Romanian PC Forum Sabitech Media - web design, gazduire web, promovare, seo, logo design si branding

Go Back   Romanian PC Forum > Software > Programare

Programare C&C++, .NET, PHP & MySQL, Delphi, Java, Databases si multe altele.

Reply

Thread Tools
Old 01.02.2014, 10:25   #1
flashboy
RPC Gold Member

flashboy's Avatar

Send a message via Yahoo to flashboy
Confused Adaptare driver wireless

Acest thread doresc sa-l deschid pt a cere ajutorul voua celor care sunteti programatori sau va pricepeti la programare. Uitati cum stau lucrurile.

Eu detin un adaptor wireless TP-Link 7200ND care functioneaza impecabil pe windows 7 cu noile drivere lansate recent de producator. Totusi cand il folosesc pe Linux nu functioneaza asa de bine ca pe Windows 7.

Cei de la TP-Link au lansat nou pachet de drivere pt acest adaptator recent astfel incat sa fie compatibil cu Windows 8 dar prin acesta au reusit sa-i imbunatateasca prestatiile si pe Windows 7. Deci pe windows driverele sunt foarte bine puse la punct in momentul de fata pt acest adaptator.

Totusi ce imi doresc eu e sa am aceleasi imbunatatiri si pe Linux (eu folosesc Manjaro) si sa pot sa beneficiez de el.

Intrebarea mea este: se poate adapta acel driver de pe Windows si pe Linux pt a avea aceeasi eficienta???

Am intales ca sunt persoane care pot, inspirati din driverele de pe Windows, sa creeze asa ceva si pt Linux.

Acuma nu va cer sa lasati totul balta si sa faceti asta, ci doar sa facem o proba. Cine se pricepe sa crie sau sa adapteze driverele noi de pe Windows pt Linux, iar eu o sa ajut prin teste si prin ce pot eu. Adica un fel de colaborare dar si o curiozitate. Chiar sunt curios sa vad daca e cineva capabil de asa ceva. EU NU CRED CA ESTE FOARTE GREU DE FACUT ASA CEVA CU UN DRIVER PT WIRELESS. Adica e un programel mic in comparatie cu aletele si nu cred ca o sa dea mare batai de cap si nu are nevoie de ani de zile de teste si scrieri.

AICI sunt noile drivere oficiale lansate in 2013 de cei de la TP-Link pt Win. 7 si 8.
Pt Linux o sa gasim niste drivere de la realtek pt cipsetul de pe TP-Link 7200 ceva generalist si nu specific. Probabil deasta si rezultatele mai slabe pe Linux.
flashboy is offline   Reply With Quote
Old 01.02.2014, 21:23   #2
bogdan
RPC Super Moderator

bogdan's Avatar

Default Re: Adaptare driver wireless

Quote:
Originally Posted by flashboy View Post
Intrebarea mea este: se poate adapta acel driver de pe Windows si pe Linux pt a avea aceeasi eficienta???
Nu. Varianta in care folosesti drivere wifi de windows pe linux e cu ndiswrapper. Din pacate performantele (in special viteza de transfer + latenta) sunt mai slabe decat cu driverul nativ pt. linux.

Quote:
Originally Posted by flashboy View Post
EU NU CRED CA ESTE FOARTE GREU DE FACUT ASA CEVA CU UN DRIVER PT WIRELESS. Adica e un programel mic in comparatie cu aletele si nu cred ca o sa dea mare batai de cap si nu are nevoie de ani de zile de teste si scrieri.
Flashboy, un driver nu e un program mare, dar aici nu marimea conteaza
Pentru a scrie un driver trebuie facuta programare low level, trebuie cunoscut bine firmware-ul care e incarcat pe device-ul respectiv; intr-un cuvant trebuie facut un reverse engineering de toata frumusetea ... Asta nu e usor deloc; e nevoie de cunostiinte avansate de electronica; de programare microcontrollere, e dificil si numai de extras firmware-ul cu pricina, etc ...

Pentru Ralink RT 3070 sunt cunoscute destule probleme:
http://www.geekamole.com/2013/rt2800...-gentoo-linux/
http://rt2x00.serialmonkey.com/piper...ne/006101.html

Altceva decat sa incerci tu sa-ti compilezi driverul oficial de la Ralink/MediaTek (v. 2.6.1.3 din 22.X.2012) nu prea ai ce sa faci ...
http://www.mediatek.com/_en/07_downl...ows.php?sn=501

Last edited by bogdan; 01.02.2014 at 21:58. Reason: ceva ortografie; din viteza am mai "mancat" niste litere
bogdan is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to bogdan For This Useful Post:
AnbuBlack (01.02.2014), COMAN DINU-VICE (02.02.2014)
Old 02.02.2014, 17:49   #3
flashboy
RPC Gold Member

flashboy's Avatar

Send a message via Yahoo to flashboy

Asa veste mai trista , nici ca se putea
flashboy is offline   Reply With Quote
Old 04.02.2014, 17:54   #4
bogdan
RPC Super Moderator

bogdan's Avatar

Cam asta e; din pacate nu-i usor de scris driver; intreaba-l pe ono cat s-a chinuit cu tvtuner-ul lui...

Bookmarks

Tags
driver , tp-link 7200 , wireless

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools

Posting Rules