Romanian PC Forum Sabitech Media - web design, gazduire web, promovare, seo, logo design si branding

Go Back   Romanian PC Forum > Forum General > Retelistica si Internet > Antene

Antene Antene de toate tipurile, pentru internet wireless, satelitare si nu numai...

Reply

Thread Tools
Old 19.07.2012, 10:45   #1
plasture
RPC Member

Default Am nevoie de antena Wireless

Salutare,

De curand din cauza unor probleme de sanatate, a trebuit sa ma mut intr-o zona in care accesul la internet se face printr-un hotspot gratuit al primarie.

Firmele care se ocupa internet inca nu au ajuns in zona ca sa pot sa imi pun fibra sau asa ceva, iar solutia celor care au solutii mobile ( modemuri usb ) nici nu intra in discutie, pentru ca eu am nevoie de un semnal constant nu oscilant.

M-am uitat la tot felul de site-uri unde au antene wireless dar nu stiu ce trebuie sa aleg. Eu m-am mutat intr-o zona in care hotspot-ul este la vreo 300-400 m departare de mine, dar am un deal cu niste copaci in fata , asta ar fi singurul inconvenient.

mie imi trebuie o antena care sa o indrept spre sursa sa poata sa imi capteze semnal, sa pot sa o conectez ( antena ) la un aparat ( router, placa de retea externa ) sa nu se piarda din semnal pe cablu, care sa se poata conecta la laptop.

Daca exista solutie care elimine routerul si placa de retea externa si se gaseste o antena, pannel care sa aiba o conectiune mai directa la laptop, usb sau prin mufa rj-45 sunt dispus sa o aplic.

Am mare nevoie de o solutie care sa ma poata ajuta si sa imi ofere un semnal constant, nu am nevoie de viteze warp , pentru ca activitatea mea necesita acest lucru.

Multumesc.
Old 19.07.2012, 11:53   #2
bogdan
RPC Super Moderator

bogdan's Avatar

Default Re: Am nevoie de antena Wireless

E neplacut ca ai obstacole intre tine si hotspot; daca nu ar fi fost asa, 300-400m nu erau o problema.
Ce s-ar putea incerca: o placa wireless foarte buna (aici as recomanda Alfa AWUS036H - chipset Realtek RTL 8187L, 1W; conectare USB) + sa-ti confectionezi tu o antena. As recomanda un biquad sau Belgrano (cauta aici pe forum cuvinetele scrise cu albastru. Un biquad e usor de construit; Belgrano e un pic mai pretentios). Ambele sunt cunoscute ca avand performante foarte bune. Despre antenele comerciale ... habar n-am cat sunt de eficiente (n-am incercat niciodata asa ceva).

Nu inainte de a incheia: desi distanta de 300-400m e mica, daca ai obstacole va trebui sa incerci si sa tatonezi pana vei obtine cele mai bune rezultate (tip antena, amplasament, orientare). Nimeni nu poate garanta ca un anumit tip de antena va functiona 100% pe cand alta nu ...
Succes !
AnbuBlack (19.07.2012)
Old 19.07.2012, 12:59   #3
johny2222
RPC Special Member

plasture sau poti cumpara un adaptor alfa awus036h+antena omnidirectionala de 9dbi cred ca este suficient si daca ai obstacole,eu prind semnal de la 300m cu alfa mea si am antena omnidirectionala de 5dbi si sunt obstacole intre mine si cel de la care prind semnal.

Last edited by AnbuBlack; 19.07.2012 at 13:02. Reason: ortografia
johny2222 is offline   Reply With Quote
Old 20.07.2012, 17:31   #4
plasture
RPC Member

Merci mult bogdan de idee , am sa incerc sa fac si asa ceva dar trebuie mai intai sa gasesc ceva rapid pentru ca nu am timp acuma de bricolaj.

Uitati ce am gasit - antena outdoor

Vreau sa imi spuneti ce parere aveti despre ea. Pretul ei este de 200 de lei.
Old 20.07.2012, 18:12   #5
bogdan
RPC Super Moderator

bogdan's Avatar

Ce sa zic ... S-ar putea sa fie buna; vad ca e un fel de combinatie de Belgrano patrate:
Uite niste poze:
sursa: http://proline.biz.ua/files/external_link/wa5210g/
img_0002.jpg

img_0003.jpg

img_0005.jpg

img_0006.jpg

img_0007.jpg

img_0008.jpg

si, cea mai importanta:
img_0009.jpg

Imi place ca are PoE (power over ethernet) si de asemenea conexiunea ethernet; astfel nu esti limitat la lungimi scurte ale cablului de radiofrecventa pentru a nu avea pierderi.
La 200 RON cred ca merita incercata ...

