Romanian PC Forum Sabitech Media - web design, gazduire web, promovare, seo, logo design si branding

Go Back   Romanian PC Forum > Forum General > Retelistica si Internet > Antene

Antene Antene de toate tipurile, pentru internet wireless, satelitare si nu numai...

Reply

Thread Tools
Old 20.10.2015, 18:09   #1
kingblana
RPC Member

Default Recomandare antena pannel pt TP-LINK TL-WN7200ND

Ce antena tip pannel directionala sau orice alta recomandare in combinatie cu TP-LINK TL-WN7200ND as putea cumpara pana in 200 ron ?

am gasit asa

TP-Link - TL-ANT2414A - 14 dbi

http://www.mondoplast.ro/Antena-2-4G...14A-pg_ft-2256

PANEL ANTENNA 17DBI - 17dbi

http://www.wifimarket.ro/detalii-pro...nna_17dBi.html

la asta pretul mi se pare dubios...

TP-LINK TL-ANT2424B Parabolic - 24 dbi

http://www.pcgarage.ro/antene/tp-link/tl-ant2424b/

ce mai mai intereseaza e daca pot pune o antena mai scumpa cu un conector N etc la adaptorul meu cu mufa RP-SMA ?
Old 20.10.2015, 19:47   #2
walterro54
RPC Special Member

walterro54's Avatar

Default Re: Recomandare antena pannel pt TP-LINK TL-WN7200ND

Quote:
Originally Posted by kingblana View Post
TP-LINK TL-ANT2424B Parabolic - 24 dbi

http://www.pcgarage.ro/antene/tp-link/tl-ant2424b/
Depaseste 200 RON, dar merita. Are unghiul de deschidere un picut cam mic si e mai pretentioasa din acest punct de vedere pentru o aliniere corecta, dar daca nu esti obligat s-o muti des (ex: sofer TIR), dupa ce ai aliniat-o, isi face treaba.
Pretul e cam pe-acolo (cca 60 euro). Mai cauta, nu e batut in cuie:

TP-LINK TL-ANT2424B Antenna Parabolica Esterna a Griglia, Trasmissione Segnale Bidirezionale Wireless: Amazon.it: Informatica TP-LINK TL-ANT2424B Antenna Parabolica Esterna a Griglia, Trasmissione Segnale Bidirezionale Wireless: Amazon.it: Informatica

Quote:
ce mai mai intereseaza e daca pot pune o antena mai scumpa cu un conector N etc la adaptorul meu cu mufa RP-SMA ?
Da, poti. Ai nevoie de un cablu pigtail:

Cablu Pigtail.jpg
bogdan (21.10.2015), kingblana (20.10.2015), konstantine (20.10.2015)
Old 20.10.2015, 21:16   #3
kingblana
RPC Member

Quote:
Originally Posted by walterro54 View Post
Depaseste 200 RON, dar merita. Are unghiul de deschidere un picut cam mic si e mai pretentioasa din acest punct de vedere pentru o aliniere corecta, dar daca nu esti obligat s-o muti des (ex: sofer TIR), dupa ce ai aliniat-o, isi face treaba.
Pretul e cam pe-acolo (cca 60 euro). Mai cauta, nu e batut in cuie:

TP-LINK TL-ANT2424B Antenna Parabolica Esterna a Griglia, Trasmissione Segnale Bidirezionale Wireless: Amazon.it: Informatica

Da, poti. Ai nevoie de un cablu pigtail:

Attachment 5024
nu pierd db prin conectarea de la pigtail la RP-SMA ? usb etc ?

ma mai gandeam la o varianta ... dar nu stiu daca e mai buna decat combinatia antena GRID + adaptorul ala TP-Link si anume sa cumpar direct asta :

UBDo-gt8 - Realtek 8187L

http://wifimag.ro/2.4-ghz/ubdo-gt8

are antena pannel 12 dbi incorporata
Chipset: Realtek 8187L
Conector date: USB v1.0/1.1/2.0
Putere de emisie maximă: 30 dBm (1000mW)

pareri pro contra ? sau ceva mai performant de genul asta cu all in one ?
Old 20.10.2015, 22:03   #4
inginerul01
RPC Gold Member

inginerul01's Avatar

Quote:

UBDo-gt8 - Realtek 8187L

http://wifimag.ro/2.4-ghz/ubdo-gt8

are antena pannel 12 dbi incorporata
Chipset: Realtek 8187L
Conector date: USB v1.0/1.1/2.0
Putere de emisie maximă: 30 dBm (1000mW)

pareri pro contra ? sau ceva mai performant de genul asta cu all in one ?
Nu stie standard N ! Doar b/g...

