Romanian PC Forum Sabitech Media - web design, gazduire web, promovare, seo, logo design si branding

Go Back   Romanian PC Forum > Jocuri si Multimedia > Jocuri

Jocuri FPS, RPG, Console si alte platforme...

Reply

Thread Tools
Old 13.06.2017, 00:25   #1
Katsuragi
RPC Beginner

Default Granblue Fantasy - Anime style 2D turn based browser+mobile F2P MMO

Salutare, nu stiu cat de activa este lumea pe aici sau cat de interesata e de aceste tipuri de jocuri. Am decis sa incep undeva sa prezint un joc destul de popular in japonia insa in mare parte neconuscut americaniilor si europeniilor.

Granblue Fantasy este un turn-based RPG similar cu Final Fantasy lansat doar in Japonia. Anul trecut s-a lansat un patch pentru limba engleza. Merge doar pe Google Chrome si Chrome App.

Features:

- Free to play
- Main story in stil de VN (visual novel). Are si voice acting in japoneza.
- Arta in stil anime
- Elemente de multiplayer (guilds numite "crews", raids, crew vs crew events)
- Luptele sunt turn based cu 4 caractere in main party si 2 in sub party.
- 6 elemente ce se contracareaza una pe cealalta: Fire, Wind, Earth, Water, Light, Dark
- Main character ce se poate schimba in diferite clase pentru a contribui si ajuta in raid-uri sub diferite forme (Cleric pentru heal, Knight pentru damage reduction etc.)

Pros:

- Se poate juca atat de pe PC sub forma de browser game cat si pe mobil
- Aspectele de "p2w" (pay to win) sunt destul de minime. Conteaza mai mult devotamentul.
- Desi este un browser/mobile game, toti care il joaca de ceva vreme pot confirma ca se simte mai mult ca un MMORPG decat un browser/mobile game standard.
- Cu cat joci mai mult cu atat incepi sa realizezi ca sistemul de energie impus este doar pentru a opri lumea de la a face botting. Pentru casual play sau occasional grind nu prea simti ca exista.
- Mereu sunt events care dureaza in general intre 5 si 7 zile. Mereu ai ce sa faci. Unele events dau pe gratis caractere event-exclusive.

Cons:

- Jocul e bazeaza foarte mult pe grind si noroc. Necesita rabdare si devotament. Desi nu este neparat un con, am decis sa il scriu aici deoarece nu este pentru toata lumea
- Progresul de putere este foarte incet. Nu te astepta sa te simti puternic in cateva saptamani. Poate lua si cateva luni sau chiar un an in functie de cat timp joci.
- Caracterele, armele si summons sunt repartizate pe raritati: SSR > SR > R. Asta inseamna ca viabilitatea oricarui lucru R si SR este destul de mica.
- Desi multe arme si summons pot fi farmate, caracterele non-event se iau printr-un sistem bazat pe noroc (in stil Gachapon) folosind un currency ce se castiga prin main story, achievements si events. Desigur se pot folosi si bani reali. Sansa de a da de un caracter SSR este 3%. La sfarsit de luna este un event prin care se dubleaza la 6%.
- Datorita ratiilor scazute pentru a obtine caractere puternice se incurajeaza re-rolling de conturi pana dai de un caracter SSR pentru a avea un avantaj de inceput. Acest lucru poate lua ore chiar si la ratia de 6%.
- Fiind un joc oficial lansat doar in Japonia, comunitatiile non-japoneze sunt destul de mici.

Pentru mai multe informatii puteti intreba. Am incercat sa acopar doar lucrurile generale.

Links:

- http://game.granbluefantasy.jp Acesta este linkul direct al jocului. Primul buton este "Continue", al 2-lea "New Game" al 3-lea este pentru selectarea limbii iar al 4-lea este confirmarea limbii selectate. Tutorialul nu necesita un cont.
- https://gbf.wiki/Rerolling Ghid pentru rerolling. Se foloseste Gmail datorita usurintei de a face conturi folosind acelasi email. De preferat sa aveti Dynamic IP sau experienta cu proxy-uri.

Nu am venit pentru referals sau alte prostii de genu'. Vreau doar sa stiu daca sunt romani interesati de a juca impreuna. Am un solo crew (doar eu) pe care am inceput sa-l dezvolt. Deci cine este interesat de joc si vrea sa se alature este bine venit!

Pentru cei care se apuca sigur de joc si vor sa-l joace pe termen lung am 2 conturi cu cate un caracter SSR (din re-rolling). Schimbarea email-ului si parolei se poate face destul de usor (de preferat prin voice chat pentru usurinta).

Bookmarks

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools

Posting Rules