Romanian PC Forum Sabitech Media - web design, gazduire web, promovare, seo, logo design si branding

Go Back   Romanian PC Forum > Software > Unix - Linux - BSD

Unix - Linux - BSD Coltul fanilor... distributii, configurari, sfaturi si probleme, tutoriale, etc.

Reply

Thread Tools
Old 14.03.2017, 20:44   #21
bogdan
RPC Super Moderator

bogdan's Avatar

Default Re: Linux vs. Windows

Quote:
Originally Posted by sdw View Post
Trecerea la urmatoarea versiune este ca un soi de "super-update", il rulezi, rebootezi, se upgradeaza totul automat, in 10 minute e ca nou. Eu n-am mai instalat Fedora de la zero de vreo 3 ani.
Interesant; n-am mai pus mana pe Fedora de multi ani; mai precis de cand treaba cu dnf system-upgrade dadea rateuri destul de frecvente. E bine de stiut ca acu' e totul OK (dovada ca n-ai mai reinstalat de 3 ani ). Thanx de info !
Quote:
Centos este o varianta proasta pentru desktop, mai ales daca esti utilizator de Google Chrome. Daca trec cativa ani de la primul release exista foarte mari sanse sa nu mai ai suport pt Chrome, nici macar nu-l mai poti instala, pentru ca necesita de regula biblioteci mai noi. E si normal, un browser modern nu poate sa ramana cu features din epoca de piatra
Pai io unu' am "de backup" un chrome 56.0.2924.87 (64-bit); banui ca-i ultimul. Nu i-am facut niciun hack sa mearga pe CentOS 7, pur si simplu am descarcat rpm-ul de la guagal si l-am instalat. Asta chiar daca CentOS 7 a aparut prin 2014, atata vreme cat e ultima versiune de OS enterprise, ma indoiesc ca guagal nu-l va suporta pt. browseru' lor. La urma urmei e un echivalent de Fedora 19-20, deci nu-i chiar din epoca de piatra Un CentOS mai vechi iese automat din discutie, ca na, CentOS 6 ar fi echivalent de Fedora 12-13.

Quote:
Originally Posted by XVanish View Post
@Bogdan: Mi-ar surade ideea de a folosi CentOS, mai ales ca sunt deja familiarizat cu el, e stabil si e ok insa nu il vad sa ma multumeasca ca si un daily use DE... mai ales ca eu trebuie sa tin pasul cu tot ce apare nou in cam toate domeniile ce tin de web... iar cum CentOS e tot timpul in urma... mai bine zic nu din start... cu toate ca imi surade stabilitatea lui.
Corect; daca tre' sa fii up to date cu partea de programare web, atunci intr-adevar nu CentOS e alegerea buna (btw, un PHP 5.4.16 nu-ti surade ? Ca de-asta ai parte pe CentOS 7 by default. In fine, poti pune versiuni mai noi dar asta din repositories "third party"). La ce il folosesc eu, stabilitatea mi-e cruciala, asadar ma multumesc si cu ceva "mai prafuit" dar fara surprize.

Quote:
N-am folosit KVM (asta cred ca foloseste qemu), dar folosesc frecvent Windows in VirtualBox.
Am incercat VirtualBox si mi s-a parut ca se misca mai greu si mai cu bugs fata de vmplayer-ul de la vmware. Asadar am optat pt. ultimul; se misca bine cu XP sau w2k in el (De atat am nevoie pentru a rula unele aplicatii windoze-only care nu au echivalent in linux. Din fericire, sunt destul de light, nicidecum nu se compara cu ceva gen photoshop).
Daca nu te deranjeaza licenta vmplayer "free for personal & non-commercial use", cred ca ar merita sa testezi daca nu se misca mai bine decat vbox la ce ai tu nevoie.

Quote:
Problema nu e neaparat de performanta, ci de faptul ca emulatorul este el insusi o aplicatie. Aplicatiile care ruleaza in guest nu se integreaza in cele din host. Nici nu mai tin minte de cate ori am inchis emulatorul crezand ca inchid aplicatia din guest Nu e confortabil sa ai doua bare de task-uri, doua bare la ferestre, doua butoane de close, Alt+Tab nu functioneaza cum te astepti etc, clipboard-ul si el face figuri etc. Sunt foarte multe aspecte pe care trebuie sa le iei in consideratie, performanta e doar una dintre ele.
Cu vmplayer ai un mod "full screen", asadar ai scapat de treaba cu doua taskbar-uri. Eu folosesc 2 monitoare: in unul fac fullscreen windoaza virtuala, in celalalt tin linuxu' si asa se lucreaza foarte comod cu amandoua. Treaba cu clipboard-ul host-guest mai face uneori figuri, confirm asta

Cel mai elegant cred ca ar fi sa trec pe KVM cu windoaza, insa mi-e ca adaug un nivel de complexitate prea mare la host pentru a rula niste aplicatii windoze destul de light, asadar nu merita (in cazul meu). De jocuri nu se pune problema, rar mai am vreme de cate-un urban terror (Anbu m-a molipsit acu' cativa ani ) sau warzone2100, ambele nativ din linux, asadar, nici din punctu' asta de vedere nu duc doru' windoazei.