E mai performant UBDo-nt8 , cu Ralink RT3070.
http://wifimag.ro/2.4-ghz/ubdo-nt8
bogdan (21.10.2015), COMAN DINU-VICE (20.10.2015)
Old 20.10.2015, 22:09   #5
kingblana
RPC Member

Quote:
Originally Posted by inginerul01 View Post
Nu stie standard N ! Doar b/g...

E mai performant UBDo-nt8 , cu Ralink RT3070.
http://wifimag.ro/2.4-ghz/ubdo-nt8
mai performant in ce sens ?

e mai buna antena aia interna de 12 dbi decat una grid gen California de 24 dbi ? ca si chipset inteleg ca e mai ok Alfa
Old 20.10.2015, 22:25   #6
inginerul01
RPC Gold Member

inginerul01's Avatar

In ce sens ?...
Pai , nt8 e mai performanta ca gt8.Chipul Ralink poate obtine o viteza mai mare decat poate chipul Realtek. Chiar si puterea de emisie e mai mare , e de 32 dBm , fata de 30.
Ambele variante , gt8 sau nt8 , sunt produse marca Alfa , doar chipul difera .
Antena Grid , e una buna , dar fiind o directionala, e foarte greu de orientat si devine un
chin in utilizare .
Antenele sectoriale, din dotarea unei UBDo ,nu sunt asa pretentioase la orientare si sunt foarte practice la manevrare...efectiv rotesti suportul.

O antena externa adaptorului ,cum e Gridul, mai are un betesug...pentru fiecare m de cablu ,pana la adaptor , mai pierde din castig , cate un decibel

Last edited by AnbuBlack; 21.10.2015 at 12:22. Reason: inversare denumire chip
inginerul01 is offline   Reply With Quote
The Following 3 Users Say Thank You to inginerul01 For This Useful Post:
bogdan (21.10.2015), COMAN DINU-VICE (20.10.2015), kingblana (21.10.2015)
Old 21.10.2015, 08:58   #7
walterro54
RPC Special Member

walterro54's Avatar

Quote:
nu pierd db prin conectarea de la pigtail la RP-SMA ? usb etc ?
Pai cati metri de cablu ai de gand sa pui? De la un castig de 24 dbi pana la unul de 12 dbi...
Exista cabluri si de 30 cm.

Quote:
In ce sens ?...
Pai , nt8 e mai performanta ca gt8.Chipul Realtek poate obtine o viteza mai mare decat poate chipul Ralink. Chiar si puterea de emisie e mai mare , e de 32 dBm , fata de 30.
Ati scris Realtek in loc de Ralink si viceversa. Cred ca ati vrut sa scrieti "chipul Ralink poate obtine o viteza mai mare decat poate chipul Realtek" (nt8=Ralink si gt8=Realtek), nu?

Quote:
O antena externa adaptorului ,cum e Gridul, mai are un betesug...pentru fiecare m de cablu ,pana la adaptor , mai pierde din castig , cate un decibel
Depinde de calitatea cablului. Chiar si-asa, gandind ca n-o sa-i adauge 12 m de cablu, gregoriana iese in avantaj. Are, totusi, un castig de 24 dbi.

