Romanian PC Forum Sabitech Media - web design, gazduire web, promovare, seo, logo design si branding

Go Back   Romanian PC Forum > Hardware > Dispozitive Mobile > GPS-uri

GPS-uri Dispozitive si accesorii GPS, soft-uri, harti, tehnici si metode, suport tehnic si altele...

Reply

Thread Tools
Old 15.05.2015, 20:36   #1
COMAN DINU-VICE
RPC Gold Member

COMAN DINU-VICE's Avatar

Send a message via Yahoo to COMAN DINU-VICE
Default HERE Maps - GPS offline

Disponibilă acum şi în versiune pentru Android (în curând recent lansată pe iOS) şi de mult pe Windows Phone, HERE Maps se numără printre cele mai versatile aplicaţii pentru navigare GPS, disponibilă pentru utilizare gratuită şi cu suport pentru navigare offline, folosind hărţile GPS descărcate în memoria telefonului mobil.
Odată instalată din App Store sau magazinul Google Play, aplicaţia poate fi utilizată imediat, însă pentru a beneficia de toate funcţiile disponibile este necesară crearea unui cont de utilizator. Pentru funcţia de navigare avem de ales între două secţiuni - ‘Maps’ şi ‘Drive’, prima fiind gândită pentru orientare manuală răsfoind hărţile 3D.
Modul Dive

Modul Drive ne întâmpină cu o interfaţă mai apropriată de stilul navigatoarelor GPS tradiţionale, în care tastăm destinaţia dorită sau o alegem din lista cu destinaţii recent folosite, după care suntem ghidaţi mai departe folosind indicaţii vizuale şi auditive. În funcţie de preferinţe, putem limita au creşte numărul de parametrii afişaţi pe ecran, având de ales între informaţii ca distanţa parcursă şi timpul de sosire estimat, direcţia curentă şi atenţionări privind eventuale congestionări ale traficului pe ruta aleasă.

HERE Maps - modul Drive
Exceptând numele străzii şi semne de circulaţie, toate informaţiile de care avem nevoie sunt afişate în bara din partea de jos a ecranului, incluzând viteza de deplasare, limite de viteză pe traseu şi alte informaţii alese pentru afişare. Interfaţa HERE Maps este scalabilă, modul de orientare fiind ajustat automat pentru folosirea cu ecranul în poziţie orizontală sau verticală.
Dacă optăm pentru furnizarea de indicaţii auditive pentru navigare turn-by-turn avem de ales între mai multe limbi de redare, inclusiv Română.
Utilă mai ales şoferilor, funcţia Speed Limit permite emiterea de alerte vizuale/auditive la depăşirea vitezei limită configurată în cadrul aplicaţiei.
În meniul Settings găsim reglaje suplimentare din care putem activa afişarea clădirilor 3D (sau dezactiva pentru creşterea vitezei la afişare), ajutând orientarea în timp ce ne deplasăm ˝la pas˝ pe străzile înguste.
Orietare în modul Maps

Similar aplicaţiei Google Maps, HERE Maps oferă şi un mod pentru navigare ˝la pas˝ bine dezvoltat, oferind rute de tranzit alternative şi indicaţi privind traseele mijloacelor de transport în comun, acoperind rutele autobuzelor, troleibuz, tramvaie şi metrou.
Rutele preferate sunt păstrate ca favorite în memoria telefonului, dar avem şi posibilitatea să dăm share, oferind indicaţii preţioase unui prieten din reţelele de socializarea sau prin email. Tot pentru orientare, putem dezvălui locaţia în care ne aflăm altor prieteni care folosesc HERE Maps.
Navigare Offline

Unul din principalele avantaje pentru Here Maps este prezenţa suportului pentru navigare GPS în modul offline, având toate informaţiile necesare pentru orientare descărcate în memoria telefonului mobil.
În timp ce folosind Google Maps putem doar să descărcăm porţiuni din hartă de-a lungul rutei de parcurs, cu HERE Maps putem descărca harta integrală a unei ţări folosind conexiunea WiFi, navigând în regiuni izolate fără acces la internet şi destinaţiile de vacanţă alese în afara ţării, fără a încărca factura cu trafic de date în roaming. Hărţile pot fi descărcate atât în memoria internă a telefonului, cât şi pe card-ul de memorie ataşat, ocupând între 295MB dacă ne limităm la harta României şi până la 10GB dacă dorim să avem la dispoziţie întreaga hartă a Europei.
Iată care sunt paşii de urmat pentru a folosit HERE Mape în modul de navigare Offilne:
1. Ne autentificăm cadrul aplicaţiei, folosind contul de Facebook sau contul de utilizator HERE.
2. Alegem hărţile de care dorim să dispunem în modul offline folosind butonul Get Maps. Opţional, dacă memoria internă a dispozitivului este insuficientă putem opta pentru download pe card de memorie, selectând card-ul de memorie ca mediu de stocare principal în meniul Settings, la secţiunea Storage memory.
3. Opţional, tot din meniul Settings, la secţiunea Voice navigation, alegem limbile dorite pentru funcţia de navigare turn-by-turn.
4. Înainte de a folosi efectiv aplicaţia HERE Maps în modul offline, fără grija traficului de date suplimentar făcut prin conexiunea de internet mobil, este necesar să bifăm opţiunea Use app offline în meniul principal, accesibil cu o atingere pe simbolul afişat în colţul stânga-sus a interfeţei.
Trebuie ştiut că o conexiune activă la internet este totuşi necesară pentru anumite funcţii, cum ar fi afişarea în timp real a informaţiilor din trafic (ambuteiaje, rute ocolitoare), precum şi actualizarea timpului de sosire estimat în funcţie de condiţiile de trafic. Costul rezultat în urma folosirii conexiunii de internet mobil nu ar trebui să pună probleme, însă pentru conexiunile în roaming este de preferat să ne limităm la modul offline.
AnbuBlack (15.05.2015), bogdan (17.05.2015)
Old 15.05.2015, 20:46   #2
EdY91
RPC Special Member

