Romanian PC Forum Sabitech Media - web design, gazduire web, promovare, seo, logo design si branding

Go Back   Romanian PC Forum > Forum General > Offtopic

Offtopic Generalitati - discutii care nu-si gasesc locul in celelalte sectiuni.

Reply

Thread Tools
Old 11.10.2017, 16:16   #1
XVanish
RPC Administrator

XVanish's Avatar

Send a message via Yahoo to XVanish Send a message via Skype™ to XVanish
Question Hidroizolatie Iaz Betonat

Salutare,

Stiu ca nu are nici o legatura cu domeniul forumului nostru dar pentru ca suntem romani si multi dintre noi am avut tangenta cu o constructie sau alta, imi incerc norocul, poate stiti voi vreo solutie de hidroizolat un iaz, asadar, copy/paste de pe alt forum:

-------------
Din ce am reusit sa gasesc prin topicuri, unii ati folosit ceva admix in beton, altii membrana / hidroizolatie lichida, am vazut chiar si fibra de sticla, vopsele hidroizolante etc dar tot nu am reusit sa fac o lista concreta, mai ales ca majoriatea sunt produse recomandate cu ani in urma (2010-2011-2013), ca sa pot cauta preturi si sa fac o comparatie.

Prin acest topic as incuraja pe cei cu experienta sa-mi spuna cu ce v-ati izolat pond-urile de beton, concret ce produs ati folosit, cum l-ati aplicat, in cate straturi, ce amorsa ati folosit, de unde a fost cumparat si cat de multumiti sunteti, ce probleme ati observat in timp etc. Am vazut in discutii produse gen Sika 107, ceva de la Mapei pe care nu o mai gasesc in oferta (probabil e modelul vechi), am vazut si ceva vopsele albastre impermeabile (in genul celor pentru piscine) dar care dupa un timp am vazut ca s-au sters pe anumite portiuni (constatare facuta din cateva filmulete de pe YouTube postate aici pe forum) si lista continua.

Detalii si un scurt istoric al iazului meu:
- Dimensiuni aproximative: 4,5m x 3,5m x 1,8m adancime (din care 1,2m in pamant, 10-15cm centura si probabil 0,4-0,5m deasupra pamantului).
- Iaz in forma de C sau aproape oval (cu toate ca acum daca voi betona e posibil sa il fac mai dreptunghiular, ramane de vazut).
- Filtrare gravitationala (pe cat posibil cu airlift-uri), un sifon de pardoseala si un skimmer. Totul pe teava de 110 si 160 + probabil 3 jeturi, tot dintr-un airlift, cu trecere de la 110 la 63 sau chiar 50, o sa vad dupa ce fac niste teste. Nu va fi un multicameral clasic, ci mai degraba o combinatie intre sistemul multicameral (fara camere cu bureti / japan matt si alte medii scumpe, doar un vortex / decantare + o "camera uscata" de curatare camere si evacuare de la RDF - pentru ca nu am canalizare la care sa ma leg deci voi fi nevoit sa pompez mizeria intr-un sant) + filtru toba (RDF) + moving bed. Iar separat, un bazin pentru filtrare biologica simpla / plante, pe circuitul cascadei. Si un bypass pentru UV, inca nu m-am hotarat unde il pun.

Sunt la nivel de groapa, am sapat deja totul, manual / la lopata (nu recomand la nimeni efortul acesta!) insa mi-am luat teapa cu folia / membrana EPDM pentru ca nu am fost atent la inceput cand am facut planurile financiare. Aceasta se vinde la metru liniar (in functie de ce latime alegi) dar pretul e de fapt pe metru patrat... iar daca esti batut in cap / grabit si nu esti atent, constati ca nu te costa vreo 630 Lei folia ci 6300 Lei. Si uite asa mi-a dat toate planurile peste cap, tocmai cand planuiam sa pun folia si sa umplu iazul cu apa pana la primavara cand voi putea continua. Estimarea de pret anterioara nu e facuta cu pret de importator, stiu ca gasesc folie mai ieftina dar oricum e diferenta enorma de la cat ma asteptam sa fie la cat costa de fapt.

