Romanian PC Forum Sabitech Media - web design, gazduire web, promovare, seo, logo design si branding

Go Back   Romanian PC Forum > Software > Unix - Linux - BSD

Unix - Linux - BSD Coltul fanilor... distributii, configurari, sfaturi si probleme, tutoriale, etc.

Reply

Thread Tools
Old 14.03.2017, 16:25   #1
XVanish
RPC Administrator

XVanish's Avatar

Send a message via Yahoo to XVanish Send a message via Skype™ to XVanish
Question Linux vs. Windows

M-am saturat... Windows 7 nu ma mai multumeste si e vechi deja, 10-le e o varza totala, mai mult incurca decat ajuta... tocmai imi crapa un hdd de 1TB si ma chinui de 2 zile sa recuperez datele de pe el pana le mai pot accesa... macar pe Windows 7 puteam sa-l scanez cat de cat si sa recuperez mai usor datele fara alte aplicatii externe... nici vorba ca Win 10 sa faca ceva util, ba mai "si ajuta" cu un scan de recuperare care fugareste mai rau datele corupte.

A sosit momentul sa renunt de tot la Wingoz. Nu prea am folosit linux pentru daily work, doar pt servere si alte chestii... doar consola... deci nu sunt la curent cu ce aplicatii se folosesc, care sunt mai ok si ce alternative exista la aplicatiile din Windows. Asadar, am nevoie de ajutorul vostru ca sa ajung la zi cu ce e mai ok de folosit zi cu zi, ca si utilizator desktop. Pe masura ce pun la punct sistemul, o sa incep sa postez intrebari la care ma puteti ajuta si sper ca o sa ajute si pe altii.

Pentru inceput: Cea mai ok distributie pentru desktop? Compatibila si care ofera support pentru cat mai multe aplicatii si nevoi. Ce desktop environment e mai ok? Sunt fan CentOS dar pentru servere, din cate stiu nu e prea ok ca si dektop. Sa merg pe Ubuntu, Arch sau... ?

Foloseste Google si YouTube inainte de a pune intrebari stupide!
XVanish is offline   Reply With Quote
Old 14.03.2017, 16:54   #2
AnbuBlack
*nix enthusiast

AnbuBlack's Avatar

Default Re: Linux vs. Windows

Dacă vrei un sistem pentru net/office/web atunci cu siguranță poți folosi o distribuție GNU/Linux, īnsă pentru photoshop & stuff related nu prea ai alternativă sau dacă GIMP și digiKam te satisfac atunci poți face conversia.

Nu știu ce distribuție să-ți recomand, peronal folosesc Arch + i3WM ca mediu desktop (numai bun pentru programare), este puțin cam migălos de configurat, dar nu are tot bloatware-ul cu care vin alte distribuții, īnsă nu mai ai treabă o dată ce l-ai instalat, fiind rolling release. Dacă nu ai timp de configurare la mānă un Arch aș recomanda Debian, este stabil și dacă urmezi ramura testing ai software mai nou față de stable. Ubuntu nici nu īl iau īn considerate, iar distribuțiile ce au ca sursă RedHat le ocolosec, chiar dacă CentOS nu este rău vine cu software īmbătrānit.

Altă metodă ar fi să ai GNU/Linux ca main sistem și să emultezi prin KVM/Xen + QENU un Windows atunci cānd ai nevoie de photoshop, asta dacă ai un sistem țapān (i7 + 16GB ram cel puțin, etc.)

AnbuBlack is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to AnbuBlack For This Useful Post:
bogdan (14.03.2017), XVanish (14.03.2017)
Old 14.03.2017, 17:14   #3
sdw
RPC Gold Member

Eu folosesc Fedora in productie, este distributia cu cel mai rapid ciclu de dezvoltare. Dar... exista un "dar". Daca vei incerca sa folosesti Linux-ul ca pe Windows, nu vei reusi. Uita de emulari, de virtualizari etc, toate astea iti vor sta in cale. In afara de Gimp nu exista soft de prelucrare a imaginilor, cel putin nu production-ready. La fel pentru grafica vectoriala, Inkskape e culmea software-ului in domeniul asta. Astea sunt softuri excelente, dar nu incerca sa le folosesti ca pe Photoshop sau ca pe Adobe Illustrator. Este filosofie diferita si trebuie s-o iei ca atare.

