Romanian PC Forum Sabitech Media - web design, gazduire web, promovare, seo, logo design si branding

Go Back   Romanian PC Forum > Forum General > Retelistica si Internet > Antene

Antene Antene de toate tipurile, pentru internet wireless, satelitare si nu numai...

Reply

Thread Tools
Old 08.06.2011, 23:29   #1
georgEL
RPC Member

Default Calitatea semnalului Wifi

In acest moment am placa alfa de 1W cu antena omni de 5 dbi, ma gandesc sa cumpar o alta antena de 10 sau 11 dbi. Sunt interesat daca cumparand aceasta antena calitatea semnalului se imbunatateste sau doar am o acoperire mai mare deci gasesc mai multe AP-uri. In acest moment am asa:

si doresc sa stiu daca cu una dintre asceste antene de 10 sau 11 dbi ma pot astepta la o imbunatatire de semnal http://www.avenir-informatique.eu/bo...ath=1_12_13_15... ma intereseaza semnalul la al doilea AP; cel cu verde "freebox"
dupa 1 min de scanat am vro 50 AP, dar pe scurt antena cu putere mai mare=calitate mai buna la semnal?fara sa modific pozitia adaptorului.
MS

Last edited by kittmask; 08.06.2011 at 23:56. Reason: adrese MAC in poza
georgEL is offline   Reply With Quote
Old 09.06.2011, 00:00   #2
kittmask
RPC Gold Member

Send a message via Yahoo to kittmask
Default Re: Calitatea semnalului Wifi

Ti-am sters poza pentru ca avea adresele MAC complete si pentru siguranta ta si a celor din jurul tau este bine sa nu mai publici nimic care contine astfel de date.

Acum la subiect.Calitatea semnalului in general se inrautateste odata cu cresterea puterii.

kittmask is offline   Reply With Quote
Old 09.06.2011, 00:06   #3
XVanish
RPC Administrator

XVanish's Avatar

Send a message via Yahoo to XVanish Send a message via Skype™ to XVanish

Mda... aveti grija ce postati.. fara IP-uri, adrese MAC, etc...

Daca iei o antena mai puternica vei capta mai multe retele, mai indepartate, etc. De asemenea vei avea un semnal DE RECEPTIE mai bun la retelele apropiate, insa CALITATEA semnalului e asa cum zice kittmask, in cel mai bun caz ramane la fel sau scade odata cu "indepartarea".

Foloseste Google si YouTube inainte de a pune intrebari stupide!
XVanish is online now   Reply With Quote
Old 09.06.2011, 00:42   #4
kittmask
RPC Gold Member

De vreo doua saptamani studiez constructia telescoapelor astronomice,care au mare legatura cu parabolicele si transmiterea undelor,fie ele radio,sunet,lumina,etc.

Cind eram copil mi-am construit unul dintr-un carton vopsit cu crema de pantofi neagra,si doua lentile facute pe comanda la un magazin din asta de ochelari.

Adevarul este ca uitasem si cum se numeste,eu ai spuneam luneta,numai ca de curind am vazut niste emisiuni de specialitate,si am vazut cum se fabrica o oglinda metalica(strat metalic pe sticla) pentru astfel de telescoape.

Dupa ce am trecut prin chestia asta cu telescoapele am inceput sa caut informatii pe net,si intimplator am dat peste cuptoarele de gatit solare,adica niste parabolice facute din oglinzi(metalice) si cu care se putea gati orice cu ajutorul luminii soarelui.

Cu toate noutatile in domeniu am luat una din parabolicele mele,mai precis cea pe care o am in threadul numit hack antena comerciala...si un laser din cele care se vind la chinezi.....si am facut un mic experiment,si nu ca nu mi-as fi dat seama doar teoretic,dar vroiam sa verific noua teorie,adica cea legata de luciul unei parabolice si cistigul ei(care depinde de focalizare).

Asa'i ca am luat-o razna??hmm...om cu mult timp liber,si cum de moment nu am nepoti.......

..bun,deci am pus pe un sfert din suprafata antenei polei,bine intins ca sa fie fara cute si chestii asemenea,si am proiectat raza laserului,care dupa cum stiti nu este deloc perfecta,in partea poleita,in asa fel incit sa se reflecte in punctul focal al antenei,unde am lipit o hirtie de 10cm diametru pe elementul activ al antenei.