Last edited by bogdan; 14.03.2017 at 20:48.
bogdan is offline   Reply With Quote
The Following 3 Users Say Thank You to bogdan For This Useful Post:
Alin99 (16.03.2017), AnbuBlack (14.03.2017), XVanish (14.03.2017)
Old 14.03.2017, 21:25   #22
sdw
RPC Gold Member

Eu mai foloseam wmware ca sa rulez MacOSX, ca sa-mi testez aplicatia de facturare pe el, pana am facut rost de o masina Apple originala. Nu stiu, cumva VirtualBox mi se pare mai user friendly.

Si eu folosesc VirtualBox tot pentru chestii foarte light, adica imi testez release-urile la programul de facturare (daca functioneaza corect installer-ul, daca aplicatia se comporta corect intr-un mediu nativ etc). Altfel folosesc mingw pentru compilare si wine pentru testele din timpul dezvoltarii.

Eu sunt foarte multumit ca Linuxul la ora actuala imi ofera absolut orice unealta necesara activitatii mele, incepand cu gcc/clang si QtCreator si terminand cu mingw si wine.
Alin99 (16.03.2017), XVanish (14.03.2017)
Old 15.03.2017, 12:30   #23
XVanish
RPC Administrator

XVanish's Avatar

Send a message via Yahoo to XVanish Send a message via Skype™ to XVanish

Bun, hai ca merg pe Arch Linux curat, nu Manjaro. Sper sa ma descurc, sa vad ce stie si daca va fi pe placul meu. Am inceput aici un Worklog, sper sa ajute si pe altii.

Foloseste Google si YouTube inainte de a pune intrebari stupide!
XVanish is offline   Reply With Quote
The Following User Says Thank You to XVanish For This Useful Post:
Alin99 (16.03.2017)
Old 15.03.2017, 19:39   #24
yo9fah
RPC Expert Member

yo9fah's Avatar

Send a message via Yahoo to yo9fah Send a message via Skype™ to yo9fah

Am dat zilele trecute de un articol undeva pe net cum se instaleaza arch cu interfata grafica ... dar nu mai dau de el...
Alin99 (16.03.2017), XVanish (15.03.2017)
Old 15.03.2017, 19:45   #25
AnbuBlack
*nix enthusiast

AnbuBlack's Avatar

Quote:
Originally Posted by yo9fah View Post
Am dat zilele trecute de un articol undeva pe net cum se instaleaza arch cu interfata grafica ... dar nu mai dau de el...
Probabil te referi la Arch-Anywhere; este un script/build făcut de un utilizator Arch care permite instalarea mai rapidă a sistemului. Nu am folosit niciodată metoda asta, dar am văzut că există pe Youtube un tutorial.

AnbuBlack is offline   Reply With Quote
The Following 3 Users Say Thank You to AnbuBlack For This Useful Post:
Alin99 (16.03.2017), XVanish (15.03.2017), yo9fah (15.03.2017)
Old 15.03.2017, 21:33   #26
yo9fah
RPC Expert Member

yo9fah's Avatar

Send a message via Yahoo to yo9fah Send a message via Skype™ to yo9fah

Nu mai știu dacă era vorba de ce spui tu sau altceva... sper sa-l găsesc totuși...
Apropo de Arch... cei di RO am văzut ca au cam murit. Ma refer aici la site, forum, etc.

---------- Post added at 22:33 ---------- Previous post was at 21:13 ----------

@XVanish: sau poate încerci și așa ceva >>>
Redcore Linux Project

Redcore Linux is a distribution based on Gentoo Linux and forked from Kogaion Linux.
Minimum system requirements:
Processor: Dual Core 64Bit
RAM Memory: 2 GB
Disk Space (HDD): 10 – 15 GB

Recommended system requirements:
Processor: Quad Core 64bit
RAM Memory: 8 GB
Disk Space (SSD): 20 GB
Alin99 (16.03.2017)
Reply

Bookmarks

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools

Posting Rules