Romanian PC Forum Sabitech Media - web design, gazduire web, promovare, seo, logo design si branding

Go Back   Romanian PC Forum > Forum General > Retelistica si Internet > Antene

Antene Antene de toate tipurile, pentru internet wireless, satelitare si nu numai...

Reply

Thread Tools
Old 18.08.2011, 18:29   #1
flashboy
RPC Gold Member

flashboy's Avatar

Send a message via Yahoo to flashboy
Default Antene 3G - 2,1 GHz

Exact ce cautam. Ia zi emanuel ai reusit sa obti ceva semnale cu ele si cat si care e cea mai eficienta??
Din tot ce am incercat eu si ce am citit , toate antenele ppe verticala au probleme cu vantul. Puse afara la cele mai mici adieri le cade semnalul si la ploi aceasi chestie.

---------- Post added at 17:29 ---------- Previous post was at 16:54 ----------

Eu am un modem onda usb mw 836 aici despre: cu care acesez la internet.
Acest modem are si o mufa pt antena. Tipul mufei e c-am la fel ca la telefoane. Modemul vede retele 3G. L-am urcat sus pe casa pt a avea semnal cu un cablu USB de 10m cromat. ( da stiu 10m=pierd 10db ) Acum , pt ca semnalul erea prea mic, am incercat sa fac ceva sa creasc semnalul si am dezizolat c-am circa 20cm de cablu TV . I-am luat miezul din cupru si l-am ascutit la un cap ata cat sa intre in gaurica din centrul mufei. Nu e prea bine ce am facut(cred ca am largit gaurica aia putin) dar am castiga ceva la semnal. Dar nu sunt multumit. Prin usb pierd mult iar in casa nu-l pot pune pt nu am semnal deloc . Modemul e sus pe casa ca sa prinda ceva semnal.

M-am gandit sa fac o antena iar ce a facut emanuel e interesant dar nu prea bun tinand cont ce prin cautarile mele despre antene am aflat ca cele verticale pierd semnal asa usor .
Am citit si postul in carre scriu baieti de antene wi-fi dar alea sunt pe 24Gh iar mie, ma gandeam eu , miar trebui una pe 21Gh pt semnal 3G.

Antenele de la postul cu wi-fi sunt superbe dar sunt gandite pt 24Gh.
Am facut niste teste punand modemul pe LNB-ul unei antene a uni vecin asa de forma si am obtinut niste cresteri superbe de semnal dar in 2-3 zile mi sa c-am blocat modemul.
Acum merge bine dar nu l-am mai pus acolo- Asa ca ma gandeam sa ma apuc de o antena in care sa folosesc o parabola de 80cn in diametru ca la antenale de wi-fi.

CE ZICETI C_AM CE MASURI AR TREBUI SA IAU SI CUM SA O FAC??
NU STIU DECAT ANTENE YOGHI PT SEMNAL 3G , DACA AS FACE EU UNA CU PARABOLA AR MERGE??
A VREA SA O FAC SI SA O INDREPT SPRE CEL MAI APROPIAT EMITATOR DE SEMNAL 3G DAR NU STIU CUM SA AFLU UNDE E, AVETI VRE_O IDEE CUM AS PUTEA CAUTA DIN CE PARTE VINE CEL MAI BUN SEMNAL??
Mai am nelamuriri dar o sa le pun pe parcurs , oricum pt intrebari si raspunsuri lasatimi aici vb rog mumos.
Multumesc anticipat.

Mai e problema ca tre sa o sui tot sus pe casa ca sa prind semnal .

Azi am citit un post aici si am mai invatat o gramada despre antene.
Old 18.08.2011, 18:44   #2
XVanish
RPC Administrator

XVanish's Avatar

Send a message via Yahoo to XVanish Send a message via Skype™ to XVanish
Default Re: Antene 3G - 2,1 GHz

V-am mutat discutia aici... ca sa fie separat 3G-ul fata de 2.4GHz.

