Romanian PC Forum Sabitech Media - web design, gazduire web, promovare, seo, logo design si branding

Go Back   Romanian PC Forum > Software > Unix - Linux - BSD > CentOS

CentOS Totul despre distributia linux CentOS

Reply

Thread Tools
Old 14.09.2018, 20:30   #21
AnbuBlack
*nix enthusiast

AnbuBlack's Avatar

Default Re: Probleme dupa update to 3.10.0-862... kernel

Fă-i backup dacă ai fișiere config pe partiția root și pune-l de la zero, ai deinstalat prea multe pachete, inclusiv librării esențiale ale sistemului gen gcc sau glib. De asta îmi place mie sistemul de fișiere Btrfs, înainte de update de kernel îi trag frumos câte un snapshot, iar dacă ceva nu merge OK după ce am instalat noul kernel, imediat pun snapshotul facut anterior updateului. Încă ceva, dacă vrei o distribuție cu software actualizat la ultima versiune, CentOS nu este aceea distribuție.

AnbuBlack is online now   Reply With Quote
The Following User Says Thank You to AnbuBlack For This Useful Post:
bogdan (15.09.2018)
Old 14.09.2018, 20:56   #22
ono
RPC Gold Member

Quote:
și pune-l de la zero
Adică, să reinstalez Centos-ul? Sărăcan capul/fundul meu! Pot conserva fișierele de la /home și pot copia fișierele .config, dar mă cuprinde o amețeală ciudată. Dar poate nu am înțeles bine ce să fac, nicăieri nu găsesc pachetele șterse? Dar dacă copiez executabilele ș.c.l. - și aici am în vedere pe acelea care vizează funcționarea internetului - măcar să fac internetul să meargă cum-cum, luându-le de pe alt Centos de aceeași "vârstă".
Quote:
Încă ceva, dacă vrei o distribuție cu software actualizat la ultima versiune, CentOS nu este aceea distribuție.
Stiu asta, dar nu funcționează ca antidot la prostie, pentru că poate fi stricat orice sistem, actualizat sau neactualizat, deopotrivă.
Btrfs-ul sună promițător. L-am și încercat. Dar când e să se aleagă praful, degeaba. Așa cum m-am repezit să șterg kernelurile, nu mi-ar fi trecut prin cap să mă reped să fac backup, deci degeaba btrfs-ul, sau mai pe românește, păcat de mărgăritar, dacă e la gât de măgar...
Old 14.09.2018, 22:14   #23
AnbuBlack
*nix enthusiast

AnbuBlack's Avatar

No, cât de greu este să instalezi CentOS dacă ai partiție separată pentru /home și fișiere de tip ext4, mai ales că installer-ul este unul grafic? Dacă era Arch, Crux sau Gentoo, unde installer-ul este din cmd mai ziceam, dar așa în 15 minute ai sistemul la loc.

Last edited by AnbuBlack; 15.09.2018 at 10:31.
The Following User Says Thank You to AnbuBlack For This Useful Post:
bogdan (15.09.2018)
Old 15.09.2018, 09:39   #24
ono
RPC Gold Member

Jawohl, dacă-i musai! Măcar n-am să uit niciodată să fiu mai atent la ce fac. Mulțumesc foarte mult pentru ajutor, chiar dacă happy-end-ul vine mai pe urmă și la mine; dacă am reușit odată să pun toate cele de trebuință, sigur că am să reușesc și a doua oară.
Old 15.09.2018, 12:56   #25
bogdan
RPC Super Moderator

bogdan's Avatar

Quote:
Originally Posted by ono View Post
Dar poate nu am înțeles bine ce să fac, nicăieri nu găsesc pachetele șterse?

