Romanian PC Forum Sabitech Media - web design, gazduire web, promovare, seo, logo design si branding

Go Back   Romanian PC Forum > Forum General > Retelistica si Internet > Antene

Antene Antene de toate tipurile, pentru internet wireless, satelitare si nu numai...

Reply

Thread Tools
Old 04.07.2015, 22:31   #421
el3ctr0n
RPC Beginner

Default Re: Antena parabolica internet-wireless 27dbi-2,4Ghz

Quote:
Originally Posted by bogdan View Post
Pentru orice conexiune wireless outdoor trebuie sa ai vedere directa intre antene, treaba asta s-a mai discutat de multe ori (da te rog un search dupa cuvantul "neobstructionata" pe rpc-forum).
Cu cat distanta e mai mare, cu atat latimea de banda va fi mai mica, asta chiar daca folosesti echipamente performante.
Despre chestia cu vedere directa intre antene stiam si eu ceva, oricum acum m-am lamurit cum e cu vederea neobstructionata. Oricum ar fi, eu stau intr-o zona mai de deal si am casa cu etaj, iar de la geam de la etaj vad orasul, dar renunt la ideea cu receptionarea semnulului wireless de la aceasta distanta (aceasta fiind cam mare-25km, nu stiu daca voi putea prinde un link stabil care sa depaseasca 6mbps). Dar la mine in sat sunt destul de multi care poseda routere wireless, cateva dintre ele fiind neparolate si de asemenea cu vedere directa intre mine si ele, asa ca tot voi "profita" de acestea.

@inginerul01 deja am terminat constructia dublubiquadului, dar fara reflector pe care am conectat-o la routerul meu dlink. Adevarul este ca se comporta mult mai bine decat antena cu, care a venit routerul echipata, unde aveam 15% semnal cu telefonul( stim cu totii ca telefoanele stau foarte prost cu receptia semnalului wireless), acum am in jur de 70% semnal, ceea ce e destul de bine, dar nu e cum m-am asteptat. Cred ca de vina este faptul ca am folosit cablu de 75ohmi de 0,5m pe care l-am inadit cu mufa pe care am extras-o din vechea antena. Voi face rost cat mai curand de cablu de 50ohmi si de mufe corespunzatoare.

@Emanuelul, ce vreti sa spuneti, adica acea omni e mai proasta decat biquadul simplu? Eu ma gandesc ca va da rezultate mai bune decat dublubiquadul fara reflector, gresesc? Eu vreau ca aceasta sa o folosesc pentru a transmite wireless de la routerul meu mai departe la laptop sau telefon, nu pentru a "receptiona".

Urmatorul pas va fi,cred, construirea omnidirectionalei de 14db, asta in functie de raspunsul pe care il primesc la intrebarea de mai sus.

Eu pe langa toate acestea, am desfacut si routerul sa vad daca pot sa intercalez un etaj final de amplificare rf atat pe rx cat si pe tx, dar vazand constructia routerului renunt la idee si voi realiza un amplificator extern wireless de 1-2w, dar nu gasesc pe niciun magazin online din romania nici un fel de comutatoare( ma refer la acelea care comuta de pe rx pe tx).
Poze cu dublubiquadul fara reflector:
Attached Images
File Type: jpg CAM02010.jpg (590.6 KB, 40 views)
File Type: jpg CAM02011.jpg (586.0 KB, 36 views)
File Type: jpg CAM02012.jpg (545.8 KB, 30 views)
File Type: jpg CAM02013.jpg (613.3 KB, 32 views)
Old 05.07.2015, 07:13   #422
Emanuelul
RPC Gold Member

am facut omni aia de 14 dB, constrictie calitativa, ingrijita si nu am fost multumit de ea
Este de departe cea mai9 complicata antena publicata aici si la ce materiale si munca necesita asteptarile sunt mari!
Ori daca un biqad cu reflector se spune ca are 12dB, asta omni de 14dB ar trebui sa aiba semnal aproape dublu biquadului in toate directiile! NICI POMENEALA! Prinde multe surse intradevar dar la putere mai mica decat biquadul si pe speedtest viteza e semnificativ mai mica decat cu biquadul! Am facut teste cu ea si biquadul in acelasi loc amandoua si asta mi-a iesit din teste! E pusa analiza astora cu poze pe aici ca sa-ti faci o idee despre ce zic!
Concluzia mea e ca nu se merita
bogdan (05.07.2015), konstantine (05.07.2015)
Old 05.07.2015, 19:00   #423
el3ctr0n
RPC Beginner