Foloseste Google si YouTube inainte de a pune intrebari stupide!
XVanish is online now   Reply With Quote
Old 18.08.2011, 18:53   #3
flashboy
RPC Gold Member

flashboy's Avatar

Mersi frate , esti un dulce.
Acum sa gasesc pe cineva sa ma ajute cu niste detali
Old 18.08.2011, 19:12   #4
kittmask
RPC Gold Member

Send a message via Yahoo to kittmask

Primul detaliu este urmatorul:
-banda 3G este de 2,1 Ghz nu de 21 cum scrii tu.

Al doilea detaliu:
-ia stickul sau ce ai tu in banda de 3G,si pune-l direct in focarul unei antene parabolice si vei vedea cit de mult iti creste semnalul in antena.

Daca nu ai stick,si vrei sa faci tu elementul activ,atunci vezi ca am pus aici pe forum modul de calcul al unei antene in functie de lungimea de unda,dupa care iti poti construi antena fara mari probleme.
Pe scurt o antena 3G are vreo 36mm in loc de 31mm cit are in banda de 2,4Ghz

kittmask is offline   Reply With Quote
The Following 4 Users Say Thank You to kittmask For This Useful Post:
compotty (28.12.2012), flashboy (19.08.2011), oblean (31.05.2013), XVanish (18.08.2011)
Old 18.08.2011, 20:15   #5
bogdan
RPC Super Moderator

bogdan's Avatar

Quote:
Originally Posted by flashboy View Post
Modemul vede retele 3G. L-am urcat sus pe casa pt a avea semnal cu un cablu USB de 10m cromat. ( da stiu 10m=pierd 10db )
Atentie ca nu poti socoti asa: pierderea de 1db/m ai avea-o in partea de radiofrecventa, daca folosesti un cablu de antena.
Dar, din ce inteleg, folosesti cablu USB si modemul e pe casa. Daca e asa, practic nu ai pierderi pe partea de radiofrecventa (2.1 GHz) deoarece antena intra direct in modem.
10 m pentru un cablu USB e mult prea mult; ma mir cum de iti vede PC-ul modemul corect la asa o lungime de cablu... Eu cred ca viteza de transfer mica o ai datorita cablului USB prea lung.
Fa o incercare: modemul 3G trebuie sa se conecteze pe USB 2.0; acuma incearca sa conectezi in locul modemului un memory stick (USB 2.0) si incearca sa transferi fisiere pe/de pe stick. Asa poti verifica viteza de transfer cu cablul tau USB de 10m.

Daca viteza de transfer e mica, foloseste mai bine 2 bucati de cablu de 5m, legate la mijloc printr-un hub USB caruia ii tragi alimentare la 5V. Asa iti va functiona ca repetor de semnal pe USB. Sau foloseste cabluri USB cu repetor de semnal (desi astea nu prea imi plac, deoarece repetorul de semnal "trage" alimentare de 5V din portul USB al PC-ului si e posibil sa depasesti cei 500 mA ai standardului USB cu cablul repetor + modem. Modemu-urile 3G sunt destul de "gurmande" la curent; nu degeaba unele modele se vand cu cablu cu 2 mufe USB; cea de-a doua servind taman la asigurarea unui curent mai mare).

Daca ar fi sa merg mai departe; parca si 5m de cablu USB intre port USB-hub si hub-device e prea mult... Eventual incearca cu lungimi de cablu de 2-3m si mai multe hub-uri. Poti "inseria" astfel maximum 5 hub-uri USB pe un chain.
Alin99 (18.08.2011), compotty (28.12.2012), kittmask (22.09.2011)
Old 19.08.2011, 11:43   #6
flashboy
RPC Gold Member

flashboy's Avatar

Bogdane ai dreptate ca pierd mult pe cablul ala lung asa , dar cand l-am luat nu stiam nika de chesti destea ma gandeam doar cum sa ajung pe casa unde e semnal.

