Romanian PC Forum Sabitech Media - web design, gazduire web, promovare, seo, logo design si branding

Go Back   Romanian PC Forum > Forum General > Retelistica si Internet > Routere - Modemuri

Routere - Modemuri Manuale de configurare, informatii utile, discutii si suport tehnic pentru acestea.

Reply

Thread Tools
Old 26.01.2012, 12:12   #1
kaynix
RPC Beginner

Confused sfat router wifi

Buna ziua,

am nevoie si eu de o recomandare, doua pentru un router wireless
problema e ca am schimbat vreo 5, si am avut ghinion... ori se stricau ori nu aveau semnal

stau intr-o casa cu etaj, si in dormitor (sus) nu ajunge semnalul de jos din birou
sincer nu stiu nici exact dupa ce detalii tehnice sa caut
am vazut discutii despre antene si distanta la care bat... se aplica si in cazul meu?

ma intereseaza ca puterea semnalului sa fie mare pe o raza de 20-30m, nu vreau sa bata 1km

daca o antena mai buna m-ar ajuta atunci inseamna ca pot sa-mi iau separat un router ieftin si o antena puternica?

eu m-am orientat spre TP-LINK TL-WR841ND (2 antene de 5dbi)

mentionez ca costul total investit intr-o solutie finala nu poate depasi 200-250RON
Old 26.01.2012, 12:21   #2
kittmask
RPC Gold Member

Send a message via Yahoo to kittmask
Default Re: sfat router wifi

Din pacate nimeni nu te poate sfatui 100% pentru cazul tau.Daca ai pereti grosi de beton sau o structura bine armata cu otel,e destul de dificil.
O solutie ieftina ar fi sa scoti o antena afara din casa,de la modem,si in felul asta sa poti capta din exterior.Alta ar fi sa cumperi un adaptor gen Alfa de care tot vorbim pe forum,dar cum am spus,depinde de multi factori.
Un modem in canal ,,N" cum vrei sa iei iar este bun,dar nu avem de unde sa stim cum se va comporta in casa.
In ce priveste costul investitiei,asta nu depinde de noi,depinde doar de tine.
Cel mai ieftin ar iesi daca ai putea imprumuta aparatura de la cineva ca sa faci teste in casa,dupa care iti cumperi sau nu.

kittmask is offline   Reply With Quote
The Following User Says Thank You to kittmask For This Useful Post:
AnbuBlack (27.01.2012)
Old 26.01.2012, 12:25   #3
kaynix
RPC Beginner

da stiu, teoretic macar care ar fi solutia
acel router care l-am dat exemplul, si daca nu merge....pot sa mai iau o antena
ARS-N19M
2.4GHz 9dBi Dipole Antenna + Magnet base

precum ziceam nu ma pricep si dea problema mea este si la termenii technici dupa care sa caut ...

si inca o chestie o solutie ar putea fi sa folosesc un router si un AP(TP-LINK TL-WR340GD )?
Old 26.01.2012, 12:41   #4
kittmask
RPC Gold Member

Singurele aparate care se gasesc in comert la magazinele normale si care pot da randament sint cele cu ,,N" restul se gasesc numai pe net spre vinzare,asa ca dificil de probat si returnat.
O aparatura de calitate costa.Antenele care se vind in comert nu au calitatea necesara pentru cazuri deosebite.
In doua cuvinte noi aici nu putem decit sa facem teorie,restul faci tu in practica.Nu exista raspuns valabil 100% la nedumeririle tale,trebuie sa probezi ca sa fii sigur.
Ideal ar fi sa cumperi un Repeter si sa-l instalezi in afara casei,iar restul sa aiba vedere directa spre el,in felul asta modemul de jos da semnal la repeter si calculatorul de sus il preia dar trebuie sa se vada intre ele toate 3,si pretul creste in cazul asta.
Ne ceri imposibilul,din cauza ca nu avem planurile casei tale si asezarea ferestrelor si a aparatelor.

