Romanian PC Forum Sabitech Media - web design, gazduire web, promovare, seo, logo design si branding

Go Back   Romanian PC Forum > Hardware > Componente si Accesorii

Componente si Accesorii Hardware general. Memorii, placi video, unitati optice si de stocare, surse si carcase, etc.

Reply

Thread Tools
Old 08.04.2016, 02:42   #1
acidelic
RPC Beginner

Default Configuratie sistem

Salutare, doresc sa configurez un PC pentru Streaming Gaming si nu stiu daca am facut totul sa fie compatibil

Placa de baza Gigabyte Z97X-GAME PLUS, Socket 1150
Procesor Intel® Core™ i5-4460, 3.2GHz, Haswell, 6MB, Socket 1150, Box
Placa video : Nu stiu momentan, imi doresc GTX 970 TURBO OC, 4GB dar nu ma incadrez in banii
Memorie RAM : Corsair 8GB, DDR3, 1600MHz
+ o a 2-a placuta HyperX FURY Blue 4GB, DDR3, 1600MHz, CL10, 1.5V
Sursa : Segotep Raynor Power 650W, 650W, ATX 2.31, PFC Activ

HDD si Carcasa ramane sa ma mai gandesc la ce voi alege, pricipalele astea sunt. Multumesc
Old 08.04.2016, 11:20   #2
EdY91
RPC Special Member

EdY91's Avatar

Default Re: Configuratie sistem

Nu ma pricep la streaming gaming,dar asa ca o idee, daca pc-ul e "beton" si ai sa ii pui o prastie de HDD, o sa traga din start tot sistemu in jos.
Deci o sa trebuiasca sa investeti ceva si pt un HDD decent sau un SSD, ca sa "simti" ce poate pc-ul.

EdY91 is offline   Reply With Quote
The Following User Says Thank You to EdY91 For This Useful Post:
konstantine (08.04.2016)
Old 08.04.2016, 14:13   #3
AnbuBlack
*nix enthusiast

AnbuBlack's Avatar

Eu pe ăsta le-aș alege dacă aș fi în locul tău.

_placă de bază: ASUS Z170 PRO GAMING, diferentă față de ce ai ales tu:47 lei.
_procesor: i5 6600K 3.5GHz, diferentă de 357, dar ăsta este serie K, deci îi vei putea face OC și suportă DDR4.
_placa video: GeForce GTX 960
_memorii: HyperX Fury Black 16GB, diferență 56 lei dar sunt DDR4 și sunt dual channel.
_sursa:Seasonic G Series 550W, sau Seasonic G Series 650W.
_hdd: WD RE 2TB sau Seagate Constellation ES.3, da sunt peste 600 de lei dar sunt serie Enterprise și au 5 ani garanție.
_carcasă:Phanteks Enthoo Pro.

AnbuBlack is offline   Reply With Quote
The Following 3 Users Say Thank You to AnbuBlack For This Useful Post:
Alin99 (08.04.2016), bogdan (27.06.2016), EdY91 (08.04.2016)
Old 08.04.2016, 14:45   #4
acidelic
RPC Beginner

Multumesc, AnbuBlack dar primele 3 componente (Placa baza, Procesor si Placa video) ajung la 2552 Lei si bugetul meu este limitat pana in 2200 Lei. Despre carcasa as prefera sa mi-o aleg singur ca fiecare avem gusturi proprii, u know

@EdY91 nu stiu daca ar fi o problema HDD, chiar nu m-am gandit la asta si nu am mai auzit pe cineva sa spuna ca ingreuneaza pc-ul... Chiar nu stiu ce sa zic, multumesc oricum
Old 08.04.2016, 15:23   #5
AnbuBlack
*nix enthusiast

AnbuBlack's Avatar

Diferența respectivă este de la procesor, dar cu un procesor la 2,7 te încadrezi să-ți faci un sistem de ultimă generație (LGA 1511) la aceiași bani:2552-357~2200, 357 diferența de la procesorul i5-6600k la un i5 6400.

LE: O placă similară cu GTX960 ca performanțe, chiar un pic peste este R9380 și ăstea au BUS-ul pe 256 bits.