Cred totusi ca am gasit o solutie mai buna pt inlocuirea tuturol cablurilor aste si cred ca o sa fie utila si altora solutia mea.
Am gasit un ruter 3G in care pot baga direct chiuta adica modemul USB .
Ruterul arata asa :
http://www.redcoon.it/index.php/cmd/...c74f7c1a75cbe#

Da e in italiana scrisul asta pt ca eu sunt in italia .
Costa 25E (vre-o 1mil.) dar cred ca e cea mai buna idee in loc de fir.
Cred ca daca bag modemul direct in asta si le las pe casa pe ambele e mult mai bine.
Vad ca ruterul asta scoate si cabl de retea si wierles.
Ar fi ideal, nnu??
Dejavantajul e ca tre sa le bag intr-o cutie sau asa ceva pe amandoua ca sa nu le ploua si apoi ramane sa fac o antena in loc de firul ala pe care am bagat acolo.
Oricum fara antena nu are semnal bun. Cu firul meu improvizat acolo merge mult mai bine decat cu antena lui integrata.

---------- Post added at 10:43 ---------- Previous post was at 09:36 ----------

Fratilor nu pot pune poze ca va aratam ce improvizatie am si ce as vrea sa fac.
Oricum multumesc lu Kittmask pt sugesti si corectari.

Last edited by flashboy; 19.08.2011 at 10:41.
flashboy is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to flashboy For This Useful Post:
compotty (28.12.2012), kittmask (20.08.2011)
Old 20.08.2011, 21:50   #7
bubu27
RPC Member

bubu27's Avatar

ma scuzati va rog ,in legatura cu 3g ,eu am un abonament la orange de unde am primit un modem http://www.orange.ro/asistenta/telef...i_b560/ic/2327
cand lam instalat in casa aveam un semnal extraordinar de putin ,deci minimal adica Edge ,nam stiut ce sa fac nu mergea netul deloc asteptam 3-4 min sa intre google ,dupa care am observat ca are iesre ptr antena externa si mam hotarat sa ii atasez o antena cu care sa am semnal mai bun ,am o antena exterioara (care era conectat mai demult la TV) am luat o mufa sma am legat pe cablu de la antena si inca in ziua de azi am 3g full fara probleme ,inainte aveam Edge iar acuma tot timpul HSDPA(adica 3g)
flashboy (08.12.2011), kittmask (20.08.2011)
Old 20.08.2011, 22:49   #8
kittmask
RPC Gold Member

Cablul de antena TV nu ar fi o problema dar antena propriuzisa trebuie sa respecte dimensiunile pentru frecventa de care aveti nevoie.

@flashboy

te voi corecta in continuare,si mai ales greselile gramaticale,si ,,tonul" si nu ca sa te cert,dar vrem ca cine intra aici sa inteleaga despre ce este vorba si nu toata lumea intelege moldoveneste.

Inteleg ca ai cunostinte pentru ca vad ca te bagi in multe discutii dar trebuie uneori sa fii mai atent la ce scrii si mai ales sa intelegi ca internetul este ca si viata reala.....daca nu esti inteles in loc de amici iti faci dusmani.
In rest toate cele bune,sper sa nu mai faca Berlusconi figuri cu romanii din zona ta.

@bubu27

multam de experienta impartasita,si sa speram ca va fi si altora de folos,ca doar de asta pierdem timpul pe aici.
Salutari tuturor!

The Following 3 Users Say Thank You to kittmask For This Useful Post:
Alin99 (22.08.2011), AnbuBlack (21.12.2012), bubu27 (21.08.2011)
Old 21.08.2011, 00:10   #9
flashboy
RPC Gold Member

flashboy's Avatar

@kiitmask

Eu sunt olten si fac greseli pt ca nu am mai scris de mult in romana asa des.
I-mi plac chestiile ce tin de partea HARDWARE la desktopuri. In retelistica nu m-am bagat decat putin prin 2007-2008 ca sa setez niste rutere. Cautand pe net cum sa aplific semnalul la modemul asta am dat de forumul acesta si cum de am si timp zilele astea am petrecut mult timp aici. De luni o sa incep munca si plec din oras , nu stiu cat timp. Oricum am invatat multe despre antene zilele aste de la voi si de la niste pagini straine. Am deschis si cateva Thread-uri destea pe aici care ma intereseaza si as mai vrea sa deschid unul dar dupa ce ma mai informez putin. Oricum daca va intereseaza componente pt PC DEKSTOP euzic ca ma pricep destul de bine sa fac configurati si ma putezi intreba ca va pot da raspunsuri in Euro ca aici. Ce mai pot sa zic decat MULTAM MULT.

