Romanian PC Forum Sabitech Media - web design, gazduire web, promovare, seo, logo design si branding

Go Back   Romanian PC Forum > Forum General > Retelistica si Internet > Antene

Antene Antene de toate tipurile, pentru internet wireless, satelitare si nu numai...

Reply

Thread Tools
Old 15.06.2013, 18:19   #1
ciine
RPC Gold Member

ciine's Avatar

Default Antena Yagi-Loop ,ieftin si usor de construit.

Intrucat am primit multe mesaje pe PM care cer detalii despre aceasta antena , incerc prin acest post sa lamuresc toate detaliile.

Antena yagi-loop pt wireless am construit-o in mai multe variante si se remarca prin costuri reduse de constuctie , usurinta de a o replica dar si prin cistigul ridicat si stabilitatea in exploatare.
Materialul de constructie folosit de mine este sarma de Cu de tip FY 4mm si FY 6mm, precum si tabla lucioasa de la cutiile de conserva de grosime 0.2mm taiata fasii de 3.5mm.
Rezultate foarte bune se obtin cu Cu FY 6mm , adica un diametru al sarmei de 2,6mm pe care il gasiti la orice magazin de bricolaj

Dezvoltarea teoretica si practica pt varianta wireless circula mai de mult pe net dar sursa mea de inspiratie este aici

Materialele mecesare sunt:
-sarma Cu fy 6mm diametru 2.5mm 1.5m
-un instrument de taiat care sa nu lase bavuri sau sa deformeze locul taieturii.
-fludor si clorofoniu pt lipit
-un letcon de putere reletiv mare ,intrucat Cu fiind masiv absoarbe puternic caldura (nu se pot face lipituri cu un pistol de lipit obisnuit)
-o pila fina triunghilara folosita la crearea de marcaje pe sirma de CU
-un cilindru solid cu diametru de cca 33-35mm
-cablu coaxial de buna calitate , de preferinta H1000 , h400, etc cu conectica necesara utilizatorului (nu exagerati cu lungimea cablului , maxim 2m)

Daca avem toate acestea putem trece la treaba. Schema de lucru este aceasta

in partea de sus sunt trecute lungimile segmentelor in cm din care sunt facuti elementii de la reflector care are perimetrul de 14 cm pima la ultimul director care are 10 cm,
iar in partea de jos , distanta intre elementi trecuta in mm

Pt ai realiza corect este nevoie ca sarma de Cu sa fie bine intinsa prin tragere repetata pe un obiect rotund astfel incat sa nu fie nici o urma de denivelare , dupa care o cojiti de pvc cu atentie si urmariti sa obtineti un conductor perfect intins cit mai drept posibil.
Pe acest conductor masurati cca 4-5 cm si creati un semn cu piluta triunghiulara si de la acel semn incepeti sa masurati si sa marcati toate lungimile elementilor, respestiv 14cm pt refelctor , 12,5cm pt dipol , 12cm pt primul director s.a.m.d., retineti aspectul , unul in continuarea celuilalt fara spatiu de garda
Astfel macat conductorul incercati sa-l bobinati cit mai strins si fara spatii pe cilindrul solid de 35mm pe care il aveti , exact ca aici

[IMG] picture uploading[/IMG]

Dupa care procedati la taierea elementelor dupa marcajul de pe conductor , obtinind astfel piesele necesare pe care le veti alinia perfect cap la cap , care arata asa

[IMG] print screen windows[/IMG]

Bineinteles piesa cu cu perimetrul de 12.5cm va forma dipolul si acesta nu se va inchide la capat lasind o distanta de cca 2-3mm intre capete si totodata se va cresta cu pila perfect jumatatea acestuia in care veti crea lipitura astfel incit sa fie perfect simetric.

Avand piesele facute , pe restul de conductor se poate trece la lipituri.
Acestea se pot face dupa indemanarea fiecaruia, dar pt o reusita sigura e bine daca puteti sa construiti un astfel de dispozitiv , facut de rus

care va asigura pozitionarea corecta si pararelismul intre elementele antenei.
Se incepe cu reflectorul (cercul cel mai mare cu perimetrul de 14 cm) si se continua cu diplolul, primul director s.a.m.d.
Totodata cu fiecare lipitura trebuie sa va asigurati ca cercurile vor fi concentrice si pt acest lucru indoiti conductorul axial in pozitia corecta..
Astfel lipiturile terminate , se cositoreste cablul care trebuie dezizolat pe o lungime cit mai mica , maxim 5mm si astfel precositorit se lipeste pe capetele dipolului cum se vede aici

tresa intr-o parte ,firul central in cealalta parte si i se da pozitia din imagine.

