Romanian PC Forum Sabitech Media - web design, gazduire web, promovare, seo, logo design si branding

Go Back   Romanian PC Forum > Forum General > TV-Radio & Satelit

TV-Radio & Satelit TV/Radio pe cablu sau via satelit, receptii, receivere, cam tot ce cuprind aceste domenii.

Reply

Thread Tools
Old 24.10.2016, 10:04   #1
helenedwards
RPC Beginner

Default Soundbar HW-J470 Problema surround

Bună ziua, mi-am făcut cont pe acest forum pentru a primi un sfat referitor la soundbarul HW-J470 (modelul cu sateliți surround).
Prin luna martie 2016 am īnlocuit niste boxe active 2.1 cu acest soundbar 4.1. Īncă de atunci nu am fost convins că a meritat investiția, și cu atāt mai mult acum.

După achiziție am avut cāteva īntrebări la care m-am chinuit sa aflu răspunsuri. Suportul tehnic al celor de la Samsung Romānia lasă de dorit (nu m-au ajutat cu răspunsuri corecte 100%).
1. Dacă ai un TV care nu are HDMI-ARC sau SoundConnect (BT), atunci nu vei putea folosi doar telecomanda televizorului (cum scrie īn descrierea produsului), ceea ce e un lucru foarte neplăcut. Atunci nu știam acest lucru.
2. Nu am reușit să fac update de firmware, primeam mesaj NODATA, chiar dacă am respectat īntocmai instrucțiunile de pe site-ul Samsung. Răspunsul suportului tehnic a fost că "dispozitivul va semnaleaza faptul ca detine ultima versiune de software, fiind in imposibilitatea de a citi acceasi versiune de pe stick-ul USB." Lucru total neadevărat. După cāteva luni am găsit pe net soluția.
3. Chiar dacă īn specificațiile produsului scrie că puteți alege dintr-o gamă īntreagă de efecte sonore, precum modul Muzică, modul Cinema și modul Sport, acest lucru este neadevărat. Modelul de telecomandă care a venit cu produsul nu are niciun buton care să activeze aceste moduri, lucru recunoscut īntr-un final de Samsung după nenumărate mailuri și telefoane.

Īn tot acest timp, m-am īmpăcat cu probleme nerezolvate:
1. Am folosit 2 telecomenzi, deoarece conexiunea optică dintre tv și soundbar nu mi-a permis folosirea uneia singure.
2. Nu am mai făcut deloc update.
3. Nu m-a mai interesat deloc subiectul.

Acum 2 săptămāni, datorită unei alte probleme, am hotărāt să īmi cumpăr un tv nou.
Condiția la cumpărare a fost ca acest tv să aibe funcția SoundConnect pentru a-l putea conecta wireless la soundbar.

Acest nou tv recunoaște soundbarul (model surround 4.1), īl conecteaza prin SoundConnect, dar problema este că sunetul scos din tv īn soundbar este 2.0, ceea ce se traduce prin faptul că nu am deloc audio surround și nici sunet pe woofer. Este foarte frustrant ca două modele Samsung, presupus a fi compatibile, nu fac ceea ce ar trebui să facă.

Ca observație: dacă foloseam cablul optic sau hdmi-arc, semnalul audio din tv īn soundbar era surround 5.1, și aveam semnal și pe woofer. La fel era și la tv-ul vechi. Folosesc pt test niște video cu audio pe 5 canale.

Am vorbit cu reprezentantul Samsung din magazinul MediaGalaxy despre problemă, dar nu a avut nicio soluție.
Așadar am trimis mesaj la Samsung Romānia și la recomandarea lor am resetat soundbarul la valorile din fabrică și am făcut upgrade de firmware. Am reconectat la tv prin SoundConnect īn speranța să am un semnal 5.1. Īn schimb semnalul audio era tot stereo, și mai mult de atāt, după aceste proceduri, nu mai am semnal 5.1 nici la conectarea prin hdmi-arc și nici prin optic.

Inițial am bănuit că problema e și la tv, dar am reconectat soundbarul la tv-ul vechi (prin optic) și se pare că nici pe tv-ul vechi nu mai merge 5.1. Mergea īnainte de upgrade și reset.
Īn acest caz bănuiesc că problema este totuși la soundbar și la firmware.

Ce pot să fac să am semnal 5.1 pe soundbar?
Aștept orice sfat de la cineva care s-a mai lovit de o astfel de problemă.
Vă mulțumesc.

---------------------------------------------------------------------------
Relaxați-vă mai mult: fantasy movies, adult movies, suicide squad movies . Distracție!

Last edited by bogdan; 24.10.2016 at 21:36.
helenedwards is offline   Reply With Quote
Old 24.10.2016, 21:41   #2
bogdan
RPC Super Moderator

bogdan's Avatar

Default Re: Soundbar HW-J470 Problema surround

Te rog foarte serios sa nu mai apara in postarile tale asemenea "promovari" cu link-uri catre site-uri adult, suicide squad, etc. :
Quote:
Originally Posted by helenedwards View Post
---------------------------------------------------------------------------
Relaxați-vă mai mult: fantasy movies, adult movies, suicide squad movies . Distracție!
Suntem un forum de IT, nu unul care sa promoveze junk content !

Nu putem ghici ce model de TV ai, ce versiune de firmware, asadar n-avem cum sa te ajutam. Lucrurile stau insa foarte simplu: atata vreme cat TV-ul nu corespunde specificatiilor pretinse de producator, il poti returna solicitand restituirea banilor. Daca vanzatorul refuza, se rezolva simplu: http://reclamatii.anpc.ro/

Last edited by bogdan; 24.10.2016 at 21:44.
bogdan is offline   Reply With Quote
The Following User Says Thank You to bogdan For This Useful Post:
XVanish (26.10.2016)
Reply

Bookmarks

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools

Posting Rules