Romanian PC Forum Sabitech Media - web design, gazduire web, promovare, seo, logo design si branding

Go Back   Romanian PC Forum > Jocuri si Multimedia > Video

Video Echipamente, editare video, subtitrari, encoding/decoding si altele. Pentru incepatori si nu numai.

Reply

Thread Tools
Old 05.02.2017, 02:29   #1
bogdan
RPC Super Moderator

bogdan's Avatar

Default doua TV in aceeasi camera, telecomanda nu interfera

E foarte util sa ai 2 TV-uri in dormitor intrucat gusturile in materie de "continut multimedia" nu coincid intotdeauna... (nu, nu-s microbist :P ).
OK, distractia incepe atunci cand ai ambele TV-uri de la acelasi producator: telecomanda interfera si te trezesti ca "schimbi canalul" concomitent la ambele TV-uri (lucru grav care se lasa cu proteste, mai ales daca pe celalalt TV ruleaza vreun film sau serial total neinteresant pentru o persoana de sex masculin).
O solutie ar fi sa achizitia celor 2 TV-uri de la fabricanti diferiti, dar eu unul l-am preferat pe acelasi (pentru simplul motiv ca m-am obisnuit destul de bine cu meniurile, modul in care merge DLNA-ul, etc...).

Solutie electronica se pare ca nu exista la treaba asta intrucat nu poti sa "imperechezi" o telecomanda IR cu un singur aparat TV (la modul exclusiv); secventa de pulsuri se potriveste de la un TV la altul. Rezolvarea vine insa nu electronic ci optic; transformarea unei telecomenzi "omnidirectionale" intr-una puternic directionala, care sa controleze astfel TV-ul spre senzorul caruia e indreptata. Gasisem pe net o nazbatie a unora care puneau pe telecomanda tubul de carton de la mijlocul unui sul de hartie igienica, insa na, numai directionala nu-i solutia asta "cacacioasa". Tre' sa existe ceva mai bun…
Old 05.02.2017, 02:32   #2
bogdan
RPC Super Moderator

bogdan's Avatar

Default Re: doua TV in aceeasi camera, telecomanda nu interfera

Telecomanda IR directionala versiunea 1.0

E ineficient de pus un tub pe toata grosimea telecomenzii, mult mai bine e sa incercam sa formam un fascicul IR cat mai paralel (de fapt divergenta cat mai mica), asadar un tub subtire din staniol pus direct in jurul led-ului IR al telecomenzii (conteaza raportul dintre lungimea tubului si diametrul lui – prea mic in cazul tubului scurt si gros de la “curpapir”).
Iacata telecomanda (una dintre cele 2); nu mai scriu numele ca nu vreau sa sune a reclama:
01.jpg
Si led-ul IR din partea frontala, pe care il vom “inveli” intr-un tub de staniol.
02.jpg
Pentru confectionat tubul cu pricina, avem nevoie de un obiect cilindric de diametru similar cu cel al led-ului. Eu am folosit unul din cele doua “tacamuri” chinezesti:
03.jpg
(am avut un noroc bestial, s-a potrivit la perfectie diametrul cu cel al led-ului).
1) Rulam pe băţ vreo 2 ture de banda adeziva de aluminiu (merge si staniol alimentar chiar daca n-are lipici), cu partea lucioasa la interiorul tubului si “lipiciul” la exterior:
04.jpg
2) Întărim totul ruland si vreo 2 ture de scotch:
05.jpg
scotch-ul cu partea lipicioasa spre interior, astfel incat exteriorul tubului final sa fie lucios:
06.jpg
3) Putem scoate tubul de pe băţ; e perfect cilindric:
07.jpg
4) Punem tubul inapoi pe băţ, aducem băţul in continuarea led-ului IR si infigem tubul incet in jurul led-ului (rasucind usor):
08.jpg
astfel incat sa obtinem asa ceva:
09.jpg
5) Scoatem usor băţul:
10.jpg
ca in final sa se vada OK led-ul prin tubul pe care l-am atasat:
11.jpg
(in poza asta se vede ca am folosit staniol alimentar, nu banda adeziva de staniol).
Gata, rezultatul final arata asa:
12.jpg

Telecomanda e puternic directionala, trebuie orientata spre senzorul TV-ului dorit, ce poate fi comandat fara interferenta la celalalt. Faptul ca aceeasi telecomanda se potriveste la ambele TV-uri e acum un avantaj !!!
Totusi, “putulica” aia de staniol la capatul telecomenzii e un dezavataj neplacut cand iei telecomanda in pat; adormind, am indoit de multe ori tubul de staniol. N-ar fi problema, ca se indreapta/reface forma cilindrica folosind băţul ala chinezesc, insa dupa multe asemenea operatii aproape ca s-a rupt tubul de staniol, asa cum se vede la tubul “scos pe băţ” (in partea stanga, acolo se nimereste extremitatea led-ului):
13.jpg
Sa incercam sa imbunatatim design-ul, introducand tubul de staniol in interiorul telecomenzii pt. a-l proteja, iac-asa ajungem la:

Last edited by bogdan; 05.02.2017 at 02:36.
bogdan is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to bogdan For This Useful Post:
AnbuBlack (05.02.2017), XVanish (05.02.2017)
Old 05.02.2017, 02:34   #3
bogdan
RPC Super Moderator

bogdan's Avatar

Telecomanda IR directionala versiunea 2.0

1) Desfacem telecomanda (cum anume ? Iac-asa: https://www.youtube.com/watch?v=oLyAG1MKdm0 )
2) Se vede led-ul IR:
14.jpg
cu tot cu lipiturile in care e fixat:
15.jpg
(atentie la manipularea PCB-ului sa nu se deterioreze contactele de grafit ale tastelor telecomenzii).
3) confectionam tubul de staniol ca in descrierea de mai sus; tub pe care il incercam daca se potriveste OK pe diametrul led-ului:
16.jpg
4) Punem mana pe letcon si dezlipim led-ul IR:
17.jpg
apoi ii strambam spre lateral terminalele
5) Lipim niste fire mai rigide si relipim led-ul (atentie la polaritate, sa fie la fel cu ce era inainte de pasul 4 ) :
18.jpg
Incercam sa-l pozitionam cat mai jos permite carcasa de plastic a telecomenzii, astfel incat sa nu fie peste compartimentul bateriilor
6) Punem niste scotch pe sub led pentru a fixa & izola contactele, apoi introducem tubul de staniol (musai led-ul in continuarea băţului, apoi tubul il glisam rasucind usor) :
19.jpg
7) Scoatem băţul, introducem tubul prin carcasa de plastic (daca e nevoie largim “la mână” gaura cu un burghiu – e plastic destul de moale). Dupa ce am introdus in carcasa, bagam iarasi băţul prin tubul de staniol pentru a corecta pozitia ledului:
20.jpg
8) Facem un semn cu un cutter pe tubul de staniol la 1-2 mm afara din carcasa de plastic, apoi scoatem băţul, scoatem PCB-ul din carcasa de plastic, introducem băţul, tăiem circular tubul de staniol si reasamblam. In imagine se vede unde am taiat:
21.jpg
9) Treaba e aproape gata; mai aplicam un scotch care sa prinda si ledul si tubul inainte de a asambla toata carcasa de plastic a telecomenzii (posibil sa mai trebuiasca “cioplite” niste nervuri de plastic in interior cand reasamblam capacele de plastic ale telecomenzii).

Last edited by bogdan; 05.02.2017 at 02:48.
Old 05.02.2017, 02:35   #4
bogdan
RPC Super Moderator

bogdan's Avatar

Observatii:

Daca tubul de staniol e facut din banda adeziva de aluminiu va fi neted pe interior deci foarte reflexiv. Rezultatul e ca intensitatea fasciculului IR va fi foarte puternica pe directia respectiva asadar se va reflecta pe obiectele din incapere, avand ca rezultat interferenta (din nou !) la ambele TV-uri (se manifesta mai ales noaptea, cand iluminarea in incapere e foarte scazuta).
Problema se rezolva folosind un atenuator (suna foarte pompos); e suficienta un pic de vată (trebuie “afânată” cat mai bine) de pe un băţ de scărmănat in urechi:
22.jpg
Dopul de vată se indeasa până la nivelul led-ului, chiar cu băţul de urechi:
23.jpg

Gata, acum e OK, telecomanda e puternic directionala si nici nu mai interfera datorita concentrarii zdravene a radiatiei IR pe o singura directie.

Ca avantaje/dezavantaje:
_versiunea 1.0 e buna ca se mestereste usor si nici nu presupune pierderea garantiei telecomenzii. Dezavantajul insa e clar – rigiditate mecanica slaba a tubului de staniol, aflat la exterior.
_versiunea 2.0 rezolva problema rigiditatii mecanice a tubului de staniol o data ce-i plasat in interior, insa na, faptul ca a fost desfacuta si modificata telecomanda = ciuciu garantie !

Concluzie: fizica ne invata, optica ne ajuta ! Isn’t it Anbu ?

Last edited by bogdan; 05.02.2017 at 02:50.
Old 05.02.2017, 11:37   #5
XVanish
RPC Administrator

XVanish's Avatar

Send a message via Yahoo to XVanish Send a message via Skype™ to XVanish

Frumos hack, si util, bravo!

Insa... eu seara de seara intampin problema "directionarii" la un singur TV din dormitor... pe mine ma enerveaza ca merge prea directional, mai ales cand e pe terminate bateria... sa fac telecomanda si mai directionala ar fi un chin cand vreau sa butonez TV-ul, tot sa stau cu mana intinsa, precis si exact pe zona unde are senzorul, not my thing si enervant!

Oare nu ar merita investit intr-o telecomanda universala, "inteligenta", cum ar fi Logitech Harmony sau altele mai noi... oare acelea nu reusesc sa faca diferenta intre doua TV-uri de acelasi fel imperecheate pe aceeasi telecomanda?