Ba da, arunca un ochi in /var/log/yum.log

Aici gaseesti ce anume a fost instalat/dezinstalat. Cauta dupa "data fatidica", atunci cand ai dezinstalat in bloc. Iei apoi de pe net (pe un alt calculator) rpm-urile necesare, le pui pe un stick USB, le descarci in PC-ul busit in acelasi director si le instalezi cu yum install *.rpm. Succes !
AnbuBlack (15.09.2018), ono (15.09.2018)
Old 15.09.2018, 16:13   #26
ono
RPC Gold Member

Am căutat după data fatidică și am găsit lista următoare:
Attached Files
File Type: txt yumlog2.txt (1.6 KB, 5 views)
Old 15.09.2018, 16:29   #27
bogdan
RPC Super Moderator

bogdan's Avatar

Asa, pai descarca-le de aici:

http://mirror.centos.org/centos/7/up...6_64/Packages/
si instaleaza-le.
Alin99 (18.09.2018), AnbuBlack (15.09.2018)
Old 15.09.2018, 18:43   #28
ono
RPC Gold Member

REZOLVAT.
Am luat listuța cu programele șterse și le-am găsit și salvat pe un stick, apoi am venit la calculatorul beteag și am început să la instalez la loc. Unele însă nu s-au instalat, iar cu acestea am făcut o listă de întrebări. De exemplu, libqtxdg* are dependencies pkgconfig (QtCore), pkgconfig (QtDBus), pkgconfig (QtXml). Nu știu exact ce înseamnă, în pkgconfig sunt unele programe de care depinde instalarea unui program mai mare. Așadar, trebuie să caut pe pkgconfig? Și cam cum se face?
Pe lângă aceasta, am întâlnit și situația, în care unele programe depind reciproc. Adică: qt-creator-* depinde de qt-creator-data-*. Deci am instalat întâi pe qt-creator-data. Și ce să văd? qt-creator-data depinde de qt-creator. Duce la o buclă infinită, în capul meu. Ori cu care încep instalarea, îmi zice că depinde de celălalt. Cum se rezolvă așa minune?
Și a treia întrebare: De ce nu vrea kernelul 4.18 să accepte să-și construiască driverul nvidia ( dă de eroare când mai are să creeze și modulul nvidia-drm, pe celelalte le crează, dar pentru că nu-l crează pe nvidia-drm, nu și-l încarcă. În schimb, kernelul puțin mai vechi, adică 4.15, îl încarcă, fapt pentru care am umblat puțin la /etc/default/grub, ca să încarce default kernelul 4.15. Nu mă deranjează în lucru, dar simt că am instalat degeaba kernelul 4.18. Acolo să stea, că după tot ce am pătimit, nu-l mai ating cu nimic!
Dar totuși, oare de ce nu crează tot modulul? Aș putea afla cumva?
În fine, mulțumesc din tot sufletul celor care m-au ajutat! N-am mai așteptat linkul lui Bogdan, am luat-o pe cont propriu, fiincdă ardea inima-n mine. Oricum, mulțumesc mult, acum eram mort.
Alin99 (18.09.2018)
Old 18.09.2018, 11:29   #29
sdw
RPC Gold Member

Quote:
REZOLVAT.
Am luat listuța cu programele șterse și le-am găsit și salvat pe un stick, apoi am venit la calculatorul beteag și am început să la instalez la loc. Unele însă nu s-au instalat, iar cu acestea am făcut o listă de întrebări. De exemplu, libqtxdg* are dependencies pkgconfig (QtCore), pkgconfig (QtDBus), pkgconfig (QtXml). Nu știu exact ce înseamnă, în pkgconfig sunt unele programe de care depinde instalarea unui program mai mare. Așadar, trebuie să caut pe pkgconfig? Și cam cum se face?
"pkgconfig" este un soi de sistem care te ajuta sa identifici daca un pachet de development este instalat si cu ce parametri trebuie folosit. de exemplu:

Code:
# pkg-config --cflags --libs glib-2.0
-I/usr/include/glib-2.0 -I/usr/lib64/glib-2.0/include -lglib-2.0
E o unealta foarte buna pentru sistemele de building (cmake si autoconf).

Quote:
Pe lângă aceasta, am întâlnit și situația, în care unele programe depind reciproc. Adică: qt-creator-* depinde de qt-creator-data-*. Deci am instalat întâi pe qt-creator-data. Și ce să văd? qt-creator-data depinde de qt-creator. Duce la o buclă infinită, în capul meu. Ori cu care încep instalarea, îmi zice că depinde de celălalt. Cum se rezolvă așa minune?
Le instalezi pe amândouă simultan, rpm/yum/dnf accepta ca argument oricate pachete.

