Romanian PC Forum Sabitech Media - web design, gazduire web, promovare, seo, logo design si branding

Go Back   Romanian PC Forum > Hardware > Componente si Accesorii

Componente si Accesorii Hardware general. Memorii, placi video, unitati optice si de stocare, surse si carcase, etc.

Reply

Thread Tools
Old 17.12.2014, 17:00   #1
sdw
RPC Gold Member

Default Configuratie sistem gaming

Salut,

Vreau sa fac un sistem de gaming (cat de cat) si nefiind foarte priceput in materie de hardware as avea nevoie de niste pareri mai avizate. M-am gandit la o configuratie de genul:

1) Procesor Intel® Core™ i7-4790, 3.6GHz, Haswell

2) Motherboard Gigabyte Z97-HD3

3) Memorie Kingston HyperX Savage 8GB(2x4GB), DDR3, 1600MHz, CL9

4) Placa video Asus NVIDIA GeForce GTX 750 Ti OC, 2048MB, GDDR5, 128bit

5) Sursa Corsair VS550 550W

6) HDD WD Blue 1TB, 7200rpm, 64MB, SATA 3

7) Carcasa Thermaltake Commander MS-III

8) Cooler Zerotherm ZT-10D Premium

Multumesc anticipat.
Old 17.12.2014, 18:08   #2
AnbuBlack
*nix enthusiast

AnbuBlack's Avatar

Default Re: Configuratie sistem gaming

Mi se pare OK, vezi însă că placa de bază pe care ai ales-o nu suportă SLI decât pentru AMD, asta în cazul în care pe viitor mai dorești să adaugi o a doua placă video.

Eu aș alege placa asta de bază: MSI Z97S SLI PLUS
As pune coolerul acesta în schimb: Scythe Mugen 4
Ca și placă video aș recomanda una care să aibă cel puțin 256bit pe BUS, asta conteză mult în jocuri, mai ales la textură.

AnbuBlack is online now   Reply With Quote
The Following User Says Thank You to AnbuBlack For This Useful Post:
bogdan (18.12.2014)
Old 17.12.2014, 18:25   #3
sdw
RPC Gold Member

Vreau un cooler cu racire pasiva, de aia l-am ales pe ala. Sper doar sa-mi incapa in carcasa, ultima data cand am instalat asa ceva a trebui sa decupez capacul lateral
Old 17.12.2014, 19:35   #4
Alin99
RPC Gold Member

Alin99's Avatar

Pune hardul pe stocare si foloseste un SSD pentru windows:
http://www.emag.ro/flash-ssd-kingsto.../pd/E3DZKBBBM/
Totodata te sfatuiesc sa pui windows 8.1 pe 64 bits sa nu ai bataie de cap cu setari la SSD cum ar fi cazul daca ai pune win 7, te asigur ca, vei fi impresionat de viteza de reactie in jocuri datorita SSD si win 8.1!
Alin99 is offline   Reply With Quote
Old 18.12.2014, 02:30   #5
bogdan
RPC Super Moderator