Quote:
Originally Posted by Emanuelul View Post
am facut omni aia de 14 dB, constrictie calitativa, ingrijita si nu am fost multumit de ea
Este de departe cea mai9 complicata antena publicata aici si la ce materiale si munca necesita asteptarile sunt mari!
Ori daca un biqad cu reflector se spune ca are 12dB, asta omni de 14dB ar trebui sa aiba semnal aproape dublu biquadului in toate directiile! NICI POMENEALA! Prinde multe surse intradevar dar la putere mai mica decat biquadul si pe speedtest viteza e semnificativ mai mica decat cu biquadul! Am facut teste cu ea si biquadul in acelasi loc amandoua si asta mi-a iesit din teste! E pusa analiza astora cu poze pe aici ca sa-ti faci o idee despre ce zic!
Concluzia mea e ca nu se merita
Ok, am inteles. Atunci imi puteti recomanda o alta antena omnidirectionala care sa o intreaca pe cea postata de domnul kittmask si dublul biquadul fara reflector? As vrea ceva de 12-13 db sau chiar mai mult daca se poate. Mentionez ca pe aceasta o voi folosi pentru a "transmite" wireless de la routerul meu.Nu ma intereseaza greutatea construiri acesteia, daca e imi voi rapi mai mult din timp si voi migali la ea. Eu am cautat pe net si nu am gasit mai nimic.
--------------
Va multumesc tuturor pentru sfaturile pe care mi le ati dat.
Old 05.07.2015, 19:04   #424
konstantine
RPC Gold Member

konstantine's Avatar

Send a message via Skype™ to konstantine

Cea mai simpla solutie,sa-ti cumperi un access point extern care costa aprox. 290 lei
Asa scapi de "mestereala" si nervi.
inginerul01 (05.07.2015)
Old 05.07.2015, 19:21   #425
inginerul01
RPC Gold Member

inginerul01's Avatar

Quote:
Originally Posted by el3ctr0n View Post
@inginerul01 deja am terminat constructia dublubiquadului, dar fara reflector pe care am conectat-o la routerul meu dlink. Adevarul este ca se comporta mult mai bine decat antena cu, care a venit routerul echipata, unde aveam 15% semnal cu telefonul( stim cu totii ca telefoanele stau foarte prost cu receptia semnalului wireless), acum am in jur de 70% semnal, ceea ce e destul de bine, dar nu e cum m-am asteptat. Cred ca de vina este faptul ca am folosit cablu de 75ohmi de 0,5m pe care l-am inadit cu mufa pe care am extras-o din vechea antena. Voi face rost cat mai curand de cablu de 50ohmi si de mufe corespunzatoare.
Pai , hai sa facem o mica recapitulare a problemelor ridicate de tine.

Eu am inteles ca vrei sa renunti la actualul furnizor de net (Akta) si sa
ca doresti sa preiei,pe wireless, internet de la un vecin sau de la oricine
din Targoviste...
Asa cum ti-au explicat AnbuBlack si bogdan , din cauza distantei , ultima varianta
e doar un vis frumos.
Varianta cu vecinul e viabila ,cu conditia ca distanta sa fie acceptabila,fara obstacole
si sa dispui de un echipament cu performante bune.

Acuma , sa revenim un pic.Daca renunti la Akta ,routerul tau actual devine doar
o piesa de decor, stii tu...exact ca pestii de sticla pe televizoarele alb-negru.
Si, in cazul asta , nu inteleg de ce ai dori sa-i atasezi o antena cu "aripioare"
sau o omni de 14 dB ?!!
Chestia asta ar avea un sens daca acel router ar fi unul destept , adica si cu
functia repeater , caz in care nu ai mai avea nevoie de un adaptor wireless.
Dar , banuiesc ca nu e cazul...

Cam astea au fost motivele sa-ti indic o varianta posibila de echipament wireless,
acel adaptor de la Alfa (UBDo-nt8), destul de bun , avand in vedere ca are si o antena de 12 dB
si un amplificator de semnal , adica e un 3 in 1 .Si pe deasupra , coroborat cu un
windows 7 instalat pe computer, iti da posibilitatea sa-l pui si in mod client si AP
in acelasi timp.

