Romanian PC Forum Sabitech Media - web design, gazduire web, promovare, seo, logo design si branding

Go Back   Romanian PC Forum > Forum General > GSM & Telecomunicatii

GSM & Telecomunicatii Noutati din domeniu, dezbateri, hardware si software GSM related, retele de telecomunicatie, etc.

Reply

Thread Tools
Old 13.09.2010, 17:08   #1
XVanish
RPC Administrator

XVanish's Avatar

Send a message via Yahoo to XVanish Send a message via Skype™ to XVanish
Default Soft pentru ascultarea/inregistrarea convorbirilor

M-a sunat un prieten sa ma intrebe daca stiu vreun soft care se instaleaza pe telefon-ul cuiva (sau ceva de genul) si permite ascultarea sau inregistrarea convorbirilor acestuia. Cica ar functiona ceva in genul: cand este apelat respectivul telefon, suna si la telefonul meu, astfel putand sa ascult sau sa inregistrez convorbirea celor doi. Bineinteles, toate astea fara sa stie respectivii. Cica ar exista un astfel de soft...

Stiti cumva de asa un soft, ati auzit de ceva asemanator sau aveti vreo informatie in acest sens? Daca da, postati aici sau pe PM.

Multumesc!

Foloseste Google si YouTube inainte de a pune intrebari stupide!
XVanish is online now   Reply With Quote
Old 13.09.2010, 17:35   #2
kittmask
RPC Gold Member

Send a message via Yahoo to kittmask
Default Re: Soft pentru ascultarea/inregistrarea convorbirilor

In ziua de azi nu mai este posibil asa ceva,iar inainte se putea folosind tehnologie TDMA.
Ce stiu ca mai functioneaza este doar clonarea cartelei de telefon,si in momentul in care este apelat un aparat,este si cel de-al doilea si daca esti pe faza si raspunzi in acelasi timp cu cel de-al doilea aparat,atunci merge si nu te depisteaza,sau mai pe inteles,imagineaza-ti mai multe telefoane fixe in casa,si cuplate la aceeasi linie telefonica.

kittmask is offline   Reply With Quote
Old 13.09.2010, 20:41   #3
XVanish
RPC Administrator

XVanish's Avatar

Deci asta e singura solutie care exista acum...? clonarea? Alte solutii nu stii? La cele clonate, daca raspunde respectivul clar nu mai suna la mine deci nu pot raspunde... daca raspund eu mai repede nu mai poate raspunde el.. deci n-am facut nimic, da?

Quote:
tehnologie TDMA
Asta ce presupune si de ce nu se mai poate?

Alte solutii? Chiar am nevoie de cat mai multe informatii...

Old 14.09.2010, 06:36   #4
kittmask
RPC Gold Member

TDMA -Time Division Multiple Access

CDMA-Code Division Multiple Access

GSM-Global System for Mobile communications

TDMA este o tehnologie 2G si nu se mai foloseste de citiva ani.In plus lucra in sistem,date transmise in acelasi canal de frecventa intr-un timp redus,fata de CDMA care lucra cu date inversate,adica 1=0 si 0=1.

Istoria acestor tehnologii este lunga si nu sint expert in asa ceva,dar pe vremuri am studiat si pot sa spun ca am ideie de ce si cum.
In ziua de azi,GSM lucreaza total diferit,...transmite informatia in pachete foarte mici,codificate si in toata banda,nu doar intr-un canal specific.

Asa ca,pentru a intercepta o convorbire este destul de greu,si este nevoie de aparatura foarte scumpa.

Old 14.09.2010, 10:19   #5
XVanish
RPC Administrator

XVanish's Avatar

Merci pentru info! Deci alte solutii nu stii sa fie?

Old 14.09.2010, 13:20   #6
kittmask
RPC Gold Member

Din pacate nu!Poti in schimb sa ,,asculti" anumite spatii concrete,sau sa instalezi aparatura de inregistrare si stocare daca ai acces direct la zonele respective,sau in cel mai rau caz,sa folosesti emitatoare spion dar la astea trebuie sa fii prin zona.
O camera de filmat de exemplu,poate fi montata intr-un surub de priza,sau orice altceva,nasture,pix,etc,etc,si cuplata la o unitate de stocare de mare capacitate si mic volum,poate inregistra zile in sir fara probleme.
Daca imi dai detalii iti pot gasi o solutie,si te pot indruma mai exact,si cind zic detalii,ma refer la ceva de genul...,,subiectul locuieste la X km de mine,si am acces la camera unde doarme,birou,baie,etc,etc" sau...imi permit sa stau la 500m de el cind vreau sa-l ascult (vad).
Defineste cit mai exact ce anume ai nevoie,si incerc sa te ajut cit pot de mult...(PM daca este o chestie de ,,ORGOLIU")

ps:

butonul Thanks este ca sa nu mai scrii merci....te rog frumos sa-l folosesti ca nu degeaba a fost creat...