Cand am inceput sa-ti citesc prima postare la asta m-am gandit imediat insa... nu am testat si nici nu m-am documentat... o fi posibil? Mai ales ca nu ai doar TV-uri in casa... majoritatea avem o multitudine de "aparate" si folosind o singura telecomanda pentru toate ar rezolva mai multe probleme. Intrebarea este... telecomenzile astea "inteligente" stiu sa faca diferenta dintre cele doua TV-uri?

Foloseste Google si YouTube inainte de a pune intrebari stupide!
XVanish is online now   Reply With Quote
The Following User Says Thank You to XVanish For This Useful Post:
bogdan (21.02.2017)
Old 21.02.2017, 23:40   #6
bogdan
RPC Super Moderator

bogdan's Avatar

Quote:
Originally Posted by XVanish View Post
Frumos hack, si util, bravo!
Multam, multam
Quote:
Insa... eu seara de seara intampin problema "directionarii" la un singur TV din dormitor... pe mine ma enerveaza ca merge prea directional, mai ales cand e pe terminate bateria... sa fac telecomanda si mai directionala ar fi un chin cand vreau sa butonez TV-ul, tot sa stau cu mana intinsa, precis si exact pe zona unde are senzorul, not my thing si enervant!
Prea directionala nu iese, cu tot tubul ala cilindric din staniol, fasciculul IR nu-i nici pe departe paralel. Divergenta fasciculului ajunge sa descrie la o distanta de vreo 3-4 metri un cerc cu diametru de vreo 40-50 cm. E destul de OK, suficient sa indrepti cat de cat telecomanda spre TV; garantat nu-ti trebuie "telecomanda cu luneta" ca sa reusesti sa tintesti cu precizie senzorul IR
Quote:
Oare nu ar merita investit intr-o telecomanda universala, "inteligenta", cum ar fi Logitech Harmony sau altele mai noi... oare acelea nu reusesc sa faca diferenta intre doua TV-uri de acelasi fel imperecheate pe aceeasi telecomanda?
Hmmm, stiu si eu ? Nu stiu daca chiar merita ...
Pe IR e imposibil sa poti face diferenta intre 2 TV-uri identice, asadar mai ramane varianta prin bluetooth (daca modelul de TV are suport) sau, cel mai comod, prin LAN pe baza adresei IP a fiecarui TV (iacata aici ceva cod pt. Samsung - L-am testat si functioneaza OK). Totusi, ca sa cumperi o telecomanda "dedicata" pentru asa ceva, socotind ca mai si costa cat un telefon, apai ... mai bine folosesti un smartofon vechi (fara sim) sau tableta mai slabuta pe care pui aplicatia de remote de la fabricantul TV-ului (numa' cauta in guagal play). Nu stiu ce autonomie pe baterie are harmony-ul ala, dar daca e comparabil cu cea a unui telefon/tableta.... apai sa tot stai cu telecomanda la incarcat.... parca mai bine un smartofon vechi/tableta sh transformat(a) in telecomanda.
XVanish (22.02.2017)
Old 22.02.2017, 15:41   #7
secret
RPC Senior Member

Eu as experimenta cu o lentila de la blocul optic al unui cd sau dvd-rom
As monta un astfel de "tub" la receptor,poate fi mai incomod.Fiecare TV primeste semnal diar dintr-o directie.
As cauta filtre IR,perechi in diagonala sa spun asa. Posibil sa existe asa ceva.
Ignorand riscul de a strica receptorul,schimbat acel led din telecomsnda cu un laser din jucarii gen breloc sau altceva.Eventual folosit doar lentila de acolo la un led IR din telecomanda.
XVanish (22.02.2017)
Old 01.03.2017, 22:17   #8
bogdan
RPC Super Moderator

bogdan's Avatar

Quote:
Originally Posted by secret View Post
Eu as experimenta cu o lentila de la blocul optic al unui cd sau dvd-rom
Pai asta-i o lentila convergenta, insa distanta focala nu-i foarte mare (as zice max. 1 cm), dupa focar fasciculul devine divergent.
Quote:
As monta un astfel de "tub" la receptor,poate fi mai incomod.Fiecare TV primeste semnal diar dintr-o directie.
Da, insa cu asa ceva cred ca vei ajunge chiar la ce zicea XVanish: tre' sa "ţintesti" bine cu telecomanda spre senzorul TV-ului
Quote:
As cauta filtre IR,perechi in diagonala sa spun asa. Posibil sa existe asa ceva.
Filtre de polarizare, insa e destul de nasol de aliniat asa ceva in infrarosu, că na, ochiul liber nu te ajuta...
Quote:
Ignorand riscul de a strica receptorul,schimbat acel led din telecomsnda cu un laser din jucarii gen breloc sau altceva.Eventual folosit doar lentila de acolo la un led IR din telecomanda.
Cred ca tot led-ul IR ar fi solutia cea mai buna; laserul mi-e ca ar consuma cam prea mult si s-ar duce destul de repede bateria.
XVanish (02.03.2017)
Reply

Bookmarks

Tags
aceeasi camera , doua televizoare , remote control , same room , telecomanda , two tv

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools

Posting Rules