Romanian PC Forum Sabitech Media - web design, gazduire web, promovare, seo, logo design si branding

Go Back   Romanian PC Forum > Software > Unix - Linux - BSD > Arch GNU/Linux

Arch GNU/Linux Sectiune dedicata pentru Arch GNU/Linux.

Reply

Thread Tools
Old 30.06.2013, 12:22   #1
flashboy
RPC Gold Member

flashboy's Avatar

Send a message via Yahoo to flashboy
Arrow Manjaro Linux

Ultimul distro cu care ma joc de 2 zile este MANJARO LINUX. Practic este creat si sutinut de ungrup de persoane din Europa >Franta, Germania si Austria.

Acest Distro este bazat pe ARCH LINUX si incearca sa aduca ARCH cat mai aproape de nexperimantati in LINUX.

O mica descriere o puteti vedea in video de mai jos

Versiunea cu interfata XFCE este cea mai sigura si cu cele mai putine buguri. Exista variante si pe 32 bit dar si pe 64 bit. Pt a descarca ultima versiune o puteti face aici > http://manjaro.org/get-manjaro/

Sincer este putin mai greu de instalat in comparatie cu UBUNTU si are un mod diferit de instalare daca aveti o placa de baza cu BIOS UEFI. Dar pe imagine LIVE gasiti 2 fisiere .pdf ca va pot indruma pas cu pas in instalarea acestui sistem de operare.

Eu am intampinat ceva probleme cu versiunea 0.8.5 dupa butare cand doream sa fac update, dar am apelat la forumul lor si am rezolvat problema.

Totusi acuma doresc sa instalez ultima versiune 0.8.6 si sa incep toate setarile de la capat, Asta pt ca am intampinat probleme cu butarea si momentan nu stiu ce sa/i fac.

O sa revin si cu alte detali , dar trebuie sa stiti ca deja i/mi place aceasta versiune mai mult decat LUBUNTU/ul meu ce/l foloseam pana acuma. Chiar acum va scriu de pe LIVE ISO Manjaro.
flashboy is offline   Reply With Quote
Old 30.06.2013, 15:49   #2
AnbuBlack
*nix enthusiast

AnbuBlack's Avatar

Default Re: Manjaro Linux

Singurul lucru bun pe care-l pot spune despre distribuția asta este că folosește repository-ul Arch GNU/Linux, în rest o altă distribuție banală care nu te învață nimic nou, plină de tot felul de programe pe care le-a instalat X și Y; personal prefer Arch GNU/Linux sau orice altă distribuție minimalistă (și în principiu bazată pe surse), pe care o pot instala și personaliza cum vreau eu.

AnbuBlack is offline   Reply With Quote
Old 30.06.2013, 18:27   #3
flashboy
RPC Gold Member

flashboy's Avatar

Din pacate nu toti sunt ca tine si nici nu o gandesc ca tine.

Sa sti ca am inlocuit LUBUNTU cu distributia asta si e mult mai bine deocamdata desi am o problema cu updaturile care nu merg momentan. Si nu stiu ce sa le fac Poate ma ajuta cineva.

Eu am multe de invatat pe Arch dar mi se pare mai stabil si mai rapid decat cele bazate pe UBUNTU.

Fa un stick butabil si ruleazal LIVE si vezi daca iti place sau nu. Garatez ca nu ai nimic de pierdut.

Last edited by AnbuBlack; 30.06.2013 at 18:50.
Old 30.06.2013, 18:57   #4
AnbuBlack
*nix enthusiast

AnbuBlack's Avatar

De ce aș rula o clonă, când rulez cu succes Arch GNU/Linux. Ca să faci update rulează în consulă:

Code:
$sudo pacman -Syu
La capitolul rapiditate un Arch GNU/Linux se va mișca mult mai repede decât foarte multe distribuți, dar stabil nu poți spune că poate fi, atâta timp cât rulezi cel mai nou software. Dacă vrei stabilitate pentru o mașină în producție trebuie să intalezi kernelul-lts.

Old 30.06.2013, 19:49   #5
flashboy
RPC Gold Member

flashboy's Avatar

Gata acuma merge tot si e si up to data. O sa rama cu el de acum in colo. Daca intmpin probleme o sa revin si aici.

I realitate dupa o instalare trebuie puse urmatoarele comenzi in ordia asa cum le scriu eu aici :

sudo pacman -Syy
sudo pacman -Su
sudo pacman -Syu gpm

Pe rand binentales. Dupa asta o sa mearga totul bine. Daca mai intampin probleme o sa revin.
Old 07.07.2013, 14:01   #6
flashboy
RPC Gold Member

flashboy's Avatar

Am instalat WINE si acum am si WORCRAFT 3 pe OS meu LINUX.

Dupa ce am instalat si un program de codari si decodari video, acuma chiar nu mai imi trebuie nimic de pe WINDOWS Pt mine acuma Manjaro este sistemul de operare fovorit.
Old 22.09.2013, 19:16   #7
flashboy
RPC Gold Member

flashboy's Avatar

A aparut noua versiune numita Manjaro 8.7. Iar cine foloseste versiunea aceasta nou va observa ca instalarea este ceva la indemana oricum acula.

Trebuie doar sa setati partitia "root" cand ajungeti la instalarea pe hard. Postez aici mai jos un video cu noua metoda de instalare.

Practic tot ce fac ei este sa imite mult MINT care are mult succes printre utilizatori noi in LINUX. Dar chestia asta este bine pt ca tot ce fac ei este sa aduca mai multi pe ARCH LINUX

Eu am pus .ISO Manjaro 8.6 pe un stik USB si ma ajutat mult cand doream sa formatez harduri de pe alte sisteme sau chiar sa partajez cu Gpad care functioneaza si cu CD LIVE.