Last edited by kittmask; 14.09.2010 at 13:23. Reason: ....
The Following 2 Users Say Thank You to kittmask For This Useful Post:
statham (14.07.2012), XVanish (14.09.2010)
Old 14.09.2010, 14:55   #7
XVanish
RPC Administrator

XVanish's Avatar

MDa... sunt excluse variantele astealalte... le stiu si eu si le pot pune usor in practica... varianta cu mobilele aveam nevoie pentru un amic, vroia sa puna pentru angajati ca i se pare ceva ciudat in activitatea lor din ultima perioada si nah... omul m-a rugat sa ma interesez ca auzise el de ceva soft...

Old 14.09.2010, 16:33   #8
kittmask
RPC Gold Member

Imi pare rau X dar nu mai este posibil fara aparatura speciala,si scumpa pe deasupra.

The Following User Says Thank You to kittmask For This Useful Post:
XVanish (14.09.2010)
Old 14.09.2010, 21:00   #9
spany
Banned

Quote:
Originally Posted by XVanish View Post
MDa... sunt excluse variantele astealalte... le stiu si eu si le pot pune usor in practica... varianta cu mobilele aveam nevoie pentru un amic, vroia sa puna pentru angajati ca i se pare ceva ciudat in activitatea lor din ultima perioada si nah... omul m-a rugat sa ma interesez ca auzise el de ceva soft...
Daca angajatii respectivi folosesc masini in timpul serviciului le poate monitoriza cu gps astfel afla da isi fac treaba sau sunt in alte zone decat cele de munca!
spany is offline   Reply With Quote
Old 14.09.2010, 22:14   #10
XVanish
RPC Administrator

XVanish's Avatar

Da, e posibil, insa nu e cazul in situatia de fata.

Old 17.09.2010, 08:55   #11
MasterTM
RPC Friend

MasterTM's Avatar

Salut,

Am auzit despre astfel de softuri si chiar a fost mediatizat prin presa despre un astfel de soft ce se vindea pe net si au fost si arestati cei ce il foloseau si cel ce l-a comercializat.
Eu am gasit niste forumuiri si linkuri dar nu cred ca programele chiar fac ceea ce se spune pe site.
Uita aici ai niste linkuri, poate te edifici:
http://www.mobile-spy.com/
http://pitesti.olx.ro/nou-software-p...l-iid-86846165
http://spionaj.3xforum.ro/post/117/1...oanele_mobile/
http://spyology.myforum.ro/tehnica-d...nia-vt579.html
http://spyology.myforum.ro/2-vt643.h...r=asc&start=15
http://www.spionaj.com/product.php?id_product=36
http://www.craiovaforum.ro/vanzari-d...ri-317171.html
http://www.guardian-mobile.com/buy.aspx
http://shop.psiloc.com/en/
http://www.mobango.com/view/login.ph...RkjBgTVLfE%3D/

Sper sa te ajute, dar de obicei softurile astea nu le prea gasesti fara virusi, sau o parte din ele sunt fake si tu esti cel inregistrat.

Deci atentie la ce anume instalezi in telefon.

O zi buna.
Ursanu Shiman (17.09.2010), XVanish (17.09.2010)
Old 17.09.2010, 10:36   #12
XVanish
RPC Administrator

XVanish's Avatar

Merci, am gasit si eu multe de acest gen insa vorba ta, fake-uri sau troieni. O sa studiez link-urile de la tine, merci!

Old 26.12.2011, 12:38   #13
kittmask
RPC Gold Member

Am intrat in posesia unui astfel de soft,se pare ca pina la urma exista si costa de te doare capul.
Acum incerc sa-l ,,descos" sa vad daca il pot folosi dupa bunul plac si daca il pot da oricui.Va tin la curent cu ce descopar.
Softul se numeste Hidden3.