The Following 2 Users Say Thank You to kittmask For This Useful Post:
AnbuBlack (27.01.2012), bogdan (26.01.2012)
Old 26.01.2012, 13:00   #5
kaynix
RPC Beginner

dar cu astfel de raspunsuri nu ma ajuti cu nimic
eu trebuie sa pot sa trag o concluzie si sa incept testele... dar daca nu am nici o idee cu ce as putea incepe testul
am inteles ca totul e variabil si depinde de prea multe ca sa am o solutie 100%

dar totuside undeva trebuie sa incep
deci, inca o data
dupa ce sa ma uit?

asta zice ca are 2x5dbi
presupun ca e destul de ok, daca ar fi in linie dreapta pe ce distanta ar bate, teoretic?

din nou teoretic, daca iau o antena de 9dbi si o inlocuiesc pe una dintre cele 2 de 5dbi ar trebui sa ma ajute, nu?

sau ar mai fi varianta sa imi iau un AP/repetor (cel din exemplul meu are antena de 3dbi) si sa il plasez undeva mai aproape de dormitor

Last edited by kittmask; 27.01.2012 at 11:23. Reason: link
kaynix is offline   Reply With Quote
Old 26.01.2012, 16:07   #6
bogdan
RPC Super Moderator

bogdan's Avatar

Quote:
Originally Posted by kaynix View Post
dar cu astfel de raspunsuri nu ma ajuti cu nimic
Da, insa raspunsuri de genul "Routerul asta va merge 100% pe cand astalalt nu" fii sigur ca nu o sa primesti. Sau ai prefera: "Cumpara routerul respectiv, cumpara si antena; daca merge e OK, daca nu, ghinion.... Ai dat banii degeaba !".

Distanta teoretica la care "bate" routerul respectiv e cel putin 100m, dar asta in camp deschis, fara obstacole. Cand insa intre router si placa wireless se interpune un planseu de beton armat, armatura functioneaza ca o grila de ecranare, asadar scade puternic intensitatea semnalului ce "trece". Cat de tare scade semnalul ? Ei bine ... nimeni nu poate sa-ti raspunda ... Poate scadea, dar asta sa nu afecteze tare comunicatia wireless, sau poate scadea pana la a nu te mai putea conecta la router. Iata motivul pentru care kittmask (si oricine altcineva) va evita sa-ti dea raspunsuri cu solutii universal valabile. Ca sa testezi, da, routerul respectiv e OK, dar NIMENI nu va putea "ghici" cum se va comporta in conditiile pe care le ai tu acasa, atata vreme cat ai obstacole zdravene in calea semnalului.

Sa revin ontopic: treaba cu antena de 9dbi pe care sa o atasezi routerului (fata de cea stock, de 5dbi) nu stiu cat te va ajuta; totul depinde foarte mult si de puterea placii wireless a laptopului cu care vrei sa te conectezi la router.

Solutie wireless universal valabila nu vei putea gasi doar teoretic, fara sa incerci (asta-i motivul pentru care kittmask iti recomanda sa imprumuti de la cineva un router si sa testezi; tocmai pentru a nu constata ca ai dat banii degeaba pe un echipament care nu iti foloseste).

Singura solutie care GARANTAT iti va functiona e sa pui un router wireless la parter, apoi sa tragi cablu UTP pana la etaj, unde pui un AP (access point) legat pe cupru de routerul de la parter. Asta iti va functiona 100%, dar nu cred ca asta e ceea ce iti doresti....
In ceea ce privste solutia de conectare exclusiv wireless, fara incercari in conditiile de la tine de acasa (armatura cladire, placa wifi laptop, etc...), nimeni nu poate sa stie ce router va fi bun.
AnbuBlack (27.01.2012), kittmask (26.01.2012)
Old 26.01.2012, 16:51   #7
kaynix
RPC Beginner

inca o data am inteles toate probleme astea
dar totusi routerul dat de mine ca exemplu trebuie sa fie ceva mai bun decat un alt model la 70RON ... presupun....
la fel daca intr-adevar se marita ca putere de semnal sa dau 250RON pe un D-link, numa dpdv al semnalului?

m-a ajutat putin idea lui kittmask cu "N"... de la tine faza cu placa de retea wireless de la laptop e o idee buna

eu unu gandesc in felul urmator...
presupun ca prostia aai de router mere la 100m in camp deschis .. si presupun ca in cazul meu nu este deajuns datorita interferentei placi de beton/armaturi
trebuie sa aplific cumva semnalul ca totusi el sa ajunga... binenteles ca prin incercari, dar cum il aplific?