Quote:
Antenele sectoriale, din dotarea unei UBDo ,nu sunt asa pretentioase la orientare si sunt foarte practice la manevrare...efectiv rotesti suportul.
Ar fi bine sa fie dotata cu antene sectoriale. Chiar daca ar fi sectoriale, tot 12 dbi ar avea castig. Ar fi probabil mai stabile, nu stiu, habar n-am, n-am avut ocazia sa folosesc antene sectoriale. Sectorialele au unghiul de deschidere mai bun (90° si chiar 120°), dar sunt foarte scumpe.
Din pacate, UBDo-nt8 (la fel si UBDo-gt8) este dotata cu o antena tip panel, care nu este o antena rea, ci dimpotriva. Are castigul mai mic decat gregoriana, dar o bate la unghiul de deschidere (poate fi mai stabila din acest punct de vedere, dar si distanta la care poate ajunge e mai mica), atata tot.
bogdan (21.10.2015), inginerul01 (30.10.2015)
Old 21.10.2015, 13:57   #8
kingblana
RPC Member

antena care o voi cumpara vreau sa o folosesc pt receptia din oras ( intre blocuri )
semanlul de cele mai multe ori vine prin reflectie - acuma m-a gandesc ca antena as putea sa o instalez pe bloc

---------- Post added at 14:57 ---------- Previous post was at 13:24 ----------

Quote:
antena care o voi cumpara vreau sa o folosesc pt receptia din oras ( intre blocuri )
semanlul de cele mai multe ori vine prin reflectie - acuma m-a gandesc ca antena as putea sa o instalez pe bloc
am gasit antena asta http://antenewireless.ro/12038.p.html
ca pret este ok daca ar scoate aia 16 dbi
pentru ce imi trebuie mie cred ca ar fi ok antena aia cuplata cu Tp Link wn7200ND

a mai cumparat cineva aneten de acolo is ok ?
Old 21.10.2015, 14:50   #9
bogdan
RPC Super Moderator

bogdan's Avatar

Quote:
Aici apar 2 probleme:
_semnal prin reflexie: e o treaba data naibii; uneori ai semnal bun, alteori (daca ploua marunt sau ninge) semnalul se duce naibii. Cu o singura reflexie (daca nu-i distanta mare) hai sa zic ca ar fi la limita suportabil (si atunci @inginerul01 si @walterro54 au perfecta dreptate sa recomande antena sectoriala si nu puternic directionala gen parabolica, ca cu una de-asta o sa faci scurta la mana cat o sa o tot repozitionezi). Daca insa ai reflexii multiple (recomandarea aici ar fi antena omni, dar ... vai si-amar ce castig) mai bine las-o balta ca mai mult o sa injuri decat o sa mearga. Vederea directa & neobstructionata intre antene e o conditie "sfântă" in conexiuni wifi outdoor.
_antena pe bloc: chiar daca locuiesti la ultimul etaj o sa ai nevoie de lungime mare de cablu. Pica in primul rand cablul de radiofecventa si de asemenea USB-ul (prelungitor USB mai mare de 20m n-ai de unde gasi, plus ca la 1000 mW TX power ai toate sansele sa-ti trebuiasca trasa linie de alimentare cu conductor gros pe Vcc si GND). Ramane asadar varianta unor echipamente din care cobori direct cu cablu de retea (erau ceva modele si pe la Alfa) prin care faci si alimentarea (prin POE - Power Over Ethernet). Limitarea in cazul asta e undeva pe la 60-100 m de cablu, asadar asta as zice ca e varianta OK.
Quote:
a mai cumparat cineva aneten de acolo is ok ?
Habar n-am; eu personal n-am cumparat niciodata vreo antena wifi gata facuta (in fine, cu exceptia celor omni de la router sau cele din laptop/telefon ).
inginerul01 (30.10.2015), ono (21.10.2015), walterro54 (21.10.2015)
Old 21.10.2015, 15:29   #10
kingblana
RPC Member

Quote:
Originally Posted by bogdan View Post
Aici apar 2 probleme:
_semnal prin reflexie: e o treaba data naibii; uneori ai semnal bun, alteori (daca ploua marunt sau ninge) semnalul se duce naibii. Cu o singura reflexie (daca nu-i distanta mare) hai sa zic ca ar fi la limita suportabil (si atunci @inginerul01 si @walterro54 au perfecta dreptate sa recomande antena sectoriala si nu puternic directionala gen parabolica, ca cu una de-asta o sa faci scurta la mana cat o sa o tot repozitionezi). Daca insa ai reflexii multiple (recomandarea aici ar fi antena omni, dar ... vai si-amar ce castig) mai bine las-o balta ca mai mult o sa injuri decat o sa mearga. Vederea directa & neobstructionata intre antene e o conditie "sfântă" in conexiuni wifi outdoor.
_antena pe bloc: chiar daca locuiesti la ultimul etaj o sa ai nevoie de lungime mare de cablu. Pica in primul rand cablul de radiofecventa si de asemenea USB-ul (prelungitor USB mai mare de 20m n-ai de unde gasi, plus ca la 1000 mW TX power ai toate sansele sa-ti trebuiasca trasa linie de alimentare cu conductor gros pe Vcc si GND). Ramane asadar varianta unor echipamente din care cobori direct cu cablu de retea (erau ceva modele si pe la Alfa) prin care faci si alimentarea (prin POE - Power Over Ethernet). Limitarea in cazul asta e undeva pe la 60-100 m de cablu, asadar asta as zice ca e varianta OK.

