Romanian PC Forum Sabitech Media - web design, gazduire web, promovare, seo, logo design si branding

Go Back   Romanian PC Forum > Forum General > Webmaster's Section > WebMaster's News

WebMaster's News Stiri si noutati din domeniu, tehnologii, tips & tricks, etc...

Reply

Thread Tools
Old 30.10.2011, 10:34   #21
sdw
RPC Gold Member

Default Re: A fost lansată Joomla! 1.7 Alpha

Hmm, eu nu prea dezvolt site-uri pentru altii. Dar daca insisti, putem negocia Sau mai bine apeleaza la XVanish, el are o firma de web development.

---------- Post added at 11:34 ---------- Previous post was at 11:28 ----------

Quote:
Originally Posted by andreiunicat View Post
Prob la codurile astea facute manual mie imi e ca ssigur se gasesc brese in el si at devien mult mai slab decat cms.
Daca esti atent, e putin probabil sa lasi o bresa in sistem. Un cod mai mic e mult mai usor de securizat decat unul enorm. Sunt cateva reguli elementare pe care trebuie sa le respecti cu stricteze (de genul, eviti cu orice pret SQL injection - asta se face extrem de simplu, prin escaparea parametrilor inainte sa-i trimiti la mysql). Ar mai fi chestii legate de path-urile fisierelor, dar asta se rezolva tot asa, prin escapare, prin verificarea parametrilor etc. Nu e mare inginerie.
Old 30.10.2011, 10:39   #22
andreiunicat
RPC Beginner

Quote:
Originally Posted by sdw View Post
Hmm, eu nu prea dezvolt site-uri pentru altii. Dar daca insisti, putem negocia Sau mai bine apeleaza la XVanish, el are o firma de web development.
Asta in viitor sa vad daca tine la 6000 7000 vizite siteu daca rezista pana in6000 7000 at nu am prob pana ajung cu el in 10000 dupa ce depasesc posibil sa apara prob am avut site pe joomla ducea 3000 3500 vizte chear fara prob ma gandesc ca inca 3000 mai poate duce ssi daca o sa fie prea scumpa trecerea luam un dedicat si rezolvam prob :P

Oricum tinem legatura

---------- Post added at 11:39 ---------- Previous post was at 11:35 ----------

Nu zic ca e , eu sunt la inceput in php deaia am ales sa lucrez pe 3 4 cms mari si doar as le modific pt ca inca nu detin toate cunostintele necesare sa fac un cod sa zic 99% sigur ... oricum si hostu trebe sa fie sigur ex eu am avut acum ceva vreme al o firma de renume din ro si aveau permisiune de iesire si vizualizare root si cu un shell puteai citi prin brute force local toate parolele .

In fine oricum ce sa zic daca imi merg bine siteurile sigur o sa colaboram

Tot Respectul
L.Andrei
Old 02.11.2011, 19:55   #23
XVanish
RPC Administrator

XVanish's Avatar

Send a message via Yahoo to XVanish Send a message via Skype™ to XVanish

Doar acum am vazut discutia voastra... abordarea asta mi se pare oarecum gresita. In primul rand nu exista cod "manual"... si un CMS complex si un site/portal facut de la zero e tot cod manual. Din experienta va spun ca pentru incepatori si pentru 2-3 site-uri cand si cand, la clientii care nu se pricep si pe bani putini la inceput cu intretinere periodica, da merge un CMS gen Joomla. Dar pentru proiecte serioase, fara intretinere si alte cheltuieli pentru client... proiectele personalizate create de la zero cap-coada, sau pe platforme proprii, o sa fie intotdeauna solutia optima.

In momentul in care proiectele personalizate ies pe banda deja se schimba treaba.. majoritatea codului si a structurilor deja le ai facute, merge mai usor... ba mai mult in timp ai o baza, ai clase php deja dezvoltate, module si tot ce-ti trebuie... si poti dezvolta lejer propriul tau CMS, propria platforma de shop-uri, cataloage online si multe altele... cam asa se lucreaza cu adevarat. Dar daca e sa despici firul in patru... tot proiecte facut de la zero se cheama, optimizate cat mai bine si securizate, fara bug-uri fara nimic... ca doar nu le faci degeaba sau doar pentru 1-2 clienti... pe parcurs dezvolti platforma si module la ea, personalizate toate... si iesi de 10 ori mai bine decat cu un CMS gen Joomla... la care nici nu vreau sa incep sa aduc argumente contra pentru ca oricum nu am nimic de castigat.

La faza cu PR-ul si alte cele... sa fim seriosi... la fel de bine, sau poate chiar mai bine, poate fi si un site personalizat cap-coada, creat de la zero. Nu puteti face astfel de comparatii pentru ca intra in calcul foarte multe chestii care depind in mod direct de client, de alegerile lui, de banii investiti, de recomandarile firmei cu care probabil colaboreaza de ani buni s.a.m.d. Astea toate sunt argumente subiective si nu au legatura cu calitatea unui proiect sau pentru a cataloga care e solutia "cea mai tare"... nu exista asa ceva!

CMS-urile astea au extrem de mult de castigat din cauza raspandirii lor si a generalitatii chestiilor care le ofera, a optiunilor mura in gura gata dezvoltate, a preturilor mai scazute, etc... insa nu sunt nici de departe o solutie optima, orice meserias cu experienta poate confirma asta. Dar nah... vorba aia, gusturile si obisnuinta nu se discuta.

Foloseste Google si YouTube inainte de a pune intrebari stupide!
XVanish is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to XVanish For This Useful Post:
Alin99 (02.11.2011), bogdan (02.11.2011)
Reply

Bookmarks

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools

Posting Rules