1. O idee ar fi sa iau alta antena, exemplu cea de 9dbi, sau sa ma rog de unu dintre voi care faceti manual antene sa-mi vinde-ti si mie una care are chiar mai mult dbi...
2. As putea cumpara o alta placa de retea, care sa aiba antena externa sau detasabila, care poate imi maresc sansele de a prinde semnalul mai bine
3. Sa folosesc un AP, fie legat pe fir cu routerul fie tot pe wireless si pozitionat undeva mai in bataia semnalului spre dormitor

acum, care dintre aceste 3 variante repezinta o marire mai mare a puterii semnalului? nu pentru cazul meu ci in general...
ca incep cu cea mai tare si daca nu mere adaug si urmatoare si urmatoare ... pana la urma tot tre sa mearga
Old 26.01.2012, 19:14   #8
bogdan
RPC Super Moderator

bogdan's Avatar

Daca esti dispus sa aplici varianta 3 si sa tragi cablu de retea de la parter la etaj atunci 100% va functiona fara prea multe batai de cap si cu orice routere/AP-uri ! (ai insa grija sa nu depasesti lungimea de 80-90 m a cablului UTP).

Vei avea un router la parter (pune un router mai puternic acolo unde semnalul are mai multi pereti de strabatut; in functie de numarul de incaperi care la are casa per nivel); apoi un AP la etaj (sau router la care nu folosesti partea de routare; intri cu cablul de Cu dintr-un port LAN al routerului de la parter tot intr-un port LAN al routerului de la etaj).

Solutia asta va functiona cu aproape orice router/AP de pe piata, in conditiile in care semnalul nu va trebui sa treaca decat prin pereti despartitori ai cladirii, nu elemente de rezistenta din beton armat gros (planseu, pereti exteriori, etc ...).

Daca insa doresti sa ai o solutie exclusiv pe wireless, va trebui sa faci teste; asadar fie imprumuti de la prieteni diferite modele de routere, fie te risti sa cumperi si apoi sa incerci. Din pacate in .ro nu exista la niciun vanzator politica de a putea returna produsul in termen de cateva zile daca nu esti multumit de functionarea/performantele lui.

Last edited by bogdan; 26.01.2012 at 19:17.
bogdan is online now   Reply With Quote
The Following User Says Thank You to bogdan For This Useful Post:
AnbuBlack (27.01.2012)
Old 27.01.2012, 09:15   #9
kaynix
RPC Beginner

ok
ai dreptate, varianta asta cu AP legat pe fir ar fi cea mai sigura
dar ramane ca ultima varianta...
intre primele 2 solutii care e mai posibil sa dea un randament mai mare?
Old 27.01.2012, 10:19   #10
bogdan
RPC Super Moderator

bogdan's Avatar

Quote:
intre primele 2 solutii care e mai posibil sa dea un randament mai mare?
Nu stiu. Nimeni nu cred ca poate sa stie...

Varianta 1: Nu cred ca vei dori sa stai in casa cu ditamai antenele parabolice pentru a te conecta de la etaj la parter.