EdY91's Avatar

Default Re: HERE Maps - GPS offline

Here Drive l-am folosit si il folosesc in continuare, e ok aplicatia, nu am avut probleme, ce e calumea la ea este ca nu ai nevoie de conexiune de internet pentru a o utiliza.

EdY91 is offline   Reply With Quote
Old 15.05.2015, 20:56   #3
AnbuBlack
*nix enthusiast

AnbuBlack's Avatar

Tot un software pentru navigare offline este OsmAnd Free care permite download la 10 hărți, iar versiunea full costă 23 lei și poți descărca toate hărțile. Eu unul îl recomand, nu am întâmpinat nici o problemă cu el și mi-a fost de folos în toată Europa.

AnbuBlack is online now   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to AnbuBlack For This Useful Post:
bogdan (17.05.2015), COMAN DINU-VICE (15.05.2015)
Old 15.05.2015, 21:09   #4
COMAN DINU-VICE
RPC Gold Member

COMAN DINU-VICE's Avatar

Send a message via Yahoo to COMAN DINU-VICE

Aici este "spilul",(avantajul), ca este offline. Eu pentru masina am o tableta Vexia 3G (dual-SIM)de 7inch cu GPS dedicat, care merge excelent, iar pe telefon acum am Be-on-Road, la fel offline, dar cred ca duminica dimineata "rad" Be on Road din tel. si probez HERE Maps. Putem sa mai schimbam idei, pareri despre subiectul GPS Offline deoarece cred ca este foarte util pentru multi dintre noi. Ca despre Route 66 nu are rost sa mai vorbim.
Old 15.05.2015, 21:35   #5
AnbuBlack
*nix enthusiast

AnbuBlack's Avatar

La OsmAnd îți trebuie internet doar pentru a configura ruta, pe urmă numai ai nevoie și ce este fain este că o poți calcula/seta ruta pe computer cu ajutorul lui OSRM și apoi doar o coiezi în folderul cu Osm de pe telefon/tabletă. Am încercat și alte soft-uri de navigare dar nici unul nu s-a comporta ca acesta de asta îl recomand, iar varianta full nu costă mult.

AnbuBlack is online now   Reply With Quote
The Following 3 Users Say Thank You to AnbuBlack For This Useful Post:
bogdan (17.05.2015), COMAN DINU-VICE (16.05.2015), walterro54 (16.05.2015)
Old 16.05.2015, 12:13   #6
walterro54
RPC Special Member

walterro54's Avatar

Quote:
Originally Posted by AnbuBlack View Post
La OsmAnd îți trebuie internet doar pentru a configura ruta, pe urmă numai ai nevoie și ce este fain este că o poți calcula/seta ruta pe computer cu ajutorul lui OSRM și apoi doar o coiezi în folderul cu Osm de pe telefon/tabletă.
Asta nu stiam, imi va prinde bine.

Gasisem de ceva vreme aplicatia si mi-a placut foarte tare, dar n-am reusit sa navighez cu ajutorul ei pentru ca nu puteam configura ruta decat daca activam datele mobile, fara sa iau in considerare ca as putea sa inchid datele mobile si sa navighez. Credeam ca "vrea" sa navigheze numai online.

Asta m-a facut sa abandonez aplicatia, desi ma convinsese intr-un fel.

-Are multiple posibilitati de configurare.
-Se pot descarca harti complete, dar si numai anumite zone (pentru unele tari).
-Hartile, avand in vedere ca sunt mai mari in comparatie cu cele create de alti producatori, este posibil sa fie si mai detaliate (repet, n-am navigat cu aplicatia, deci nu cunosc adevarul) si isi fac update foarte des (apar scrise cu albastru cand este disponibil un update).
-Se pot descarca voci TTS si voci inregistrate (exista pareri ca vocile inregistrate n-ar functiona prea bine si sunt de preferat vocile TTS).

Multumesc @AnbuBlack, utila informatia.
AnbuBlack (16.05.2015), bogdan (17.05.2015)
Reply

Bookmarks

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools

Posting Rules