Romanian PC Forum Sabitech Media - web design, gazduire web, promovare, seo, logo design si branding

Go Back   Romanian PC Forum > Forum General > Retelistica si Internet > Antene

Antene Antene de toate tipurile, pentru internet wireless, satelitare si nu numai...

Reply

Thread Tools
Old 12.01.2013, 16:37   #1
ciine
RPC Gold Member

ciine's Avatar

Default Analiza comparativa pt citeva tipuri de antene

Va salut , incerc sa postez o analiza comparativa a citeva tipuri de antene , ”home made” construite de mine si probate in conditii de amator , relativ identice, dupa parerea mea.
Aceasta anliza personala cauta sa puna in valoare alegerea unui tip de antena in raport de calitatiile ei si scopul urmarit.

Am incercat unele din cele mai simple antene care se pot construi foarte ieftin , de fiecare in parte, si anume:
Antena biloop , antena biquand si variantele acestora dublu biloop, dublu biquand , antena omnidirectionala mulisector (4sectoare) si bineinteles
antena normala cu care vine in dotare placa awus de 5dbm

In construirea antenelor am folosit pt reflector capace de tabla metal folosite la ecranarea modulelor tv, sirma de cu-email 1,2mm, iar la antena multisector am folosit segmente obtinute din antena telescopica si dielectric din cablu LMR400.
Cuplarea antenelor la adaptor s-a facut cu un tronson de cablu, de 1,5 m, tipul RG147, iar antenele tinind cont ca experimentul a fost facut in casa , s-a pastrat acelasi loc si pozitie pt toate antenele

Pt reglarea distantei dipolului fata de reflector , precum si stabilirea performantelor, am ales doua retele cunoscute cu semnal destul de mic , aproximativ egal (o diferenta de 4-5dbm) , dar situate la 180 grade fata de receptor , iar ca tinta am luat reteaua cea mai slaba.
Acest lucru este important pt a vedea atenuarea semnalului care nu face parte din lobul de receptie al antenei.

Pt vizualizare am folosit InSSider in modul grafic si numai cu retelele care ne intereseaza.
Attached Images
File Type: jpg DSC02752.JPG (273.3 KB, 112 views)
File Type: jpg DSC02757.JPG (246.0 KB, 109 views)
File Type: jpg DSC02755.JPG (245.9 KB, 107 views)
File Type: jpg DSC02753.JPG (210.7 KB, 100 views)
AnbuBlack (12.01.2013), bogdan (13.01.2013), COMAN DINU-VICE (12.01.2013), Emanuelul (12.01.2013), flashboy (12.01.2013), XVanish (02.02.2013)
Old 12.01.2013, 17:01   #2
AnbuBlack
*nix enthusiast

AnbuBlack's Avatar

Default Re: Analiza comparativa pt citeva tipuri de antene

Lucrate îngrijit. îmi place. Nice job!

AnbuBlack is online now   Reply With Quote
Old 12.01.2013, 17:10   #3
ciine
RPC Gold Member

ciine's Avatar

Si acum concluziile
In prima este antena normala de fabrica , se observa nr mare de retele (captate in casa intre peretii de beton) si semnalele relativ egale ale celor doua retele tinta situate la 180grade fata de receptor.

A doua imagine este captura cu antena multisector in care se observa o crestere mica de semnal si oarecum o diferentiere a celor doua retele (dupa parerea mea din cauza reflexiilor din incapere)

A treia imagine este captura cu biloop (sau biquand) intrucat diferentele de cistig si performanta intre cele doua tipuri nu sunt sesizabile.
Aici este mai mult de comentat si anume:
- se observa ca o focalizare corecta duce la cresterea semnificativa a semnalului , precum si atenuarea reflexiilor , venite de la reteaua din spate, atenuarea este aprox de 15dbm cum se vede din imagine . Daca nu eram in pereti de beton cred ca reteaua din spate disparea permanent , in cazul meu reapare din cauza reflexiilor din cladire.
-distanta ideala a dipolului fata de reflector obtinuta este de 15mm.
-cistigul fata de antena de fabrica il vedeti singuri din imagini.