Habar n-am; eu personal n-am cumparat niciodata vreo antena wifi gata facuta (in fine, cu exceptia celor omni de la router sau cele din laptop/telefon ).
tot cautand antene cu N dbi mi-am adus aminte de windsurfer ... si pana una alta am pus o folie de staniol pe un carton si formand o forma parabolica mi-a crescut download-ul de la 5-6 Kb cu antena stock de 5 dbi omni la 300 Kb/s

in concluzie nu are rost sa arunc banii pe ceva scump mai bine cumpar o antena Alfa directionala de 8 dbi pe care o voi monta direct adaptorului si asa scap de cabluri etc ... daca am semnal cu o simpla foaie de staniol cu antena aia de 8 dbi sigur va fi si mai Ok

Last edited by kingblana; 21.10.2015 at 15:30. Reason: poza
kingblana is offline   Reply With Quote
Old 21.10.2015, 17:03   #11
walterro54
RPC Special Member

walterro54's Avatar

Quote:
tot cautand antene cu N dbi mi-am adus aminte de windsurfer ... si pana una alta am pus o folie de staniol pe un carton si formand o forma parabolica mi-a crescut download-ul de la 5-6 Kb cu antena stock de 5 dbi omni la 300 Kb/s
In cazul asta cred ca ai da lovitura cu adaptorul recomandat de @inginerul01 (UBDo-nt8). Ai avea posibilitatea s-o pozitionezi mai bine. Are cablu USB de 8 m in dotare, antena integrata, 32 dbm...
COMAN DINU-VICE (23.10.2015), inginerul01 (30.10.2015), kingblana (21.10.2015)
Old 21.10.2015, 17:06   #12
kingblana
RPC Member

Quote:
Originally Posted by walterro54 View Post
In cazul asta cred ca ai da lovitura cu adaptorul recomandat de @inginerul01 (UBDo-nt8). Are tot ce-i trebuie, ai avea posibilitatea s-o pozitionezi mai bine. Are cablu USB de 8 m in dotare, antena integrata, 32 dbm...
daca e sa calculez acuma da era mai bine sa cumpar direct aia...numai ca acuma am cumparat Tp Link ala si ce sa fac cu el ... mai cumpar si Alfa...
Old 21.10.2015, 21:10   #13
bogdan
RPC Super Moderator

bogdan's Avatar

Ohooo... Pai daca merge asa de bine doar cu un reflector de staniol si antena indoor, atunci mai bine nu mai da banii pe o antena gata facuta si construieste-ti tu singur un biquad in cutie de CD-uri. Ai aici exemplul lui @Emanuelul; e o antena usor de construit si rezultatele vor fi foarte bune ! O atasezi la TP-Link-ul pe care il ai deja si da-i bataie !
Alin99 (21.10.2015), kingblana (21.10.2015), konstantine (21.10.2015)
Old 22.10.2015, 14:52   #14
kingblana
RPC Member

Quote:
Originally Posted by bogdan View Post
Ohooo... Pai daca merge asa de bine doar cu un reflector de staniol si antena indoor, atunci mai bine nu mai da banii pe o antena gata facuta si construieste-ti tu singur un biquad in cutie de CD-uri. Ai aici exemplul lui @Emanuelul; e o antena usor de construit si rezultatele vor fi foarte bune ! O atasezi la TP-Link-ul pe care il ai deja si da-i bataie !
am facut o parabola mai mare de staniol si am cautat cat de cat centru unde ar focaliza iar acum am download de 6Mb/s cu 18Mb/s upload

eu sunt multumit momentan insa o sa incerc sa imi confectionez o antena Yagi sau Canntena ... sa vad ce iese