Daca tot ma costa atata folia EPDM (PVC nu vreau pentru ca gandesc pe termen lung) atunci am hotarat ca mai bine betonez totul (pentru ca oricum eram nevoit sa betonez o parte a iazului pentru a consolida o laterala unde am accesul auto in curte) si sa hidroizolez cu ceva lichid sau chiar fibra de sticla + rasina sau ce o fi mai rentabil. Am facut niste calcule si ies pe la 3000 Lei cu betonatul, armat etc (fara admix / aditivi de hidroizolatie in beton)... si aici vine sfatul vostru care sper sa ma ajute sa ma decid cu ce hidroizolez iazul betonat, la un pret rezonabil dar si cu garantia ca va rezista macar vreo 20 de ani (comparativ cu EPDM-ul care stim deja ca rezista mult si bine, chiar 35-50 de ani).

Intrebarea finala e: daca tot voi betona, ce variante de hidroizolare am la noi pe piata (sau din import zona Europeana), rezistente in timp dar si acceptabile la pret, comparativ cu pretul EPDM-ului.
----------------------

Aveti vreo recomandare? Poate ati folosit ceva la hidroizolarea fundatiilor, a coperisurilor, ceva ce ar fi non-toxic pentru mediul acvatic... sau ceva de genul?

Foloseste Google si YouTube inainte de a pune intrebari stupide!
XVanish is online now   Reply With Quote
Old 11.10.2017, 17:38   #2
Alin99
RPC Gold Member

Alin99's Avatar

Default Re: Hidroizolatie Iaz Betonat

OK! iaz-piscina...cam tot un drac,nu stiu exact ce vei face cu acel "iaz" dar...pentru o hidroizolatie sub apa iti recomand:
placarea cu liner PVC
http://www.piscine-irigatii.ro/ro/Pi...xGRxoChgXw_wcB
Sau/si in functie de marime,cantitate apa,presiune,etc...
EMAIL CLORCAUCIUC METAL-PISCINE
https://emex.ro/vopsea-clorcauciuc.h...iQAhoCVTzw_wcB

Alin99 is offline   Reply With Quote
The Following User Says Thank You to Alin99 For This Useful Post:
XVanish (11.10.2017)
Old 11.10.2017, 18:02   #3
XVanish
RPC Administrator

XVanish's Avatar

Folia PVC iese din discutie pentru ca nu tine in timp. Cu toate ca e mai ieftina ca si folia EPDM si producatorii spun ca tine chiar si 10 ani, realitatea arata total diferit... folia PVC devine casanta in timp din cauza razelor solare, schimbul de temperatura vara/iarna si alti factori... in realitate tine 2-3 ani, sau poate 4-5 in cazuri fericite, in functie de unde, cum si in ce conditii o folosesti.

Va fi un iaz cu crapi koi. Vopseaua EMEX pe care mi-ai recomandat-o nu e pentru hidroizolatii serioase, e mai mult o vopsea de protectie, decorativa, care si hidroizoleaza dar nu la nivelul de care am nevoie, cu apa permanent pe beton.

Eu caut ceva variante ca si Impermax, care e tot lichid dar dupa aplicare ramane de fapt ca o membrana cauciucata (e o rasina poliuretanica cu aplicare lichida). Sau variante gen fibra de sticla si rasini specifice, sau alte folii / membrane de care nu stiu, inafara de EPDM si PVC.

Last edited by XVanish; 11.10.2017 at 18:06.
The Following User Says Thank You to XVanish For This Useful Post:
Alin99 (11.10.2017)
Old 11.10.2017, 18:14   #4
Alin99
RPC Gold Member

Alin99's Avatar

In cazul asta citeste aici:

https://www.isomat.ro/solution/hidro...poxidica-ro-2/

Altceva nu stiu din pacate!

Alin99 is offline   Reply With Quote
The Following User Says Thank You to Alin99 For This Useful Post:
XVanish (11.10.2017)
Old 11.10.2017, 18:18   #5
XVanish
RPC Administrator

XVanish's Avatar

De ISOMAT nu am auzit, merci! Ma uit sa vad ei ce solutii au.

The Following User Says Thank You to XVanish For This Useful Post:
Alin99 (11.10.2017)
Reply

Bookmarks

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools

Posting Rules