Daca nu am inteles bine si datele problemei tale sunt altele , atunci "mea culpa" si
te rog sa nu bagi in seama persiflarea mea cu privire la constructia homemade de antene.
konstantine (05.07.2015)
Old 05.07.2015, 21:18   #426
el3ctr0n
RPC Beginner

Quote:
Originally Posted by inginerul01 View Post
Pai , hai sa facem o mica recapitulare a problemelor ridicate de tine.

Eu am inteles ca vrei sa renunti la actualul furnizor de net (Akta) si sa
ca doresti sa preiei,pe wireless, internet de la un vecin sau de la oricine
din Targoviste...
Asa cum ti-au explicat AnbuBlack si bogdan , din cauza distantei , ultima varianta
e doar un vis frumos.
Varianta cu vecinul e viabila ,cu conditia ca distanta sa fie acceptabila,fara obstacole
si sa dispui de un echipament cu performante bune.

Acuma , sa revenim un pic.Daca renunti la Akta ,routerul tau actual devine doar
o piesa de decor, stii tu...exact ca pestii de sticla pe televizoarele alb-negru.
Si, in cazul asta , nu inteleg de ce ai dori sa-i atasezi o antena cu "aripioare"
sau o omni de 14 dB ?!!
Chestia asta ar avea un sens daca acel router ar fi unul destept , adica si cu
functia repeater , caz in care nu ai mai avea nevoie de un adaptor wireless.
Dar , banuiesc ca nu e cazul...

Cam astea au fost motivele sa-ti indic o varianta posibila de echipament wireless,
acel adaptor de la Alfa (UBDo-nt8), destul de bun , avand in vedere ca are si o antena de 12 dB
si un amplificator de semnal , adica e un 3 in 1 .Si pe deasupra , coroborat cu un
windows 7 instalat pe computer, iti da posibilitatea sa-l pui si in mod client si AP
in acelasi timp.

Daca nu am inteles bine si datele problemei tale sunt altele , atunci "mea culpa" si
te rog sa nu bagi in seama persiflarea mea cu privire la constructia homemade de antene.
Da, asta vreau, sa renunt la furnizorul de net akta si sa i-au internet de la unul din cei care au router wireless de la mine din sat, avand vizibilitate directa intre mine si casa lor( desigur ca il voi alege pe cel mai apropiat). Momentan vreau sa iau un adaptor wireless usb, pentru a vedea ce si cum, la care vroiam sa schimb antena default cu cea postata de domnul kittmask (parabolica hack, pe acasa avand 3 reflectoare de la antene de tv-satelit care stau degeaba). Schimbarea antenei cu una ca cea postata de domnul kittmask era pentru a marii distanta de la care pot receptiona semnalul wireless si pentru a sporii calitatea acestuia. Acum poate va intrebati de ce nu cumpar una. Pai o antena de 30db asemanatoare cu cea postata in acest topic este cam in jur de 600lei, iar eu avand reflectoare care stau degeaba, m-am gandit sa le gasesc o intrebuintare. Acum, in practica se poate atinge mai greu maximul de 32db a antenei hack, daca nu e lucrata corect. Daca vedeam ca merge treaba, urma sa achizitionez un acces point cu mufa utp care sa-l pun in mod client si sa plec din el cu cablul, sa il conectez la router, pentru a putea "imparti" conexiunea mai departe la 2 calculatoare si un laptop/telefon.
Momentan vreau sa fac o antena omnidirectionala pentru a o pune la router, sa maresc raza de actiune a acestuia. As putea cumpara una, dar multe din cele din magazine nu ating specificatiile date de producator si apoi stiți cum e cu satisfactia lucrului iesit din mana ta. Dupa ce imi voi confectiona o omni, voi trece la ceea ce mi-am propus. Una peste alta, eu sunt pasionat de electronica, de aici si ideea de a adauga un etaj final de amplificare rf la router, dar pana la urma voi realiza un mic booster wifi extern. Una peste alta, scopul este si de a invata despre radiofrecventa si retealistica.
Ma scuzati daca nu am fost destul de explicit sau nu am explicat cum trebuie.
inginerul01 (05.07.2015)
Old 05.07.2015, 21:29   #427
inginerul01
RPC Gold Member

inginerul01's Avatar

Asa DA !!!!