Quote:
Și a treia întrebare: De ce nu vrea kernelul 4.18 să accepte să-și construiască driverul nvidia ( dă de eroare când mai are să creeze și modulul nvidia-drm, pe celelalte le crează, dar pentru că nu-l crează pe nvidia-drm, nu și-l încarcă. În schimb, kernelul puțin mai vechi, adică 4.15, îl încarcă, fapt pentru care am umblat puțin la /etc/default/grub, ca să încarce default kernelul 4.15. Nu mă deranjează în lucru, dar simt că am instalat degeaba kernelul 4.18. Acolo să stea, că după tot ce am pătimit, nu-l mai ating cu nimic!
Dar totuși, oare de ce nu crează tot modulul? Aș putea afla cumva?
În fine, mulțumesc din tot sufletul celor care m-au ajutat! N-am mai așteptat linkul lui Bogdan, am luat-o pe cont propriu, fiincdă ardea inima-n mine. Oricum, mulțumesc mult, acum eram mort.
Frecvent, modulele proprietare pentru kernel nu se compileaza din motive de incompatibilitate a API-urile kernel-ului (mie mi se intampla frecvent cu VirtualBox) şi trebuie aşteptat până autorul modulului se aliniaze la noile API-uri. Dar nu merge aşa, la ghiceală, trebuie să te uiţi in log-uri.
Alin99 (18.09.2018), bogdan (Today), ono (Yesterday)
Old Today, 01:17   #30
bogdan
RPC Super Moderator

bogdan's Avatar

Quote:
Adică: qt-creator-* depinde de qt-creator-data-*. Deci am instalat întâi pe qt-creator-data. Și ce să văd? qt-creator-data depinde de qt-creator. Duce la o buclă infinită, în capul meu. Ori cu care încep instalarea, îmi zice că depinde de celălalt. Cum se rezolvă așa minune?
Uite-te mai sus, ca asa se rezolva:
Quote:
Originally Posted by bogdan View Post
Iei apoi de pe net (pe un alt calculator) rpm-urile necesare, le pui pe un stick USB, le descarci in PC-ul busit in acelasi director si le instalezi cu yum install *.rpm
Ce face steluta din linia scrisa cu rosu ? Pai explicatia o da scurt si la obiect sdw:
Quote:
Originally Posted by sdw View Post
Le instalezi pe amândouă simultan, rpm/yum/dnf accepta ca argument oricate pachete.

Quote:
Și a treia întrebare: De ce nu vrea kernelul 4.18 să accepte să-și construiască driverul nvidia
sdw a explicat frumos, cu argumente tehnice impecabile. In esenta, e simplu: driveru' proprietar nVidia pentru o placa video veche (730-ul nu mai e chiar nou...) n-a fost adus la zi pentru a putea compila fara probleme pe un kernel "bleeding edge". CentOS-ul nu-i o distributie "bleeding edge", asa ca nu prea-i de umblat pe el cu pachete "ultimul racnet" (stiu, uneori n-ai incotro, dar in situatia asta... esti pe cont propriu). Daca vrei ceva "ultimul racnet/ultima versiune" atunci Fedora sau mai degraba Arch, nu CentOS. Insa na, si la "bleeding edge" trebuiesc luate precautii (pe Arch, unele updates poti fi dezastruoase, stie el Anbu de ce face snapshot-uri de btrfs ! ).
AnbuBlack (Today)
Old Today, 08:37   #31
AnbuBlack
*nix enthusiast

AnbuBlack's Avatar

Quote:
Originally Posted by bogdan View Post
pe Arch, unele updates poti fi dezastruoase, stie el Anbu de ce face snapshot-uri de btrfs ! ).
Deși s-ar putea să pară neadevărat ce spun, nu mi-a picat niciodată sistemul datorită update-urilor de sistem. Singura dată când l-am facut ”praf” a fost când am vrut să testez ”minunăția” de la Canonical Ltd., Unity. Pe Arch, dacă nu te apuci să compilezi din surse sau developerii nu o dau în bară (mai fac asta și te trezești că iar au schimbat locația vreunui executabil, însă dacă citești rss feed-ul Arch scapi și de problemele astea), ai un sistem foarte stabil cu cel mai nou software. Fac acele snapshoturi din precauție și din lenea de a instala iar sistemul.

Reply

Bookmarks

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools

Posting Rules