Varianta 2: Exact ce-ti recomanda si kittmask: o placa wireless externa pe USB, cu o sensibilitate excelenta (functioneaza OK cu semnal foarte slab) e Alfa AWUS036H cu chipset Realtek 8187L, putere de emisie 1000 mW. Dezavantajele acestei placi in cazul de fata sunt: nu "stie" standard n (decat g), e greu de gasit in .ro, exista multe variante contrafacute ale acesteia, costa 170-200 RON. In esenta e o placa oarecum dedicata pentru conectare la mare distanta, testari de antene, audit de securitate wireless, etc... si mai putin doar pentru "uz casnic". Ce ma face sa recomand totusi placa asta e faptul ca alta cu sensibilitate mai buna eu unu' nu stiu in momentul de fata. Dar daca vrei sa achizitionezi asa ceva riscurile sunt de a plati banii si a te alege cu una contrafacuta. Si costa (doar placa) aproape cat tot bugetul pe care doresti sa-l aloci routerului.
Insa, treaba asta cu placa Alfa e doar o sugestie: din nou nimeni nu-ti va putea garanta ca functioneaza 100% in cazul tau !
AnbuBlack (27.01.2012)
Old 27.01.2012, 10:28   #11
kaynix
RPC Beginner

partea cu garantat 100% am inteleso, am rumegato deja.. am ajuns la partea de testat pe barba mea
mi-a mai venit o idee. care nu ati mentionato nici care
in cazul antenei... ce tip (omni, bi ...etc) ar fi mai avantajoasa pentru cazul meu?
Old 27.01.2012, 10:47   #12
bogdan
RPC Super Moderator

bogdan's Avatar

Habar n-am, nimeni n-a testat vreun tip de antena pentru conexiuni prin beton armat.

Cele directive sunt foarte bune la distante mari, dar intr-o singura directie cu vedere neobstructionata intre puncte (gen conexiuni exterioare).
Cele omni sunt OK pe distante mici, dar conexiuni din toate partile (gen conexiuni in aceeasi incapere sau incaperi alaturate prin pereti care sa nu ecraneze foarte tare).
Ce-i rau e ca in cazul tau o antena omni se poate comporta mai bine decat o parabolica, datorita posibilelor reflexii ale semnalului pe cladiri alaturate. Asadar... there is no rule !
AnbuBlack (27.01.2012), kaynix (27.01.2012)
Old 27.01.2012, 11:04   #13
kaynix
RPC Beginner

Bun deci planul meu consta intr-o prima instanta cumpar routerul:

a doua faza este cumpararea unei placi de retea pe usb pentru laptop
aici insa cred ca as mai avea nevoie de ceva ajuto ... caut ceva pana in 150RON care sa stie N si binenteles sa aiba antena cu cat mai multi dbi sa prinda semnalul

daca dupa acesti pasi tot nimic... fac chestia cu AP-ul, pentru ca un AP are si un prieten de imprumut... asa ca pot sa testez

Last edited by kittmask; 27.01.2012 at 11:24. Reason: link
Old 27.01.2012, 11:26   #14
kittmask
RPC Gold Member

Cumpara ce crezi tu si de unde consideri ca este mai rentabil,dar nu mai pune link ca pare a fi publicitate tip spam.
Pe noi nu ne intereseaza pagina de unde cumperi,este deajuns doar sa spui modelul si il cautam pe paginile noastre,cele pe care le frecventam in mod normal.

AnbuBlack (27.01.2012)
Old 27.01.2012, 12:50   #15
bogdan
RPC Super Moderator

bogdan's Avatar

Quote:
a doua faza este cumpararea unei placi de retea pe usb pentru laptop
aici insa cred ca as mai avea nevoie de ceva ajuto ... caut ceva pana in 150RON care sa stie N si binenteles sa aiba antena cu cat mai multi dbi sa prinda semnalul
Pentru conditii de atenuare mare a semnalului, cel mai important la o placa wireless nu e sa aiba antena cat mai "bengoasa" (o antena se pote construi/achizitiona ulterior), ci sa fie sensibila (partea de receptie sa poata functiona OK cu un semnal slab); exact opusul a ceea ce numim noi o placa "surda".
AnbuBlack (27.01.2012), kittmask (27.01.2012)
Old 27.01.2012, 14:13   #16
kaynix
RPC Beginner

Quote:
Originally Posted by kittmask View Post
Cumpara ce crezi tu si de unde consideri ca este mai rentabil,dar nu mai pune link ca pare a fi publicitate tip spam.
Pe noi nu ne intereseaza pagina de unde cumperi,este deajuns doar sa spui modelul si il cautam pe paginile noastre,cele pe care le frecventam in mod normal.
scuza-ma, credeam ca am dat paste la linkul producatorului cu specificatiil e tehnice

---------- Post added at 15:12 ---------- Previous post was at 14:54 ----------

nu asta era linkul postat de mine?

