Romanian PC Forum Sabitech Media - web design, gazduire web, promovare, seo, logo design si branding

Go Back   Romanian PC Forum > Software > Unix - Linux - BSD > Alte distributii Linux

Alte distributii Linux Sectiune dedicata altor distributii Linux

Reply

Thread Tools
Old 02.01.2016, 21:40   #1
flashboy
RPC Gold Member

flashboy's Avatar

Send a message via Yahoo to flashboy
Default Solus

Zilele astea am vazut o prezentare foarte frumoasa la prima versiune de OS SOLUS 1.0.

Pana nu de mult a fost tot in versiuni BETA si tot erea ceva in neregula cu acest OS, dar recent a fost lansata prima versiune stabila.

SOLUS este un arch 100% cu o interfata grafica nou dezvoltata numita BUDGIE 10 bazata pe GTK. Interfata grafica este ceva nou si pt mine si mi sa parut instabila in alte distro, inca in dezvoltare, dar in SOLUS pare foarte bine pusa la punct si nu da senzatia de a ar avea probleme.

Video prezentare : https://youtu.be/hl89rEkn2Zg

Cum spuneam este un ARCH 100% si asta da posibilitatea utilizatorului sa modifice c-am tot ce se poate dupa propriile gusturi.

In aceasta prima versiune stabila este suportat si STEAM si mai multe programe adaptate de comunitate.

Foloseste kernel 4.3 , ultimul kernel stabil de lunga durata pt arch/linux.

Ca programe preinstalate putem gasi : firefox 43.0.2
nautilus 3.18.4
rhythmbox 3.2.1
thunderbird 38.5.0
vlc 2.2.1

Am observat si un Gparted instalat in administration si in general doar strictul necesar. Suporta mai toate appleturile de la GTK ce permit customizare destul de bine.

Din start bara cu meniul este amplasata in partea de sus a desktopului foarte simplu si intuitiv.

Instalarea se face foarte usor cum putezi vedea in video :https://youtu.be/88be6SxHH9Q

DA acesta este genul de OS - linux ce poate fi folosit si de incepatori in lumea LINUX din cauza siplicitati de folosire. Sincer cred ca acesta este concurentul direct pt Manjaro in ceea ce priveste aducerea a noi utilizatori din lumea Microsoft pe LINU/ARCH.

Sper sa va placa si sa-l testati nitel in timpul liber.
flashboy is offline   Reply With Quote
The Following 3 Users Say Thank You to flashboy For This Useful Post:
bogdan (03.01.2016), EdY91 (02.01.2016), XVanish (03.01.2016)
Old 02.01.2016, 22:08   #2
EdY91
RPC Special Member

EdY91's Avatar

Default Re: Solus

Budgie , aduce oleaca a gnome 3, din ce am vazut.
In rest tot Arch ramane baza, ori ca pun distributia aia ori ca pun Arch si instalez dupa Budgie, tot pe acolo ajunge,difera manageru de pachete si alte minuni.
Nimic nou care sa zic Wow, wow a fost si mi-a placut Kde Plasma...
Off: E exact cum ar fi ca pui Ubuntu,Linux Mint care is bazate pe Debian, nu mai bine pun direct Debian ?

Flashboy daca tot te "atrage" atat Arch-ul, de ce nu instalezi direct de la mama lui, crede-ma ca nu e greu, daca urmaresti tutorialu de pe forum facut de Anbu, nai cum sa dai gres.

Last edited by EdY91; 02.01.2016 at 22:11. Reason: Edit
EdY91 is online now   Reply With Quote
Old 02.01.2016, 22:12   #3
AnbuBlack
*nix enthusiast

AnbuBlack's Avatar

flashboy, acest sistem de operare nu are nici o legătură cu Arch Linux.

Quote:
Solus is a Linux-based operating system built from scratch for the modern desktop and targeting the x86_64 architecture.
De asemenea singurul sistem GNU/Linux compatibil 100% cu Arch Linux, este Arch Linux, restul (Manjaro, Chakra, etc) sunt doar clone.
Revenind la Solus, dacă te uitai atent ai fi observat că are propriul manager de pachete: eopkg, care este un fork PiSi Package Manager.
Ori ești încă sub influență petreceri de Anul Nou ori îți trebuie ochelari.