Daca va intereseaza il puteti descarca de pe pagina oficiala Download Eu doresc sa folosesc zilele astea versiunea Manjaro 8.7 xfce 64 bit.
Old 22.09.2013, 19:30   #8
AnbuBlack
*nix enthusiast

AnbuBlack's Avatar

Asta cu atragerea de noi utilizatori către Arch GNU/Linux nu prea stă în picioare, ca să instalezi Arch GNU/Linux îțî trebuie ceva cunoștințe despre partiționare în mod text și folosirea uneltelor de consolă: comenzi, editoare (vi, nano), și bineînțeles răbdare, procesul durează câteva ore până ai un sistem instalat cap<->coadă (mediu grafic inclus+software).

Old 22.09.2013, 20:21   #9
flashboy
RPC Gold Member

flashboy's Avatar

Quote:
Originally Posted by AnbuBlack View Post
Asta cu atragerea de noi utilizatori către Arch GNU/Linux nu prea stă în picioare, ca să instalezi Arch GNU/Linux îțî trebuie ceva cunoștințe despre partiționare în mod text și folosirea uneltelor de consolă: comenzi, editoare (vi, nano), și bineînțeles răbdare, procesul durează câteva ore până ai un sistem instalat cap<->coadă (mediu grafic inclus+software).
Cu manjaro nu mai e nevoie sa faci tu toate alea. Ci doar il instalezi si-l conectezi cu servarele. Dupaia poti sa-l folosesti.

Practic in circa 20 min. e instalat si gata de folosire.
Old 20.10.2013, 11:33   #10
flashboy
RPC Gold Member

flashboy's Avatar

In curand o sa fie lansata si versiuna Manjaro 0.8.8 si deja au postat un tutorial pas cu pas despre cum se instaleaza aceasta noua versiune.

Inainte erea un chin sa instalezi Manjaro dar obsev cum se lucreaza la acest lucru pt al face cat mai simplu si usor de instalat.

Daca aveti un sistem slab sau vechi si doriti sa instalati un LINUX de c e nu incercati si Manjaro E17 (0.8.7.1) care este o versiune distro super LIGHT ce consuma in jur de 200 RAM de memorie. Puteti vedea o prezentare in video de mai jos :

Cred ca o sa-l testez si eu pe acesta de indata ce am timp liber.
Old 20.10.2013, 12:59   #11
AnbuBlack
*nix enthusiast

AnbuBlack's Avatar

Nimic interesant, mai degrabă un sistem chiar LINUX, nu GNU/Linux, care se vrea Windoze way, not Arch way.

Old 09.11.2013, 13:27   #12
grraf
RPC Beginner

Question Re: Manjaro Linux

Nu stiu exact de ce ar fi considerat manjaro a fi windoze way ??
Da perfect adevarat variantele XFCE si KDE necesita aceleasi cunostinte de instalare/administrare ca si prepararea popcornului si sunt inutil incarcate cu software destinat sa se 'potriveasca' majoritatii utilizatorilor obisnuiti ... optiunea perfecta pt cineva in tranzitie de la windows la linux(si drept urmare obisnuit cu mentalitatea si mod de lucru specific windows)
Dar adevaratele bijuterii sunt variantele:
1) .net minimalist edition --aduce cu sine strict kernelul si driverele
2) manjarobox -- aduce cu sine kernelul, driverele si DE openbox plus o colectie de scripturi ce pot instala, dc se doreste dintr-un click anumite facilitati mai mult sau mai putin indispensabile : printing support , bluetooth ,codecuri pt multimedia etc...
Se va pune intrebarea bun superb dar de ce naiba mas obosi cu una din cele 2 variante enumerate mai sus si nu as merge direct pe arch ?? cateva motive :
1) sunt un pribeag cu sacul in spinare (cativa ani de zile petrecuti prin ubuntu,debian, opensuse,fedora) cunostintele mele de linux in general au devenit destul de vaste si sunt dispus intr-un final sa ridic un cort in tabara arch ...din pacate am auzit ca baietii astia isi taie singuri bete din padure sis tes propria panza pt cort dupa care sil asambleaza.... interesant sunt la nivelul la care stiu si eu sa asamblez un cort dar inca sunt nesigur in ceea ce priveste pregatirea materiei prime... drept urmare achizitionez materia prima gata prelucrata asamblez discret cortul ma asigur cai confortabil si durabil si incep sa trag cu okiu la cei din jur in timp ce ridica un cort de la nivelu 0 si observ ce primejdii/dificultati intampina ridicandul.... cu alte cuvine ar avea avantajul usurarii tranzitiei catre arch-ul pur (presupunand ca esti multumit de ce ar avea archul de oferi/esti dispus sa investeti timpul necesar)
2)sunt cool pot instala un arch de la 0 si ma mandresc cu asta, pe de alta parte mai sunt un admin/linux user cu multi amici amatori de senzatii tari/dornici sa dea cu gheata windowsului ... acidental chiar pun pret pe timpul meu liber si nu am chef sal irosesc drept urmare in functie de individul/scopul calculatorului ce-mi bate la usa scot frumos din sertar un kit de manjaro : un xfce/kde manjaro pt un amic satul de windows dar prea comod sa si invete ceva ; un manjarobox pt amicul curios si la curent cu tot cei mai nou(si imi aduce aminte de mine 'in tinerete') si dispus sa-si croiasca singur o configuratie pe gusturile sale; si apoi mai exista si situatia in care se doreste convertirea catorva conserve in servere normal in timp record sau te miri ce / apare un amic care se bate cu caramida in piept si sustine cai floare la ureche sa invete un OS de care nu a mai auzit inainte sii va lua max o saptamana sa stie mai multe decat un admin.......
3)totul se schimba nimic nu mai ramane ce a fost ... asemeni timpului meu liber care acum trebuie sacrificat: un plod nou/ un job cu pretentie de n+1 ore pe zi din n disponibile si ma vad nevoit sa ma bazez pe un distro derivat din arch pt simplu fapt ca baietii astia inca mai au timpul necesar sa faca teste si sa repare bug-uri dupa care sunt suficient de amabili sa ne puna la dispozitie niste updateuri sigure(cat se poate de sigure pt un rolling release model)
Cat despre avantajele manjaro comparat cu arch ... mie cam greu sa le gasesc dar de dragul discutiei sa zicem:
1 )MHWD(un utilitar comand line based ce iti permite switch-ul rapid intre drivere si managementul fara batai de cap a mai multor kernele(da ,are grija si de restul de module ce se integreza strans cu kernelul gen driver placa grafica , virtualbox etc))
2)Testarea suplimentara a versiunilor noi ale celor mai comune pachete
3)O comunitate exceptional de prietenoasa ai carei membri nu obisnuiesc sa foloseasca acronimul RTFM ca inceput de fraza , semn de punctuatie si concluzie a fiecarui post(ceea ce uneori e f util din mom ce unele sectiuni al renumitului FM sunt nitelus outdated/eventual putin confuze)
Scuzati postul deosebit lung(plicticos poate ?!) dar care sper sa arate ca si manjaro are locul lui pe lumea asta si e departe de a fi a n+1 distributie de linux ce doreste sa se remarce prin nimic altceva decat un nou desktop background si o reorganizare a interfetei grafice pt a multumi fanii 'Mac-OS XWZ grass snake' sau 'Winblowz N ultra super pro edition' (nu tot ce merge pe sosea e ori masina de curse ori tank )
flashboy (10.11.2013)
Old 09.11.2013, 23:00   #13
AnbuBlack
*nix enthusiast

