Romanian PC Forum Sabitech Media - web design, gazduire web, promovare, seo, logo design si branding

Go Back   Romanian PC Forum > Hardware > Componente si Accesorii > Accesorii Diverse

Accesorii Diverse Diverse accesorii pentru PC-ul tau.

Reply

Thread Tools
Old 09.09.2011, 08:32   #1
samedaniel
RPC Member

Default CABLU USB 2.0-cat de lung poate fi ???

Salutare !
As vrea sa stiu si eu cat de lung poate fi un cablu usb 2.0 pt a se pastra functionalitata sa.Mentionez ca imi trebuie un astfel de cablu pt a alimenta un adaptor wireless .Mi-ar fi necesar alimentarea acestuia la cel putin 5 m.
Am vazut aici http://www.conectica.ro/0/1-1-0-Cone...bluri_USB.html ceva cabluri si as vrea sa stiu ce ar fi indicat.
Va multumesc !

---------- Post added at 08:32 ---------- Previous post was at 08:14 ----------

Quote:
Originally Posted by samedaniel View Post
Salutare !
As vrea sa stiu si eu cat de lung poate fi un cablu usb 2.0 pt a se pastra functionalitata sa.Mentionez ca imi trebuie un astfel de cablu pt a alimenta un adaptor wireless .Mi-ar fi necesar alimentarea acestuia la cel putin 5 m.
Am vazut aici http://www.conectica.ro/0/1-1-0-Cone...bluri_USB.html ceva cabluri si as vrea sa stiu ce ar fi indicat.
Va multumesc !
....
Old 09.09.2011, 14:33   #2
XVanish
RPC Administrator

XVanish's Avatar

Send a message via Yahoo to XVanish Send a message via Skype™ to XVanish
Default Re: CABLU USB 2.0-cat de lung poate fi ???

Un cablu USB e indicat sa fie sub 2-3 metri. Dar asta nu inseamna ca nu va functiona perfect si la 5 metri. Important e, in aceste cazuri, sa nu te uiti la bani si sa iei un cablu de calitate.

Aceeasi problema am avut-o si eu acum cativa ani cand am luat un cablu HDMI/DVI pentru plasma. Aveam nevoie de 7 metri iar la semnal video peste 3 metri nu prea era recomandat. Pana la urma am luat un cablu de 7 metri dar de cea mai bina calitate (la vremea aceea) un Profigold... si a mers perfect, nu am vazut absolut nici o diferenta la calitate sau semnal fata de cablul de 2 metri.

Asa si in cazul tau... eu zic ca poti sa mergi si pe 5-7-10 metri atata timp cat cablul e de calitate, insa adevarata eficienta o vei afla doar dupa ce testezi.

Foloseste Google si YouTube inainte de a pune intrebari stupide!
XVanish is online now   Reply With Quote
The Following User Says Thank You to XVanish For This Useful Post:
Alin99 (09.09.2011)
Old 09.09.2011, 16:42   #3
samedaniel
RPC Member

Am bagat la cap ce mi-ai scris si iti multumesc!
Acum insa vine intrebarea unde pot gasi un asemenea cablu.Sa-l cumpar eventual online.Eu locuesc intr-un oras mic care nu ofera cine stie ce posibilitati de oferta in acest sens.Poate postezi un link ceva.Daca zici ca ai folosit cu succes sunt dispus sa risc.
Astept raspuns.
Old 09.09.2011, 17:09   #4
bogdan
RPC Super Moderator

bogdan's Avatar

Pentru 5m as sugera fie un cablu cu repetor de semnal; fie unul pe care il "compui" astfel:

O bucata de 2-3m, apoi un HUB USB, apoi inca o bucata de 2-3m. HUB-ul USB amplifica semnalul (consumand curent din portul USB), si asta se intampla exact la jumatatea lungimii; asadar e perfect. Daca vrei sa alimentezi ceva "gurmand" in curent (genul unui modem 3G) e de preferat sa tragi niste fire si sa cuplezi alimentarea externa la HUB-ul USB (5V). Firele de alimentare cu curent pot avea lejer 2-3m; restrictia e doar pe partea de date a USB-ului.

E de preferat asa o varianta fata de un cablu lung din comert care are amplificatorul de semnal doar la un capat.