AnbuBlack is offline   Reply With Quote
The Following 3 Users Say Thank You to AnbuBlack For This Useful Post:
Alin99 (02.01.2016), bogdan (03.01.2016), EdY91 (02.01.2016)
Old 02.01.2016, 23:00   #4
flashboy
RPC Gold Member

flashboy's Avatar

Quote:
Flashboy daca tot te "atrage" atat Arch-ul, de ce nu instalezi direct de la mama lui, crede-ma ca nu e greu, daca urmaresti tutorialu de pe forum facut de Anbu, nai cum sa dai gres.
Sa fac un arch de la zero e un cosmar cu "never ending story" si dupa cateva zile imi pierd rabdarea si le dau naiba. Am avut si asa multe probleme cu toate distro astea pe care le-am acceptat numai sa nu trebuiasca sa instalez "cosmarul de win 10" .De asemenea singurul sistem GNU/Linux compatibil 100% cu Arch Linux, este Arch Linux, restul (Manjaro, Chakra, etc) sunt doar clone.

Sa faci un arch de la zero inseamna sa sti sa rezolvi baguri, iar asta inseamna sa dedici ceva ani din viata ta. Un exemplu bun esta GTlinux, care este un arch 100% construit de 1 persoana pe care eu il urmaresc. Am vazut la el cate probleme sunt si ce trebuie facut, dar el deja stie multe si tot nu reuseste sa faca un OS stabil.

Pe ansamblu toate versiunile de ARCH imi plac dar raman cu Manjaro la baza ca-ci mi se pare mai util si cu el m-am obisnuit desi deja ii stiu problemele acuma.

---------------------------------------------------------------------------------

Quote:
De asemenea singurul sistem GNU/Linux compatibil 100% cu Arch Linux, este Arch Linux, restul (Manjaro, Chakra, etc) sunt doar clone.
Ma uitam pe aici cand am scris articolul : https://solus-project.com/forums/viewtopic.php?t=66

C-am asa se face un arch+budgie de la zero si mi se pare ca e arch.
Old 02.01.2016, 23:09   #5
yo9fah
RPC Expert Member

yo9fah's Avatar

Send a message via Yahoo to yo9fah Send a message via Skype™ to yo9fah

Ia și testează LINUX MINT: "The purpose of Linux Mint is to produce a modern, elegant and comfortable operating system which is both powerful and easy to use. Linux Mint is the most popular desktop Linux distribution and the 3rd most widely used home operating system behind Microsoft Windows and Apple Mac OS.
Some of the reasons for the success of Linux Mint are:
It works out of the box, with full multimedia support and is extremely easy to use.
It's both free of cost and open source.
It's community-driven. Users are encouraged to send feedback to the project so that their ideas can be used to improve Linux Mint.
Based on Debian and Ubuntu, it provides about 30,000 packages and one of the best software managers.
It's safe and reliable. Thanks to a conservative approach to software updates, a unique Update Manager and the robustness of its Linux architecture, Linux Mint requires very little maintenance (no regressions, no antivirus, no anti-spyware...etc)."
Alin99 (02.01.2016), bogdan (03.01.2016)
Old 02.01.2016, 23:11   #6
AnbuBlack
*nix enthusiast

AnbuBlack's Avatar

flashboy confunzi un installer de sistem cu un destop environment. Dacă citeai cu atenție acel topic ai fi văzut că metoda prezentată este cea pentru instalarea Arch Linux în mod text (fără installer grafic), iar la final (pasul 5) instalează Budgie Desktop, adică u mediu grafic cum sunt Gnome, KDE, Xfce, etc.

The Following 2 Users Say Thank You to AnbuBlack For This Useful Post:
Alin99 (02.01.2016), bogdan (03.01.2016)
Old 03.01.2016, 07:55   #7
EdY91
RPC Special Member

EdY91's Avatar

Quote:
Originally Posted by flashboy View Post
Sa fac un arch de la zero e un cosmar cu "never ending story" si dupa cateva zile imi pierd rabdarea si le dau naiba. Am avut si asa multe probleme cu toate distro astea pe care le-am acceptat numai sa nu trebuiasca sa instalez "cosmarul de win 10" .De asemenea singurul sistem GNU/Linux compatibil 100% cu Arch Linux, este Arch Linux, restul (Manjaro, Chakra, etc) sunt doar clone.
Flashboy, asa ziceam si eu la inceput ca e greu, ca nu imi iesa, sincer eu unde ma dadeam cu capu de pereti era la instalatu xorg-ului si drivele nvidia, atat. Si am postat pe forum aici si ma ajutat Anbu (Anbule tin sa iti multumesc mult, daca nu imi aratai acolo tot "prost" ramaneam), daca nu era el nici eu acum poate nu aveam Arch.
De ce peste cateva zile le dadeai naiba, doar nu iti ia o zi sa instalezi Arch si programele ?