AnbuBlack's Avatar

Îmi mențin afirmația de mai sus: nimic interesant; este o distribuție mică care se adreseaza în special celor ce vor să treacă de la MS Windows la un sistem GNU/Linux și care are la bază managerul de pachete pacman.

The Following User Says Thank You to AnbuBlack For This Useful Post:
bogdan (10.11.2013)
Old 10.11.2013, 02:17   #14
bogdan
RPC Super Moderator

bogdan's Avatar

Nu zic ca ar fi inutil Manjaro, dar ... nu-i pentru mine (datorita lipsei timpului de a experimenta noi distros, prefer un CentOS "rock solid" atat pe servere cat si pe desktop/laptop).
Daca ar fi sa mergi "la origini" atunci Arch as zice ca e alegerea (idem si Debian over Ubuntu). Daca e sa recomand ceva unui incepator, as zice Ubuntu (datorita comunitatii mult mai mari decat in cazul Manjaro) sau eventual Mint. Totusi, nici Manjaro nu-i deloc de "aruncat la cos", cu cat mai multe distributii, cu atat diversitatea mai mare. Important e cu ce distro se impaca cel mai bine fiecare, conform nevoilor/cunostiintelor/timpului necesar pe care le are.
AnbuBlack (10.11.2013)
Old 10.11.2013, 16:08   #15
flashboy
RPC Gold Member

flashboy's Avatar

Quote:
Originally Posted by bogdan View Post
Nu zic ca ar fi inutil Manjaro, dar ... nu-i pentru mine (datorita lipsei timpului de a experimenta noi distros, prefer un CentOS "rock solid" atat pe servere cat si pe desktop/laptop).
Daca ar fi sa mergi "la origini" atunci Arch as zice ca e alegerea (idem si Debian over Ubuntu). Daca e sa recomand ceva unui incepator, as zice Ubuntu (datorita comunitatii mult mai mari decat in cazul Manjaro) sau eventual Mint. Totusi, nici Manjaro nu-i deloc de "aruncat la cos", cu cat mai multe distributii, cu atat diversitatea mai mare. Important e cu ce distro se impaca cel mai bine fiecare, conform nevoilor/cunostiintelor/timpului necesar pe care le are.

Te inseli @Bogdan - credema cand iti zic ca daca ai un PC nou cumparat nu o sa gasesti un DISTRO mai bun decat Manjaro si mai sigur in momentul de fata.

Tot ce tine de UBUNTU sau deriva din UBUNTU au mereu probleme cand faci updaturi, pe cand la Manjaro nu am gasit decat probleme marunte pe care le poate rezolva orice incepator.

Eu personal folosesc Manjaro din iunie de cand am incercat versiunea 0.8.5 si acum sunt la versiunea 0.8.7 care aduce si mai multa siguranta si vede multe din hardware nouy pe piata. Si este cel mai productiv si eficient Linux testat de mine pana acuma.

Nu cred ca o sa mai trec la UBUNTURI si nu kle mai recomand lu nimeni.

De fapt astept sa se puna la punct kernel 3.11 care pe Manjaro este deja la versiunea 3 de imbunatatire.

De indata cel declara ei stabil cat de cat o sa il foloseasca in Manjaro 0.8.8 care o sa aduca ca noutati ceva drivere pt sistemele AMD si pt Intelurile noi. Driverele sunt facute de si cu sprijinul producatorului de hardware.

Eu va invit sa-l testati cateva zile pt ca e foarte usor de intales si de folosit si dupa sa-l criticati.
Old 10.11.2013, 16:32   #16
AnbuBlack
*nix enthusiast

AnbuBlack's Avatar

Quote:
Originally Posted by flashboy View Post
Eu va invit sa-l testati cateva zile pt ca e foarte usor de intales si de folosit si dupa sa-l criticati.
1.) Flash de ce aș folosi ceva derivat când folosesc Arch GNU/Linux, kernel 3.11.6. și este extrem de stabil.
2.) Driverele de care vorbeșți nu sunt construite pentru Manjaro special, ci pentru GNU/Linux, deci vei avea acele drivere și pe Fedora și pe Debian, etc.
3. Când întâmpini probleme vei găsi mai ușor ajutor/răspunsuri pe forumul/ în documentația unei distribuți mari (cu comunitate mare sau sponsorizată de o firmă).
4. Nu știu de ce vouă începătorilor într-ale GNU/Linux luați totul atât de personal, dacă cineva zice ceva de distribuția X; până la urmă fiecare alege ce crede că îi este folositor.

