Romanian PC Forum Sabitech Media - web design, gazduire web, promovare, seo, logo design si branding

Go Back   Romanian PC Forum > Forum General > Retelistica si Internet > Antene

Antene Antene de toate tipurile, pentru internet wireless, satelitare si nu numai...

Reply

Thread Tools
Old 19.03.2010, 20:14   #21
kittmask
RPC Gold Member

Send a message via Yahoo to kittmask
Default Re: Hack antena comerciala-2,4Ghz-30db

Folositi cablu usb de 5..10 metri,si lasati cablul de antena cit mai scurt.
8 metri de cablu de antena prost,inseamna intre 8-10 dbi pierduti cu siguranta.
1 dbi te poate ajuta sa captezi de la 10 km distanta,iar 8 dbi,de la 80 km,si daca voi pierdeti asa ceva in cablu atunci de ce mai faceti antenele????
Reflectorul tip plasa este recomandad in zonele cu vinturi puternice,si daca nu stati in astfel de zone,mai bine puneti reflector ,,plin" inclusiv o tigaie,tabla indoita,fund de lighean,fund de lighean de plastic acoperit cu polei,sau orice altceva acoperit cu polei,si veti avea rezultate net superioare.

kittmask is offline   Reply With Quote
Old 19.03.2010, 20:29   #22
valentin_florin
RPC Senior Member

am folosit cablu ce am avut la indemana, NU am zis ca e cel mai bun ! am zis ca ma incadrez in opt metri pt ca atat imi permite inaltimea casei ! am spus ca NU ma pricep la cabluri. NU am dat nici un sfat nimanui, am zis pur si simplu ce am folosit, si FUNCTIONEAZA, in cazul meu. Nu vreau nimeni sa ma inteleaga gresit...........eu am vazut la mine in oras foarte multe reflectoare tip plasa, tip parabola deocamdata nu am vazut,pt net, vant exista oriunde de la o anumita inaltime poate sant mai bune reflectoarele plasa, pt internet

Last edited by valentin_florin; 19.03.2010 at 20:35.
valentin_florin is offline   Reply With Quote
Old 19.03.2010, 20:48   #23
kittmask
RPC Gold Member

Sfatul nu este pentru tine,este ,,GENERAL".
Nu mai intra in defensiva cu mine,eu nu te atac in nici un fel,doar dau exemple din propria mea experienta.
Daca nu te conformezi,si nu urmezi calea cea mai simpla...,,EXPLICATII CU EXPERIENTE PROPRII" iti sterg toate mesajele.
Aici nu este loc de intepaturi si nici de mindrii personale,..aici toata lumea colaboreaza si ajuta cu ce poate, pe cine poate.
Tot ceea ce faci tu,bun sau prost,constituie o experienta personala,care este de ajutor multora,si modul tau de lucru este la fel de personal ca si al meu,iar diferenta dintre tine,..mine..si restul,este ca tu muncesti,faci experimente,incerci...iar restul doar citeste si executa fiecare in felul lui...IAR TOATE ASTEA LA UN LOC INSEAMNA SA COLABOREZI ...ceea ce eu personal vad in acest lucru ceva extraordinar de bun.
LUMEA INVATA FOARTE MULT SI DIN GRESELILE ALTORA,nu numai din reusitele lor.
Te rog sa consideri acest mesaj ca un AVERTISMENT si ca un BRAVO pentru ce faci,dar te asigur ca daca mai continui cu contradictiile sau ,,imbufnarile personale" te las sec ca SAHARA.
ps.
imi place indrazneala si inovatia ta,este excelenta,si ma bucur ca nu esti unul care DOAR COPIAZA,dar nu mai continua cu chestii personale ca nu mai scrii aici...
Daca te simti jignit,sau ti se pare ca te atac pentru un anumit motiv,te rog sa iei legatura cu XVanish.

Old 19.03.2010, 20:59   #24
valentin_florin
RPC Senior Member

nu ma simt jignit, si nu intep pe nimeni kitmask, vroiam doar sa se stie ca nu am dat nici un sfat nimanui, si sa nu creada nimeni ca fac pe desteptul, pt ca nu ma pricep, am spus doar ce am folosit din ce am avut acasa pt ca am fost intrebat...plasa, cablu, astea am avut pe acasa, nu tu ziceai sa experimentam?