---------- Post added at 15:13 ---------- Previous post was at 15:12 ----------

Quote:
Originally Posted by bogdan View Post
Pentru conditii de atenuare mare a semnalului, cel mai important la o placa wireless nu e sa aiba antena cat mai "bengoasa" (o antena se pote construi/achizitiona ulterior), ci sa fie sensibila (partea de receptie sa poata functiona OK cu un semnal slab); exact opusul a ceea ce numim noi o placa "surda".
ok, pare logic ce zici tu
cum gasesc asa o placa? sensibila?
nu se pune in discutie sa imi fabric o antena, nu shtiu sa lipesc 2 fire, deci exclus

se poate sa-mi recomanzi de unde as putea cumpara antena omni de calitate, functionale la parametri specificati? un PM eventual, mersi

Last edited by kittmask; 27.01.2012 at 14:33. Reason: link
Old 27.01.2012, 14:36   #17
kittmask
RPC Gold Member

Daca nu ai inteles iti mai explic odata.Nu ne intereseaza de unde cumperi,deci nu mai pune link la nici o pagina.
Nu sintem interesati sa vedem poze de modemuri,iar ca sa ajutam pe altii nu avem nevoie decit de numele aparatului,model,etc nu de link.

AnbuBlack (27.01.2012)
Old 27.01.2012, 15:03   #18
kaynix
RPC Beginner

Quote:
Originally Posted by kittmask View Post
Daca nu ai inteles iti mai explic odata.Nu ne intereseaza de unde cumperi,deci nu mai pune link la nici o pagina.
Nu sintem interesati sa vedem poze de modemuri,iar ca sa ajutam pe altii nu avem nevoie decit de numele aparatului,model,etc nu de link.
Daca nu intelegi iti mai explic si eu o data, NU AM POSTAT NICI UN LINK SPRE VREUN SITE COMERCIAL
ce treaba are ce zici tu cu linkul postat de mine?
linkul asta
e linkul catre producator, nu e afisat nici un pret nu poti sa cumperi nimic de acolo

---------- Post added at 16:03 ---------- Previous post was at 16:01 ----------

Last edited by kittmask; 27.01.2012 at 15:13. Reason: Usurel cu remarci de genul asta ! Neintelegerile se discuta, nu jignim !
Old 27.01.2012, 15:13   #19
kittmask
RPC Gold Member

Vad ca faci pe prostul cu mine si daca chiar nu intelegi la urmatorul link pe care il pui iti dau ban.

Old 27.01.2012, 15:14   #20
bogdan
RPC Super Moderator

bogdan's Avatar

Quote:
cum gasesc asa o placa? sensibila?
Quote:
Originally Posted by bogdan View Post
Varianta 2: Exact ce-ti recomanda si kittmask: o placa wireless externa pe USB, cu o sensibilitate excelenta (functioneaza OK cu semnal foarte slab) e Alfa AWUS036H cu chipset Realtek 8187L, putere de emisie 1000 mW....
...Ce ma face sa recomand totusi placa asta e faptul ca alta cu sensibilitate mai buna eu unu' nu stiu in momentul de fata.
O lista (mai veche) cu placi wireless la care e specificata sensibilitatea gasesti aici:
http://hwagm.elhacker.net/htm/tarjetas.htm
Una noua aici:
http://foro.seguridadwireless.net/ad...082/#msg229082

Fereste-te de cele care sunt "sorda" sau "muy sorda".

Nu stiu sa-ti recomand nicio antena comerciala buna. Niciodata n-am dat bani pe vreo antena gata facuta, decat cea din laptop

Bookmarks

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools

Posting Rules