Old 10.11.2013, 17:38   #17
flashboy
RPC Gold Member

flashboy's Avatar

Intra si tu pe fotum.manjaro.org si uitate acolo. Sa-mi zici tu mie daca le lipseste ceva atat pe partea de suport cat si pe partea de tutoriale.

Ma nu ma supr si nici nu am luat-o personal doar ca vad ca tu si AnbuBlac aveti ideea aia ca daca ARCH a fost asa pana in 2011 asa trebuie sa ramana pana la sfarsit.

In schimb eu zic ca e bine venirea unor sisteme ca Manjaro care momentan e un magnet catre incepatori in Linux si aduce tot mai multi utilizatori de Linux.

Sa fac un arch de la zero cred ca o sa reusesc si eu in 3 luni asa de bataie de cat. DAR DE CE SA_L FAC EU DE LA ZERO??? Cand am pe Manjaro totul gata si simplu de intales, Plus ca mai este si o comunitate europeana in credtere ce sprijina sistemul asta.

Nu vad nimic rau in asta ci doar o chestie de interfete grafice. Adica mie imi place XFCE si poate unuia ca AnbuBlac care e deja un utilizator avansat de Linux ii place sa scrie comenzi. Altceva nu vad ce e asa de rau in Manjaro.

Ba chiar din contra, Manjaro a facut viata usoara la multi utilizatori noi in Linux. Si mai trebuie sa ne bucuram pt ca a adus multi pe Linux in ultimi 2 ani.

Apropo de kernel, in Majaro pot sa schimb si eu un NOOB in Linux versiunile de kernel dupa plac. In UBUNTU si altele am cautat o gramada de pagini si tutoriale si dupa 3 zile de batai de cap mia dat o eroare si sa dus tot sistemul.

Normal ca nu mai pot sa zic UBUNTU e super sau OK pt ca dupa atatea teste nici unul nu a fost mai stabil decat Manjaro. Asta e concluzia mea din experientele mele.

Sincer mai am de testat CENT OS si mai ales versiune de SERVAR de la CENT OS. Pt ca sunt curios de cateva chesti despre acest OS. Daca acela e mai stabil si fiabil, normal ca o sa-l recomand pe acela.

Totusi eu sunt un utilizator de zi cu zi si momentan Manjaro imi indeplineste mai toate conditiile pe care le cer eu unui sistem de operare. Din aceasta cauza ramn cu el si daca se poate sa conving si alte persoane sa-l incerce sa vada cum este, nu e nimic de rau in asta.
The Following User Says Thank You to flashboy For This Useful Post:
bogdan (12.11.2013)
Old 11.11.2013, 00:12   #18
grraf
RPC Beginner