Eu folosesc un cablu USB de 3m, HUB USB la care am cuplate un HDD rack, o imprimanta si un DVD-writer. Pot scrie lejer DVD-uri la 8x citind de pe HDD si scriind pe DVD, toate de-a lungul bucatii de cablu USB de 3m (dar e foarte bine ecranat; e un cablu de-asta cu izolatie din plastic transparent, prin care se vede tesatura de ecranare).
inginerul01 (10.09.2011), XVanish (10.09.2011)
Old 10.09.2011, 14:27   #5
XVanish
RPC Administrator

XVanish's Avatar

Send a message via Yahoo to XVanish Send a message via Skype™ to XVanish

Solutia lui bogdan e mai ok, insa putin mai costisitoare. As alege varianta lui, pentru siguranta mai mare.

Foloseste Google si YouTube inainte de a pune intrebari stupide!
XVanish is online now   Reply With Quote
The Following User Says Thank You to XVanish For This Useful Post:
inginerul01 (10.09.2011)
Old 10.09.2011, 18:32   #6
Emanuelul
RPC Gold Member

Creca cea mai ieftina solutie ar fi 2 cabluri MYYUP 2x1,5

http://www.magazin.euro1.ro/14-cablu-myup-myyup

1 cablu pt date +/- si celalalt alimentarea
de preferat alimentarea sa nu fie pe langa cel de date

dar din cate stiu eu problema cu cablurile astea nu este numai rezistenta lor si auzisem ceva si despre nu-s ce limite de intarziere semnal, sau asa ceva

Last edited by Emanuelul; 10.09.2011 at 18:42.
Emanuelul is offline   Reply With Quote
Old 10.09.2011, 20:15   #7
flashboy
RPC Gold Member

flashboy's Avatar

Send a message via Yahoo to flashboy

De ce nu incercati un cablu USB 3 . Acesta ar avea o putere de curent mai mare si transferul de date e de 3 ori mai mare.
Dupa ce am citit posturile de pe pagina asta mi-a venit idea. Dar cred ca trebuie si o mufa USB 3 in PC, sau nu??
Am citit ceva despre USB3 dar momentan nu stiu sa va zic detali dar sigur conduce mai mult curent decat USB2.
Old 10.09.2011, 20:40   #8
bogdan
RPC Super Moderator

bogdan's Avatar

Intarzierea indusa in semnal de catre cablul USB datorita lungimii lui nu trebuie sa fie mai mare de 26 nanosecunde (informatia am luat-o de aici, primul raspuns din sectiunea Cables and Long-Haul Solutions; documentatia full e aici, dar n-am stat sa citesc o gasca de .pdf-uri ca sa gasesc delay-urile din signal datagram).
Daca e sa facem un calcul grosier, la viteza de propagare a campului electric de 3*10^8 metri/secunda (identica cu viteza luminii in vid), in timp de 26*10^(-9) secunde se parcurg: 3E-8 m/s * 2.6E-8 s = 7.8 metri. Asta ar fi lungimea teoretica; fara a tine cont de interferente externe in semnal. Probabil ca pentru siguranta, limitarea in "lumea reala" e la 5m. Dar e totusi important sa fie cablu cu atat mai bine ecranat cu cat e mai lung...

Cine are nevoie de interfatare la lungimi mai mari, e nevoie de trecere USB la ethernet sau USB la serial (RS485), dar costurile vor fi pe masura; se intra deja in domeniul de preturi al interfatarilor industriale.

@flashboy: USB 3 are limita teoretica de 5Gbps, fata de USB 2 la 480 Mbps, deci e de >10 ori mai rapid ! Ce zici tu cu de 3 ori, asta e limitarea de curent furnizat de port (conform standardului): USB2 e la ~500 mA; parca norma pentru USB 3 era de 1500-2000 mA (asta n-am mai stat sa caut; deci nu stiu valoarea exacta; oricum, depaseste 1A)

Last edited by bogdan; 10.09.2011 at 20:53.
bogdan is offline   Reply With Quote
The Following User Says Thank You to bogdan For This Useful Post:
ciine (22.12.2012)
Old 10.09.2011, 21:22   #9
flashboy
RPC Gold Member

flashboy's Avatar

Send a message via Yahoo to flashboy

@bogdan mai intereseazate referitor la viteza de transfer de date pe USB 3 sa vezi ca e doar de circa 3 ori mai mare.
Mai exact - pe un USB 2 tu poti transfera date pana la o viteza maxima de 28 MB/s.
- pe un USB 3, viteza reala de transfer este de circa 87MB/s.
Toate chestiile alea de ti le zic ei sunt teoretice.

Partea cu curentul stiu ca e mai mare dar nu mai tin minte acuma exact valoarea.