HIDDEN 3 - Paquete Profesional software movil espia
[HIDDEN-3]

HIDDEN-3 es altamente profesional, testado por nuestros ingenieros y que no va a poder encontrar por 50$ en otras tiendas on-line, la licencia tiene garantía de por vida.
Lo que diferencia nuestro software de la competencia es que no utilizan tecnología GPRS o conexión a internet, evitando así un gasto excesivo y "sospechoso" que se vería reflejado en la factura.
Este software funciona utilizando la red GSM, el teléfono que está siendo controlado, no requiere de conexión GPRS para entregarle la información.
Todas estas características son opciones del Software Espía HIDDEN 3 que pueden ser activadas o desactivadas, según el uso que se le quiera dar.
Las principales características de la versión HIDDEN-3 son:
*Recepción de una copia original de cada SMS enviado/recibido.
*Recepción de una lista detallada con todas las llamadas.
*Aviso ante el cambio de la tarjeta SIM en el terminal.
*Escucha del sonido ambiental.
*Escucha de las llamadas.
HIDDEN 3 es compatible 100% con todas las operadoras de telefonía del mundo.

Modelos compatibles:
NOKIA:
X6, X5-01, N97, N97 MINI, N96, N95, N95-8GB, N93i, N93, N92, N91 8GB, N91, N86 8MP, N85, N82, N81, N80, N8, N79, N78, N77, N76, N75, N73, N72, N71, N70, E73 mode, E72, E71x, E71, E70, E7, E66, E65, E63, E62, E61, E61i, E60, E55, E52, E51, E50, E5, C7, C6-01, C6-00, C5-01, C5-03, 6790 slide, 6788i, 6760 slide, 6730, 6720 classic, 6710 NAVIGATOR, 6700 SLIDE, 6682, 6681, 6680, 6670, 6650 Fold, 6630, 6600, 6290, 6260, 6620 Classic, 6210 Navigator, 6124, 6121 classic, 6120 Classic, 6110 Navigator, 5800, 5730, 5700, 5630, 5530, 5500 Sport, 5320, 5250, 5235, 5233, 5230, 5230 nuron, 5228, 3250, 3230

SAMSUNG:
OMNIA HD, i7110, INNOV8, SGH-L870, SGH-G810, SGH-i560, SGH-i550, SGH-i450, SGH-i400, SGH-i520, SGH-D730, SGH-D720.

LG:
LG-KT615, LG-KT610, LG-KS10.
Para poder realizar la programación del software, es necesario que nos indique el modelo exacto, y el numero de serie del teléfono móvil,lo puede conseguir tecleando *#06# en la pantalla principal de su teléfono.
ADVERTENCIA: Si en el momento de mandarnos la información el número de IMEI de teléfono móvil tiene algún error, el código de activación generado por nosotros, no funcionará. Vuelva a comprobar con precisión varias veces antes de comunicárnoslo. La transcripción del IMEI erróneo no será reembolsable.
GARANTÍA DE POR VIDA!
Información sobre uso correcto de este producto:
- Exclusión de responsabilidad: el uso indebido de algunos de los productos de nuestro catálogo violando la privacidad, confidencialidad y la interceptación de las comunicaciones puede acarrear consecuencias civiles o penales según la normativa vigente existente en el país del comprador.
- Se aconseja al comprador informarse previamente sobre la legislación vigente en su país sobre las consecuencias que puedan ocasionar un uso ilícito de estos productos.
- El Vendedor no asume ninguna responsabilidad civil o penal por el uso impropio de estos productos: teléfono móvil espía, software espía relacionado y la información proporcionada por el mismo.
- El Vendedor no asume ninguna responsabilidad por el uso ilícito de estos productos: teléfono móvil espía, software espía relacionado y la información proporcionada por el mismo.
- El usuario de estos productos está obligado a hacer un uso correcto de los mismos.
- El vendedor considera que el comprador está informado sobre la Ley relacionada con el uso de estos aparatos adquiridos.
- El comprador tiene conocimiento del posible uso ilícito, impropio o en cualquier modo, contrario a la norma imperante o de orden público del producto, reconociendo al vendedor libre de responsabilidad por cualquier motivo derivado de la utilización del producto.