Wink Re: Manjaro Linux

Manjaro linux sau mult zgomot pt nimic ?
Povestiri din cripta sau de ce , unde si cum ajunge un user de windows un user de linux:
Cap I
Totul incepe intro noapte furtunoasa cand bunul si batranul widows x home/pro (legal/ilegal achizitionat) se inbolaveste a na ora cu trojan/virus/rootkit zx nou aparut/un update tipic cere un restart tipic care in mod tipic ii va lasa lui ionel(pot sa iti spun ionel ?) un pc incapabil sa boot-eze ... satul sa mai fie vedeta unui gay porn show pe banii proprii(tragic cand un widows cu licenta si cu un antivirus prealaudat se decid sa tio dea 'in fund' aproape lunar de fiecare data luand cu sine cate ceva pt care nu ai back-up ) Ionel isi face curaj si zice 'de azi inainte oi mai vedea yo widows can mioi vedea ceafa'.
Cap II
Aude/citeste Ionel cum ca exista un OS numit linux care aparent ar putea sa faca cu brio si culmea pe moca tot ce putea sa fac batranul widows ... 'dar vaai cei aici' linuxu asta pare 'nitel nebun' are sute de variante si pt fiecare din ele vine cu o juma de duzina de DE-uri ... confuz ionel continua sa sape si cativa binevoitori ii zic 'fiecare user are alte preferinte si va ajunge la un mom dat sa isi gaseasca distroul favorit '... Ionel in sinea sa 'wtf is dat for an answer' si insita la care ise zice 'fiind un incepator probab ca ubuntu sau mint e pt tine majoritatea il folosesc...
Cap III
Nu e totul roz cum credeam ca va fi ubuntu face o treaba aceptabila dar imi pare cam 'bugy,slow and ze LTS is like jurasic old' plus default apurile nus toate pe gustul meu ... citind Ionel afla despre release-uri periodice ,wayland ,unity si promisiunea ca totul va fi yar roz dupe cateva versiuni...
Cap IV
Ionel deja invatat sa sufle sin yaurt acumuleaza tot mai multe cunostinte despre ubuntu si 'acidental' da peste o informatie legata de originile ubuntu... debian veche si respecta distributie slavita ca definitia stabilitatii unde mai pui ca beneficiaza de un roling release model ! (gata cu reinstalurile periodice ale animalelor ciudate lansate de ubuntu'
Cap V
Debian... se scurg lunile placut fara cel mai mik bug sistemul ruleza ca un ceas elvetian invat cu placere despre apt, aptitude,synaptic, free&non free drivers, ze FOSS... gasesc si niste jocuri decente aflu cu bucurie de existenta wine,winetriks si playonlinux... gasesc echivalente free pt toate aplicatiile ce le foloseam pe batranul widows...
Cap VI
Zii de sarbatoare un nou pc va trona trufas pe biroul meu are n nuclee si o placa grafica demi sta cainele in limba !!! cu siguranta acum totul va merge la milisecunda si jokurile de sub wine vor rula cu max effects ! Dar vaai tragedie placa mea grafica si aparent inca n alte piese nu au debian support...' imposibil vorbim de debian aici taticul taticilor ce dracu !' 'evident ca exista support dar se gaseste doar dela kernel x.z.q in sus si acesta se gaseste doar in testing&/unstable debian' ... citind asta Ionel zice 'za whe za whu za what ?!' credeam ca stiu tot ce era de stiut(sarcu ionel inca atat de tanar si naiv in marea si cruda lume linux)
Cap VII
Aa debian testing si aaaah debian testing juma de duzina de kernele in standby in caz ca cel curent cade, multiarching-ul imi chinue sufletelu si ocazionalul bug ma ingroapa prin forumuri vreo cateva ore in cautare de raspunsuri, backporturile vin des si aflu cu bucurie ca hardwareul meu va invata un nou truc... Si totusi nu ma simt inca acasa ... stiu exact ce vreau acum dar inca nu stiu exact de unde il pot obtine...
Cap VIII
Virtualbox... mageia,fedora,opensuse,zorin,cent os... unde imi este casa ? toate imi ofera ceva caldut si comfortabil dar nu sunt ce imi doresc ?! Ionel vrea o bucata de plastelina ca si casa ! vrea doar materialul pentru asi asambla singur casa asa cum crede de cuviinta el si nu o alta persoana indiferent de cat de bine intentionata ar fi...
Cap IX
Gentoo ?! pare a fi ce imi doresc dar ... sa invat fabricarea plastelinei si colorantui si a apei ma va transforma in Ionel cu casa in constructie/demolare/reconstructie pe vecie... Nu fara dubii doar doresc plastelina premium de la cineva care este recunoscut pt producerea de plastelina prin cele mai noi mijloace tehnologice...
Cap X
Frustrare crunta frustrare Ionel e tot pribeag cu sacul in spate... unde naiba ii este casa unde e sfarsitul drumului... sfarsit ?! dar inceputul ?! unde e punctul comun si unde /dece exista atatea bifurcatii... pe baza caror criterii ?! ... banal trivial absurd wikipedia ii da o palma lui Ionel sil trezeste la realitate :
http://upload.wikimedia.org/wikipedi...n_Timeline.svg
EPILOG
Inarmat cu rabdare cafele si snacuri ionel admira lista posibilelor case inarmat cu o lista de criterii riguroase de selectie a noii case...
Privirea ii ramane fixata pe ceva numit arch linux... e impresionat de ce descopera: rolling release,fast,bleeding edge soft&hardware support dc se doreste...
Un studiu atent ii arata lui Ionel ce este archul : o colectie premium de ingrediente pentru prepararea plastelinei... nui rau dar nu e tocmai ce doream...
In aval zareste Ionel ceva numit manjaro...la prima vedere nui deloc impresionat asemeni bastardului ubuntu cesi reneaga parintele debian pare a fi si manjaro un bastard al archului...
Ionel ramane totusi placut socat cand descopera ca manjaro nusi reneaga originile din contra intreaga documentatia arch e valabila pt manjaro...cat despre versiunile disponibile diferentele nu sunt doar cosmetice ci reprezinta varii stadii de constructie ale unei case:
1)XFCE,KDE,CINNAMON--- o casa complet mobilata gata de utilizare
2)Openbox--fundatie turnata si peretii in lucru (kernel+drivers+DE+scripturi pt install printer support,multimedia codecs,bluetooth etc)
3).net minimal--fundatia(kernel si drivere)

MORALA POVESTII:
Ani irositi in cautarea distroului 'perfect' pot fi evitati dand oricui intreaba ce linux e pt mine ?
linkul: http://upload.wikimedia.org/wikipedi...n_Timeline.svg si dc se insista linkuri catre distrouri punte(nu capete de linie) ce inseamna asta : sansa de a: incerca DE-urile majore; intelege conceptele de lts/roling/nonroling distro; experimenta cu drivere free/non free si varii versiuni de kernele.
EX ubuntu(asa nu doar unity 'oficial suportat' si doar lts/timed releases,nu are variante minimale,separare completa de debian)
mint(asa da punte catre ubuntu si debian,juma de duzina de DE din care sa alegi,acces la roling si non roling distro model)
manjaro(asa da suporta DE-urile majore,are multiple releasuri tintite in functie de nivelul de cunostinte al userilor,permite experimente relativ sigure cu drivere si kernele in plus e o punte perfecta catre arch)
Sunt satul si iritat la culme de userii ce doresc sa dea un raspuns universal valabil pt alegerea distroului potrivit; asigurate intai ca intelegi perfect ce vrea de la tine: friendly/rough edges, lts/rolling, stabil/bleeding edge, mutimedia&gaming/work only abia apoi deschide gura si recomandai un cap de linie alfel fai o favoare si recomandai un distro punte care la un cap are 'brain dead vilage' si la celalat 'za hippie/sci(-fi ?) vilage' nu de alta dar 1-3 ani pierduti cu distro hopping-ul ar putea fi mai bine utilizati in cadrul unei comunitati ca tester/developer decat ca eternul noob ce intreaba vesnic unde tineti furculitele si dece mancati supa cu lingura in loc de polonic ...
bogdan (12.11.2013)
Old 12.11.2013, 18:47   #19
bogdan
RPC Super Moderator

bogdan's Avatar

Quote:
Intra si tu pe fotum.manjaro.org si uitate acolo. Sa-mi zici tu mie daca le lipseste ceva atat pe partea de suport cat si pe partea de tutoriale.
E excelent, suport se gaseste, nu-i bai ...