The Following 2 Users Say Thank You to AnbuBlack For This Useful Post:
Alin99 (08.04.2016), EdY91 (08.04.2016)
Old 08.04.2016, 15:30   #6
EdY91
RPC Special Member

EdY91's Avatar

Avand un HDD mai performant ca viteza sau chiar un SSD, o sa ai timpii de acces,viteza de scriere/citire mult mai bune, mai mari.
Adica daca intrii in jocu X, nu o sa stai 2 3 min sa se incarce, ai sa stai poate 30 40 de secunde.

EdY91 is offline   Reply With Quote
The Following User Says Thank You to EdY91 For This Useful Post:
Alin99 (20.06.2016)
Old 18.06.2016, 19:45   #7
Eusebiu
RPC Beginner

Salutare.Am si eu nevoie de o configuratie pc.
Buget sa zic in jur de 2500... pana in 3000 RON.
Memoria RAM as vrea sa fie de 8gb DDR 4 cu optiunea de a mai adauga inca una cand voi avea nevoie.
As dori ca banii sa se duca in special pe placa video si pe procesor, cred ca aceste 2 componente sunt cele mai imp pt un pc de gaming.
Nu ma intereseaza placa de sunet sau HDD, e f bun un HDD de 500gb la maxim 100 RON.
Eu nu ma prea pricep insa vreau sa fie o carcasa bine aerisita cu multe coolere ca sa fie bine racita.
ObS:in banii astia m-am referit doar la carcasa cu tot ceea ce trebuie sa contina o unitate PC, fara tastatura, mouse, monitor, etc.
As dori sa scrieti si de pe ce site as putea sa achizitionez aceste produse si mai ales de unde ar fi cel mai convenabil.
Old 18.06.2016, 21:53   #8
XVanish
RPC Administrator

XVanish's Avatar

Send a message via Yahoo to XVanish Send a message via Skype™ to XVanish

Pentru un sistem de gaming cele mai importante iti sunt procesorul, memoria, placa video si hard-ul. Procesor cu 4 core-uri este suficient pentru ca oricum majoritatea jocurilor nu sunt inca optimizate sa lucreze cu mai mult de 4. Memorie as zice un 16GB DDR4 pentru ca 8GB e cam la limita. Din ce buget ai alocat pentru HDD zici ca hard-ul nu e important insa aici iti recomand sa mai analizezi putin. Iti recomand din start un SSD pentru sistemul de operare (preferabil si pentru jocuri) insa in functie de buget te poti limita la un SSD de 128GB daca nu poti de 256GB. Rata de scriere / citire a datelor pe hard e importanta, mai ales cand vine vorba de jocuri, lag si FPS-uri. Degeaba ai resurse destule pentru joc (procesor bun, memorie si placa video buna) daca acesta nu reuseste sa citeasca sau sa scrie datele rapid pe hard. Iti mai recomand din start o sursa de alimentare de calitate, un true power cum se zice, una certificata 80 Gold ar fi ideala, chiar daca are doar 550-600W - asta depinde de ce componente iti alegi.

Si iti ramane placa video unde... nu stiu ce sa zic, daca ar fi sa rulezi jocuri de ultima generatie la setari high si sa ai FPS-uri decente ti-ar trebui din start un GTX970 minim... ideal GTX980 sau 1080 insa preturile sunt pe masura... poti da pe o placa video cat ti-e bugetul alocat pe tot sistemul. Aici te poti limita, pentru inceput, la un GTX 960 care eu zic ca e acceptabil, cu toate ca vrei un sistem de gaming ceea ce in mintea mea oricum nu prea va fi in bugetul asta dar sa zicem ca e suficient pentru inceput.

Acum, in functie de ce preferinte ai, Intel sau AMD, iti alegi platforma si vezi ce preturi iti ies. Poti vedea preturi pe magazine online gen pc-garage.ro, emag.ro etc.

Dupa ce te-ai hotarat in mare cam ce ti-ai dori poti posta componentele exacte si te vom ajuta in continuare cu alte nelamuriri.