Astfel terminata , aveti nevoie de un trepied sau suport pe care o fixati, de programul inssider si bineinteles de un adaptor de retea pe usb, la core sa o cuplati. Alegeti o retea situata la mare distanta si cu semnal sub -65 dbm pe care o fixati pt a viziona in inssider, numai acea retea si evolutia in timp a semnalului si procedati la mici modificari prin indoirea , apropierea , departarea elementelor constructive astfel incat sa obtineti maxim de semnal ,(cere multa rabdare) exact cum arata aceasta diagrama

Astfel obtineti o antena de calitate care depaseste multe antene din comert cu o buna directivitate si un cistig destul de generos de aproximativ 14 dbm , lucru ce va asigura un link de calitate peste orice antena omnidirectionala.
Carcteristica de directivitate si castig arata asa si a fost simulata de Jomy si ii multumesc pe acesta cale.

[IMG] small screenshot software[/IMG]

[IMG] print screen[/IMG]

Daca o folositi in exterior pt a se pastra in timp calitatile de performanta ale antenei , aceasta trebuie tratata cu un lac sau vopsea protectoare , sau pt cine isi permite si cunoaste se poate arginta electochimic caz in care performantele pot creste.

Sunt mai multe variante de constructie referitor la modul de abordare , vezi aici

platbanda

[IMG] how to use print screen[/IMG]

Cu Fy 4mm

[IMG] picture share[/IMG]

[IMG] screen capture windows[/IMG]

Cu Fy 6mm

In speranta ca am detaliat tot ce e necesar , va doresc succes in aceasta abordare.
AnbuBlack (25.07.2014), bogdan (15.06.2013), COMAN DINU-VICE (15.06.2013), Emanuelul (15.06.2013), Levy (05.09.2013), yo9fah (16.08.2016)
Old 02.09.2013, 20:37   #2
Dani
RPC Beginner

Default Re: Antena Yagi-Loop ,ieftin si usor de construit.

Buna seara.
Tocmai am terminat de confectionat aceasta antena,fara sa am nici macar ceva notiuni de baza wifi; se comporta neasteptat de bine (cu mult peste o antena ''windsurfer'')
Nu mi-am inchipuit ca poate fi atat de greu sa cositoresti niste sarme. )
O singura intrebare am: are ceva daca am folosit sarma de cupru mai subtire?
Cred ca e de 1,5 mm.
Multumesc frumos.
Seara buna,si scuze de deranj.
Old 02.09.2013, 21:01   #3
ciine
RPC Gold Member

ciine's Avatar

Quote:
Originally Posted by Dani View Post
Buna seara.

O singura intrebare am: are ceva daca am folosit sarma de cupru mai subtire?
Cred ca e de 1,5 mm.
Multumesc frumos.
Seara buna,si scuze de deranj.
Felicitari pt constructie,
referitor la problema de mai sus , pot sa-ti zic ca da , grosimea sarmei influenteaza calitatea constructie intrucit este o corelatie intre grosime si impendanta ea fiind calculata in parametri dat pt o grosime de 2,5mm-2,8mm, cele mai bune rezultate se obtin cu sirma de la conductorii de Cu pt instalatiile electrice de tip FY cu sectiunea (sectiunea a nu se confunda cu diametru )de 6mm.
Pt o constructie si o cositorire usoara trebuie sa iti faci dispozitivul de fixare din imaginea de mai sus, va fi astfel mult mai usor pt tine si vei avea si acuratete in executie.

Pt cositorire foloseste fludor dar si sacaz pt decapare. Prima data decapezi cu sacaz si cositoresti locurile de prindere si dupa aceia faci lipitura finala.Dupa constructie si reglaj se poate da cu un lac tip spray pt a rezista la intemperii

Iti urez succes pt o viitoare abordare.
bogdan (03.09.2013), Dani (02.09.2013)
Old 02.09.2013, 21:54   #4
Dani
RPC Beginner

Multumesc pentru raspunsuri,o sa revin cu niste poze dupa ce gasesc sarma.
Old 02.09.2013, 23:22   #5
ciine
RPC Gold Member

ciine's Avatar

Quote:
Originally Posted by Dani View Post
Multumesc pentru raspunsuri,o sa revin cu niste poze dupa ce gasesc sarma.
O gasesti la orice magazin de bricolaj la raionul electrice , ai nevoie de 1,5 m conductor Cu Fy 6mm , decojesti varnisul si ai sarma numai buna de indoit
Old 15.08.2016, 12:08   #6
calapareanu75
RPC Beginner

Am sarma de cupru cu diametrul de 4mm ,va intreb daca este buna si ce suport sa folosesc .multumesc

Bookmarks

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools

Posting Rules