Daca nu ai timp si rabdare NU va functiona migrarea asta. Exact cum la mine acum n-ar putea functiona migrarea la Windows, pentru ca mereu as avea tentatia sa transform Windows-ul intr-un fel de Linux, cu linie de comanda, cu ssh, cu vnc, cu gcc si toate uneltele care mi-au intrat in sange.
Old 14.03.2017, 17:32   #4
EdY91
RPC Special Member

EdY91's Avatar

Daca vrei o distributie care sa o instalezi si sa nu te mai doara capu ca a aparut versiunea x y etc, iti pui Arch, daca iti place linia de comanda (ai nevoie la instalare), daca iti place Arch, dar nu te descurci cu linia de comanda instalezi Manjaro.
Daca vrei sa iti semene desktop-ul a windows cat de cat, fie pui cinnamon (il ai pe Arch si Manjaro), fie pui KDE (asta e oleaca de consumator de resurse), dar ai posibilitatea sa il customizezi in cel mai mic detaliu. Daca vrei ceva mai light pui xfce,matte. Sau si mai light pui wm gen i3wm cum are Anbu.

Ca distributii eu unu as alege: Arch,Manjaro,Linux Mint.

Ca si interfata am sa detaliez oleaca:

1.Xfce e un desktop light, il poti customiza destul de mult, dar daca vrei si sunet la notificari si chestii de genu, eu cat am incercat nu am reusit.Plus ca versiunele de xfce le scot ffff greu. Adica cam ramane in urma.
2.Mate seamana sau se trage din Gnome 2, tot la fel customizari, dar fara sunet la notificari.
3.Cinnamon si el se poate customiza plus ca merg si sunete de notificari, atunci cand intrii in desktop cand dai log out etc. Dar uneori parca pare ca e buguit.
4.Gnome 3 daca iti place interfata de tableta, telefon, e ok, bine ca il poti modifica sa nu mai para, dar asta cu extensii plus ca nici aici nu ai sunete de notificari sau ai doar 1 2 sunete. Nu mai tin minte exact.
4.Kde plasma, aici pot sa spun ca e singuru DE care are de toate, adica cum am scris mai sus il poti customiza in cel mai mic detaliu + sunete l-e pui tu cum vrei. Plus ca are o interfata moderna, nu pare invechit.

PS: Daca nu vrei sa stai sa cauti programe sa l-e instalezi in PC, sau sa adaugi surse etc, alege Arch sau Manjaro, pentru ca au o multime de pachete. Si l-e instalezi direct cu o simpla comanda sau din GUI.

EdY91 is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to EdY91 For This Useful Post:
Old 14.03.2017, 18:19   #5
bogdan
RPC Super Moderator

bogdan's Avatar

Io unu' sunt fan CentOS pe absolut totul: servere, desktop, laptop (pacat ca nu merge si pe telefon ).
Intr-adevar, precum zice si Anbu, nu e un OS cu soft de ultima versiune (aici ar intra bleeding-edge-ul de la Fedora) ci soft destul de matur astfel incat sa ruleze stabil & rock-solid. E cat de cat de munca pana il configurezi asa cum il vrei, dar munca asta o faci o data la 3-4 ani (cand apare o noua versiune), in tot acest timp te poti baza pe el fara probleme (configurat o data, apoi uiti de el ). Pentru mine e perfecta treaba asta, sacrific noutatea pentru stabilitate.