Later edit: in specificatii zice ca ar avea putere de pana la 500 mW (27dBm, FCC) sau 100 mW (20 dBm, CE). Ramane de vazut cum stau lucrurile in realitate ...

Last edited by bogdan; 20.07.2012 at 18:24.
bogdan is offline   Reply With Quote
The Following User Says Thank You to bogdan For This Useful Post:
AnbuBlack (20.07.2012)
Old 20.07.2012, 19:55   #6
kittmask
RPC Gold Member

Send a message via Yahoo to kittmask

In imagini se vede un integrat rtl 8xxx e posibil sa ajunga la puterea aia.

kittmask is offline   Reply With Quote
The Following User Says Thank You to kittmask For This Useful Post:
bogdan (21.07.2012)
Old 21.07.2012, 11:06   #7
plasture
RPC Member

Am facut comanda la aceasta antena si sper sa fiu multumit. Am sa va zic cam cat de buna este, cat de usor de configurat este si cam cat de reale sunt cifrele pe care ei le vehiculeaza.
Am mare nevoie de la voi daca cunoasteti vreun programel sau o doua care sa imi indice dBi reali ai antenei si restul de indici ca sa pot sa am o acuratete cat mai mare la masuratori.
Old 21.07.2012, 12:30   #8
bogdan
RPC Super Moderator

bogdan's Avatar

Netstumbler sau NetSurveyor, dar, din cate stiu, acestea merg cu placi de retea PCI sau USB (acceseaza direct chipsetul placii). Nu stiu daca vei putea accesa chipsetul wifi din antena prin conexiunea wired ethernet... In cazul asta cred ca raman doar posibilitatile de monitorizare din firmware-ul producatorului (ceea ce accesezi prin interfata web de configurare).
AnbuBlack (21.07.2012)
Old 24.07.2012, 18:57   #9
plasture
RPC Member

Quote:
Originally Posted by johny2222 View Post
plasture sau poti cumpara un adaptor alfa awus036h+antena omnidirectionala de 9dbi cred ca este suficient si daca ai obstacole,eu prind semnal de la 300m cu alfa mea si am antena omnidirectionala de 5dbi si sunt obstacole intre mine si cel de la care prind semnal.
Inca nu mi-a venit antena dar maine sau cel tarziu joi trebuie sa vina.
Ce ma intereseaza este daca echipamentul pe care johnny il are pentru wireless ii ofera o viteza constanta , care sa nu oscileze si cam care este viteza medie pe care o ofera .
Old 24.07.2012, 19:02   #10
bogdan
RPC Super Moderator

bogdan's Avatar

Din pacate, la conexiunile wireless lucrurile nu stau la fel ca la retelistica pe cablu. Atat latimea de banda cat si semnalul stabil depind de propagarea undelor radio intre AP si echipamentul tau, asadar depind puternic de:
_obstacole
_reflexii
_interferente

Poti obtine o infinitate de rezultate cu acelasi echipament wifi, in functie de parametrii de mai sus, care evident difera dintr-un loc in altul.
Old 24.07.2012, 19:29   #11
stefanonc
RPC Beginner

eu am o improvizatie de antena gen canantena este foarte buna sunt multumit de aceasta
Old 24.07.2012, 19:43   #12
bogdan
RPC Super Moderator

bogdan's Avatar

O cantena (chiar facuta cu cutie de Pringles) merge a naibii de bine ! Totusi, un biquad sau un Belgrano dau rezultate mai bune (incearca sa-ti construiesti un biquad, e f. usor si are castig mai bun decat cantena !)
Old 24.07.2012, 20:31   #13
plasture
RPC Member

stiu ca nu pot avea viteze ca pe cablu,de asta sunt constient. La bloc am un router wireless, iar singurul obstacol este un perete, iar ca viteza de download mai mult de 2.5 mb nu am avut si nici nu am pretentii sa am pentru ca este semnal wireless, nu este ca cel de cablu. Dar eu vroaim sa stiu cat de stabil este semnalul cu echipamentul lui.Avand in vedere ca dBi sunt mai putini ca cei ai antenei care vreau sa o cumpar.

Reflectorul se afla pe o un releu de televiziune care are o inaltime de vreo 150 m, iar intre mine antena este o distanta de vreo 300-400 m. Singurele obstacolo fiind dealul si copacii de pe el.

O cantena a facut si fratele meu dintr-o conserva. Eu neavand cum sa o conectez la laptop nu am cum sa o testez sa vad daca e buna sau nu. Pana maine sau poimanine cand imi vine antena comandata stau ca pe ghimpi .