Chestia cea mai interesanta este ca cei care fac USB-urile au anuntat ca o sa creeze urmatorul USB care o sa poate duca pana la 100 Watt putere pe el. Si chestia asta o sa se intample curand.

Eu am un cablu USB 2 de 10m si pierd o gramada de semnal chiar daca este ecranat si are si amplificator.

Ma gandeam acuma dupa ce am citit toate posturile de aici ca ar fi mai bine daca mi-asi cumpara un cablu USB 3 , ecranat si cu o lungime de 5m.
Eu cred ca as avea un castig fata de ce am eu acum dar trebuie sa schimb si PC-ul si sa pun unul cu iesiri USB 3.
Old 10.09.2011, 22:05   #10
bogdan
RPC Super Moderator

bogdan's Avatar

Quote:
Originally Posted by flashboy View Post
@bogdan mai intereseazate referitor la viteza de transfer de date pe USB 3 sa vezi ca e doar de circa 3 ori mai mare.
Pai ne putem interesa chiar si de aici:
http://en.wikipedia.org/wiki/USB_3.0

Incepe sa citesti de la: "USB 3.0 has transmission speeds of up to 5 Gbit/s, which is 10 times faster than USB2.0 (480 Mbit/s)"

Quote:
Mai exact - pe un USB 2 tu poti transfera date pana la o viteza maxima de 28 MB/s.
- pe un USB 3, viteza reala de transfer este de circa 87MB/s.
Toate chestiile alea de ti le zic ei sunt teoretice.
Ia mai citeste inca o data post-ul meu de mai sus:
Quote:
Originally Posted by bogdan View Post
@flashboy: USB 3 are limita teoretica de 5Gbps, fata de USB 2 la 480 Mbps, deci e de >10 ori mai rapid !
Cumva n-ai inteles cuvantul pe care acu' l-am inrosit si boldit ? (Acu' ca m-a "albastrit" XVanish, incep sa capat si eu caracter puternic antisocial ! Hola kittmask !)

Quote:
Chestia cea mai interesanta este ca cei care fac USB-urile au anuntat ca o sa creeze urmatorul USB care o sa poate duca pana la 100 Watt putere pe el. Si chestia asta o sa se intample curand.
Daaaa, foarte curand, sunt convins ...
Nu cred o iota ! ( estoy bastante antisocial ? )
Poti te rog sa pui un link catre o sursa cu informatia asta ? Uite de ce nu cred:
USB-ul furnizeaza tensiune de alimentare de 5V. Ca sa ai 100W la 5V ai nevoie de un curent de 20 A !! Ia sa vad eu ca o sa poti trage 20 A dintr-un USB de laptop ! Ba mai mult: ai idee ce diametru are un cablu (de cupru) care suporta 20 A fara a se incalzi ? Unul de ~3 mm ! Uite-te aici. Deci, sectiune de ~7 mm^2. Tare sunt curios cum va arata un cablu USB care are 2 fire de 7 mm^2 pe langa cele 2 (D+, D-) de date si ecranare pe deasupra. Si mai ales mufele care sa suporte 20 A pe contactele de alimentare !

Quote:
Eu am un cablu USB 2 de 10m si pierd o gramada de semnal chiar daca este ecranat si are si amplificator.
Viteza de transfer scade in principal datorita delay-ului indus in semnal de lungimea cablului. Amplitudinea semnalului e oarecum similara atata vreme cat ai amplificatorul de semnal. Cum poti verifica treaba asta ? Simplu: leaga un osciloscop la portul USB al PC-ului, masoara amplitudinea semnalului, apoi fa aceeasi masuratoare la capatul cablului dupa amplificator.

Quote:
Ma gandeam acuma dupa ce am citit toate posturile de aici ca ar fi mai bine daca mi-asi cumpara un cablu USB 3 , ecranat si cu o lungime de 5m.
Eu cred ca as avea un castig fata de ce am eu acum dar trebuie sa schimb si PC-ul si sa pun unul cu iesiri USB 3.
Pe standard USB 3 habar n-am care e delay-ul admis. Nu stiu sa-ti zic daca vei castiga trecand de la USB2-10m amplificat la USB3-5m fara amplificator. Cel mai bine, citeste cu rabdare documentatia standardului USB 3 de aici. Asa vei putea face o estimare mult mai justa.

