Romanian PC Forum Sabitech Media - web design, gazduire web, promovare, seo, logo design si branding

Go Back   Romanian PC Forum > Software > Aplicatii diverse

Aplicatii diverse Aplicatii de tot felul, dezvoltate de voi sau de altii... recomandari, dezbateri, etc

Reply

Thread Tools
Old 08.06.2017, 13:03   #1
monere
RPC Beginner

Default intrebari diverse

Salut!

In primul rand, imi cer scuze daca nu scriu postul asta la rubrica potrivita, dar mi-a fost greu sa aleg cel mai potrivit sub-forum din cauza diversitatii intrebarilor (unele despre programare, altele despre aplicatii, etc.) Ca atare, rog moderatorii sa mute postul unde cred de cuvinta

Apoi, am cateva intrebari la care as dori raspunsuri, dar nu gasesc pe google, intrucat intrebarile se refera la piata romaneasca.

Iata intrebarile...

1) ce presupune crearea de software educational interactiv? Presupunem ca am un domeniu pe care vreau ca oamenii sa vina si sa faca diverse chestii (sa completeze teste grila cu raspuns in timp real, sa joace joculete create in CS Adobe, sau Java)?

Admininstrarea site-ului (adaugarea si modificarea intrebarilor si raspunsurilor din grila, etc.) o va face cel cu domeniul respectiv, dar ce anume presupune crearea unui astfel de soft flexibil si usor de administrat? Cand spun "presupune" ma refer cat costa crearea unui astfel de soft, cat timp dureaza, si unde pot gasi persoane serioase care sa execute un astfel de proiect.

Trebuie sa precizez ca aceste intrebari - desi importante - sint doar estimative, astfel ca rog sa nu fiu bombardat cu oferte. Voi mai pune intrebarile astea si pe alte forumuri, iar banii ptr un astfel de proiect nu ii am inca, ptr ca nu stiu ce sume trebuie alocate. De aceea as dori sa rog sa nu fiu bombardat cu oferte deocamdata, ci doar sa se raspunda la intrebari ptr moment.

2) din nou, ce presupune (costuri, timp, alte resurse umane sau de alta natura) crearea de joculete in JAVA, sau CS Adobe care sa pot fi puse pe site-ul respectiv? Mentionez ca aceste intrebari sint ptr o persoana apropiata, nu ptr mine. Motivul ptr care spun asta este ca eu personal nu am habar ce este CS Adobe de exemplu, dar persoana respectiva m-a rugat sa aflu detalii (pret, timp de lucru, etc.) despre cei care lucreaza cu CS Adobe. De aceea sint atat de strict cu cele doua aplicatii (Java si CS Adobe).

Daca cele doua aplicatii (Java si CS Adobe) sint foarte costisitoare, sau nepotrivite ptr ce doreste persoana respectiva sa faca, sint deschis la sugestii ... Ce alte optiuni (daca exista) sint mai ieftine, mai usor de folosit si/sau care ofera avantaje mai mari?

3) care platforma de e-commerce este cea mai potrivita ptr un site de ecommerce? Eu personal cunosc si folosesc Wordpress cu zecile lui de plugin-uri ecommerce, dar as vrea sa prezint persoanei respective si alte variante. Asadar, ce alte variante exista care sa fie la fel de usoare ca WP, la fel de populare, si la fel de sustinute. De exemplu, am avut de a face acum vreo doi ani cu un site facut pe DNN (m-am ocupat de administrarea lui la firma la care am lucrat), si, desi DNN-ul avea de asemenea solutii ecommerce, am constatat ca este un serviciu mai putin popular, fapt ptr care am avut dificultati in a gasi ajutorul necesar in Google, sau pe forumul special al DNN. De aceea am specificat ca solutiile ecommerce pe care mi le recomandati sa fie usor de folosit si care sa fie sustinute de un nr mare de fani.

4) de ce programe este nevoie ptr a crea aplicatiile respective (grile, joculele, tutoriale) pe calculatorul propriu? De asemenea la care dintre aceste programe trebuie cumparata licenta, si care se pot folosi crackuite?

5) nu in ultimul rand, cat de puternic trebuie sa fie calculatorul meu ptr a putea crea aceste aplicatii eu singur pe propriul PC, fara sa angajez alte persoane? Am inteles ca majoritatea resurselor vor fi folosite de placa video. Este corect? Daca da, ce placa video trebuie sa am ptr a merge totul perfect? Ce alte componente sint importante ptr a nu avea probleme cu crearea si rularea acestor aplicatii?

Deocamdata astea ar fi intrebarile presante. Daca cineva stie raspunsul la ele astept cu nerabdare si multumesc anticipat.

John
Old 09.06.2017, 19:48   #2
bogdan
RPC Super Moderator

bogdan's Avatar

Default Re: intrebari diverse

@monere:
Nu vreau sa fiu prea direct, insa daca nu stapanesti un domeniu, nu e recomandat sa incepi o afacere in acel domeniu. Nu de alta, dar risti sa iei niste ţepe nasoale, plus ca nu vei putea sa faci proiectii de dezvoltare.

E ca si cand eu m-as apuca de afaceri cu ferme; habar n-am sa cresc/ingrijesc animale; habar n-am cat ma costa furajele (de care si ce cantitati as avea nevoie), cum si unde vand, ce fel de carne s-ar vinde mai bine (vita, porc...) pe piata romaneasca, etc... Evident, asta e un domeniu in care se poate face un profit bun, dar cu conditia sa te pricepi. Cam asa sta treaba.... Inainte de a incepe o afacere trebuie MUSAI sa stii destul de bine in ce te bagi !
Old 09.06.2017, 20:16   #3
monere
RPC Beginner

Default Re: intrebari diverse

Salut!

Ce spui tu are logica si stiam deja, asa ca nu-i nici o suparare

Nu este vorba despre mine, ci despre o cunostinta de a mea care m-a rugat sa ma informez ptr ea despre cele ce am intrebat. Persoana respectiva este hotarata sa faca site-ul respectiv cu software educational, ecommerce, aplicatii java si toate cele, dar vrea sa stie la ce costuri si alte provocari sa se astepte.

Acum, nu stiu daca ea personal se va ocupa de toate astea, sau daca are angajati intrucat nu m-au interesat detaliile, dar am promis ca o sa fac niste research ptr ea si ca o sa-i precizez niste costuri aproximative.

Cred ca ce am intrebat nu este greu de stiut de cei ce se ocupa cu astfel de lucruri, ca atare am sa astept si raspunsul lor

Multumesc ptr reply.

John

Quote:
Originally Posted by bogdan View Post
@monere:
Nu vreau sa fiu prea direct, insa daca nu stapanesti un domeniu, nu e recomandat sa incepi o afacere in acel domeniu. Nu de alta, dar risti sa iei niste ţepe nasoale, plus ca nu vei putea sa faci proiectii de dezvoltare.

E ca si cand eu m-as apuca de afaceri cu ferme; habar n-am sa cresc/ingrijesc animale; habar n-am cat ma costa furajele (de care si ce cantitati as avea nevoie), cum si unde vand, ce fel de carne s-ar vinde mai bine (vita, porc...) pe piata romaneasca, etc... Evident, asta e un domeniu in care se poate face un profit bun, dar cu conditia sa te pricepi. Cam asa sta treaba.... Inainte de a incepe o afacere trebuie MUSAI sa stii destul de bine in ce te bagi !

Bookmarks

Tags
cs adobe , java , software

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools

Posting Rules