Vreau macar sa pot sa ma uit la un stream fara sa am spike-uri, sa am o fluenta normala la o calitate acceptabila.

Pentru asta am intrebat cam ce semnal are cu echipamentul lui, stabilitate si o medie a downloadului.
Old 24.07.2012, 20:37   #14
kittmask
RPC Gold Member

Este ca la pescuit,unul prinde pestele mare,si cel de linga el nu prinde deloc.

bogdan (25.07.2012)
Old 25.07.2012, 22:55   #15
bogdan
RPC Super Moderator

bogdan's Avatar

Quote:
Originally Posted by plasture View Post
stiu ca nu pot avea viteze ca pe cablu,de asta sunt constient. La bloc am un router wireless, iar singurul obstacol este un perete, iar ca viteza de download mai mult de 2.5 mb nu am avut si nici nu am pretentii sa am pentru ca este semnal wireless, nu este ca cel de cablu. Dar eu vroaim sa stiu cat de stabil este semnalul cu echipamentul lui.Avand in vedere ca dBi sunt mai putini ca cei ai antenei care vreau sa o cumpar.
Nu cred ca m-am exprimat prea OK in postarea anterioara; vroiam sa scot in evidenta faptul ca un echipament de retelistica pe cablu va avea oriunde aceleasi performante (deci pot fi cerute informatii asupra vitezei de transfer, latentei, etc ...), spre deosebire de un echipament wifi, care depinde de propagarea undelor radio, asadar se va comporta diferit in functie de locul in care e testat. Iata asadar de ce nu poti compara cu exactitate viteze de transfer, stabilitate, etc ... in locuri cu obstacole diferite, chiar cu acelasi echipament.

Last edited by bogdan; 25.07.2012 at 23:35.
bogdan is offline   Reply With Quote
The Following 3 Users Say Thank You to bogdan For This Useful Post:
AnbuBlack (26.07.2012), johny2222 (26.07.2012), kittmask (26.07.2012)
Old 26.07.2012, 09:24   #16
kittmask
RPC Gold Member

plasture pui foarte multe intrebari la care nimeni nu are raspunsul exact,in wifi totul este mai complicat decit pe cablu,si rareori vei gasi doua cazuri asemanatoare.
Daca ai inceput o treaba,mergi pina la capat,nu ai nimic de pierdut,si nu astepta ca cineva sa iti dea un raspuns 100% valabil.
Daca te-ai decis pe wireless,probabil ca pe cablu nu poti folosi internetul,de moment,si in cazul asta intrebarile tale nu isi mai au rostul.
...ba intrebi de calitatea semnalului,ba de putere,pai ce rost mai au intrebarile astea,ti sa spus deja,pe cablu este cel mai bine,dar daca nu poti altfel,treci pe wifi cu toate neajunsurile care vor aparea.

AnbuBlack (26.07.2012)
Old 26.07.2012, 12:31   #17
plasture
RPC Member

Nu vreau sa deranjez cu intrebari aiurea, pur si simplu eu aveam niste necunoscute la care doream sa gasesc raspunsul. Intrebarile isi aveau rostul pentru ca eu nu am folosit niciodata un echipament wifi outdoor, doar routerul din apartament la care ii stiu toate caracteristicile.
Intrebarile au fost puse pentru a primi un raspuns de la cineva avizat, cineva care foloseste , a folosit un echipament outdoor si stie cam care ar fi problemele cu ele si ce ar putea sa le avantajeze .

Eu am expus toate datele pentru ca cei care imi vor furniza sfaturi si raspunsuri la problema mea sa stie ce sa imi zica, sa fie un raspuns cat mai complex.

Nu sunt greu de cap. Stiu si eu sa caut pe google anumite referinte, dar am zis ca dialogul direct cu cineva care sa confruntat cu aceasta problema imi va oferi exact raspunsul de care am nevoie.

Si eu sunt moderator pe un site de gaming si admin pe un site cu turnee pentru jocul respectiv si stiu ce inseamna sa fii asaltat de 1000 de intrebari si de personaje care nu stiu ce vor, dar eu am expus exact toate datele problemei ca sa am un raspuns cat mai complex intr-un post sau doua.

Azi imi vine antena. Am sa va zic ce am reusit sa fac cu ea si daca merita sau nu asa ceva.