Quote:
Ma nu ma supr si nici nu am luat-o personal doar ca vad ca tu si AnbuBlac aveti ideea aia ca daca ARCH a fost asa pana in 2011 asa trebuie sa ramana pana la sfarsit.
Arch sper sa ramana asa cum este. In esenta, orice distro linux e important sa nu faca schimbari radicale ci sa se mentina dupa aceeasi "filozofie" cu care a pornit. Altfel .... riscul e sa devina ceva indezirabil taman pentru userii fideli. Ce s-ar intampla daca (spre exemplu) Manjaro s-ar "transforma" peste noapte adoptand un model Slackware sau *BSD ? Si-ar pierde majoritatea userilor care au ales Manjaro datorita formei sale actuale, ce corespunde nevoilor lor. Si reciproca e perfect valabila: daca *BSD s-ar transforma in ceva gen Ubuntu, garantat ar iesi cu scantei !
Persistenta e unul dintre factorii importanti in lumea linux (caracteristica mostenita de la "bunicul" UNIX). N-o sa vezi niciodata in evolutia a unei distributii linux ceva similar cu calea w2k (bun) -> XP (bun) -> Vista (groaznic) -> w7 (sa zicem oarecum OK) -> w8 (nenorocire !).

Quote:
In schimb eu zic ca e bine venirea unor sisteme ca Manjaro care momentan e un magnet catre incepatori in Linux si aduce tot mai multi utilizatori de Linux.
Corect; e o distributie bine adaptata cuiva care face "tranzitia" windblows->linux; nu-i va da multe batai de cap. Dar totusi, nu e singura distributie ce isi propune scopul asta.

Quote:
Sa fac un arch de la zero cred ca o sa reusesc si eu in 3 luni asa de bataie de cat. DAR DE CE SA_L FAC EU DE LA ZERO??? Cand am pe Manjaro totul gata si simplu de intales, Plus ca mai este si o comunitate europeana in credtere ce sprijina sistemul asta.
De ce sa faci de la zero ...
Depinde ce anume doresti sa faci cu un OS. Daca doresti doar sa folosesti PC-ul la internet, multimedia, office si nu doresti sa "sapi" mai adanc in "anatomia" unui linux, atunci e perfect orice distro care ofera cat mai facil treburile astea; pana la urma nu conteaza ce motor are masina pe care o conduci atata vreme cat functioneaza si nu te lasa balta. Daca insa doresti "mai mult" atunci ... incepe sa fie interesant un Arch, un Slack sau un *BSD. De ce oare Anbu s-o chinui cu Arch sau *BSD; de ce ono s-a chinuit sa-si creeze propriul modul de kernel in CentOS pentru tunerul TV cand putea foarte bine sa vada TV pe windblows ? N-as putea sa raspund la intrebarea asta; dar personal ii inteleg destul de bine. Poate raspunsul potrivit ar fi tot "acel distro a fost cel mai potrivit pentru nevoile lor", chiar daca asta a presupus ceva munca in plus.

Quote:
Nu vad nimic rau in asta ci doar o chestie de interfete grafice. Adica mie imi place XFCE si poate unuia ca AnbuBlac care e deja un utilizator avansat de Linux ii place sa scrie comenzi. Altceva nu vad ce e asa de rau in Manjaro.
Nu flashboy, nu e nimic rau in Manjaro; toata treaba e ca e nu e ceea ce corespunde nevoilor lui Anbu, atata tot. Dar, corespunde foarte bine nevoilor unui user proaspat venit din lumea windoze.

Quote:
Si mai trebuie sa ne bucuram pt ca a adus multi pe Linux in ultimi 2 ani.
N-as putea zice ca ma bucur daca cineva trece win -> linux sau ca ma supar daca trece linux -> win. Pana la urma, va alege OS-ul care il considera mai potrivit pentru ce are el nevoie. Dar, ma bucur cand userul respectiv cunoaste din experienta proprie ambele variante, asadar poate face alegerea in perfecta cunostiinta de cauza, nu doar bazata pe faze de genu' "linuxu'/windowsu' e cel mai tare din parcare".

Quote:
Apropo de kernel, in Majaro pot sa schimb si eu un NOOB in Linux versiunile de kernel dupa plac. In UBUNTU si altele am cautat o gramada de pagini si tutoriale si dupa 3 zile de batai de cap mia dat o eroare si sa dus tot sistemul.
Asta ("jucatul" cu versiunile de kernel) n-as recomanda-o unui incepator, bineinteles, daca doreste sa aiba un sistem stabil. Kernelul e "fundatia" unui OS, nu e ceva de genu': nu-mi mai place vlc, trec pe mplayer.

Quote:
Normal ca nu mai pot sa zic UBUNTU e super sau OK pt ca dupa atatea teste nici unul nu a fost mai stabil decat Manjaro. Asta e concluzia mea din experientele mele.
Perfect, in cazul asta ajungem tot la "Manjaro ai constatat ca e mai potrivit nevoilor tale decat ar fi Ubuntu". Ca dovada ai ales in cunostiinta de cauza si e foarte bine.

Quote:
Sincer mai am de testat CENT OS si mai ales versiune de SERVAR de la CENT OS. Pt ca sunt curios de cateva chesti despre acest OS. Daca acela e mai stabil si fiabil, normal ca o sa-l recomand pe acela.
Daca iti doresti suport pentru nu stiu ce gageturi exotice, garantat nu CentOS va fi alegerea. La fel, daca iti doresti ultimele versiuni ale vreunui program de care te folosesti. Un OS enterprise pt. server/workstation trebuie sa fie cat mai stabil si optimizat, nu sa suporte "bleeding edge", nici sa fie prietenos cu utilizatorul incepator.