In ultima imagine este un biiloop dublu, (biqundul dublu are acelasi rezultat, nu are rost sa incarc aici) dupa cum se vede
- cistigul obtinut fata de biloup simplu nu este semnificativ pt a lua in calcul aceasta varianta ,
- reglajul de focalizare nu corespunde cu cel pt dipolul simplu si am obtinut maxim de semnal la o distanta de 9mm a dipolului fata de reflector.
Atenuarea fata spate e cam la fel dar cred ca este mai instabil si diagrama de directivitate este alterata , lucru ce se vede din nr mare de retele aparute in plus fata de dipolul simplu.

Acum concluziile le trageti singuri , si chiar putem discuta pe marginea lor , precum si a altor incercari facute de fiecare in parte.

Stima
Attached Images
File Type: jpg Capture antena standart.JPG (191.4 KB, 81 views)
File Type: jpg Capture ant multisect.JPG (226.9 KB, 61 views)
File Type: jpg Capture biquand.JPG (159.0 KB, 54 views)
File Type: jpg Capture biquand dublu.JPG (207.8 KB, 52 views)
flashboy (12.01.2013)
Old 12.01.2013, 19:20   #4
Emanuelul
RPC Gold Member

eu citisem pe la altii ca biquadul dublu are 2-3 dB in plus fata de cel simplu, adica se comporta ca si cum ar fi doua antene puse in paralel!

Tu spui ca nu ai observat vreo crestere de semnal, desi ar fi trebuit
Old 12.01.2013, 19:38   #5
ciine
RPC Gold Member

ciine's Avatar

Quote:
Originally Posted by Emanuelul View Post
eu citisem pe la altii ca biquadul dublu are 2-3 dB in plus fata de cel simplu, adica se comporta ca si cum ar fi doua antene puse in paralel!

Tu spui ca nu ai observat vreo crestere de semnal, desi ar fi trebuit
Cresterea e nesemnificativa sau chiar deloc, dupa cum reiese si din capturi , dar pe linga asta , strica si directivitatea antenei si sustin asta prin aparitia de alte retele captate prin reflexii, cum se vede in captura 4, fata de captura 3 .Testele sunt identice si in cazul biquand.
Daca are cineva alte experimente facute eu sunt curios sa le vad.

Referitor strict la ce spui , modul de legare a doi dipoli in faza nu este acesta, ci altul.
Old 13.01.2013, 01:50   #6
bogdan
RPC Super Moderator

bogdan's Avatar

Felicitari ciine; foarte interesanta discutie !

Si eu am patit ceva similar cu un biquad; directivitatea era mai proasta decat a unui quad simplu (crezusem ca am construit prost antena, nu e imposibil , asadar am lasat-o balta in favoarea quad-ului simplu). Mi se pare destul de dificil de asigurat planeitatea cat mai perfecta a sarmei biquad-ului, in conditiile in care acesta trebuie sa fie cat mai paralel cu reflectorul. La un quad simplu se poate "aranja" mai usor decat la un biquad lung.
Ca reflector, la quad am obtinut rezultate bune folosind o placuta de PCB (cu un dublu placat parca atat directivitatea cat si castigul se imbunatateau un pic fata de simplu placat). Am ales varianta PCB-ului deoarece e deja foarte plan si intrucatva "elastic"; risca mai putin sa se deformeze la montaj fata de tabla subtire. Din pacate nu stiu ce naiba am facut cu antena cu pricina, am cautat-o zdravan si nu stiu pe unde e

Pentru directivitate cat mai buna, as fi tentat sa incerc o banala cantenna, dar ... castigul nu va fi cel al unui quad/biquad. In fine, IMHO, "Everestul" antenelor e un Cassegrain, dar ... e criminal de greu de aliniat/construit. Incercasem asa ceva dar, bineinteles... "miserable failure" Un Cassegrain are si directivitate si castig insa ... pentru mine a fost doar un vis frumos.

Felicitari inca o data pentru constructii si pentru concluziile postate !