Pentru soft de ultima versiune sunt doua mari posibilitati:
_fie Fedora, dar distributia asta reprezinta un "testing ground" pentru soft care sa se matureze suficient pentru a intra in distributia enterprise (RHEL sau ma rog, clona CentOS), asadar nu-i imposibil sa mai apara la suprafata ceva bugs. Pe de alta parte, release cycle-ul e foarte frecvent, mie unul nu mi-ar fi prea usor sa trebuiasca sa reinstalez (pt. upgrade) o data de doua ori pe an, ca as ajunge exact in situatia care m-a facut sa parasesc lumea windoze acu' multi ani.
_fie Arch - asta e un rolling release: avantajul e ca nu mai tre' sa reinstalezi totul (stil Fedora), dar pot aparea incompatibilitati intre ceva foarte nou ce intra in distributie, si ceva "mai vechi", mai precis, e posibil ca un update sa iti arunce in aer ceva ce functiona bine inainte de update. Acuma, nu trebuie considerat ca treaba asta se intampla la fiecare update, dar exista ceva sanse... In esenta cam asta a fost motivul pentru care eu am ezitat sa migrez pe Arch, desi partea cu update & upgrade "din mers" al distributiei rolling release e o facilitate tare atragatoare.

Concluzia mea ar fi urmatoarea: daca e sa alegi ceva stabil & fara surprize, pe care sa te poti baza oricand, atunci CentOS. Daca doresti ceva mai bleeding edge, cred ca (eu personal) as inclina mai mult spre Arch decat spre Fedora.

---------- Post added at 19:19 ---------- Previous post was at 19:12 ----------

Later edit: ca aplicatii si eu am folosit gimp, inkscape si de asemenea scribus (asta din urma pt. desktop publishing). Mie mi-au fost suficiente, insa pentru job-uri de nivel incepator spre mediu, nicidecum pentru avansat, sau mai dihai, profesional. Cred ca cel mai bine (ca investitie de timp) ar fi sa testezi pe windoaza programele de mai sus daca te ajuta OK la ce ai nevoie, asta inainte sa aloci timpul necesar configurarii unei distributii linux.
XVanish (14.03.2017)
Old 14.03.2017, 18:29   #6
sdw
RPC Gold Member

Ma simt nevoit sa combat un pic prejudecatile despre Fedora

1) Bug-urile sunt foarte rare si, cand sunt, se repara extrem de rapid.

2) Ciclul rapid de development nu este DELOC un impediment. Nu este nevoie de reinstalare. Trecerea la urmatoarea versiune este ca un soi de "super-update", il rulezi, rebootezi, se upgradeaza totul automat, in 10 minute e ca nou. Eu n-am mai instalat Fedora de la zero de vreo 3 ani.

https://fedoraproject.org/wiki/DNF_system_upgrade

Centos este o varianta proasta pentru desktop, mai ales daca esti utilizator de Google Chrome. Daca trec cativa ani de la primul release exista foarte mari sanse sa nu mai ai suport pt Chrome, nici macar nu-l mai poti instala, pentru ca necesita de regula biblioteci mai noi. E si normal, un browser modern nu poate sa ramana cu features din epoca de piatra
Old 14.03.2017, 18:55   #7
EdY91
RPC Special Member

EdY91's Avatar

Sincer cu Fedora, am avut numai batai de cap la instalarea driver-ului nvidia. Prea multe chestii de facut pentru un driver. Bine ca, cu ajutorul wiki-ului am scoso la capat, dar e prea multa bataie de cap pentru un driver.Cand pe Arch de exemplu dai comanda sudo pacman -S pachetele si nu te mai doare capu, restart si merge, iar dupa dai comanda sudoa nvidia-xconfig sa iti seteze automat xorg.conf si gt.

Old 14.03.2017, 18:59   #8
sdw
RPC Gold Member

Asta pentru ca Fedora e foarte stricta cu licenţele. Ce nu e opensource nu are ce cauta in repository-ul lor.
Old 14.03.2017, 19:00   #9
XVanish
RPC Administrator

XVanish's Avatar

Of of, nu apuc sa raspund ca voi deja ati postat iar. Asta e de bine!