@bubu27 Sa intaleg ca esti in ITALIA si tu??
Nu stiu cum de-ti merge tie pat ca antenele TV merg pe vrecvente mai mari.
Eu cand am pus modemul la LNB-ul unei parabole ca sa reflecte m-am conectat la un servar de la milano si aveam un ping de peste 1000 ms.Adica asteptam frate pana venea un raspuns de ma plictiseam.

Eu sunt in ITALIA ba chear la ROMA , si e super pt ca in orasi sunt multe free wi-fi si antene pt 3G, dar unde locuiesc eu e periferie si intre casa mea si oras e un DEAL prea mare ca sa pot ridica o antena peste el asa ca singura solutie e sa ma chinui cu 3g si un modem desta de kakaua.
Am cautat pe net si am incercat sa ma inspir de la alti dupa care am intrat aici si am vazut un THREAD a lu KITTMASK pe care l-am citi si ma facut mai curios si m-am inscris aici pe forum.
Cu ajutorul lui si celor de pe forum am invatat multe despre 3G si antene deastea si am facut si o gramada de teste sa vad cum sa fac sa cresc semnalul la modemul asta mai ales ca stalpul ce emite semnalul aici in zona mea e chiar dupa dealul asta de aici , spre oras.
Asa ca am un semnal prost chiar daca l-am urcat pe casa.

Eu am dezizolat o bucata de fir de antena TV , adica c-am 20cm pe care am polizato la un cap si am bagato acolo unde intra mufa. Dupa mai multe teste si indreptari de directi am observat cateva chesti dar tot nu-i suficient.
Adica cu imprizarile mele am semnal 2-3 liniute si trebuie sa astep sa se incarce un filmulet ca sa-l vad.
Apoi am mai urmat si sfatul lui KITTMARS si am pus modemul langa LNB la o parabola de pe casa si a mers mai repede dar are si dezavantaje din cate am vazut eu.
Adica de la atatea unde se incinge tare rau si se blocheaza. Asa ca raman tot la antena 3G pe care as vrea sa o pun cu ruterul de mai sus TECHNAXX
intr-o cutie sus pe casa cat mai aproape de o antena 3G si de la care sa plec cu un cablu de retea pana in casa la PC.
In perioada ast toate broastele astea sunt in concediu si nu am unde sa merg sa caut si eu o mufa SMA ba chiar mSMA pt modem. E totul inchis. Si mai pune ca plec la munca luni si nu stiu cand ma intorc. Deci momentan nu pre pot face nimic pana nu incepe SEPTEMBRIE si deschd astia tot pe aici.
Old 21.08.2011, 09:21   #10
kittmask
RPC Gold Member

flashboy,modemul tau sa incins de la soare pentru ca in afara de semnal parabolica ai mai da si caldura.

daca ai stick 3G pune un cablu usb mai lung la el,si ataseaza-l intr-un reflector parabolic....

uite aici link..

http://www.rpc-forum.ro/showthread.php?t=1141

The Following 3 Users Say Thank You to kittmask For This Useful Post:
agentu007 (22.08.2011), Alin99 (21.08.2011), inginerul01 (21.08.2011)
Old 21.08.2011, 12:22   #11
flashboy
RPC Gold Member

flashboy's Avatar

Asta stiam nu-ti fa griji.
Am pus mereu un carton gros pe el ca sa-l acopar sa nu-l bata soarele.
Pai ca aici in poza ta am facut eu inainte dar nu da rezultatele dorite. In poza ta e "poor man wi-fi" si am citit de astea dinainte de post dar strecoratoarele ale tre sa aiba o anumita deschidere si sa fie de 30 cm in diametru ca obti ceva castig.
La mine nu o sa mearca pt ca e dealul asta intre mine si emitator (.