Last edited by bogdan; 13.01.2013 at 02:19.
bogdan is offline   Reply With Quote
The Following User Says Thank You to bogdan For This Useful Post:
AnbuBlack (14.01.2013)
Old 13.01.2013, 08:54   #7
ciine
RPC Gold Member

ciine's Avatar

Eu am facut multe antene , dar nu pt banda de wireless, mai mult pt fregventele de radioamatori, dar teoria este aceasi .
In cazul enumerat mai sus , montarea la dublu nu este corecta , se pot monta doua dipoluri (un bilop sau biquand), sau chiar patru dipoluri dar modul de legare este total diferit (vezi montarea a doua sau patru antene yagi), se leaga cum se vede in imagine.
Cit despre directivitate , ca si in cazul radioamatorilor , este esentiala in stabilirea legaturilor de calitate . O antena foarte directiva este cea elicoidala , care este usor de facut cu un cistig foarte bun si o baza de calcul cunoscuta, dar daca vrei directivitate foarte buna , atunci incerci antene horn sau ghidul de unda, care se preteaza bine de pus in focar.

In imaginea de jos este o antena din metal care e folosita la majoritatea laptopurilor pt wireless si este plasata pararel cu lcd, aceasta este usor de facut dar o poti lua de gata si de asemenea se preteaza si a fi pusa in ghiduri de unda. Exista si varianta pt doua benzi 2,4 si 5 ghz
Pt cine are cablaj din acela pt RF (nu sticlotextolit ci acela galben deschis mai friabil) poate lua in calcul realizarea de antene pach direct pe acesta cu rezultate foarte bune.

Oricum pt a excela in wireless , aveti nevoie pe linga o antena buna si de un amplificator RxTx , pe care spre surprinderea mea radioamatorii deja l-au incercat cu succes
Attached Images
File Type: gif image002.gif (2.2 KB, 74 views)
File Type: gif Metal-Plate_Antenna_2.4GHz (1).gif (39.7 KB, 66 views)
Old 13.01.2013, 23:15   #8
Emanuelul
RPC Gold Member

Caine mi-e distrus visurile cu studiul lui!

Aveam in plan un dublubiqad, ca biquadul simplu imi este neindestulator in situatia mea concreta

Deci ce variante de antena mai bune ca biquadul si la fel de usor de construit am?
Old 13.01.2013, 23:21   #9
Emanuelul
RPC Gold Member

asta e ultimul biquad facut de mine, acum vreo 2 zile!

Pt uz de exterior, complet etans si cu balum cilindric pt adaptare de impedanta
Attached Images
File Type: jpg Antena wifi 060.jpg (116.9 KB, 91 views)
File Type: jpg Antena wifi 063.jpg (100.2 KB, 86 views)
File Type: jpg Antena wifi 071.jpg (98.1 KB, 90 views)
File Type: jpg Antena wifi 078.jpg (105.9 KB, 87 views)
File Type: jpg wifi 005.jpg (187.0 KB, 89 views)
AnbuBlack (14.01.2013), COMAN DINU-VICE (14.01.2013), flashboy (14.01.2013)
Old 14.01.2013, 08:33   #10
ciine
RPC Gold Member

ciine's Avatar

Angry Re: Analiza comparativa pt citeva tipuri de antene

Quote:
Originally Posted by Emanuelul View Post
Caine mi-e distrus visurile cu studiul lui!

Aveam in plan un dublubiqad, ca biquadul simplu imi este neindestulator in situatia mea concreta

Deci ce variante de antena mai bune ca biquadul si la fel de usor de construit am?
Eu ce sa zic acum, , imi pare rau la adresa ta , nu am vrut sa dezamagesc pe nimeni , am vrut sa va scutesc de munca inutila, personal am sa incerc o antena elicoidala si te-as sfatui si pe tine.

Biquandul se poate lega multiplu de 2, dar trebuie experimentat si gasit distantele corecte intre antene , care conform teoriei sunt tot un multiplu impar de landa/4
Tot teoria da un cistig de 3 dbm in plus pt 2 antene si 6dbm pt 4 bucati, asa ca poti opta direct pt construirea unei antene cu un cistig mai mare
Old 14.01.2013, 08:52   #11
flashboy
RPC Gold Member

flashboy's Avatar

Send a message via Yahoo to flashboy

Exista un model de antena ce merge pe ambele fregvente (2,4 si 5Gh) sau mai exact pe mai multe benzi de fregvente si le aveti si voi in telefoane integrate si in unele rutere mai noi. Dar oare stiti cum se numesc ??!?!??! In loc de 10 antene masurate si chinuiti sa faceti precizi la ele si tot asa , nu trebuie sa faceti decat 1 si o puteti folosi pt mai multe fregvente. Eu nu reusesc sa fac una asa cum trebuie si ma chinui de 2 saptamani. Si acuma am piesele pe masa pe langa tastatura si ma incurca.