Citesc in continuare si raspund mai apoi la celelalte discutii. Deocamdata atat:

Quote:
Originally Posted by AnbuBlack View Post
īnsă pentru photoshop & stuff related nu prea ai alternativă sau dacă GIMP și digiKam te satisfac atunci poți face conversia.
Tocmai asta a fost principala mea problema in ultimii ani si motivul pentru care nu am renuntat la Win... pentru ca sunt limitat la tot ce inseamna grafica, in special partea de creatie... insa nu mai am nervi sa suport ultimile versiuni de Win si sunt dispus sa incerc GIMP sau ce apps or mai fi ca inlocuitor. Pomeneai la un moment dat ca sunt si ceva plugin-uri de Photoshop pentru GIMP (parca) pe care le-as putea folosi... o sa-ti cer mai multe detalii cand ajung acolo.

Quote:
peronal folosesc Arch + i3WM ca mediu desktop (numai bun pentru programare), este puțin cam migălos de configurat, dar nu are tot bloatware-ul cu care vin alte distribuții, īnsă nu mai ai treabă o dată ce l-ai instalat, fiind rolling release.
Am vazut ca esti fan Arch si ma asteptam sa mi-l recomanzi. Sincer nu stiu mare lucru despre aceasta distributie, dar ma documentez in mare de pe YouTube... ca doar oricum nu am ce face pentru urmatoarele "More than 1 day" ore pana gata Win 10 sa-mi copieze 75 GB de fisiere "corupte". De i3WM nu stiu chiar nimic, dar aflu eu imediat.

Quote:
Dacă nu ai timp de configurare la mānă un Arch aș recomanda Debian, este stabil și dacă urmezi ramura testing ai software mai nou față de stable. Ubuntu nici nu īl iau īn considerate, iar distribuțiile ce au ca sursă RedHat le ocolosec, chiar dacă CentOS nu este rău vine cu software īmbătrānit.
Nu ma deranjeaza config-urile, doar sunt programator, am rabdarea necesara. Arch e nou pentru mine, o sa am ceva bataie de cap, dar sunt dispus sa invat... nu poate fi mare lucru odata ce ma prind cum merge treaba.

Debian nu-mi place... nu stiu de ce, si nici CentOS nu vreau ca am mai testat pe el variante DE si nu imi place deloc.

Quote:
Altă metodă ar fi să ai GNU/Linux ca main sistem și să emultezi prin KVM/Xen + QENU un Windows atunci cānd ai nevoie de photoshop, asta dacă ai un sistem țapān (i7 + 16GB ram cel puțin, etc.)
Sunt convins ca o sa am nevoie sa o masina virtuala cu Win, daca nu pentru anumite aplicatii atunci pentru a testa proiectele la care lucrez. Resurse sunt destule... i7 6700K @ 32GB DDR4, SSD M2 cu nve si lista continua... nu de mult am fost nevoit sa bag peste 8000 Lei in sistem asa ca are balta peste.

Quote:
Originally Posted by sdw View Post
Eu folosesc Fedora in productie, este distributia cu cel mai rapid ciclu de dezvoltare. Dar... exista un "dar". Daca vei incerca sa folosesti Linux-ul ca pe Windows, nu vei reusi.
Am avut tangente cu Fedora acum cativa ani si mi-a placut insa nu stiu nimic nou despre ce poate si ce nu. E clar ca nu ma astept sa fie ca un Windows, stiu foarte bine asta. Caut in schimb ceva stabil, usor de manevrat si diagnosticat, care sa-mi ofere intterfata grafica pentru aproape orice... chiar daca la inceput e nevoie sa configurez la greu.

Quote:
Inkskape e culmea software-ului in domeniul asta.
Am auzit de aplicatie dar doar atat. Merci, o sa ma documentez.