Apoi nu stiu cum sa fac sa caut cel mai apropiat emitator ca sa stiu unde este. Asta e important dar nu stiu cum sa fac .ù
Daca as putea afla exact unde este un alt emitator dela de semnal ar fi ok dar nu stiu cum sa fac.

Apropo am facut multe teste si cu strecoratori delea. Am folosit ce am gasit aici ssa pot cumpara dar am observat cateva chesti si am lasato balta ca nu e fiabila treaba.

Mai precis, am ajuns la concluzia ca e foarte buna o parabola in cazul asta. Dar trebuie pusa sa bata cat mai aproape spre cel mai aprope emitator. Nu trebuie indrepata in sus spre cer.

Acum tre sa gasesc o metoda sa scanez toti emitatori de semnal 3G din zona dar nu stiu cum. Daca aveti vre-o idee va rog postatio aici.

@ Kittmask vad ca deja facusai tu un rhread cu antene deastea dar nu am stiut de el, abia acuma il vazui.

Oricum si la alea conteaza curba aia de la parabola sau strecoratoare. Daca curba e adanca o sa te indrepte spre retele GPRS sau EDGE.
Curba trebuie sa fie mai lina si tre sa intrepti totul spre un emitator.

Eu deja facusem testelea astea inainte sa vin aici pe forum dar nu am fost multumit pt ca nu stiu unde e un alt emitator.
Deci acuma am invatat multe dar tot i-mi trebuie o metoda sa aflu unde e nenorocitul ala de emitator .
Old 21.08.2011, 12:31   #12
kittmask
RPC Gold Member

In 3G cred ca ai doua emitatoare,unul este satelitul direct iar al doilea este terestru,probabil unde este centrala telefonica.....dupa deal.

Linia orizontului este mereu cea de referinta pentru reglarea antenei daca nu cumva vrei sa te conectezi direct la satelit,si pentru asta trebuie sa ai o parabolica rotunda nu ovala cum sint cele offset si banuiesc ca ai si tu.

In ce priveste gradul de curbura al unei antene parabolice,a sitei din poza,asta ramine de testat,numai ca cea din poza mea lucreaza in 2,4Ghz nu in 3G,si nu are nevoie de precizie foarte mare,in plus,cu cit este mai curbata,cu atit focalizezi mai mult un anume punct de emisie,si nu invers.

Daca parabola este lina in curba,atunci vei capta mai multe emitatoare,dar nu mai puternic.

The Following 2 Users Say Thank You to kittmask For This Useful Post:
Alin99 (22.08.2011), compotty (28.12.2012)
Old 22.08.2011, 22:22   #13
agentu007
RPC Member

Quote:
Originally Posted by kittmask View Post
flashboy,modemul tau sa incins de la soare pentru ca in afara de semnal parabolica ai mai da si caldura.

daca ai stick 3G pune un cablu usb mai lung la el,si ataseaza-l intr-un reflector parabolic....

uite aici link..

http://www.rpc-forum.ro/showthread.php?t=1141
ce imi place strecuratoarea asta romaneasca, ca asa se numeste in Oltenia, strecuratoare........ Kittmask Rules

---------- Post added at 22:22 ---------- Previous post was at 21:42 ----------

Quote:
Originally Posted by agentu007 View Post
ce imi place strecuratoarea asta romaneasca, ca asa se numeste in Oltenia, strecuratoare........ Kittmask Rules
Exact asa arata primul meu "reflector parabolic" ) pentru stick-ul wireless pe care il aveam. L-am cumparat de la chioscul din colt, pe un pret de nimic, dar facea o treaba foarte buna, amplifica semnalul pentru acel stick uneori cu cativa db buni. Este o solutie foarte buna pentru a avea internet wireless cu "stick wireless ieftin + reflector ieftin"

) Oare flashboy scrie la misto? ca nu prea am gasit oltean sa scrie in halul asta ) si vorba aia, traiesc in Oltenia )

Last edited by agentu007; 22.08.2011 at 22:28.
agentu007 is offline   Reply With Quote
The Following 4 Users Say Thank You to agentu007 For This Useful Post:
Alin99 (22.08.2011), flashboy (08.12.2011), inginerul01 (22.08.2011), kittmask (28.08.2011)
Old 10.09.2011, 23:08   #14
flashboy
RPC Gold Member

flashboy's Avatar

@agentul007 frate nu scriu la misto.
stricoratoarea aia e buna , eu unu asa ii zic in oltenia la mine.