Cu multa stima , ovidiu aka Plasture
Old 26.07.2012, 13:25   #18
kittmask
RPC Gold Member

O spui de parca ti sa reprosat cine stie ce,cu toate ca poti deduce din raspunsuri ca nu exista nimic sigur si asemanator in wifi.
Indiferent ce raspuns vei primi,poti fi convins ca nu va reflecta realitatea,pentru ca in domeniul asta totul este diferit de la un aparat la altul,sau calculator,sau spatiu,zona,temperatura,etc.
Singura solutie este sa probezi singur si sa vezi rezultatele,restul este o discutie fara rost,sau sa-i zicem teoretica si nimic mai mult.

The Following 2 Users Say Thank You to kittmask For This Useful Post:
AnbuBlack (26.07.2012), bogdan (26.07.2012)
Old 08.08.2012, 13:45   #19
plasture
RPC Member

Dupa cum v-am spus acum ceva timp am testat antena care am cumparato si pot sa va zic ca sunt destul de multumit de ea. Viteza net-ului este de 2,5 mbps, exact ca un wireless de casa, singura diferenta este ca daca in casa ai semnal full tot timpul aici mai oscileaza din cand in cand . Asta si datorita faptului ca nu sunt singurul care mai are antena aici in zona dar si faptului ca vremea isi spune si ea cuvantul. Ieri spre exemplu aici a batut destul de mult vantul, cam toata ziua aveam ping intre 65 si 200 cea ce facea destul de grea navigarea , dar oricum era mult mai bine ca atunci cand puneam net-ul de la digi.

Cand mi-a venit pachetul,am ramas umpic surprins de marimea lui. E destul de maricica antena. Avea manual in multe limbi ( soumi, afrikkan etc ) de circulatie, dar nu si in romana, cea ce pentru sa zicem un novice care nu prea are treaba cu configuratiile de routere etc, ar fi fost o problema.
Oricum ca sa il configurezi iti trebuie cunostinte solide retea wireless. Chiar daca ai manualu si faci exact ce iti zice acolo, tot mai trebuie sa faci ceva in plus.Iar situatia mea ca si ex era scoasa din discutie . Ma refer la faptul ca nu puteai sa faci nici o setare din cele prezentate pentru ca e una destul de particulara. A trebuit sa combin 2 setari ca sa pot sa ma conectez la hotspot sa primesc net.
Nu stiu plasticul din care este facuta carcasa cat de bun este pentru a rezista la capriciile vremii ma refer la schimbarile de temperatura bruste, ziua 50*C - noaptea 20*C ( cum a fost ieri ). Ei garanteaza ca nu are probleme intre - 20*C si 65*C.
Pentru utp exista ceva vreo protectie ca sa il imbraci daca e sa stea afara ? Ma gandeam ca la cum a fost vremea in ultimi ani, utp-ul asta pentru interior nu este tocmai potrivit pentru exterior din cauza la invelitoarea ( camasa ) destul de subtire si la un ger mai puternic sa nu crape.

Referitor la pret raportat la calitate cred ca se reflecta in el. La 200 de lei cat a costat doar acess pointul si inca vreo 50 cablurile utp ( am luat 2-ua unu de 15m - 20 m ) si faptul ca nu am sa mai dau bani la vreo firma care furnizeaza net cred ca merita. Doar in cazul in care nu va mai functiona acest hotspot, cea ce nu cred ca este din bani europeni pus, voi incerca sa mai caut un alt furnizor, dar pe langa ceast hotspot am mai reperat inca vreo 3 dar destul de slabute , 12-15 dBi. Asta are semnal de min 25 max 35 dBi.
Zilele astea am sa o urc si pe casa , momentan sta agatata pe un cuier gen pom din lemn afara langa un gard foarte bine ancorat si legat si am full semnal. Am lasat acolo antena ca am zis sa vad daca prinde " tvr1 " si la prins oglinda ...

Daca e sa aveti vreo intrebare referitor la acest acess point chiar va rog sa imi dati un mesaj ori aici in topic sau pe privat.

Merci de ajutor tuturor .
AnbuBlack (09.08.2012), bogdan (08.08.2012)
Old 08.08.2012, 23:57   #20
bogdan
RPC Super Moderator

bogdan's Avatar

Daca vrei un cablu RJ45 mai solid, destinat utilizarii la exterior, poti merge pe un FTP (foiled twisted pairs; o singura folie de ecranare pe toate cele 8 fire) cu şufã. Şufa e un cablu de otel cu rol de ancorare si sustinere mecanica; util pentru lungimi mari de cablu (altfel cablul de cupru s-ar putea chiar rupe sub propria greutate):

Un asemenea cablu e foarte rezistent la exterior, nicio problema cu soarele care bate pe el vara sau cu gerul iarna; poate rezista in asemenea conditii si 10 ani.
AnbuBlack (09.08.2012)
Reply

Bookmarks

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools

Posting Rules