Quote:
Daca nu ai timp si rabdare NU va functiona migrarea asta.
Nu ma astept sa-mi fie usor, cel putin nu in primele luni, dar acum chiar sunt determinat sa fac tot posibilul sa renunt la Goz. Stiu ca nu e prima oara cand am zis asta, dar sper, cu ajutorul vostru, sa fie ultima.

Quote:
Originally Posted by EdY91 View Post
Daca vrei o distributie care sa o instalezi si sa nu te mai doara capu ca a aparut versiunea x y etc, iti pui Arch
Deci tot Arch imi recomanzi si tu, merci! E ciudat sa aleg ceva despre ce nu stiu absolut nimic... doar ce am vazut ca postati si discutati voi.

Quote:
Daca vrei sa iti semene desktop-ul a windows cat de cat
Nu, nici vorba! Oi fi eu obisnuit cu desktop-ul Windows-ului dar sunt deschis la nou, atata timp cat e util si user-friendly.

Quote:
Ca si interfata am sa detaliez oleaca:
Merci de lista aia, ajuta mult, trebuie sa ma pun pe studiat.

Deci Ubuntu pica, vad ca nu mi-l recomanda nimeni.
Ar fi Arch sau Fedora. Ori Debian dar nu stiu de ce nu ma incanta.

Pe partea de programare, voi ce editoare de cod folositi? Eu sunt fan eclipse de ani buni, trebuie sa ma uit la ei pe site sa vad ce alternative sunt.

Old 14.03.2017, 19:10   #10
AnbuBlack
*nix enthusiast

AnbuBlack's Avatar

sdw ai menționai īntr-unul din posturile anterioare că nu merită virtualizarea (KVM/Xen), tipul ăsta ține să te contrazică, deși el are 3 os-uri emulate și folosește 3 plăci video pentru fiecare os am văzut că se poate cu cea integrată de la intel pentru host și cea dedicată pentru guest. Rezultatul un gaming rig de toată frumusețea, fără a avea 3 mașini de calcul, iar performanțele "native" sunt undeva la 95% față de un pc care rulează nativ M$ Windows. Eu zic că asta este viitorul, GNU/Linux box și īntr-un colț rulat un M$ pentru nevoi.

LE: Sabin elicpse īl găsești și pe GNU/Linux, eu unul folosesc codeblocks (pentru C), iar pentru html (brackets) īmi place ca are live preview (nu că aș fi eu vreun coder) .

LE: Ubuntu iese din discuție pentru că vine cu Unity și bloatware de la amazon.

Last edited by AnbuBlack; 14.03.2017 at 19:22.
Old 14.03.2017, 19:18   #11
XVanish
RPC Administrator

XVanish's Avatar

@Bogdan: Mi-ar surade ideea de a folosi CentOS, mai ales ca sunt deja familiarizat cu el, e stabil si e ok insa nu il vad sa ma multumeasca ca si un daily use DE... mai ales ca eu trebuie sa tin pasul cu tot ce apare nou in cam toate domeniile ce tin de web... iar cum CentOS e tot timpul in urma... mai bine zic nu din start... cu toate ca imi surade stabilitatea lui.

Despre Fedora nu pot sa zic nimic rau, am avut o tentativa de utilizare a lui (m-a tinut 2 saptamani pe un latop acum 4-5 ani cred) si pot sa spun ca mi-a placut cum se misca si ce poate... Tin minte ca am avut probleme si incalcituri cu tot felul de repositories si chestii aditionale ce trebuiau bibilite ca sa mearga una alta cum trebuie... insa doar atat stiu.

Cred ca tind spre Arch momentan... cu toate ca nu stiu nimic despre el... cred ca de ce e o noutate pentru mine si imi surade ideea de a avea "totul" la indemana si usor de instalat.

