Romanian PC Forum Sabitech Media - web design, gazduire web, promovare, seo, logo design si branding

Go Back   Romanian PC Forum > Hardware > Dispozitive Mobile

Dispozitive Mobile Laptop-uri, PDA-uri, Smartphones si multe altele...

Reply

Thread Tools
Old 14.02.2017, 15:35   #1
sto33
RPC Beginner

Default Laptop de gaming, Asus ROG vs Dell

Salut,
Vreau sa cumpar un laptop de gaming.
Am in vedere laptopurile urmatoare:
1. Asus ROG i7-6700HQ 1TB+128GB 24GB GTX960M 4GB

si

2.Dell Inspiron 7559 Intel Core Skylake i7-6700HQ 1TB+128GB 16GB GTX960M 4GB UHD Touch

Pretul e aproximativ la fel, configuratia aproape aceeasi cu diferentele:
Asus are RAM 24GB
Dell are 16GB, dar in schimb are monitorul cu touchscreen.

Voi pe care varianta ati merge dintre cele 2?
Old 14.02.2017, 16:03   #2
AnbuBlack
*nix enthusiast

AnbuBlack's Avatar

Default Re: Laptop de gaming, Asus ROG vs Dell

Dintre cele două aș alege Dell-ul, chiar dacă este pe DDR3 are răcire duală, altfel nu aș alege pe nici unul. Sunt mult prea scumpe pentru ce oferă. Cu 1000 de lei mai puțin poți lua un Lenovo Y700, 17.3 inch display și configurația aproximativ asemănătoare cu a celor pe care le-ai menționat. Sau īn aceeași bani poți lua un Asus GL753VD-GC042T, care spre deosebire de cele alese de tine vine cu procesor de ultimă generație (Kaby Lake) și placă video GTX 1050, placă ce are performanțe cu 30% mai bune decāt GTX 960.

AnbuBlack is online now   Reply With Quote
The Following User Says Thank You to AnbuBlack For This Useful Post:
XVanish (14.02.2017)
Old 14.02.2017, 16:31   #3
XVanish
RPC Administrator

XVanish's Avatar

Send a message via Yahoo to XVanish Send a message via Skype™ to XVanish

Salut,

Ca sa fiu sincer nu as lua nici unul dintre cele doua. Daca e sa aleg dintre acestea atunci uite cateva pareri:

Ambele cica sunt pentru "gaming", stau acceptabil la procesor si bine la memorie (nu prea mai conteaza peste 16GB in momentul de fata), unul e din gama ROG care chiar sunt ok iar altul e Dell care de asemenea sunt bune, si eu tot Dell am, un model mai vechi.

Ce ma deranjeaza la ambele e HDD-ul de 1TB care e doar la 5400RPM, ceea ce la jocuri (cum zic ei ca sunt din aceasta gama) e chiar penibil avand in vedere ca ai nevoie de timp de raspuns cat mai bun, nu doar la display ci si la scrierea / citirea de pe hdd. Bun, ai SSD-ul, dar e doar de 128GB ceea ce inseamna ca jocurle tot pe HDD-ul de 1TB le instalezi, ca nu iti ajung cei 128GB SSD pentru sistem, aplicatii si toate jocurile.

Avantajul, din puctul meu de vedere la ASUS e ca e o ptimizat pentru jocuri la modul mai "serios" sa zic asa, fiind din seria ROG care chiar aduc imbunatatiri pe partea de gaming, INSA bateria e doar cu 4 celule la 48KWh parca, ceea ce pentru un laptop e iarasi penibil.

Pe de alta parte DELL-ul chiar daca are baterie mult mai buna, 6 celule 74KWh (ceea ce ar fi un minim pentru mine la un laptop) are touchscreen si display 4K... acum intrebarea e cat de mult mananca astea din bateria respectiva? Suna bine si e foarte la indemana sa ai touchscreen si 4K, cu totii stim asta, insa in detrimentul a ce? Iar acel touchscreen cat e de "grozav"? Ca am mai vazut laptop-uri cu touchscreen care nu reactioneaza cum trebuie, unele fiind chiar penibile fata de un telefon sa tableta. Memoria la DELL e DDR3, la ASUS e DDR4 deci oarecum tot Asus castiga si aici... insa per total DELL-urile sunt mai bune ca si ASUS, daca e sa generalizam, parerea mea.

Nu stiu ce sa zic... pe mine unul, chiar daca ambele sunt laptop-uri bunicele (dar cam scumpe pentru ceea ce ofera), m-as asigura ca au HDD-ul la 7200RPM din start, sa aibe minim 16GB, placa video dedicata, baterie de minim 6 celule (minim 9 celule la banii astia), display IPS de 15.6' (mai mare suge bateria mai repede, mai ales dupa un timp cand se slabeste), sa aibe USB 3 macar 2 porturi, wireless iar restul deja sunt necesitati neimportante pentru mine.