Acum are sens tot interesul si efortul tau cu privire la antenele home-made wireless.
Iti urez spor la treaba si multe satisfactii .
Old 05.07.2015, 22:04   #428
el3ctr0n
RPC Beginner

Quote:
Originally Posted by inginerul01 View Post
Asa DA !!!!

Acum are sens tot interesul si efortul tau cu privire la antenele home-made wireless.
Iti urez spor la treaba si multe satisfactii .
Multumesc pentru urare.

Am mai gasit un mod de realizare a unei antene omnidirectionale biquad: https://www.youtube.com/watch?v=4t6OliwhJ5g .Cred ca o voi realiza si pe aceasta , mai ales ca arata mai fain. Acum depinde si castigul, daca va fi mai buna chiar si cu un db fata de dublul biquad pe care il folosesc momentan aceasta va ramane la router(asta daca nu gasesc ceva mai bun). Am sa revin cu poze cand va fi gata si cu ceva impresii/teste. Sper ca nu creez offtopic prin asta.
Va urez o seara buna!
Old 09.07.2015, 17:51   #429
el3ctr0n
RPC Beginner

Va salut. Acum doua zile am terminat de construit antena biquad( cea cruce), eu am realizat-o din 2 dublubiquad-uri, cablul l-am inlocuit cu altul tot de 75ohmi, tot aceeasi dimensiune, dar cu plasa de cupru, pentru ca la celalalt imi era greu sa-l cositoresc. Rezultatul... Dezamagitor. Semnalul a crescut foarte putin, de la 28% la 34%( antena, respectiv laptopul in acelasi loc, laptopul fiind situat la aproximativ 90m fata de antena, intre laptop si antena fiind vizibilitate directa). Eu am crezut ca o sa am o crestere a puterii cu 60%( citisem undeva pe acest forum ca daca pui 2 antene identice in paralel, acestea se vor comporta ca una singura, castigul total fiind cat castigul uneia+2db, ceea ce inseamna o crestere a puterii cu 60%, ma insel cumva?)
Testul l-am facut cu netsurveyor, laptopul avand un pc cardbus wireless trendnet tew-441pc ( un card wireless foarte prost-50mw, dar pe acesta l-am avut la dispozitie). Oricum, acum prind net cu telefonul acolo unde nu prindeam deloc cu antena default a routerului( semnalul era foarte slab si cand incercam sa navighez pe net ma deconecta-acum am semnal bun si 12mbps viteza legatura, cel putin asta arata telefonul meu. Apropo, in acelasi loc cu laptopul, telefonul are semnal corect (2 lini din 4).
Domnul @Emanuelul spunea ca omnidirectionala de 14 dbi a domnului @Kittmask e mai slaba decat biquadul simplu, dar ma gandesc ca totusi ar fi ceva mai buna decat ce am eu acum, mai ales la dimensiunea ei, asa ca m-am hotarat sa o realizez si pe aceasta, elementul activ nu va fi facut din teava de cupru, ci din plasa de cupru(masa) a cablului.
@Kittmask, fisierele privind constructia antenei yapimi, pe care le-ati postat la inceputul celuilalt topic al dumneavoastra s-au pierdut, asa ca va rog, le puteti posta din nou?
Atasez mai jos 2 printscreenuri cu netsurveyor (laptopul e al surorii, de aici si tema windowsului).
Attached Images
File Type: jpg CAM00001.jpg (580.0 KB, 39 views)
Attached Files
File Type: rar Print screen netsurveyor dublubiquad.rar (52.8 KB, 22 views)
File Type: rar Print screen netsurveyor dublubiquad cruce.rar (54.7 KB, 16 views)
Old 27.02.2016, 19:23   #430
Ape72
RPC Beginner