Insa tine cont... un sistem de gaming nu prea se incadreaza in bugetul acesta... ca sa-l poti numi intr-adevar sistem de gaming. Eu mi-am facut o lista doar cu placa de baza, procesor si memorie pentru un sistem de lucru nu de gaming si doar cu acestea 3 am ajuns la peste 4000 Lei... pe Intel, Soket 1151 @ Skylake i7 6700K. Hai sa zic ca nu ai nevoie de placa de baza cu figuri, castigi acolo un 700 Lei din start fata de mine si ai doar 16GB nu 32Gb cat am pus eu insa oricum... tu mai ai nevoie de placa video, SSD, carcasa, sistem de racire si restul maruntisurilor care si alea se aduna.

Succes!

Foloseste Google si YouTube inainte de a pune intrebari stupide!
XVanish is online now   Reply With Quote
The Following 4 Users Say Thank You to XVanish For This Useful Post:
Alin99 (20.06.2016), AnbuBlack (19.06.2016), bogdan (27.06.2016), konstantine (18.06.2016)
Old 19.06.2016, 00:02   #9
Eusebiu
RPC Beginner

M-ai bagat in ceata.Cred ca tu esti in domeniu de te pricepi asa bine.
Eu personal nici nu inteleg de ce nu imi merge HDD vechi de ex si imi trebuie musai SSD.
Voiam sa economisesc cat mai mult mult din piesele astea mai periferice dupa mn ca sa imi iau pc puternic, asta aveam in cap.
Mi-ai zis de nush ce sursa cu gold cum ai zis tu care am vazut ca e in jur de 600 RON, personal nu as da atatia bani p ea nici daca imi face clatite.
Ma gandesc ca sursa aia raceste f bine sau ceva de genu de costa atatia bani, in cazu asta m-ar interesa o sursa buna, cum am zis vreau sa fie racit bine.
E bine cum ai zis tu de o placa de 16GB DDR4 insa as dori daca se poate ca in timp, sa mai pot adauga pe langa asta, deci daca se poate arata-mi o placa de baza care suporta 2 placute.
Facem altfel:ai tu banii care ti-am zis si vrei sa-ti iei cel mai bun pc care se poate de acesti bani, care sa nu mai fie nevoie sa schimbi nimic pe la el macar 3-4 ani.
Legat de siteurile de unde pot cumpara, astea 2 sa inteleg ca sunt cele mai bune? E MAG si PC GARAGE?
Old 19.06.2016, 10:53   #10
AnbuBlack
*nix enthusiast

AnbuBlack's Avatar

Un sistem middle range pentru gaming complet este acesta: Sistem Gaming Hunter, la doar 3450 de lei, dar in acești bani poți face unul puțin mai performant dacă îl construiești pe componente de la diverse firme și cauți prețul cel mai mic.

The Following 3 Users Say Thank You to AnbuBlack For This Useful Post:
Alin99 (20.06.2016), bogdan (27.06.2016), XVanish (20.06.2016)
Old 19.06.2016, 12:02   #11
Eusebiu
RPC Beginner

Din configuratia din link am gasit pe emag asta:
https://www.emag.ro/cart/products?ref=cart
Acum sa vedem daca am priceput ceva, la procesor nu cred ca are rost sa umblu,de banii astia e cea mai buna varianta,placa video la fel.
Ramii sunt cam scumpi insa m-am gandit ca placa de baza cum are 2 sloturi e bn sa iau una de 16 si sa mai pot lua una in timp.
Deja am 3 piese care ma ajung in jur de 2500 RON, insa am luat ce era mai important, de acum vreau tot ce e mai ieftin, nu ma mai intereseaza nimic insa as dori totusi sa fie racit bine.
As dori sa-mi explici te rog si care e faza cu HDD.la configuratia asta zici ca nu prea e bun HDD?Imi trebe musai SSD?Daca e doar faza ca imi intra ceva mai greu in jocuri asta este, ma acomodez)
Ma puteti ajuta va rog?
XVanish (20.06.2016)
Old 20.06.2016, 12:15   #12
AnbuBlack
*nix enthusiast

AnbuBlack's Avatar

Quote:
Originally Posted by Eusebiu View Post
Din configuratia din link am gasit pe emag asta:
Care link?! Dacă ai găsit un sistem deja configurat postează-l; ceea ce ai postat tu este coșul tău de cumpăraturi.

