Romanian PC Forum Sabitech Media - web design, gazduire web, promovare, seo, logo design si branding

Go Back   Romanian PC Forum > Software > Unix - Linux - BSD > BSD-uri

BSD-uri Totul despre BSD-uri, FreeBSD, etc

Reply

Thread Tools
Old 23.10.2014, 19:40   #1
ono
RPC Gold Member

Default O metoodă inedită de a instala unele fonturi īn FreeBSD

Īn FreesBSD Handbook, ca și pe net īn general sunt oferite metode de instalare a unor fonturi true type. Pe lāngă acestea, vin să ofer și eu o posibilitate.
Steve Job, Dumnezeu să-l ierte, pe cānd era student, a participat la niște cursuri facultative la ei, pentru caligrafie. Mai tārziu, dar și pānă azi, nimenea nu ar contesta frumusețea fonturilor īn Mac, fără să se facă de rās.
Ei bine, ele merg și pe linux, iar mai nou ( foartre nou ), și pe BSD. Ce trebuie făcut, e doar să se culeagă de pe Mac și să se copieze īn linux / bsd, la locurile știute de cele două sisteme.
Folderul Fonts poate fi copiat să zicem, la /home/$USER/Documents/Fonts.
Să zicem că ne dorim să scriem cu Arial ( sau Times, Verdana, Tahoma, oricare ). Facem următoarele:
Code:
$ sudo mkdir /usr/local/share/fonts/arial
sudo cp -fv /home/$USER/Documents/Fonts/Arial* /usr.local/share/fonts/arial/
Gata! Așa trebuie făcut cu oricare font pe care ți-l dorești pe mașină. Chiar și hinezești, rusești, grecești, arabe, mă rog, oricare ttfont.
Mai am o rugăminte, să mi se dea posibilitatea să uploadez arhive tar.gz, pe forum. Nu am cum să comprim īn alt sistem. Aș dori să ofer la toți cei interesați Fonts.tar.gz, de exemplu. Sigur nu īncalc nicio eulă.

---------- Post added at 20:40 ---------- Previous post was at 20:18 ----------

Am găsit o metodă să pun pe forum zipul.
Old 23.10.2014, 22:13   #2
sdw
RPC Gold Member

Default Re: O metoodă inedită de a instala unele fonturi īn FreeBSD

Nu sunt sigur ca e asa simplu. In Linux (si probabil si in *BSD) fonturile sunt gestionate de fontconfig si randate de freetype. Daca nu ma insel, dupa ce instalezi fonturile trebuie sa rulezi si fc-cache, sa stie si fontconfig ce ai facut tu acolo, in ideea ca atunci cand o aplicatie cere un anumit font, fontconfig sa stie ce sa-i dea si de unde sa-i dea.
Old 24.10.2014, 08:57   #3
ono
RPC Gold Member

Default Re: O metoodă inedită de a instala unele fonturi īn FreeBSD

Quote:
Fontconfig

Fontconfig is a library for configuring and customizing font access.
About Fontconfig

Fontconfig can:
discover new fonts when installed automatically, removing a common source of configuration problems.
perform font name substitution, so that appropriate alternative fonts can be selected if fonts are missing.
identify the set of fonts required to completely cover a set of languages.
have GUI configuration tools built as it uses an XML-based configuration file (though with autodiscovery, we believe this need is minimized).
efficiently and quickly find the fonts you need among the set of fonts you have installed, even if you have installed thousands of fonts, while minimzing memory usage.
be used in concert with the X Render Extension and FreeType to implement high quality, anti-aliased and subpixel rendered text on a display.
Fontconfig does not:
render the fonts themselves (this is left to FreeType or other rendering mechanisms)
depend on the X Window System in any fashion, so that printer only applications do not have such dependencies

Cam cu asta se ocupă fontconfig. Odată ce descoperă fontul, instalat la adresa stabilită īn fișiere de configurare, fontconfig īl gestionează.
Quote:
fc-cache scans the font directories on the system and builds font information cache files for applications using fontconfig for their font handling.
Nu am zis că nu e voie să aplici fc-cache. Insă eu nu l-am aplicat, din ignoranță, cu toate aceastea, fonturile adăugate de mine au fost recunoscute de sistem de fiecare dată, ori că am folosit asta pe mandriva, pe ubuntu, centos și mai nou pe freebsd.

Bookmarks

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools

Posting Rules