Romanian PC Forum Sabitech Media - web design, gazduire web, promovare, seo, logo design si branding

Go Back   Romanian PC Forum > Software > Unix - Linux - BSD > BSD-uri

BSD-uri Totul despre BSD-uri, FreeBSD, etc

Reply

Thread Tools
Old 01.03.2015, 20:42   #21
ono
RPC Gold Member

Default Re: Ce poate sa fie gnome 3?

Când am început acest thread, gnome 3 pentru FreeBSD îmi dădea frisoane și frustări insuportabile. Dar m-am mai înmuiat după de am mai studiat problema, privind setarea autologin-ului. Am găsit soluția.
_Se lansează gnome-control-center din terminal, sau din Applications interfața grafică Settings.
_Selectăm iconița Users.
_Se deschide o fereastră care inițial e blocată și care trebuie deblocată ( click pe lăcățel, introducem parola de root și putem accesa controalele de pe fereastra respectivă. Noi trebuie doar să mutăm cursorul de la "permite Autologin" ca să afișeze ON ( inițial este OFF ). Ne-am aștepta ca la prima restartare de sistem să avem deja autologin setat. Dar nu se întâmplă încă asta.
_Se editează fișierul /usr/local/share/gdm/gdm.schemas. Acesta are forma unui fișier xml. Mergem la tagul <AutoLoginEnable> și înlocuim valoare "false" cu valoarea "true" ( fără ghilimele ). Apoi mergem la tagul <AutoLogin> și completăm valoarea corespunzătoare cu numele userului respectiv. Se salvează fișierul și gata! La prima restartare avem AutoLogin funcțional. E bun dacă pe mașină e un singur user iar accesul unor terți se exclude.
Al doilea lucru pe care am reușit să-l fac a fost să setez ora conform fusului orar al Bucureștiului ( timezone ). Făceam setările corespunzătoare din Settings/Date & Time, dar nu am fost învredincit cu vreo răsplată. Dar se rezolvă din terminal cu comanda
Code:
date 2143
În acest exemplu 2143 reprezintă ora 21:43, ora exactă la care ne aflăm cu calculatorul în față și vedem că arată o oră greșită ( rămâne, doar el știe de ce, pe ora Londrei ). Această comandă are marele merit că fixează definitiv ora. E la fel ca la Mac. Comanda date este valabilă pentru toate sistemele Unix.
Setarea pe locație ( Europe/Bucharest ) se face tot cu terminalul. Verificăm dacă avem ce căutăm ( fișierul zone ):
Code:
#cd /usr/share/zoneinfo
_Cu comanda ls -l găsim fișierul corespunzător ( de ex., Europe/Bucharest ).
_Îl copiem unde trebuie să fie:
Code:
#cp /usr/share/zoneinfo/Europe/Bucharest /etc/localtime
Notă: aceste comenzi se dau ca și root ( # ).
Nu că ar fi mare lucru, dar uneori poate deveni important.
bogdan (02.03.2015), yo9fah (02.03.2015)
Reply

Bookmarks

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools

Posting Rules