Cum se cheama antena?!?!?! GHICITI
flashboy is offline   Reply With Quote
Old 14.01.2013, 09:07   #12
ciine
RPC Gold Member

ciine's Avatar

Quote:
Originally Posted by flashboy View Post
Exista un model de antena ce merge pe ambele fregvente (2,4 si 5Gh) sau mai exact pe mai multe benzi de fregvente si le aveti si voi in telefoane integrate si in unele rutere mai noi. Dar oare stiti cum se numesc ??!?!??! In loc de 10 antene masurate si chinuiti sa faceti precizi la ele si tot asa , nu trebuie sa faceti decat 1 si o puteti folosi pt mai multe fregvente. Eu nu reusesc sa fac una asa cum trebuie si ma chinui de 2 saptamani. Si acuma am piesele pe masa pe langa tastatura si ma incurca.

Cum se cheama antena?!?!?! GHICITI
Ai primele trei atasamente pt antene pt doua benzi, acestea se pot multiplica si pune pe ecrane reflectoare pt cresterea cistigului .

Ultimul fotografie este pt Emanuelul pt inspiratie , nu garantez ca distantele trecute acolo sunt corecte , dar in principiu asa trebuie sa arate o antena multi-biquand
AnbuBlack (14.01.2013), COMAN DINU-VICE (14.01.2013)
Old 14.01.2013, 10:33   #13
flashboy
RPC Gold Member

flashboy's Avatar

Send a message via Yahoo to flashboy

nu chiar dar cad o sa termin de facut tot articolul o sa-ti explic ce si cum.
flashboy is offline   Reply With Quote
Old 17.01.2013, 21:15   #14
ciine
RPC Gold Member

ciine's Avatar

Pt ca am nevoie de o antena cu cistig mai bun decit rezonabil , m-am hotarit sa fac o antena din patch-uri , inspirat de pe forumurile rusesti , dar am vazut si aici ca a fost postat un astfel de patch de userul banat ”Jomy”

Antena in sine este formata din 8 discuri in lamda/2 grupate doua cite doua, toate montate pe un reflector comun de 440mm/230mm (o carcasa de la un lcd stricat)

Atasez foto cu executia si datele obtinute.
Attached Images
File Type: jpg DSC02759.JPG (485.8 KB, 66 views)
File Type: jpg DSC02764.JPG (444.8 KB, 57 views)
File Type: jpg DSC02765.JPG (403.3 KB, 69 views)
File Type: jpg DSC02767.JPG (521.0 KB, 69 views)
File Type: gif p0.gif (18.0 KB, 65 views)
AnbuBlack (17.01.2013), bogdan (18.01.2013), COMAN DINU-VICE (18.01.2013), flashboy (17.01.2013)
Old 17.01.2013, 21:32   #15
ciine
RPC Gold Member

ciine's Avatar

Intrucat nu am avut la indemana cablu tip LMR am utilizat 5m cablu coaxial RG6 de buna calitate (zic eu) , cu un adaptor de impendata pt 50 ohmi , deci din start am pierdere de 2,5-3 poate chiar 4db

Retelele selectate sunt aceleasi ca mai inainte , dar din cauza directivitatii cea, care este in spate pur si simplu nu mai apare deloc iar semnalul este foarte amplificat incit zici ca AP este in camera vecina situatie evidentiata de prima fotografie.
In a doua imagine , am pus antena la geam si va rog sa observati ce nivele de semnal am la statiile receptionate.
In a treia este o realizare a jumatate din antena facuta de rusi care sustin ca ar avea un cistig de 16 dbi masurat
Attached Images
File Type: jpg Capture f.JPG (266.2 KB, 58 views)
File Type: jpg Capture-fa20.JPG (234.1 KB, 55 views)
File Type: jpg p3.jpg (122.2 KB, 66 views)
AnbuBlack (17.01.2013), bogdan (18.01.2013), COMAN DINU-VICE (18.01.2013)
Old 18.01.2013, 00:50   #16
bogdan
RPC Super Moderator

bogdan's Avatar

Felicitari ! Excelenta executie. La ce inaltime fata de reflector ai montat discurile ?