bogdan's Avatar

1) La CPU ce sa zic ... jos palaria !
2) Placa de baza; as merge pe recomandarea lui Anbu.
3) RAM-ul iarasi e fain
4) Placa video: cea pe care ai ales-o e uimitor de putin gurmanda la consum ! Max. 75 W; nu m-as fi asteptat doar la atat de la un GTX care mai e si OC ! Stiu ca pretul urca magareste la placile video, dar daca ai putea urca la un nVidia cu bus pe 256 bit ar fi excelent; se simte diferenta notabila intre 128 vs. 256 bit. Insa, pe langa pret va creste si consumul de curent.
5) La sursa n-as recomanda seria VS de la Corsair (mai ales daca ar fi sa pui o placa video mai performanta sau sa faci SLI cu 2 placi video). Problema seriei asteia VS e faptul ca are electronica CWT in ea, care nu prea e apreciata. Corsair-ul si-a castigat o reputatie excelenta cu unele modele din seria TX sau CX care aveau electronica Seasonic. Gasesti aici electronica din fiecare model Corsair. Recomadarea mea ar fi sa mai pui inca ~50 lei si sa urci la un Seasonic; as recomanda modelul asta de 620W. O recomand din 2 motive: primul e review-ul asta (modelul de 520W al seriei; de remarcat faptul ca suporta overload pana la 588W, la care intra protectia, nu face "bum"; nu stiu in ce masura o electronica CWT se comporta la fel) ; al doilea e faptul ca o am de ~2 ani in PC-ul de acasa; merge excelent/sunt foarte multumit de ea. Silentioasa, rece, stabila, asa cum ar trebui sa fie "teoretic" o sursa. Daca crezi ca vei pune o placa video mai gurmanda sau faci SLI, eventual poti urca la modelul asta de 750W insa na, pretul sare rau.
6) HDD-ul e fain; daca ar fi sa pui si SSD si sa-l tii de stocare, e arhi-OK. Daca e sa-l tii ca HDD de sistem poate ar merita sa mergi pe un WD de 1TB din seria black (sunt mai rapide, insa si un pic mai zgomotoase). Avantajul seriei black e ca au garantie 5 ani, la fel cu cele de serie enterprise. Insa, iarasi e ceva diferenta de pret... Nu stiu ce sa zic, la urma urmei nici WD blue nu-i deloc o alegere rea (in niciun caz insa serie green ca HDD de sistem !).
7) Carcasa ... parca nu prea. Din pacate e usoara rau, asta inseamna tabla "de conserva". Nasoleala e ca o tabla subtire se poate indoi sub greutatea componentelor (am patit-o cu o carcasa no-name), plus ca intra intr-o rezonanta tare nasoala cu HDD-ul. Practic "zangane" tabla pe ea destul de enervant. O varianta ceva mai buna cu vreo 35 RON in plus ar fi asta (are spre 7 kg; aproape dublu fata ce cea pe care ai ales-o). Are insa latime de 190mm, asadar nu cred ca-ti intra CPU heatsink-ul ala de 160mm in ea. O varianta mai faina cred ca ar fi o carcasa second-hand; ma refer la asta. Cu 50 RON in plus cumperi un "tanc sovietic"; are 14 kg ! E format Midi Tower. Foarte spatioasa si bine aerisita. Exact modelul asta il am la munca.. ce sa zic, iti rupi spinarea s-o ridici, ca-i tabla groasa de 1 mm, silentioasa, n-auzi niciun zanganit din ea. Dezavantajul ar fi ca nu are decat porturi USB2 pe carcasa (pt. USB 3 tre' sa tragi un prelungitor din spate).
8) Pt. CPU cooler cand m-am uitat ce ai ales, ma intrebam de ce n-are ventilatorul inclus ? Hmmm.... sa faci racire pasiva ... Totusi, Haswell-ul ala are 84W, asadar nu stiu cat de OK e sa-l tii pe pasiv, chit ca Zerotherm-ul pe care l-ai ales e greu, are spre 900g.
As merge tot pe recomandarea lui Anbu, cu Scythe Mugen 4. Exact modelul asta il am in PC-ul de acasa; imi tine un AMD de 65W la 34 grade, in conditiile in care tin fan-ul la minim (~650 rpm - extrem de silentios, chiar nu se aude). N-am schimbat fan-ul, ci l-am folosit pe cel de 120 mm stock.
Apropos de treaba cu intratul in carcasa: Zerotherm-ul pe care l-ai ales are inaltime de 160mm; nu cred ca intra intr-o carcasa mai ingusta (cele de 190 mm). Scythe-ul amintit mai sus e tot cam la fel de inalt; un pic sub 160mm. Mie mi-a intrat perfect intr-o carcasa Chieftec de 205mm (am acasa un Chieftec mai "scund" dar latimea e la fel; la munca unde am midi-towerul amintit mai sus am un Scythe Infinity care e tot de ~160mm; in fine, Scythe au rebotezat vechea serie Infinity in Mugen, asadar e cam acelasi model de heatsink).