509,00EUR

http://www.espia007.com/osc/product_...fa75ccc471e1d5

Last edited by kittmask; 26.12.2011 at 12:39. Reason: link
The Following User Says Thank You to kittmask For This Useful Post:
inginerul01 (26.12.2011)
Old 31.01.2012, 19:21   #14
doru
RPC Beginner

Salut si bine v-am gasit.
Am ajuns pe forum pentru ca am cautat si eu aplicatii de genul asta. Am gasit niste siteuri mai noi, doar ca preturile au ramas tot mari. Ceva crackuri nu se gasesc?
Stiu ca si aplicatiile .sis si .sisx pot fi decomplilate si editate, doar ca nu prea ma procep. Stiu ca se poate face asta cu SISEditor.
In fine, asta este ce am gasit eu:
http://telefoane-spion.webs.com
http://mobile-backup.biz
http://android-tab-spy.webs.com

Am fost pe linkurile postate de MasterTM (multumesc MasterTM!) si am gasit chestii si mai interesante. Tipul ala chiar are habar de aplicatiile de genul asta:
http://spyology.myforum.ro/telefoane...011-vt720.html

Am gasit si cum se poate instala pe telefon o aplicatie spy, de la distanta: http://spyology.myforum.ro/instalare...fon-vt846.html

Cate ceva despre aplicatiile spy pentru Android: http://spyology.myforum.ro/aplicatii...oid-vt815.html

Explicarea functionarii telefoanelor spion: http://spyology.myforum.ro/cum-funct...ion-vt792.html

Cum sa va feriti de aplicatiile fake care pretind ca pot spiona un telefon: http://spyology.myforum.ro/alerta-in...uot-vt333.html

Cam atat am gasit eu. Inca odata, iti multumesc Master TM pentru idei si linkuri.
XVanish (31.01.2012)
Old 31.01.2012, 19:32   #15
kittmask
RPC Gold Member

Aici nu se incurajeaza pirateria,asa ca fara crackuri.In caz ca apare cineva si vrea sa ajute,doar pe PM.

Old 31.01.2012, 19:36   #16
doru
RPC Beginner

Ok, intrebam doar. Probabil ca ar fi fost mai elegant daca intrebam de reverse engineering
Old 01.02.2012, 11:04   #17
Emanuelul
RPC Gold Member

eu am spicluit ceva cu adevarat interesant, nu e ceva de spy dar poate fi f utila pt voi sa vedeti pe unde va sunt copiii, nevasta, ... , prietenii, etc ......si fara sa faceti ceva ilegal sau sa platiti ceva pt asta!
e free, fara licenta

""google a lansat functia "latitude" pentru google maps - iti arata unde se afla prietenii tai, care au si ei programül asta. Acu stiu aproape mereu unde se afla ala mic.I-am instalat pe mobil (symbian 9) google maps (m.google.com/maps) si i-am facut un cont de gmail. de pe tel meu (care are google maps)l-am adaugat in "latitude" iar de pe emailul sau am confirmat prietenia.

acu vad de pe web (sau ecranul mob meu) unde e ala mic - la scoala, acasa, la prieteni ori bate campurile.

Avantaje:
- gratis
- e ideala daca vreai sa afli locatia aprox a copiilor (sau celor ce nu se prea pricep in tel)

Dezavantaje:
- e inca in beta
- determina doar locatia aproximativa
- nu permite interceptari.
'"
Old 02.02.2012, 14:36   #18
doru
RPC Beginner

Astea nu sunt singurele dezavantaje. Eu cred ca mai sunt si astea:

- nu foarte multi copii au smartphone-uri, sau nu foarte multi parinti ii lasa cu asa ceva la scoala pentru ca pot fi victime ale unor atacuti tocmai din pricina telefoanelor.

- aplicatia de mai sus nefiind una spy, are iconita la vedere. Poate ca o fetita sau un copil de maxim clasa a 5-a nu va fi curios sau nu va sti sa se uite in lista aplicatiilor instalate pe telefon. Dar te asigur ca un baietel (nici macar adolescent) trecut de clasa a cincea butoneaza in draci telefonul (mai ales pentru jocuri), stie cu siguranta ce aplicatii are pe telefon si la ce folosesc. Asa ca daca va intui ca este monitorizat in felul asta, va dezinstala cu usurinta aplicatia.