Nu stiu ce bug-uri ai gasit prin Arch, poate o fi nu zic ca NU, sincer eu nu am stat sa il caut si in Cu*, sa vad ce si cum, plus ca Arch e bleeding edge si na daca ai tot timpu tot ce e nou e posibil sa mai fie cate un bug, dar pe partea de sistem ca sa fie cat mai stabil si bug-uri rezolvate, poti folosi Kernel LTS.

Ce e frumos la Arch e ca USERU are tot control, incepand de la instalarea de baza pana la DE,WM etc. (asa mai inveti oleaca de linux)

The Following 2 Users Say Thank You to EdY91 For This Useful Post:
AnbuBlack (03.01.2016), bogdan (03.01.2016)
Old 03.01.2016, 12:54   #8
flashboy
RPC Gold Member

flashboy's Avatar

ADEVARUL e ca ati rupt caru, de fiecare data cand prezint ceva despre un OS tre sa veniti cu tampenia aia : "asta nu e arch, arch e un sistem pe care il faci tu de la zero"

Aici vreau sa prezint un OS nou si frumos ( de fapt la postarile cu Majaro , eu doream sa prezint un OS util si usor de folosit) si voi o tineti pe asta de parca ar conta asa mult, incat faceti o tragedie din chestia asta

Trezitiva la realitate, multe persoane prefera sa ia un Majaro sau un SOLUS si sa le instaleze si in maximum 20 min. sa inceapa sa-l foloseasca. Asta inseamna un OS util si bun. Nu sa stau sa-mi fac propriul OS ca sa ma justific catre voi.

Si daca inveti ARCH , ce?!?!? crezi ca o sa castigi ceva?!?! NU o sa pierzi niste zile din viata ta asa facand programele sa fie compatibile ca dupa ce ai invata cum merge sa ajungi la concluzia : "acum pot sa-i ajut si pe alti" ca in rest nu te ajuta cu nimic. Oricum sistemele de tip SOLUS si MANJARO sunt simple si fara SPAM si pot fi customizate dupa placul fiecaruia + o comunitate cu care poti sa ti legatura.

Nu stiu cum naiba ganditi voi, sau orgoliul ala nu va lasa sa aceptati un OS facut de alti si tot vi se pare ca tre sa ziceti ceva cand cineva ca mine va informeaza practic de un nou DISTRO.

Trebuia doar sa il vedeti si sa-l criticati sau apreciati, si nu sa vb despre comparati cu ARCH customizat de voi personal sau cu ideea ca tre sa fie facut de voi de la zero ca sa fie ARCH.

In threandul asta trebuia doar sa postati ce va place sau la acest OS SOLUS si atat. Nu vad de ce aduceti in discuti tot felul de MUFTURI ale voastre despre ARCH sau altre DISTRO.

Faceti un SUBIECT aparte cu un nume de genul ARCH vs alte DISTRO si spunetiva acolo parerea.

Din punctul meu de vedere v-am adus la cunostinta ca a aparut si prima versiune de SOLUS stabila si va ceream doar niste opini despre el.

Am urmatit mereu forumul asta si am invatat multe de aici , dar vad ca acuma intaleg de ce nu mai vine lumea pe aici. A devenit doar un forum personal si plictisitor.
Old 03.01.2016, 13:44   #9
EdY91
RPC Special Member

EdY91's Avatar

Tu ai adus primu in discutie Arch-ul, in primu post legat de Solus, ai precizat ca e 100% Arch, Anbu ti-a zis ca nu e Arch, ca nu se bazeaza pe Arch, ci este o distributie independenta, eu ti-am zis ca decat sa tot cauti clone ale Archu-ului mai bine il ei de la mama lui.Nu vrei , nu vrei si gt.Dar vad ca tot cauti distributii care sunt bazate pe Arch si tocma de asta am zis sa ei direct Arch.
Deci nu uita ca tu singur ai adus discutia legata de Arch ! Nu precizai Arch-ul, nu iti zicea nimeni nimic legat de Arch.

---------- Post added at 14:44 ---------- Previous post was at 14:35 ----------

Scz de dublu post:

Si daca inveti Arch, Linux ce ? Iaca asta e ROMANU nostru, invatat cu Next Next.De ce sa invete el ceva nou cand are mura in gura.Ca in orice domeniu asta e romanu nostru cand apare ceva nou, daca nu merge/functioneaza cum era el invatat, nu e bun "domle", cu ce il incalzeste pe el daca mai invata ceva nou, las sa fie acolo asa cum stie el ca e bine.