Rezultatul a fost vizibil cu ochiul liber,si anume,acuratetea cu care se vede punctul reflectat este mult mai mare pe partea aia poleita decit pe cea doar cu vopsea.
Mare experiment..!stiu ca este o copilarie,numai ca este exact ce intereseaza in domeniul asta,calitate semnal,fie el radio,sau luminos,etc.Deci cum spuneam,punctele care se reflectau din suprafata poleita se vad mai bine conturate,si mai luminoase decit cele care sint reflectate de partea fara polei,cea mata.

Acuma,stiind ca un semnal radio are acelasi comportament ca si cel luminos,si ca este cu atit mai puternic si mai ,,curat" calitativ ca si lumina care este bine focalizata si nu se disperseaza necontrolat,
atunci logica spune ca nu avem nevoie de putere mare pentru a obtine rezultate bune,ci din contra,avem nevoie de acuratete in semnal.

Cu alte cuvinte,in calitatea semnalului influenteaza foarte mult nu numai marimea unei parabolice si puterea de emisie/receptie a aparaturii,deasemenea influenteaza
foarte mult si calitatea suprafetei parabolicii.

In cazul altui tip constructiv de antena,important este sa se incerce dispersia cit mai mica a semnalului,cum este in cazul acestor antene omni ale adaptoarelor Alfa.

The Following 3 Users Say Thank You to kittmask For This Useful Post:
Alin99 (09.06.2011), tigeronix (26.07.2011), XVanish (09.06.2011)
Old 09.06.2011, 00:52   #5
XVanish
RPC Administrator

XVanish's Avatar

Bun, si acuma ca tot ai zis de suprafetele lucioase... de ce antenele sunt mate si nu lucioase? Nu ar fi mai ok lucioase?

Old 09.06.2011, 00:59   #6
Alin99
RPC Gold Member

Alin99's Avatar

Antenele lucioase reflecta caldura, distorsioneaza semnalul captat,etc. de preferabil este vopseaua mata si nu lucioasa pe orice tip de antena.
Alin99 is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to Alin99 For This Useful Post:
kittmask (09.06.2011), XVanish (09.06.2011)
Old 09.06.2011, 01:00   #7
kittmask
RPC Gold Member

Si eu mi-am pus intrebarea si ca raspuns,nu am gasit mare lucru.
Din punct de vedere tehnologic nu ar fi mare greutate sa se faca lucioase,insa daca fac o mica paralela cu acele cuptoare de gatit ,,la soare" e posibil ca din cauza asta sa nu se faca lucioase.
Temperatura in focarul unei astfel de antene ajunge la citeva sute de grade,si ma gindesc ca ar topi LNB-urile.
Telescoapele insa se folosesc pe timp de noapte si cu exceptia celor terestre toate au oglinzi metalice in loc de lentile(lupe).

Oglinda principala are un orificiu in mijloc si este asezata pe ,,fundul" telescopului,iar in virf are o alta oglinda mai mica care la rindul ei reflecta ce capteaza intr-o a treia oglinda si de acolo imaginea este marita de un sistem cu lentile ca la microscop.

Nu stiu sa existe alta explicatie,si sa fiu sincer nu am cautat in mod special sa vad care este realitatea.

The Following 2 Users Say Thank You to kittmask For This Useful Post:
Alin99 (09.06.2011), XVanish (09.06.2011)
Old 09.06.2011, 01:01   #8
kittmask
RPC Gold Member

Quote:
Originally Posted by Alin99 View Post
Antenele lucioase reflecta caldura, distorsioneaza semnalul captat,etc. de preferabil este vopseaua mata si nu lucioasa pe orice tip de antena.
Ha...ha...ha,diferenta de citeva secunde intre raspunsuri.

Old 09.06.2011, 01:04   #9
XVanish
RPC Administrator

XVanish's Avatar

Mda... de fapt stiam raspunsul, motivele astea... nu stiu de ce m-am grabit sa intreb fara sa gandesc inainte, m-am lasat purtat de val

The Following 2 Users Say Thank You to XVanish For This Useful Post:
Alin99 (09.06.2011), kittmask (09.06.2011)
Old 09.06.2011, 01:13   #10
kittmask
RPC Gold Member

In timp ce raspundeam ma gindeam si la culoare,si banuiesc ca daca ar fi vopsite in culori care atrag caldura,numai parabolice nu ar mai ramine........
In orice caz,sa ne gindim doar la faptul ca un telescop cu o oglinda baza de 10 metri de diametru,capteaza lumina stelelor de la milioane de km distanta,si asta poate insemna foarte mult in cazul unuei parabolice de 1 metru daca ne gindim ca avem ca LNB doar cupru,elementul activ,si ca asta se topeste daca nu ma insel la peste 1200grade.