Apropo de stricoratoare , daca as gasi un dinai chinezeasca care are unghiul mai lin si cu un diametru de 30-40 cm ar fi mai bine pt mine.

Apropo , dupa ce am petrecut 2 saptamani in luna august chinuinduma cu modemul meu si facand teste, si intrand pe aici unde am mai invatat o gramada de chesti despre retele wi-fi si 3G, SE PARE CA AM AJUNS UN CUNOSCATOR pt ca acuma toti vecini de pe aici ma cheama sa le setez modemurile USB.

Intr-un final se pare ca eforturile mele nu sunt inzadarnice si dau rezultate. Dupa cum vedeti sunt pe net cu modemul meu si cu o antena facut cu o stricuratoare pt a amplifica putin semnalul .

CONCLUZIE : nu am batut campi degeaba.

Apropo am strans vre-o 20 de latine (cuti de suc si bere din aluminiu) si cand o sa am timp am sa incerc sa fac o antena din ele .
Poate invat sa pun si poze pe forumul asata pana atunci si o sa va arat ce iese din latine si ce am acuma.
Old 11.09.2011, 05:37   #15
Emanuelul
RPC Gold Member

Flashboyul ma omara cu limbajul lui
stricoratoarea, dinai chinezeasca, inzadarnice, latine ....

ma rog, cu putina incordare de pupila, neuroni si imginatie ma dumiresc ce vrea sa zica

Last edited by Emanuelul; 11.09.2011 at 05:41.
Emanuelul is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to Emanuelul For This Useful Post:
agentu007 (18.09.2011), inginerul01 (11.09.2011)
Old 11.09.2011, 11:23   #16
kittmask
RPC Gold Member

Mda,si eu cind am vazut la inceput ce ne-a luat cu ,,frate" imi venea sa-i dau ceva pe undeva,dar na,merg pe ideea ca se indreapta,si nu mai foloseste limbajul asta de manelist.

La final isi da el seama,si daca nu se va intimpla ca si pina acum,dupa cum am vazut pe forum,lumea-i raspunde cam in doi peri.

The Following 5 Users Say Thank You to kittmask For This Useful Post:
agentu007 (18.09.2011), Alin99 (11.09.2011), bogdan (11.09.2011), inginerul01 (11.09.2011), yky (12.09.2011)
Old 17.09.2011, 22:40   #17
flashboy
RPC Gold Member

flashboy's Avatar

Fratilor eu nu-s manelist, ba mai mult nu am mai ascultat o manea din primavara cand am fost la un chef cu romani.
Asa le zic eu si gata. Nu pot da termeni ..... pt ca nu-i stiu.

Ok, lasand asta la o parte hai sa vb despre antena.

Eu nu gasesc mufa aia pt modem. E greu de gasit aici cred ca tre sa o comand pe net. Nici nu mai stiu cum se cheama ca e speciala.

Si am fost plecat cu munca si sa pus ploaia , si modemul face fite. A devenit fitos acuma decad sa udat. Bine ca inca mai functioneaza.

Am o parabola pe care o pot folosi dar nu am acea mufa pt care mai trebuie sa fac cercetari sa vad cum se numeste si marimea ei (e ceva cu mini) si cred ca o sa fac maine daca am timp.

Eu momentan folosesc tot firuletul de cupru de circa 20cm bagat in mufa de antena a modemului usb, si merge mult mai bine decat fara nimica. Am pus si acea "stricoratoare" chinezeasca ca reflector si se pare ca desi are doar 25cm in diametru, reuseste sa-mi stabilizeze conexiunea destul de binisor.
Astfel incat ieri de dimineata descarcam un joc de pe net cu o viteza constanta intre 300-400 KB/s de nu-mi venea sa cred nici eu.
IN SFARSIT SE PARE CA EFORTURILE MELE DAU REZULTATE BUNE
.