The Following User Says Thank You to AnbuBlack For This Useful Post:
XVanish (20.06.2016)
Old 20.06.2016, 16:53   #13
XVanish
RPC Administrator

XVanish's Avatar

Send a message via Yahoo to XVanish Send a message via Skype™ to XVanish

Eu ti-am explicat in mare care ar fi cerintele pentru ceea ce ai cerut, un sistem de gaming. Daca nu te pricepi deloc atunci cel mai indicat e sa iti cumperi un sistem complet, gata configurat, cum e cel recomandat de AnbuBlack. Sau, varianta clasica: mergi la un magazin de IT si te bazezi pe recomandarile vanzatorilor / tehnicienilor de acolo, majoritatea se pricep si iti pot explica ce si cum poti alege, cu preturi concrete la fiecare.

Sursa de alimentare de calitate (ceritificata 80Gold) iti asigura "curentul" necesar tuturor componentelor precum si o protectie mai buna la suprasarcini, au o eficienta ridicata la consum si toate cele. O sursa simpla de 50-100 lei nu are puterea necesara sa duca atatea componente de generatie noua in conditii bune si nici nu prea rezista mult in timp. Dar aici e alegerea ta, daca nu poti creste bugetul atunci va trebui sa te limitezi binisor si sa il imbunatatesti pe parcurs. Poti lua o sursa de alimentare ieftina, de vreo 700W in speranta ca va avea real vreo 400-500W. Poti merge doar pe 8GB memorie acum (un singur modul / placuta de memorie de 8GB sau maxim 2 placute de 4GB <dual channel> pentru ca majoritatea placilor de baza au 4 sloturi de memorie). Placa video un GTX 960 eu consider ca e un minim daca vrei jocuri.

Carcasa, ventilatoare si tot ce tine de racire... sau chiar racire cu lichid... aici nu ma bag pentru totul tine de preferinte si cum ai buget limitat nu are rost sa intru in detalii pe partea asta pentru ca vei lua ce e mai ieftin si ce-ti place, sacrificand temperaturi scazute, silentiozitatea sistemului si alte cele.

Poti sa ramai si la un HDD normal (cu platane) sau la un SSHD (hibrid intre un HDD si un SSD) insa daca vrei sa ai performante in jocuri, sa-ti ruleze sistemul de operare si aplicatiile mai rapid, etc atunci nu pot sa recomand decat un SSD. Bineinteles pentru stocare gen filme, muzica, documente si alte cele vei avea si un HDD de 500GB minim pentru ca nu ai bugetul necesar ca sa iei un SSD mare. Un SSD de 128 maxim 256GB e suficient cat sa pui pe el sistemul de operare, aplicatii si eventualele jocuri pe care le joci mai des.

Cam asta ar fi... la procesor si placa de baza nu iti recomand sa faci sacrificii, cu cat mai noi (generatie mai noua si socket nou - gen 1150, 1151 sau chiar 2011-3) cu atat mai bine... mai ales ca vei fi nevoit in timp sa mai imbunatatesti una alta pe sistem (mai exact pe placa de baza). Concret, eu momentan as merge pe chipset Z170 (probabil ASUS) la placa de baza, un procesor Intel i7 pe socket 1151 (minim i5 - personal oscilez intre i7 5820k care are mai multe core-uri si e perfect pentru lucru, editare, multi-tasking SI i7 6700K care e de generatie mai noua, are doar 4 core-uri insa din teste e suficient momentan pentru ca inafara de randare/editare nu prea are la ce sa ma ajute cele 2 core-uri in plus)... iar in cazul tau... oricum majoritatea jocurilor nu folosesc mai mult de 4 core-uri, nu sunt inca optimizate bine pentru mai mult de 4.

Succes!

Foloseste Google si YouTube inainte de a pune intrebari stupide!
XVanish is online now   Reply With Quote
The Following 3 Users Say Thank You to XVanish For This Useful Post:
Alin99 (20.06.2016), AnbuBlack (21.06.2016), bogdan (27.06.2016)
Reply

Bookmarks

Tags
baza video procesor

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools

Posting Rules