A, o recomadare daca ai nevoie de coolere de carcasa: pt. 120 mm sunt foarte multumit de un Noiseblocker (rpm mic, foarte silentios; are si kit de montaj antifonat inclus) sau pt. 92 mm de Noctua (are suruburi de cauciuc incluse; am o pereche de vent-uri de-astea pe care le alimentez la 5V; efectiv nu se aud).

Bafta & succes la achizitie !

Last edited by bogdan; 18.12.2014 at 02:43.
bogdan is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to bogdan For This Useful Post:
Alin99 (18.12.2014), AnbuBlack (18.12.2014)
Old 18.12.2014, 10:52   #6
sdw
RPC Gold Member

Multumesc pentru informatiile detaliate. Incerc sa nu sar calul cu costurile, ca am depasit cu mult bugetul

Am modificat un pic configuratia, am optat pentru o placa video AMD Radeon R9 285, ca pare mult peste GTX 750 Ti, la un pret doar un pic mai mare. Iar la placa de baza am ales MSI Z97 PC Mate, ca sa mai reduc un pic costurile.

Carcasa, sursa si coolerul le iau alta data, ca deja am un Thermaltake si o folosesc pe aia momentan (ce nu am inteles e cu pinii aia pentru placa video, 6 Pin x 2).
Old 18.12.2014, 12:22   #7
bogdan
RPC Super Moderator

bogdan's Avatar

Cu mare placere sdw !
Daca ai o carcasa Thermaltake mai veche (mai ales daca-i un Xaser) este mult mai buna decat ceea ce cumperi acum "de nou" sub 4-500 RON.

Placa video e foarte faina; are 2 conectori de 6 pini pentru alimentarea cu 12V deoarece consuma mult mai mult (190 W) decat poate asigura slotul PCI Express:
amd-radeon-285.jpg
poza e de aici.

In cazul placii video pe care ai ales-o, as recomanda si mai tare sursa aia Seasonic de 620W, deoarece ai deja ~200W GPU + 84W CPU + ~10W HDD + cativa wati placutele de RAM; iac-asa urci usor la 300W ca maxim. Esti cam pe la jumatatea capacitatii sursei, ceea ce e cat se poate de rezonabil pentru o electronica buna. Daca tot dai o gramada de bani pe CPU + GPU as zice ca nu merita sa risti la sursa pentru o economie de ~35-40 RON.

A, era sa uit; arunca un ochi aici pt. o descriere detaliata a sursei. Cred ca nu-i problema ca-i in rusa E singurul site serios care vad ca da poze complete cu toti conectorii; se vad bine conectorii de 6/8 pini. Ai un conector fix de 6 pini, unul fix de 8 pini si unul 6+2 (detasabil).

Last edited by bogdan; 18.12.2014 at 12:34.
bogdan is offline   Reply With Quote
The Following 3 Users Say Thank You to bogdan For This Useful Post:
Alin99 (18.12.2014), AnbuBlack (18.12.2014), sdw (18.12.2014)
Old 18.12.2014, 22:16   #8
flashboy
RPC Gold Member

flashboy's Avatar

Send a message via Yahoo to flashboy

Am si eu un sfat Schimba procesorul cu un i5 4 core. Credema cand zic ca un i7 e prea mult pt jocuri in momentul de fata. Si apoi e tot 4 core si i7 asta ales de tine.

Din bani dei economisesti baga in SSD si placa video, pt ca aceste 2 piese fac diferenta in jocuri. Eu te sfatuiesc sa cumperi direct un SSD de 256 GB de preferinta Samnsung 850 PRO 256GB care e garantat 8-10 ani. Pe acesta instalezi windows + jocurile preferate si o sa ai rezultate mai mult decat scontate.

Placa video zic ca e suficienta asta : http://www.emag.ro/placa-video-gigab.../pd/DB4CRBBBM/ Chiar nu-ti trebuie mai mult de atat pt ca are tot ce e necesar.
Pe AMD e naspa Catalystul acela
flashboy is offline   Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools

Posting Rules