Problema ar ramine cit se dilata la 150...200 grade??

Last edited by kittmask; 09.06.2011 at 19:52.
Old 09.06.2011, 01:47   #11
Alin99
RPC Gold Member

Alin99's Avatar

Albul mat e cel mai bun, singura vopsea care a dat rezultat mai bun decat culoarea alba,este o vopsea argintie cu continut de aluminiu, dupa vopsire se matuieste,rezultatul este pe masura,diferenta intre o antena cumparata din comert alb mat si o antena pregatita cu aceasta vopsea este incomparabila, testati si o sa aveti rezultate pe masura.

Vopsea aluminiu

Aceasta vopsea aluminiu este ultra-rezistenta, este perfecta pentru protejarea suprafetelor si obiectelor supuse la temperaturi ridicate. Aceste vopsele contin o pudra de aluminiu cu structura lamelara ce confera un aspect stralucitor si clar suprafetelor pe care va fi folosit.

Ca la toate variantele de vopsele, gasim si cea de vopsea aluminiu in varianta spray, folosit de exemplu pentru jenti. Vopsele Fernovus au o tehnologie rovolutionara, aceea de a putea fi aplicate direct pe rugina, fara a fi nevoie de o curatare a suprafetei in prealabil.

http://www.vopsele.org/preturivopsele/vopseaaluminiu/
Alin99 is offline   Reply With Quote
Old 09.06.2011, 09:03   #12
Emanuelul
RPC Gold Member

daca ai in focar un LNB sau un stick wireless, gen Alpha ar conta temperatura, dar daca ai un simplu dipol de cupru sau un biquad, nu cred ca ar conta prea mult temperatura ridicata

---------- Post added at 10:03 ---------- Previous post was at 09:36 ----------

eu ma intreb insa altceva

EXISTA un generator de semnal WIFI in genul semnalului de mira tv , un semnal standard dupa care sa se poata calibra si masura puterea si calitatea receptiei!??????????

Ptr ca eu am testat 3 module wireless pe PCI si aveau alte valori ale acelorasi AP
la fel am testat cu Netstrumber si Netsurvyor

de ex emit cu un AP un anume link si il receptionez cu un laptop in diferite directii si distante, sau stau cu laptopul pe loc si schimb antenele! Si sa vad imediat exact cum imi oscileaza semnalul
Alin99 (09.06.2011)
Old 09.06.2011, 09:41   #13
kittmask
RPC Gold Member

Am incercat sa iti raspund cu o mica istorie la intrebarea daca mai exista si altceva,cum ar fi un generator de semnal,dar mi se pare ca vei intelege doar tu si inca 2..3 persoane si cred ca pentru asta ar trebui sa deschidem un topic aparte.

Inainte sa ne apucam sa tocam frunze la caini,si sa zica lumea ca ne dam de supergenii,vezi ca exista pe internet software de specialitate,si ma refer la osciloscoape PC,adica cum sa faci osciloscop din calculator.
Singura problema este o sonda,un filtru mai bine zis,pentru frecventele care ne intereseaza.
O sa incerc sa deschid eu un thread pe tema asta.

The Following 2 Users Say Thank You to kittmask For This Useful Post:
Alin99 (09.06.2011), XVanish (09.06.2011)
Old 09.06.2011, 10:06   #14
Emanuelul
RPC Gold Member

super, chiar te rog

si nu-ti fa griji ca nu sunt multi maniaci care despica papura in N'spe

fiecare va citi si pricepe cat are nevoie

candva, acum vreo 10 ani fusesem interesat de hardware-ul care facea osciloscop din PC dar pretul era prohibitiv! Conexul de pe Maica Domnului vindea kitul

Last edited by Emanuelul; 09.06.2011 at 10:11.
Emanuelul is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to Emanuelul For This Useful Post:
Alin99 (09.06.2011), kittmask (09.06.2011)
Old 10.06.2011, 19:47   #15
georgEL
RPC Member

Quote:
Originally Posted by XVanish View Post
Mda... aveti grija ce postati.. fara IP-uri, adrese MAC, etc...