Nu zic ca nu e buna o distributie de linux care vine cu Next Next, e ok pentru cei incepatori (cum am fost si eu si altii, nici acuma nu zic ca is mare scula pe bascula), dar fie ca ai Arch , fie ca ai Linux Mint, Ubuntu, Debian etc, tot aceleasi drivere, pachete, programe ai. Numai ca la unele distributii sunt pachete binare, la altele instalezi din surse, la unele au extensia .deb,.rpm etc.

The Following 3 Users Say Thank You to EdY91 For This Useful Post:
AnbuBlack (03.01.2016), bogdan (03.01.2016), ono (03.01.2016)
Old 03.01.2016, 14:15   #10
AnbuBlack
*nix enthusiast

AnbuBlack's Avatar

Sincer am impresia că fumezi ceva sau tragi pe nas sau noi ăștea cu "mofturi" numai înțelegem românește. Puțin îmi pasă ce OS-uri vrei tu să folosești sau promovezi, dar îmi pasă ca informația de pe acest forum să fie adevărată, iar diverență între:
Quote:
SOLUS este un arch 100% cu o interfata grafica nou dezvoltata numita BUDGIE 10 bazata pe GTK
și:
Quote:
Solus is a Linux-based operating system built from scratch for the modern desktop and targeting the x86_64 architecture.
este uriașă.

Quote:
Originally Posted by flashboy View Post
Am urmatit mereu forumul asta si am invatat multe de aici , dar vad ca acuma intaleg de ce nu mai vine lumea pe aici. A devenit doar un forum personal si plictisitor.
Decât să am 500 de persoane care postează informații eronate, prefer 5 cu care să pot avea o discuție bazată pe argumente.

The Following 3 Users Say Thank You to AnbuBlack For This Useful Post:
bogdan (03.01.2016), EdY91 (03.01.2016), ono (03.01.2016)
Old 03.01.2016, 17:33   #11
bogdan
RPC Super Moderator

bogdan's Avatar

Flashboy, vezi tu, nimeni n-are ceva impotriva vreunei distributii linux; de asemenea nimeni nu zice ca distributia "cea mai tare" e cea pe care o foloseste el, desi in esenta fiecare isi gaseste distributia cea mai potrivita pentru nevoile lui. Pe de alta parte, da, linux-ul presupune ceva efort daca doresti sa ti-l "slefuiesti" exact asa cum il vrei tu. Daca nu esti dispus sa pierzi vremea cu asa ceva, atunci windoaza e ceea ce ai nevoie, dar sa nu te miri daca ai mai rar sau mai des probleme cu spyware, malware, securitate, costuri, etc... Nasoleala in windoze e ca si daca esti dispus sa aloci timp si sa "inveti" cat mai bine OS-ul, tot nu-l vei putea slefui asa cum vrei tu. La un moment dat totul se va termina in chei hexa din registri si pana acolo a fost ! Pe de alta parte, inteleg si nemultumirea ta ca n-ai gasit o distributie linux care sa se potriveasca 100% nevoilor tale. Fii sigur ca asa ceva nu exista "out of the box"; si atunci, decat sa pierzi vreme si sa depui eforturi inutile testand ani la randul tot felul de distributii linux (doar doar s-o potrivi una mai noua cu ce vreau eu), mai bine alege o distributie solida (prin solida inteleg una care sa aiba o comunitate zdravana in spate, astfel incat sa nu dispara peste noapte), activa din punct de vedere al updates & security si concentreaza-ti pe ea eforturile de a invata. Aici ai avea imediat 2 variante: noi te putem sprijini direct, daca te orientezi spre Arch (Anbu, Edy) sau CentOS (eu, ono). In momentul in care stapanesti suficient de bine o distributie, o poti adapta sa fie exact cum iti doresti; nu va mai fi nevoie sa pierzi vremea sarind de la o distributie la alta. Asta nu inseamna ca nu vei mai testa pe viitor si alte distro, dar o vei face ca amuzament/curiozitate, relaxat, stiind ca ai deja un sistem 100% operational, cu care sa iti faci treaba. Cam asta ar fi; ramane ca tu sa alegi ce vei face.
Alin99 (03.01.2016), EdY91 (03.01.2016), ono (03.01.2016)
Old 03.01.2016, 20:47   #12
ono
RPC Gold Member

E diferența dintre un costum de comandă și unul de gata. Costumul de comandă cere oarecare efort suplimentar. Dar îți vine turnat și e așa cum îl dorești. Costumul de gata răspunde la cerințe general valabile. Printre altele, îl poate purta și altul. Eu aș adăuga, printre costumele de gata și mac-ul, nu doar windows.
De asta am renunțat și eu la mac ( la windows am renunțat din 2006, inclusiv la locul de muncă ).

Bookmarks

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools

Posting Rules