Vazand suruburile centrale care "ies" destul de mult, tare m-ar "arde" sa incerc o combinatie de Belgrano, adaugand inca un disc deasupra. Un design similar (combinatie de 2 Belgrano) dar patrate e folosit si intr-un router wireless outdoor:

detalii aici: http://www.rpc-forum.ro/showthread.p...0184#post30184

Din pacate insa ... n-am cunostiintele necesare pentru a proiecta o antena si a estima prin calcul castigul/directivitatea in functie de geometria antenei. E foarte posibil ca o combinatie de 8 nuclee Belgrano sa trebuiasca realizata la cu totul alte cote decat panelul cu 8 discuri pe care l-ai construit.
Old 18.01.2013, 05:50   #17
Emanuelul
RPC Gold Member

interesanta!
Insa nu m-am lamurit cum e legata la cablu!!!!

si sincer mi-am prins urechile in diagramele alea! Puterea semnalului, cati mW, ce calitate?
Old 18.01.2013, 09:07   #18
ciine
RPC Gold Member

ciine's Avatar

Da, din aceasta cauza am lasat suruburile mai lungi pt a incerca cu un element radiant in fata lor.
Acordarea antenei am inceput-o cu o singura celula si vreau sa va spun ca are un cistig foarte bun si este usor de acordat , dar lucrurile se complica foarte rau cind ai de acordat toate cele 8 patchuri , de aceea eu va recomand sa cons sau relativ usor si puteti scoate un ciistig de cca 15-17 dbi.

Distanta optima a patchului fata de radiator este de 7,5 mm , adica doua piulite si o saiba m 2,5, Cuplarea se face in colturi unde se cupleaza primul patch, cautati pe forum ce a postat ”Jomy” care este un bun teoritician si stapineste bine simularea de antene cu programe special facute pt asa ceva, dar am vazut ca nu l-a bagat nimeni in seama, desi prin alte locuri e foarte apreciat.

Eu nu am scos maxim din aceasta configuratie , se mai impun modificari la care am sa lucrez ulterior, oricum inclin spre constructia de antene implementate direct in cablajul imprimat ( un anumit tip de cablaj imprimat teflonat ce se preteaza la fregvente inalte) unde adaptarile si sincronizarea patchurilor este mult superioara.

Bogdan daca ai date concrete despre acel element sunt interesat sa experimentez
bogdan (20.01.2013)
Old 18.01.2013, 11:04   #19
ciine
RPC Gold Member

ciine's Avatar

Semnalul de referinta este cel din prima diagrama postata la inceputul trhendului , si reprezinta statia cu ch 1 captata cu antena baston de 5dbi sau 9 (aceea mai lunga de 20cm) cu care vine alfa awus si statia 2 cea din spate ch2.Toata analiza se raporteaza la aceste doua statii in conditii de receptie identice , cum am descris mai inainte

Va postez o diagrama a unui singur element cu doua patchuri pt al raporta la intregul ansambu.
Attached Images
File Type: jpg Capture fa un element.JPG (170.5 KB, 25 views)
Old 19.01.2013, 16:28   #20
Emanuelul
RPC Gold Member

incearca sa folosesti Netsurvyor pt monitorizare si comparare! La tine singurul parametru util noua este nivelul in dB daca intradevar asta este acel parametru RSSI, ...restul, canale, ora scanarii, demumire, etc sunt inutile pt noi

La Netsurveyor pe langa astea da si semnalul in mW si calitatea in %, chestii mult mai utile pt analiza si comparatii
si optiunea AP tinecourse e f utila pt a vedea cresterea de semnal sau cum stai fata de alte APuri receptionate

http://nutsaboutnets.com/netsurveyor-wifi-scanner/

ciine (19.01.2013)
Reply

Bookmarks

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools

Posting Rules