The Following User Says Thank You to XVanish For This Useful Post:
bogdan (14.03.2017)
Old 14.03.2017, 19:20   #12
sdw
RPC Gold Member

Quote:
sdw ai menționai īntr-unul din posturile anterioare că nu merită virtualizarea (KVM/Xen)
N-am folosit KVM (asta cred ca foloseste qemu), dar folosesc frecvent Windows in VirtualBox. Problema nu e neaparat de performanta, ci de faptul ca emulatorul este el insusi o aplicatie. Aplicatiile care ruleaza in guest nu se integreaza in cele din host. Nici nu mai tin minte de cate ori am inchis emulatorul crezand ca inchid aplicatia din guest Nu e confortabil sa ai doua bare de task-uri, doua bare la ferestre, doua butoane de close, Alt+Tab nu functioneaza cum te astepti etc, clipboard-ul si el face figuri etc. Sunt foarte multe aspecte pe care trebuie sa le iei in consideratie, performanta e doar una dintre ele.
XVanish (14.03.2017)
Old 14.03.2017, 19:26   #13
EdY91
RPC Special Member

EdY91's Avatar

Vezi ca Arch-ul nu vine cu nimic configurat aproape, trebuie sa il ei tu cam de la 0, daca nu vrei asta ai Manjaro, care e bazat pe Arch, tot ce ai pe Arch ai si pe Manjaro. Plus ca Manjaro il instalezi in interfata grafica, pe cand Arch-ul i-l instalezi din linie de comanda pana sa ajungi sa iti instalezi Desktop Environment.

O alta distributie care mie unu mi-a placut a fost OpenSuse. Aici ai 2 variante:

1.Leap: Aici e cu versiuni.
2.Tumbleweed: Aici e rolling release.

Daca vrei sa vezi mai multe distributii intra aici:

https://distrowatch.com/

Old 14.03.2017, 19:27   #14
sdw
RPC Gold Member

Apropo de Eclipse, e scris in java si se misca infect in Linux. Asta ar putea fi foarte deranjant, ca editorul sa nu tina pasul cu programatorul
Old 14.03.2017, 19:36   #15
XVanish
RPC Administrator

XVanish's Avatar

Nu ma deranjeaza sa configurez Arch pana ajung la DE. Doar sa nu fiu nevoit ca pentru orice applicatie noua sa trebuiasca linie de comanda si nu vizual... ca apoi imi va lua mult timp zi de zi si de timp chiar ca nu dispun. Am si uitat de OpenSuse, se pare ca mai exista.

O sa fie cam nasol fara eclipse... sau daca nu merge cum trebuie... pentru ca il folosesc cam 80% din timp, zi de zi... si am plugin-uri pentru el gen Aptana studio si tot felul de magarii. Dar nah, nu e o problema ca pot si fara el... sunt destule alternative bunicele, imposibil sa nu ma multumeasca vreuna.

Cine imi explica, in mare, cum sta treaba cu Arch? Cat e de stabil, cum e cu repos, pe ce parte are probleme si pe ce parte exceleaza etc...

The Following User Says Thank You to XVanish For This Useful Post:
bogdan (14.03.2017)
Old 14.03.2017, 19:41   #16
AnbuBlack
*nix enthusiast

AnbuBlack's Avatar

Quote:
N-am folosit KVM (asta cred ca foloseste qemu), dar folosesc frecvent Windows in VirtualBox. Problema nu e neaparat de performanta, ci de faptul ca emulatorul este el insusi o aplicatie. Aplicatiile care ruleaza in guest nu se integreaza in cele din host. Nici nu mai tin minte de cate ori am inchis emulatorul crezand ca inchid aplicatia din guest Nu e confortabil sa ai doua bare de task-uri, doua bare la ferestre, doua butoane de close, Alt+Tab nu functioneaza cum te astepti etc, clipboard-ul si el face figuri etc. Sunt foarte multe aspecte pe care trebuie sa le iei in consideratie, performanta e doar una dintre ele.
Da KVM folosește QEMU care nu are intrefață grafică ci īl lansezi in cmd, tot ce īți trebuie pentru mașina virtuală este un alt set de tastatură+mouse (se poate cu un singur set dar este mai mult de configurat). Partea mai nasolă este că totul se face din terminat, deși există un virtual machine manager. Un tutorial despre cum se configurează găsești aici.