Eu te sfatuiesc sa iei YouTube-ul la purecat (si netul) si sa vezi review-uri si ce zic oamenii de rand care au modelele astea, daca sunt multumiti, ce nemultumiri au la fiecare model etc. Si sa te decizi la ce vrei sa-l folosesti de fapt, ca pentru jocuri 4K nu e prea ok, nu o sa joci veci la rezolutia aia si la calitate video buna pentru ca chiar nu duce un laptop asa ceva (momentan abia duc placile video mai scumpe pentru desktop un joc full 4k la setari high) in schimb 4K si touchscreen-ul e super util pentru utilizarea zilnica, office etc.

Dupa cum am zis, greau de ales... tu trebuie sa pui toate astea in balanta, sa te interesezi de touchscreen, baterie si toate cele, sa studiezi si alte modele recomandate de AnbuBlack sau de altii pe net (din review-uri serioase, utilizatori casnici nu afiliati) si sa iei o decizie, vezi unde se inclina balanta pentru ceea ce te asteapti tu de la un laptop... pentru ca la banii astia deja nu il mai poti lua dupa "cum arata" sau dupa cat de bine e "exagerat de laudat" prin marketing bun.

Foloseste Google si YouTube inainte de a pune intrebari stupide!
XVanish is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to XVanish For This Useful Post:
Alin99 (15.02.2017), AnbuBlack (14.02.2017)
Old 16.02.2017, 17:23   #4
sto33
RPC Beginner

Salut,
Merci pentru raspunsul documentat.
Referitor la touchscreen nu ma intereseaza atat de mult, m-am gandit ca ar fi un plus ca valoare.
In schimb bateria are atat de mare importanta avand in vedere ca in general folosesc laptopul la priza, dar prin baterie?
Old 17.02.2017, 08:53   #5
EdY91
RPC Special Member

EdY91's Avatar

Daca il folosesti numai cu el in priza, atunci scoate-i bateria. Pentru ca, cu timpu o sa se duca bateria...

EdY91 is offline   Reply With Quote
The Following User Says Thank You to EdY91 For This Useful Post:
XVanish (17.02.2017)
Old 17.02.2017, 13:09   #6
AnbuBlack
*nix enthusiast

AnbuBlack's Avatar

Quote:
Originally Posted by EdY91 View Post
Daca il folosesti numai cu el in priza, atunci scoate-i bateria. Pentru ca, cu timpu o sa se duca bateria...
Greșit! Bateria oricum se distruge fie că este folosită sau nu. Cel mai bine este ca aceasta să fie descărcată cel puțin de două ori pe lună.

AnbuBlack is online now   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to AnbuBlack For This Useful Post:
Alin99 (18.02.2017), XVanish (17.02.2017)
Old 17.02.2017, 19:18   #7
XVanish
RPC Administrator

XVanish's Avatar

Send a message via Yahoo to XVanish Send a message via Skype™ to XVanish

Da, pe vremuri bateriile tinute in laptop si laptop-ul mult timp in priza se duceau mai repede. Din cate am inteles de cand cu cipurile noi pe baterii si noile tehnologii de litiu, siliciu si vrajeli nu prea mai conteaza ca oricum se duc daca nu sunt folosite din cand in cand.

Eu am vazut la DELL-ul meu, ma tinea bateria multe ore iar apoi cateva luni bune a stat mai mult pe birou in priza, fara bateria pusa. O mai puneam din cand in cand la inceput ca mai il luam cu mine cand mergeam undeva dar dupa o vreme am uitat de ea... dupa inca cateva luni deja nu mai a fost buna deloc... oricat am incercat sa o resuscitez.

Nu stiu exact cat a tinut in total... dar se pare ca nici sa stea degeaba nu mai tine figura... cred tot se duce cam intr-un an sau doi.

Foloseste Google si YouTube inainte de a pune intrebari stupide!
XVanish is offline   Reply With Quote
The Following 3 Users Say Thank You to XVanish For This Useful Post:
Alin99 (18.02.2017), AnbuBlack (17.02.2017), konstantine (18.02.2017)
Old 20.02.2017, 13:21   #8
sto33
RPC Beginner

Referitor la baterie, daca sa tii laptopul in priza cu sau fara baterie, cred ca a devenit mai mult un mit.
Bateriile noi sunt altfel, pp ca e important si brand-ul.

Din experienta, am un Vayo, cumparat acum 3 ani, l-am luat special pentru ca tinea mult bateria, 7 ore. L-am folosit zi de zi, in priza cu baterie, acum tine 6 ore.

Inainte am avut tot un Vayo, care doar dupa 1 an, de la 4 ore cat ma tinea bateria initial, a ajuns la 1 ora maxim.
Din exemplul meu se vede ca bateriile au evoluat foarte mult.
XVanish (20.02.2017)
Reply

Bookmarks

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools

Posting Rules