- nici cu legalitatea acestei metode nu este tocmai in regula, pentru ca presupune accesarea fara drept a contului de email al copilului, pentru confirmarea prieteniei. Iar asta e infractiune. Te asigur ca legea nu distinge daca partea vatamata a unei infractiuni e copilul tau, vinovatia e aceeasi din punctul de vedere al legii. Accesarea unui sistem informatic sau a contului de email al altcuiva este infractiune.

- asa cum spui si tu, localizarea geografica a telefonului nu aduce multe informatii. Iata si alte dezavantaje ale localizarii gps:
- inexactitatea localizarii gps (uneori trece de 500 metri)
- gps-ul telefonului nu functioneaza in interiorul unei cladiri, tunel, pasaj, lift, etc. Asadar, atat timp cat copilul este in scoala, localizarea gps este nula. Aceleasi rezultate si daca intra la cinema, mall, etc.

Aplicatiile spy despre care am citit au marele avantaj ca in momentul in care se pierde semnalul gps se trece automat in localizarea gsm, aplicatia trimitand detaliile de localizare a releului gsm la care e conectat telefonul. Sigur ca precizia este mai scazuta in cazul asta, insa e mai mult decat nimic. Google latitude nu stie sa faca asta
Practic e vorba despre scopurile pentru care au fost construite aplicatiile: google latitude e o aplicatie de socializare care intelege sa respecte intimitatea utilizatorilor atunci cand ei doresc ca aceasta sa nu le fie incalcata, iar aplicatiile spy sunt construite pentru monitorizarea telefonului indiferent de vointa celui care foloseste telefonul.
AnbuBlack (02.02.2012), bogdan (02.02.2012)
Old 02.02.2012, 19:40   #19
bogdan
RPC Super Moderator

bogdan's Avatar

Quote:
Originally Posted by doru View Post
- nici cu legalitatea acestei metode nu este tocmai in regula, pentru ca presupune accesarea fara drept a contului de email al copilului, pentru confirmarea prieteniei. Iar asta e infractiune. Te asigur ca legea nu distinge daca partea vatamata a unei infractiuni e copilul tau, vinovatia e aceeasi din punctul de vedere al legii. Accesarea unui sistem informatic sau a contului de email al altcuiva este infractiune.
E, aici nu stiu daca e chiar asa ... Cata vreme copilul e minor, parintele/tutorele are dreptul (si obligatia) de a supraveghea copilul. Deci nu stiu in ce masura un minor poate reclama dreptul la "privacy" fata de tutore (a se vedea si aplicatiile de tip "parental control", cat se poate de legale). Oricum, legea e a naibii de interpretabila ...
Dar, din cate-l stiu eu pe Emanuelul, el "le are" bine de tot la capitolul legi, asadar nu facea el ceva ilegal

Last edited by bogdan; 02.02.2012 at 19:45.
bogdan is offline   Reply With Quote
The Following User Says Thank You to bogdan For This Useful Post:
AnbuBlack (02.02.2012)
Old 03.02.2012, 15:38   #20
doru
RPC Beginner

@Bogdan:
Te asigur ca asa este. Am absolvit o facultate de drept si stiu ce vorbesc.
Legea Nr. 161/2003, la lit. E spune foarte clar acest lucru. Chiar detinerea unei parole de acces la un cont care nu iti apartine este pedepsita de lege. Cu atat mai mult accesarea unui cont de email care nu este al tau. Faptul ca acel cont apartine propriului copil nu inlatura raspunderea penala, si ca atare accesarea fara drept al unui cont de email apartinand propriului copil este considerata de legea romana ca fiind infractiune.
Trebuie sa stii ca nu este nevoie ca minorul sa reclame aceasta infractiune. Organul de urmarire penala are obligatia (si nu dreptul) de a se sesiza din oficiu pentru savarsirea unei astfel de infractiuni. Asadar, nu este necesara plangerea prealabila a partii vatamate.
In alta ordine de idei, aplicatiile software tip parental control de care amintesti nu functioneaza in felul acesta, nu iti permit accesul la contul de email! Ele doar blocheaza accesul la anumite site-uri, aplicatii, stabilesc un anumit orar de functionate al pc-ului, samd. Altfel ar fi catalogate automat ca malware de orice program de securitate. Dar sunt convins ca stii acest lucru.
AnbuBlack (03.02.2012), bogdan (04.02.2012)
Reply

Bookmarks

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools

Posting Rules