Last edited by valentin_florin; 19.03.2010 at 21:07.
valentin_florin is offline   Reply With Quote
Old 19.03.2010, 23:46   #25
XVanish
RPC Administrator

XVanish's Avatar

Send a message via Yahoo to XVanish Send a message via Skype™ to XVanish

Precis ai pierderi la semnal si din cauza cablului... daca vrei incearca cu cablul cel gros, ca din poze pare mult mai bine ecranat, si vezi diferenta. Ma gandesc ca o sa ai o calitate mai buna a semnalului.

Cat e de mare plasa aia? Ca inainte nu mi s-a parut mare dar acum, pusa sus, parca e mult mai mare... sau doar mi se pare?

Foloseste Google si YouTube inainte de a pune intrebari stupide!
XVanish is online now   Reply With Quote
Old 20.03.2010, 07:55   #26
kittmask
RPC Gold Member

Denumirea cablului de antena ,de 50 ohmi,este LMR,asta in cazul in care vrei sa cumperi asa ceva,si mai are si un numar dupa acel LMR...LMR 400,LMR 200,etc

Insist insa sa conectezi un cablu mai mare usb,asta daca placa de retea este de tipul asta,adica daca ai un adaptor wireless.

Si inca un amanunt pe care mereu uit sa-l dau..antenele wireless nu sint concepute in general vorbind,pentru a se monta pe casa.

Old 20.03.2010, 08:57   #27
valentin_florin
RPC Senior Member

antena are 850 pe 400 si am facuto putin concava, era plata la inceput, teava pe care e modulul e de 26 cm, cupru, din doua bucati reglabila, am puso pe casa pt ca am mai multi pereti inalti in jurul meu, orasul in care stau e un oras de case vechi,inalte, a mea e mai joasa,...placa wireles a mea, e un trendnet e incorporabila, ..nu stiu cum arata un cablu usb, probabil multa lume nu stie, daca te rog kitmask poti pune o poza cu un cablu usb, sau LMR, despicat, sant curios daca e ca si cel de tv inauntru sau sant doua fire simple, si grosimea lui, pt ca am vazut la obor asa ceva si e mai ieftin...mersi......am sa incerc si cu cablul cel gros, cei de la RDS ,de la mine din oras au schimbat toate cablurile tv cu cel gros, ziceau ca are semnal mai bun, are un centimetru grosime si firul cald e de unu jumate
Old 20.03.2010, 09:33   #28
valentin_florin
RPC Senior Member

am gasit pe net, cablu LMR 200
Attached Images
File Type: jpg LMR.JPG (121.4 KB, 268 views)
Old 20.03.2010, 10:17   #29
kittmask
RPC Gold Member

Cablu usb

dar daca tu ai placa incorporata nu poti folosi asa ceva.Am mai spus unuia dar a crezut ca fac misto de el,asa ca repet,..poti cobori antena si o poti orienta spre pereti de case,blocuri,sau ce ai pe linga tine,si in felul asta sa captezi undele reflectate de astfel de structuri,ca sa nu mai fie nevoie de cablu de antena asa de mare.
Fa probe si cu un cablu scurt de antena ca sa iti dai seama de diferentele dintre un cablu si celalalt.
In experimentele mele am observat ca de multe ori am semnal mai puternic cind orientez antena spre interiorul casei si nu spre exterior,si cred ca asta se intimpla din cauza ca undele intra pe geam si lovindu-se de peretii interiori ai casei,se amplifica,la fel ca si lumina intre mai multe oglinzi(laserul este conceput asemanator cu ce spun eu).
Cablul LMR care l-ai pus mai sus este excelent pentru astfel de antene,dar si mai buna este LMR 400.
Succes!!

Old 20.03.2010, 10:36   #30
valentin_florin
RPC Senior Member

nu stiam ca reflecteaza undele, am sa incerc de jos antena......am observat ca jos aveam semnal mai puternic in special cu antena biguad, mai ales can o directionam spre gardul vecinului, e un gard mare de tabla.....dar prindeam doar o singura retea, mersi de sfat kitmask
Old 20.03.2010, 11:17   #31
yky
RPC Gold Member

yky's Avatar

In imaginea de mai sus ...despre cabul de antena ...atentie atenuarile sunt date pe lungimea de 100 de "feets"...echivalent cam 33 de metri.
Iar apropo despre reflexia undelor radio a constructiilor...da este un mare adevar. Incercati sa ganditi, vazand lucrurile din punct de vedere al materialului.....adica o constructie din beton sigur e armata deci are in interior o mare plasa de otel care se poate comporta ca un reflector...de aceea in interior nu se poate receptiona mai nimic...dar la exterior reflecta semnalul.
Undele radio la frecventa asta se comporta ca si razele de lumina...deja.
oblean (24.05.2013)
Old 20.03.2010, 11:26   #32
valentin_florin
RPC Senior Member

am uitat sa zic ca peretii caselor din zona mea sant din caramida, aproximativ 50 cm grosime...mersi
Old 20.03.2010, 11:54   #33
XVanish
RPC Administrator