---------- Post added at 15:52 ---------- Previous post was at 14:57 ----------

Quote:
am facut o parabola mai mare de staniol si am cautat cat de cat centru unde ar focaliza iar acum am download de 6Mb/s cu 18Mb/s upload

eu sunt multumit momentan insa o sa incerc sa imi confectionez o antena Yagi sau Canntena ... sa vad ce iese
am gasit video-ul asta pe youtube ..mi se pare foarte interesant mai ales antenele parabolice

https://www.youtube.com/watch?v=T_Lq9_yzlKE
Old 22.10.2015, 23:53   #15
konstantine
RPC Gold Member

konstantine's Avatar

Send a message via Skype™ to konstantine

Quote:
Ne arati si noua o captura cu viteza down/up ca pare ireal,serios.
Eu tot pe wifi cu un tplink tl722n sunt.Rezultatele,sunt cam altfel...
Attached Images
File Type: png 4768351815.png (31.5 KB, 8 views)
Old 23.10.2015, 11:35   #16
kingblana
RPC Member

Quote:
Originally Posted by konstantine View Post
Ne arati si noua o captura cu viteza down/up ca pare ireal,serios.
Eu tot pe wifi cu un tplink tl722n sunt.Rezultatele,sunt cam altfel...
ideea e ca oscileaza foarte mult in functie de vremea de afara si de alti factori
routerul la care ma conectez e la 200 m distanta si conexiunea e prin 4 pereti copaci etc

http://www.speedtest.net/my-result/4769460963
konstantine (23.10.2015)
Old 23.10.2015, 11:42   #17
konstantine
RPC Gold Member

konstantine's Avatar

M-am lamurit.RCS au viteza mare la upload fata de telekom.Mi s-a parut ciudat
pt. ca am crezut ca esti pe telekom.
Old 23.10.2015, 12:03   #18
kingblana
RPC Member

alte teste de viteza facute la distanta de cateva minute sa vezi cum oscileaza

http://www.speedtest.net/my-result/4769460963

http://www.speedtest.net/my-result/4769481830

http://www.speedtest.net/my-result/4769488650

http://www.speedtest.net/my-result/4769491628

http://www.speedtest.net/my-result/4769497057
Old 23.10.2015, 20:28   #19
konstantine
RPC Gold Member

konstantine's Avatar

Si la mine sunt fluctuatii de semnal si viteza,dar sunt la maxim 70 m de ruter si am un singur perete ca obstacol.Viteza default a conexiunii este 10 mb/s,cu upload de toata
jena.Ai idee ce viteza are conexiunea ta by default?Totusi pare destul de mica viteza de
download la tine.Ai incercat sa pozitionezi adaptorul outdoor?
Old 24.10.2015, 07:49   #20
kingblana
RPC Member

Quote:
Originally Posted by konstantine View Post
Si la mine sunt fluctuatii de semnal si viteza,dar sunt la maxim 70 m de ruter si am un singur perete ca obstacol.Viteza default a conexiunii este 10 mb/s,cu upload de toata
jena.Ai idee ce viteza are conexiunea ta by default?Totusi pare destul de mica viteza de
download la tine.Ai incercat sa pozitionezi adaptorul outdoor?
pai linia respectiva e un abonament de 100 Mb
cand e soare am observat ca merge download pe torrent cu maxim 900Kb/s deci undeva la 8 MB

in rest merge mai tot timpul undeva la 400Kb/s deci undeva pe la 3.2-4 MB pe aici oscileaza .... dar sunt zile de exemplu cand pe speedtest am sub un 1 MB viteza.... totul tine de vreme etc

ce ma enerveaza ca sa zic asa e utilitarul ala TP-Link care mai mult te duce in eroare... reactioneaza foarte greu la pozitionarea antenei oscileaza mult si arata cand poor signal cand fair si da niste procente aiurea... adica cu 20% poor signal merge netul mai bine decat cu 32% semnal Fair

pana la urma o sa vand adaptorul si o sa cumpar un Alfa cu antena incorporata

Bookmarks

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools

Posting Rules