Last edited by bogdan; 10.09.2011 at 22:25.
bogdan is offline   Reply With Quote
The Following User Says Thank You to bogdan For This Useful Post:
Alin99 (29.08.2017)
Old 11.09.2011, 03:55   #11
Emanuelul
RPC Gold Member

E INTERESANTA DISCUTIA ASTA CU LUNGIMEA CABLURILOR USB pt ca ne lovim ades exact de problema asta cu cate un adaptor stik WiFi stiut fiind ca pe cablu coaxial de antena atenuarea este semnificativa si la cat de mici sunt de fapt curentii indusi de o antena, dupa cativa metri ramanem fara semnal!
in plus putini avem compurile puse pe marginea ferestrei asa ca in mod curent pt a prinde retele cat mai multe si cat mai puternic avem nevoie in mod curent de lungimi mari de cablu in zona lui 5-10m

Si stim ca pe analog, respectiv cablu coaxial avem pierderi mari, dar pe digital atata timp cat semnalul e ceva mai sus de minimul perceput de componentele de intrare, este ca si cum ar fi semnal maxim
Stiam parca ca in tehnologia TTL un curent mai mare de 2,7-5V este interpretat ca 1 iar 0-0,5V interpretat ca 0

Deci in digital ca ai idealul 5V sau o cadere de tensiune de 1,3V, adeca 2,7V este tot aia, dispozitivele logice il interpreteaza fara erori, ceea ce pt noi este un lucru de preferat sa ne distantam de computer cu un cablu USB digital decat cu cablu coaxial analogic

http://www.allaboutcircuits.com/vol_4/chpt_3/10.html

PS! Culmea este ca atunci cand am testat un dispozitiv WiFi extern cu 4 metri de cablu USB, mi-a dat rezultate mai slabe decat un card WiFi pe PCI si 4 metri de coaxial ordinar si antena biquad puse in acelasi loc cu dispozitivul WiFi extern, desi logica teoretica imi ziceau ca in primul caz ar trebui sa am semnal WiFi mai bun, neavand pierderile inerente celor 4 metri de cablu

Last edited by Emanuelul; 11.09.2011 at 04:11.
Emanuelul is offline   Reply With Quote
The Following User Says Thank You to Emanuelul For This Useful Post:
Alin99 (29.08.2017)
Old 11.09.2011, 22:14   #12
bogdan
RPC Super Moderator

bogdan's Avatar

Hmmm, Emanuelule, 4m de cablu USB n-am folosit niciodata la modul "serios".... Adica pentru transfer USB 2.0... Ma rog, folosesc la desktop 2 bucati de 5m, una pana la un UPS pentru monitorizare (dar, oricum UPS-ul "comunica" prin USB 1.1) si alta bucata pana la o imprimanta veche inkjet HP, care si ea e tot USB 1.1.
Pe USB 2.0 folosesc max. 3m, dupa care am un HUB USB si de la asta leg o imprimanta laser, un DVDRW cu convertor SATA/USB si un HDD in rack extern. Merge perfect toata treaba !
4m n-am incercat niciodata pe USB 2.0; dar parca as zice ca e cam mult ...
Incearca eventual varianta cu un cablu de 2m, apoi HUB USB (cu alimentare externa cuplata) si inca o bucata de 2m. Asa cred ca ar trebui sa mearga ...
Sau, poti sa mai extinzi un pic: cablu de 3m, hub alimentat, apoi inca 2-3m pana la device-ul wireless USB.

Cred ca rezultatul mai prost la care te referi cu cablul USB de 4m versus atenuarea semnalului de 2.4GHz pe cablul de antena se datoreaza faptului ca PC-ul transfera cu stick-ul wireless date pe norma USB 1.1, asadar implicit scade drastic viteza de transfer ... Stiu ca nu-s aceleasi devices, dar incearca sa legi un memory stick USB la capatul cablului de 4m si vezi daca mai e accesat USB 2.0 (copiaza/scrie un fisier mare), apoi compara cu situatia in care pui memory stick-ul direct in portul USB al PC-ului. Alta idee nu-mi prea vine ...
Alin99 (29.08.2017)
Old 28.08.2017, 12:12   #13
AnbuBlack
*nix enthusiast

AnbuBlack's Avatar

Quote:
Originally Posted by Pop Alexandra View Post
3 metri folosesc si eu si exista lag (la inregistrarea audio), dar nimic exagerat.
Doar Universul şi prostia umană sunt infinite, īnsă nu sunt sigur de primul. - Albert Einstein

AnbuBlack is online now   Reply With Quote
The Following 3 Users Say Thank You to AnbuBlack For This Useful Post:
Alin99 (29.08.2017), konstantine (28.08.2017), XVanish (28.08.2017)
Reply

Bookmarks

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools

Posting Rules