XVanish's Avatar

Send a message via Yahoo to XVanish Send a message via Skype™ to XVanish

Uite asta ma ajuta pe mine foarte mult... treaba cu peretii de beton placati... oare as putea sa fac urmatoarea chestie?: apartamentul meu este pe o parte a blocului iar eu vreau sa transmit internet la distanta de 15 km dar in partea opusa, adica in cealalta parte a blocului. Binainteles ca pe acoperis nu pot sa o montez iar pana in partea cealalta pierd semnal mult pe cablu.

Asadar ma gandesc ca daca ma folosesc de cladirea din fata mea, sa trimit semnalul in ea si din ea sa transmita in partea opusa... oare ar tine figura sau am eu prea multa imaginatie? Bineinteles ca voi pierde semnal semnificativ insa daca fac pun o parabola de 115 cm nu cred ca nu-mi va bate la 15 km reflexie din cladirea din fata mea... ce parere aveti?

Foloseste Google si YouTube inainte de a pune intrebari stupide!
XVanish is online now   Reply With Quote
Old 20.03.2010, 12:55   #34
kittmask
RPC Gold Member

Eu zic ca este perfect posibil,dar problema ramine cu unghiul de transmisie care trebuie masurat cit mai bine pentru ca pe 15 km distanta un singur milimetru abatere inseamna foarte mult.
Eventual sa emiti prima data din partea in care vrei sa dai internet spre blocul oglinda din fata ta,si sa vezi cum receptionezi si ce unghi ai.

Calitatea semnalului va depinde si de materialul blocului,dar si de antena folosita atit pentru receptie cit si pentru emisie...

Old 20.03.2010, 13:20   #35
yky
RPC Gold Member

yky's Avatar

Corect foarte bine spus!
Sunt foarte multi factori......eu la treburi de genul asta ma ajut cu google earth pentru ca pot desena pe poze si chiar afla niste unghiuri care asa cu ochiul liber par imposibil de gasit (binenteles beneficiez de o imagine cu rezolutie destul de buna pe zona mea).
Old 24.03.2010, 16:59   #36
valentin_florin
RPC Senior Member

am o rugaminte,..... cu antena, asta, hack antena comerciala, mia aparut la programul network stumbler un romb albastru x1.....poate sa imi spuna cineva ce inseamna?....mersi
Attached Images
File Type: jpg sig.JPG (73.5 KB, 189 views)
Old 25.03.2010, 03:46   #37
kittmask
RPC Gold Member

Este un alt tip de aparat care transmite in aceeasi frecventa.Poate fi o imprimanta,un scaner,sau orice alt ceva.
Neavind o adresa MAC,se presupune ca nu este un echipament legat de calculatoare.

Old 25.03.2010, 05:29   #38
skycleaner
RPC Friend

Wow! In curand ma apuc si eu de constructie. O intrebare totusi. Daca am coaxial mai de calitate nu merge folosit? Si ma gandesc daca o pot folosi la un router wireless. Multam fain pentru indrumari...
Old 25.03.2010, 09:14   #39
valentin_florin
RPC Senior Member

mersi kitmask
Old 25.03.2010, 15:26   #40
kittmask
RPC Gold Member

Quote:
Originally Posted by skycleaner View Post
Wow! In curand ma apuc si eu de constructie. O intrebare totusi. Daca am coaxial mai de calitate nu merge folosit? Si ma gandesc daca o pot folosi la un router wireless. Multam fain pentru indrumari...
In principiu merge si alte tipuri de cabluri,dar cu alte rezultate.Antenele wireless in banda de 2,4 Ghz,se folosesc la fel si pentru placile de retea cit si pentru modem routers wireless.
Daca pui antena la modem,atunci modemul va emite si va receptiona la distante mult mai mari,dar asta nu inseamna ca vei capta mai multe retele la care sa te conectezi,ci ca vei da samnal de la tine,la distante mai mari.

Reply

Bookmarks

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools

Posting Rules