Daca iei o antena mai puternica vei capta mai multe retele, mai indepartate, etc. De asemenea vei avea un semnal DE RECEPTIE mai bun la retelele apropiate, insa CALITATEA semnalului e asa cum zice kittmask, in cel mai bun caz ramane la fel sau scade odata cu "indepartarea".
Deci sa inteleg k daca acum am in jur de 43% semnal cu antena de 5, daca iau asta de 10 pot sa cresc undeva peste 50- 55% ??"

Ma gandesc asa... "gandire de balta" eu cu antena mea imi cresc acoperirea ... in fine poate o dublez... vad AP de la 300m dar AP respectiv acopera 200m ... nu ma ajuta cu nimik, asai?

Last edited by georgEL; 10.06.2011 at 19:56.
Old 10.06.2011, 20:48   #16
kittmask
RPC Gold Member

Mai baieti..(vorbeste berea din mine)..imaginati-va semanalul,sau unda purtatoare,ca un pumn de nisip umed.
Daca vreti sa loviti pe cineva cu acel nisip,care este un bulgare,va trebui sa intelegeti ca daca acel careva,daca este la un metru si dati in el,tot nisipul il va atinge,dar daca este la 10 metri sau mai mult,bulgarele se va face pulbere,si pe ala nu il va lovi tot bulgarele,ci numai o parte,sau doar citeva graunte de nisip,si asta inseamna ca puterea il face farimite,dar la distanta mica este eficienta,si daca faceti un bulgare care se tine bine,din argila sau eu stiu,din ciment,deci un bulgare de calitate,atunci,el va ajunge doar acolo unde poate duce puterea cu care il aruncati,dar ramine intreg.

O piatra aruncata va ajunge la distanta maxima care o da forta celui care o arunca,dar va ajunge intreaga.

Mai beau o bere si mai caut ceva similitudini.

The Following User Says Thank You to kittmask For This Useful Post:
diximen (22.06.2011)
Old 10.06.2011, 21:11   #17
kittmask
RPC Gold Member

Ete mai ca am mai gasit o explicatie........lumina de la lanterna sau de la farurile masinii lumineaza bine la 1 metru dar prost la 10 metri,dar nu uitati,ca becul de la far are aceeasi putere,si lumina iese cu aceeasi putere din far,numai ca la distanta mare nu mai are aceeasi calitate,adica la 1 metru poti citi cu lumina aia,dar la 20 metri poti sa-ti bagi destul' unde vrei ca nu il simti...............

Old 10.06.2011, 21:37   #18
inginerul01
RPC Gold Member

inginerul01's Avatar

Dar daca, acolo la 20 metri. ai o lupa puternica...ce se intampla ?
poti citi ceva mai bine?

---------- Post added at 21:37 ---------- Previous post was at 21:19 ----------

Eu am inlocuit antena omnidirectionala a placii Alfa cu una directionala :
http://www.alfa.com.tw/in/front/bin/...ategory=106129
Diferenta e grozava !
kittmask (10.06.2011)
Old 11.06.2011, 10:10   #19
kittmask
RPC Gold Member

Cu o antena mai buna cresti calitatea semnalului pentru ca puterea raminea cea care iese din emitator.

The Following 3 Users Say Thank You to kittmask For This Useful Post:
Alin99 (11.06.2011), DXM (11.06.2011), inginerul01 (11.06.2011)
Old 12.06.2011, 09:06   #20
georgEL
RPC Member

Deci sa vad daca am inteles bine...
am nevoie de o antena de calitate (bulgarele de nisip) si de un adaptor bun (sa pot arunca bulgarele cat de departe) NU?
am antena de 5 dbi si placa alfa de 1W. eu ce ziceam e sa maresc puterea antenei deci sa imi fac rost de o piatra (asa am inteles) care pe aceasi distanta ca si bulgarele de nisip se va comporta mai bine... hmmm

bine bine dar cat de mare piatra?? (puterea antenei) sau nu are nici o importanta.

a doua problema: si AP-ul trebuie sa poata arunca bulgarele pan' la mine nu? si la el se aplica aceleasi conditii asai?

Last edited by georgEL; 12.06.2011 at 09:21.
Reply

Bookmarks

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools

Posting Rules