Quote:
Totusi eu sunt un utilizator de zi cu zi si momentan Manjaro imi indeplineste mai toate conditiile pe care le cer eu unui sistem de operare. Din aceasta cauza ramn cu el si daca se poate sa conving si alte persoane sa-l incerce sa vada cum este, nu e nimic de rau in asta.
E foarte bine, ai gasit ceea ce cautai. La fel, daca altcineva are nevoi similare cu ale tale, va gasi Manjaro foarte potrivit. Sa inteleg asadar ca a meritat "plimbarea" prin Ubuntu, ZorinOS, etc ... in final ai gasit Manjaro.
O alta intrebare: daca nu ai fi incercat celelalte distro-uri, ai fi putut aprecia Manjaro asa cum o faci acum ? Raspunde sincer la intrebarea asta.
AnbuBlack (12.11.2013), flashboy (13.11.2013)
Old 12.11.2013, 19:44   #20
bogdan
RPC Super Moderator

bogdan's Avatar

Quote:
Originally Posted by grraf View Post
Manjaro linux sau mult zgomot pt nimic ?
Povestiri din cripta sau de ce , unde si cum ajunge un user de windows un user de linux:
grraf, excelenta descriere ! Am citit cu placere ce ai scris. Iti fac cinste cu o bere virtuala :
Ai dreptate in multe privinte.

Quote:
Aude/citeste Ionel cum ca exista un OS numit linux care aparent ar putea sa faca cu brio si culmea pe moca tot ce putea sa fac batranul widows ... 'dar vaai cei aici' linuxu asta pare 'nitel nebun' are sute de variante si pt fiecare din ele vine cu o juma de duzina de DE-uri ... confuz ionel continua sa sape si cativa binevoitori ii zic 'fiecare user are alte preferinte si va ajunge la un mom dat sa isi gaseasca distroul favorit '... Ionel in sinea sa 'wtf is dat for an answer' si insita la care ise zice 'fiind un incepator probab ca ubuntu sau mint e pt tine majoritatea il folosesc...
Ma indoiesc ca "Ionel" afla din neant de linux. Mai mult ca sigur, va primi ceva ajutor la inceput, pana sa-si puna pe picioare un linux (oricare ar fi acel distro). Ulterior, incepe sa incerce mai multe distro-uri, ca doar nah, fiecare ii zice ca foloseste alt distro. Aici e faza importanta, incercand mai multe distro-uri, va ajunge sa aleaga unul, exact pe cel care ii va corespunde cel mai bine nevoilor lui. N-ar putea alege daca nu ar face o comparatie (si in lumea reala, toti facem alegeri in urma unor comparatii). Daca n-ai putea sa compari, n-ar mai fi alegere, ar fi ceva impus (vezi lumea windblows, cu versiuni "bagate pe gat" cand cumperi un PC ce include licenta cu pricina).

Quote:
Nu e totul roz cum credeam ca va fi ubuntu face o treaba aceptabila dar imi pare cam 'bugy,slow and ze LTS is like jurasic old' plus default apurile nus toate pe gustul meu ... citind Ionel afla despre release-uri periodice ,wayland ,unity si promisiunea ca totul va fi yar roz dupe cateva versiuni...
Corect ! Daca Ionel a ajuns in punctul asta, inseamna ca a acumulat destule cunostiinte si Ubuntu nu mai corespunde nevoilor lui. E cazul sa caute ceva mai potrivit pentru ce are el nevoie.

Quote:
Ionel deja invatat sa sufle sin yaurt acumuleaza tot mai multe cunostinte despre ubuntu si 'acidental' da peste o informatie legata de originile ubuntu... debian veche si respecta distributie slavita ca definitia stabilitatii unde mai pui ca beneficiaza de un roling release model ! (gata cu reinstalurile periodice ale animalelor ciudate lansate de ubuntu'
E, aici Ionel a facut un salt cam mare; mai mult decat poate el duce in momentul de fata. N-a fost chiar alegerea buna ... De ce n-o fi ales oare Slackware, ca sa fie masochist pana la capat ?

Quote:
Debian... se scurg lunile placut fara cel mai mik bug sistemul ruleza ca un ceas elvetian invat cu placere despre apt, aptitude,synaptic, free&non free drivers, ze FOSS... gasesc si niste jocuri decente aflu cu bucurie de existenta wine,winetriks si playonlinux... gasesc echivalente free pt toate aplicatiile ce le foloseam pe batranul widows...
Ma indoiesc ca ajunge sa aiba un Debian "customizat" si stabil ca la carte din prima....

Quote:
Zii de sarbatoare un nou pc va trona trufas pe biroul meu are n nuclee si o placa grafica demi sta cainele in limba !!! cu siguranta acum totul va merge la milisecunda si jokurile de sub wine vor rula cu max effects ! Dar vaai tragedie placa mea grafica si aparent inca n alte piese nu au debian support...' imposibil vorbim de debian aici taticul taticilor ce dracu !'
Aici lucrurile nu se prea potrivesc. Daca Ionel a ajuns la nivelul de a tine pe picioare un Debian, va sti sa-si aleaga hardware-ul astfel incat sa n-aiba surprize de lipsa suport pe Debian.
BTW, placa video daca e nVidia poti pune driverul proprietar (nu nouveau-ul open source) si asta chiar functioneaza bine pe multe distro-uri. Nu ma pronunt in cazul specific Debian (nu folosesc Debian), dar m-ar mira sa nu poti instala driverul nVidia pe Debian. Si ATI/AMD au inceput sa aiba suport din ce in ce mai bun la Catalyst-ul lor pe linux.

