Romanian PC Forum Sabitech Media - web design, gazduire web, promovare, seo, logo design si branding

Go Back   Romanian PC Forum > Software > Unix - Linux - BSD

Unix - Linux - BSD Coltul fanilor... distributii, configurari, sfaturi si probleme, tutoriale, etc.

Reply

Thread Tools
Old 29.09.2015, 15:06   #1
bogdan
RPC Super Moderator

bogdan's Avatar

Default NeoKylin - "clona" oficiala a chinezilor pentru winXP

Chinezilor nu le-a placut oficial ideea de win8 cu toate găunoşeniile de securitate pe care le presupune, luand pozitie cat se poate de public:
Quote:
"Microsoft would no longer open its Windows 8 source code to the Chinese government, however the security scheme of the Windows 8 operating system is designed to provide better access for Microsoft to users' database. For China it's a big challenge for our cybersecurity," said Yang Min, a professor at China's Fudan University, through a translator.
Treaba asta se intampla in 2014; iacata ca acum a venit si replica lor, sub forma NeoKylin; e practic o clona a interfetei grafice a winXP peste un linux. Se pare ca asta va fi OS-ul folosit in guvernare & administratie: o interfata grafica cu care functionarul de rand e obisnuit (pe care de altfel il doare-n bascheţi ca-i windoze sau linux in spate atata vreme cat el isi face treaba asa cum e obisnuit deja) lipsita de gaurile de securitate si "ochiul curios" al lui M$.

Bravo China & tot respectul ! Au demonstrat ca o tara de aproape 2 miliarde de oameni nu sta la mana unei singure companii, care dupa ce ca se umfla de bani mai si spioneaza clientii. Mai pe scurt, mesajul lor pt. M$ este: na de-aici: (prefer emoticonul, habar n-am cum s-o zice sau scrie treaba asta in chineza ).
Alin99 (29.09.2015), AnbuBlack (29.09.2015), COMAN DINU-VICE (29.09.2015), ono (30.09.2015), XVanish (02.10.2015)
Old 02.10.2015, 00:55   #2
XVanish
RPC Administrator

XVanish's Avatar

Send a message via Yahoo to XVanish Send a message via Skype™ to XVanish
Default Re: NeoKylin - "clona" oficiala a chinezilor pentru winXP

Foarte bine, bravo lor! Insa ma intreb daca utilizarea lui in guvern si alte institutii de stat nu e cumva o modalitate de a spiona ei, de a detine ei si doar ei controlul informatiei.

Foloseste Google si YouTube inainte de a pune intrebari stupide!
XVanish is offline   Reply With Quote
Old 03.10.2015, 22:01   #3
bogdan
RPC Super Moderator

bogdan's Avatar

Default Re: NeoKylin - "clona" oficiala a chinezilor pentru winXP

Pai oricum un organism de guvernare cam are controlul absolut asupra administratiei ce-i sta in subordine, asadar n-as crede ca ar mai avea nevoie sa-i spioneze I-ar putea controla/inspecta/audita direct, nu pe ascuns.
In schimb, pentru orice stat ar trebui sa fie extrem de deranjant ca M$ sa-si bage nasu' in treburile lor (mai ales daca-i vorba de armata, siguranta nationala, legislativ, justitie, economie, etc...) asadar gasesc normal ca statul chinez sa nu doreasca sa imparta cu M$ toate informatiile care le "trec" prin calculatoare.

Altcineva (ma refer aici la straini, non-chinezi) nu stiu cine s-ar inghesui sa foloseasca distributia respectiva; desi ar arata atractiv ca interfara pentru multi incepatori in ale linuxului, ce te faci cu interfata aia care-i doar in chineza; cum ii dai drumul, vezi numa' "cărăbuşi" in loc de litere latine ! Cat de incepator ar fi cineva, cred ca totusi mai usor invata sa foloseasca gnome sau kde in loc sa invete limba chineza pentru un GUI XP-like...

Last edited by bogdan; 03.10.2015 at 22:07.
bogdan is offline   Reply With Quote
The Following User Says Thank You to bogdan For This Useful Post:
konstantine (03.10.2015)
Reply

Bookmarks

Tags
china , neokylin , windows xp

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools

Posting Rules