Azi am mai gasit o metoda foarte simpla de amplificat semnalul:
PE O PARABOLA NORMALA DE TV (de preferinta rotunda si cu diametrul de 1m) PUNETI IN LOC DE LNB MODEMUL USB SI INDREPTATI PARABOLA SPRE ORASI SAU CEL MAI APROPIAT RELE, CU VARFUL INDREPTAT IN JOS LA 25 de grade DE VERTICALA.
Folosirea unui cablu USB mai scut da rezultate si mai bune asa cum am urmat si eu invatarile voastre am scurtat cablul USB de la 10m la 2x3m (6m) si o sa-l mai scurtez pana la 4,8 (1x3m + 1x1,8m).

DAR TOTUS CE ARATA MODEMUL SI CE VITEZA REALA AM EU IN PC E TOT O DIFERENTA CE CIRCA 10 ori. Vreau sa zic ca modemul arata ca am 1MB/s semnal iar eu descarc in download cu 100kb/s. Si nu stiu ce sa fac.
Am fost plecat 3 saptamani si acum 2 zile am refacut niste probe cu modemul. Momentan l-am indrept intr-o alta directie cu obstacole (copaci) si am scurtat si firul si am un semnal mai bunicel acuma .Sper sa fac o poza zilele astea sa va arat cum e acuma pus si cand o sa folosesc parabola cum o sa fie cu parabola.

Multumesc pt "complimente" si astept parwerile voastre aicea.
Old 17.09.2011, 22:49   #18
flashboy
RPC Gold Member

flashboy's Avatar

Thumbs up Re: Antene 3G - 2,1 GHz

Aici ceva poze :
-prima poza e modemul usb ONDA de il am eu.
-improvizatia a2-a pe care am folosito pana acum 3-4 zile si de care nu eream multumit.

Cand o sa pot o sa fac si poze cu noua improvizatie care e asemanatoare cu a 2-a dar reglata in alta directie, si cu parabola cand o sa incep testele.
Attached Images
File Type: png MW836UP-K_big1.png (103.4 KB, 51 views)
File Type: gif improvizatie02.gif (219.9 KB, 89 views)
Old 17.09.2011, 23:42   #19
bogdan
RPC Super Moderator

bogdan's Avatar

Uite cateva sugestii:

_Ideal ar fi sa poti desface carcasa stick-ului USB si sa lipesti cu cositor firul acela de antena. Nu de alta, dar la un contact imperfect la frecvente mari atenuarea semnalului e a naibii de importanta. Nu mai zic ce se intampla atunci cand firul ala de cupru pe care l-ai atasat ca antena se oxideaza. Oxidul de cupru e semiconductor, asadar atenuarea va fi si mai mare decat cea a unui contact imperfect intre 2 metale "curate" Nu degeaba se folosesc mufe/conectori aurite/auriti pentru frecvente inalte !

_Daca modemul se uda, nu-i bine deloc ! O varianta ar fi sa il "mansonezi" cu banda izolatoare de plastic (genul celor folosite la izolatii electrice). Mansonezi tot, inclusiv mufa USB; asa va fi mult mai bine protejat de ploaie.
agentu007 (18.09.2011), inginerul01 (17.09.2011), kittmask (18.09.2011)
Old 18.09.2011, 00:23   #20
flashboy
RPC Gold Member

flashboy's Avatar

A plouato cat am fost eu plecat cu munca si am uscato dar nu mai e ca inainte. O memorie nu se mai vede cand o conectez . Dar e mai bine ca acuma merge mai bine.
O sa incerc sai fac iar un acoperisi si asa ceva zilele astea ca o sa vina ploile si o distrug.
eu cred ca o sa pierd si semnal cand o sa o acopar si asta e partea naspa.

Bookmarks

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools

Posting Rules