Quote:
'evident ca exista support dar se gaseste doar dela kernel x.z.q in sus si acesta se gaseste doar in testing&/unstable debian' ... citind asta Ionel zice 'za whe za whu za what ?!' credeam ca stiu tot ce era de stiut(sarcu ionel inca atat de tanar si naiv in marea si cruda lume linux)
Asa-i trebuie daca cumpara noul PC sub forma de "cutie de la supermarket" fara sa-i pese ce componente are, apoi mai vrea sa si ruleze Debian pe el. Nu era mai simplu sa intrebe pe vreun forum (de la Debian ?) daca are suport "out of the box" pentru componentele lui ?
In principiu Ionel ar trebui sa stie sa-si construiasca un PC "pe bucati"; daca Ionel n-are habar unde e CPU-ul pe placa de baza, atunci ... Debian nu-i deloc pentru el.

Quote:
Virtualbox... mageia,fedora,opensuse,zorin,cent os... unde imi este casa ? toate imi ofera ceva caldut si comfortabil dar nu sunt ce imi doresc ?!
Doar Ionel poate raspunde la intrebarea asta; nimeni altcineva nu va putea sa-i recomande "distributia minune" care sa-i corespunde tuturor nevoilor lui.

Quote:
Frustrare crunta frustrare Ionel e tot pribeag cu sacul in spate... unde naiba ii este casa unde e sfarsitul drumului... sfarsit ?! dar inceputul ?! unde e punctul comun si unde /dece exista atatea bifurcatii... pe baza caror criterii ?! ... banal trivial absurd wikipedia ii da o palma lui Ionel sil trezeste la realitate :
http://upload.wikimedia.org/wikipedi...n_Timeline.svg
Daca ar cauta Ionel si despre evolutia CPU-urilor sau GPU-urilor, ar primi numai palme similare. Si, referindu-ne doar la CPU-urile actuale, care ar fi mai bun sa-l aleaga ? Care GPU ? De ce sunt atatea ?
Se va "intinde" cat il vor tine buzunarele, dar cautand cel mai bun raport pret/performante pentru ce are el nevoie. Daca nu stie ce sa aleaga, poate sa-si spuna "oful" pe vreun forum, va primi cu siguranta ajutor.
Daca asa stau lucrurile la hardware, nu e de mirare ca partea software e la prima vedere la fel de incalcita.

Quote:
In aval zareste Ionel ceva numit manjaro...la prima vedere nui deloc impresionat asemeni bastardului ubuntu cesi reneaga parintele debian pare a fi si manjaro un bastard al archului...
Ionel ramane totusi placut socat cand descopera ca manjaro nusi reneaga originile din contra intreaga documentatia arch e valabila pt manjaro...cat despre versiunile disponibile diferentele nu sunt doar cosmetice ci reprezinta varii stadii de constructie ale unei case:
1)XFCE,KDE,CINNAMON--- o casa complet mobilata gata de utilizare
2)Openbox--fundatie turnata si peretii in lucru (kernel+drivers+DE+scripturi pt install printer support,multimedia codecs,bluetooth etc)
3).net minimal--fundatia(kernel si drivere)
Asa este, daca a gasit ceea ce cauta e perfect. Sa nu uitam insa ca sunt foarte multi useri cu foarte multe nevoi diferite; asta-i motivul pentru care exista si atat de multe distro-uri linux. Nimic nu e "unicat": nici userul nici distributia care i s-ar potrivi.

Quote:
MORALA POVESTII:
Ani irositi in cautarea distroului 'perfect' pot fi evitati dand oricui intreaba ce linux e pt mine ?
Nu, n-as zice irositi. Ionel a invatat mult in toti acesti ani. Acum poate sa compare distro-urile stiind destul de bine ce cauta. Apreciaza Manjaro. Daca insa i-ar fi bagat cineva pe gat Manjaro din prima, ar fi stiut sa-l aprecieze la fel ?

Quote:
Sunt satul si iritat la culme de userii ce doresc sa dea un raspuns universal valabil pt alegerea distroului potrivit;
Iritant sau nu, raspunsul universal valabil ramane acelasi: distro-ul care se potriveste cel mai bine nevoilor. E important sa-l poti alege comparand; altfel ... ar trebui ca Ionel sa ramana la windblows unde nu poate compara nimic si e fortat sa foloseasca ceva care zice Billy M$ ca e mai potrivit nevoilor lui Ionel.

Quote:
asigurate intai ca intelegi perfect ce vrea de la tine: friendly/rough edges, lts/rolling, stabil/bleeding edge, mutimedia&gaming/work only abia apoi deschide gura si recomandai un cap de linie alfel fai o favoare si recomandai un distro punte care la un cap are 'brain dead vilage' si la celalat 'za hippie/sci(-fi ?) vilage'
Spune-i paragraful asta unui Ionel care tocmai vrea sa scape de windows si crede ca-l injuri ...
Ideal e sa-i recomanzi ceva la ce poti sa-l ajuti cat mai usor, asa se va obisnui fara prea mult stress cu distributia respectiva pana ce va incepe "sa se miste singur". Dupa aceea, sa nu consideri o ofensa faptul ca alege alta distributie daca el considera ca acea distributie ii place mai mult. As zice ca e destul de simplu ...

Quote:
nu de alta dar 1-3 ani pierduti cu distro hopping-ul ar putea fi mai bine utilizati in cadrul unei comunitati ca tester/developer decat ca eternul noob ce intreaba vesnic unde tineti furculitele si dece mancati supa cu lingura in loc de polonic ...
E, cata vreme face distro hopping cautand ceva pe nivelul lui, ma indoiesc ca are cunostiintele necesare unui tester/developer ! Chiar ca tester, nu va ajuta cu nimic atata vreme cat va zice "nu merge aia pe PC-ul meu", fara a incerca sa vada "de ce" nu merge. Nu cred ca un noob stie sa ruleze un debugger, sa faca un memory trace, etc ... log-uri cu care intr-adevar ajuti un developer, nu doar sa-i spui ca "nu merge" ...

Bookmarks

Tags
flashboy , linux , manjaro

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools

Posting Rules