La capitoul virtualizare Vbox este o glumă.

The Following User Says Thank You to AnbuBlack For This Useful Post:
bogdan (14.03.2017)
Old 14.03.2017, 19:52   #17
sdw
RPC Gold Member

Cred ca abordarea e un pic gresita. Fiind vorba de un computer "de munca" trebuie sa alegi un distro mainstream. Iar cel mai "mainstream" distro la ora actuala este Ubuntu, practic este distributia de referinta. Daca un producator va crea un soft comercial pentru Linux, il va targeta spre Ubuntu. Vezi de exemplu Steam-ul lui Valve. Sau alte aplicatii closed-source, gen Skype, Chrome, Google Maps etc etc.
Old 14.03.2017, 19:57   #18
XVanish
RPC Administrator

XVanish's Avatar

Hmm... asta e important pentru mine, sa pot folosi cat mai multe aplicatii de genul... Skype e obligatoriu deex... nu am alta alternativa de a comunica cu agentia din Canada... doar Skype.

Sa inteleg ca voi fi limitat serios la chestiile astea pe Arch?

Si inca ceva: e important sa nu am probleme cu NTFS-urile si reteaua, VPN, VNC etc. Tot ce fac trebuie sa fie usor accesibil si deschis pe un Windows sau Mac.

Old 14.03.2017, 20:17   #19
AnbuBlack
*nix enthusiast

AnbuBlack's Avatar

Treaba cu stabilitatea pe Arch depinde de tine, eu īl am instalat de cātiva ani și nu am probleme cu el.

Code:
 ls -alct /|tail -1|awk '{print $6, $7, $8}'       
Mar 17 2014
Singurul lucru pe care īl fac este ca īnainte de un update de kernel să fac un snapshot ( btrfs advantage), iar dacă ceva decurge nasol după update fac un "downgrade" cu ajutorul snapshotului.

Repository: oficial Arch are 4 repost: core, extra, community, multilib, toate configurate dintr-un singur fișier /etc/pacman.conf. Software extra se găsește īn AUR ( un fel de ppa din Ubuntu).

Fișierele NTFS sunt văzute sub Arch ca sub oricare alt sistem GNU/Linux (ntfs-3g), VNC, VPN funcționează fără probleme. Skype, versiunea pentru linux este īn beta și nu suportă videochatul cu grupuri, dar se lucrează la el. Versiunea veche nu poate aplea versiunile noi de skype.

Old 14.03.2017, 20:24   #20
sdw
RPC Gold Member

Quote:
Originally Posted by XVanish View Post
Hmm... asta e important pentru mine, sa pot folosi cat mai multe aplicatii de genul... Skype e obligatoriu deex... nu am alta alternativa de a comunica cu agentia din Canada... doar Skype.

Sa inteleg ca voi fi limitat serios la chestiile astea pe Arch?

Si inca ceva: e important sa nu am probleme cu NTFS-urile si reteaua, VPN, VNC etc. Tot ce fac trebuie sa fie usor accesibil si deschis pe un Windows sau Mac.
Nu vei fi limitat serios, pentru ca probabil cei de la Arch vor "prelucra" aplicatiile oficiale ca sa mearga si pe sistemul lui. Doar ca asta inseamna ca suportul nu mai e chiar "oficial".

In rest, orice distro se descurca la fel de bine ca celelalte. Toate folosesc exact aceleasi aplicatii, difera doar forma de impachetare, eventual cateva mici diferenta la partea de config.

---------- Post added at 21:24 ---------- Previous post was at 21:21 ----------

Faza cu virtualizarea... Nu mi se pare ca rezolva ceva. XVanish va avea fix aceleasi probleme cu Windows ca inainte. Ba mai rau, acum va avea un layer in plus care sa-i dea batai de cap, si anume partea de virtualizare.
Reply

Bookmarks

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools

Posting Rules