrebari stupide!

Last edited by XVanish; 17.06.2010 at 12:03.
XVanish is offline   Reply With Quote
Old 18.06.2010, 06:09   #3
computerscom
RPC Beginner

Spre exemplu, am avut la Computerscom, 6 css-uri, de la template vreo doua, diverse module, etc. Acum toate se incarca din acelas loc. Inainte sa combin fisierele respective aveam cu 7 procente mai putin. Instaleaza si tu Page Speed si fa o proba la site!
Uite, iau forum-ul ca exemplu ca tot esti Administrator

Aici este pagina computerscom.ro, care contine imagini si are un template greoi. Asa arata dupa optimizare.

Procent-ul de la forum este de 66 si nu exista imagini mari. Incearca sa rezolvi problemele si vei vedea ce rezultate vei avea. La tine exista vreo 8 fisiere .js, care se incarca din locatii diferite. Daca se vor incarca dintr-un singur loc, cererile HTML, vor fi mai putine, defapt doar una.

Last edited by computerscom; 18.06.2010 at 06:27.
computerscom is offline   Reply With Quote
Old 18.06.2010, 13:11   #4
XVanish
RPC Administrator

XVanish's Avatar

Deci sa inteleg ca nu stii exact ce determina scaderea de incarcare, de unde vine concret diferenta? Faptul ca transformi in php nu face decat sa le centralizeze toate, nu elimina cererile care se fac la server pentru a procesa js-urile, ba mai mult mai faci si o cerere php inainte care daca nu ai folosi php nu ar fi necesara.

Inteleg nevoia de organizare si de optimizare oarecum a structurii site-ului insa intrebarea mea este foarte simpla: de unde incarcarea mai rapida din moment ce oricum face cereri la server pentru css-uri, js-uri si suplimentar, mai faci si cereri php inainte... deci din punct de vedere dute-vino serverul proceseaza mai mult, si atunci de unde castigul de incarcare? Concret, stii?

O sa incerc sa-mi fac si eu timp sa testez Page Speed-ul, si posibil sa gasesc raspunsul concret la Google, ca precis se dezbate undeva la ei acest subiect... sper sa am timp cat de curand sa studiez acest fenomen pentru ca "testeaza si vezi" nu e suficient, cel putin nu pentru mine ca si developer. Plus ca as vrea sa stiu si criteriile dupa care se face testul... ceva concret, ca apoi sa pot determina cum sa optimizez mai bine un site pe baza acelor criterii de incarcare, asta daca merita luate in seama. Dar mai intai trebuie sa stiu concret cum sta treaba... iar aici daca ai noutati si detalii / info concrete te rog sa ni le impartasesti.

De forum nu ma ating, o sa testez pe alte site-uri facute de mine.

Paranteza ( O rugaminte: las-o mai mole cu promovarea site-ului tau aici, am acceptat topicul acesta pentru informatia utila si intersanta pe care o prezinta, dar asta nu inseamna ca acceptam reclama, chiar daca sunt doar niste cuvinte boldate.)

O zi faina sa ai!

Old 18.06.2010, 18:43   #5
computerscom
RPC Beginner

Bun ! Vad ca am deranjat cu subiectul acesta si nu stiu de ce ! Eu cred ca cei de la Google nu sunt dobitoci si eu nu sunt mai destept decat ei ! Inainte sa postez aici acest material, m-am documentat si am testat pe site-urile mele. Diferenta se vede din imaginile de mai sus. Nu stiu ce nu intelegi ! Chiar nu i-mi este clar ! Daca Page Speed de la Google, i-ti arata clar ce posibilitati de optimizare ai si cum sa faci acest lucru, eu cred ca este suficient.
Despre combinarea fisierelor css si js, i-ti arata ca ar trebui combinate insa nu si cum sa faci acest lucru. Eu am incercat diverse combinatii si in sfarsit am reusit cu ce am postat pe site. Am mai spus, dupa combinarea fisierelor am castigat cateva procente, lucru excelent pentru mine.

Parerea mea este ca ar trebui sa ne documentam inainte sa contrazicem.

M-ai certat de reclama la site ! Pai nu am un link catre el si daca am boldat numele site-ului te-ai suparat. Nu vad o asa nenorocire. Poti foarte bine sa stergi conturile care te deranjeaza. Parerea mea este ca nu suntem nascuti invatati si pe mine ma bucura daca pot invata de la cineva. Uite un link catre ceva despre Page Speed si viteza de incarcare http://googlewebmastercentral.blogsp...h-ranking.html

Respect tuturor ! Daca i-mi stergi contul te rog sa-mi trimiti un email.
Old 18.06.2010, 19:24   #6
XVanish
RPC Administrator

XVanish's Avatar

Nu ti-am dat in cap, am specificat doar care este parerea mea si care sunt dubiile mele cu privinta la articolul/metoda ta de optimizare. Nimic mai mult, deci nu e cazul sa faci pe victima ca nu ti-am facut nimic. Subiectul nu a deanjat deloc, chiar din contra, e binevenit!

Consider ca putem purta o discutie intre doi cunoscatori si daca am nelamuririle mele si nu vad o logica la metoda ta, lucru care l-am argumentat destul de bine zic eu, asta nu inseamna ca nu putem aprofunda, chiar si in contradictoriu, pentru ca ambii avem ceva de invatat din experienta asta... e in folosul nostru, atat al tau cat si al meu, sau nu?

Merci de link-ul de pe blog-ul lor, o sa-l citesc pentru ca ma intereseaza.

Cat despre reclama... stii bine ca ti-am mai sters cateva topicuri, ca ai aparut la noi pe forum si direct din primul post ai inceput cu link-uri catre portalul tau... ti-am sters din start cele care am considerat ca sunt prea de tot si am lasat cele care sunt de interes comun si l-am considerat necesar, cum e si acesta, cu toate ca stim amandoi ca promovarea nu se face doar print-un link. De aceea te-am rugat in postul anterior sa o lasi mai moale cu reclama... poti sa dezbati subiecte si fara a-ti postat tot la 3 randuri numele site-ului tau.

Nu am motive sa iti sterg contul si repet, nu ai motive sa te victimizezi.

Daca ai noutati te rog sa mi le impartasesti si daca vrei le dezbatem pe concret, o sa citesc si articolul respectiv de pe Google Blog dar putin mai tarziu.

Numai bine!

Old 18.06.2010, 20:34   #7
XVanish
RPC Administrator

XVanish's Avatar

Am citit articolul de pe Google Blog si m-am documentat putin despre Page Speed. Intr-adevar e un utilitar foarte binevenit si util. Nu imi place insa lipsa de transparenta pe care o acuza lumea la implementarea lui la cautarile pe motorul de cautare... aici trebuie sa mai sap si eu sa vad cum sta treaba... se pare ca asta influenteaza binisor ranking-ul paginilor/site-urilor cu continut mult si dinamic, care cu toate ca sunt utile se incarca mai greu, chiar fiind si optimizate bine.

O sa ma documentez despre metoda ta de a face totul (css, js, etc) prin php sa vad care e logica si acolo, de unde vine castigul de viteza ca nu pare logica treaba din moment ce dai mai mult de lucru la server/mai multe procese = mai mult timp pierdut.

Reply

Bookmarks

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools

Posting Rules