Buna seara,
Posibil (cu siguranta, sa fiu in afara acestui topic ), asa ca va cer tuturor anticipat scuze .
Sunt nou pe acest forum, care personal il gasesc foarte interesant si constructiv.De azi dimineata pana acum , am citit tot ce sa scris pe acest topic.
Dar sa trec la subiect. Vreau sa fac doua antene una pentru 2.4 Ghz iar celalta pentru 5,8 Ghz. Aceste doua antene as vrea sa le folosesc impreuna cu un tracker doar pentru :
1) Prima antena, cea de 2.4 Ghz pentru a inbunatatii semnalul dintre Hexacopter ( drona ) si statia de emisie receptie cu care coordonez Hexacopterul de la sol .
Motivul nemultumirii mele este ca la distante de 100 - 150 m , statia ma anunta ca am semnal slab ( avertizarile le incep a le primi in momentul cand am semnal de 2 liniute din cele 5 ale semnalului ). As fi foarte multumit daca as reusi sa am un semnal de 3 liniute la o distanta de 2-3 km . Mai departe nu as avea curajul sbor. Desi chiar si distanta aceeasta mi se pare foarte mare. Dar....
Drona este confectionata din fibra de carbon.
2) A doua antena ,cea de 5,8 Ghz este pentru a imbunatati linkul video preluat de la camera video de pe zburatoare ( drona ) , ce este transmis catre sol prin video transmiter. Impreuna cu datele de telemetrie ( OSD- On Screen Dsplay ) acestea ajung la statia de la sol ce sunt vizualizate pe un monitor prorabil de 7-10 inch.

Necesiatatea celor doua antene este datorata , pt sbor in siguranta la distanta mai mare. Mai ales video link-ul fiindca pot vedea live .
In speranta ca nu am rapit foarte mult din timpul fiecaruia, dar si cu speranta ca voi primi sfaturi in a realiza ceea ce mi-am propus , astept din partea voastra propuneri si sfaturi.
Cu stima,
Old 28.02.2016, 09:54   #431
sdw
RPC Gold Member

Pai acum ce fel de atene ai? Ce putere de emisie are modulul radio de la drona si ce putere de emisie are dispozitivul de comanda?
Old 28.02.2016, 16:50   #432
Emanuelul
RPC Gold Member

probabil ai obtine ceva rezultate semnificativ mai bune cu doua antene tip Yagi una dimensionata pe 2.4 si cealalta pe 5,8GHz puse una sub alta si cu o crosa de pistol cu care sa urmaresti vizial drona
bogdan (28.02.2016), konstantine (28.02.2016)
Old 29.02.2016, 09:29   #433
sdw
RPC Gold Member

Ha, si sa scapi drona de sub control daca iti tremura mana si nu mai tii antena pe directie
Old 29.02.2016, 13:14   #434
Emanuelul
RPC Gold Member

Riscul meseriei!!! ))
Insa asa puterea de emisie si sensibilitatea la receptie este concentrata toata pe un con ingust. Pe acel con va avea amplificarea maxima si deci va creste distanta in care semnalele de la telecomanda si drona vor putea fi receptionate
AnbuBlack (29.02.2016)
Old 29.02.2016, 16:06   #435
sdw
RPC Gold Member

Distanta nu e asa mare, se poare rezolva cu module radio de putere ceva mai mare, eventual si o antena sector la sol. Comenzile pot fi transmise si in standardul 802.11b, asta pentru a functiona necesita semnal mai mic.
Old 29.02.2016, 19:50   #436
Ape72
RPC Beginner

Acum am antenele achizionate initiale .
-antena 2,4Ghz a statiei de la sol este de 2dbi , incerc sa pun una cu un dbi mai mare ceva in jurul la 5. Aceeasta transite catre drona comenzile ce sunt receptionate de catre recever aflat pe drona. Receptia si transmisia se fac dublu sens fiindca receverul trasmite catre statie informatiile de telemetrie pe baza carora in functie de setarile RSSI ale statie transmite avertizari de semnal.

- antena 5,8 Ghz de pe transmiter ce se afla pe drona. Acesta emite video link -ul , pentru a vedea la sol ceea ce vede aparatul foto. Semnalul acestuia este preluat la sol de catre Recever care este legat la un display, pt a vedea imaginile live.

Sper ca am reusit sa pun pozele
Ambele antene sunt omni-directionale.
Eu vreau sa pun langa statie si receverul pentru video-link , de la sol un traker antenna
poza http://www.aliexpress.com/item-img/M...0005.10.rGnyiS
pe care sa fac si apoi sa montez doua antene care sa inbunatateasca semnalele , cel de 2,4gh cat si cel de 5,8 Ghz.
Ceva de genul celor de mai jos
https://www.youtube.com/watch?v=mt1OiskJ7bc
https://www.youtube.com/watch?v=Epc3WRZoyDA
https://www.youtube.com/watch?v=UWMTTQb3UBo
Am atasat cele de mai sus , in speranta ca sa se inteleaga corect prin vizualizare ( foto si youtube ) a ceea ce am incercat sa explic mai sus cat si rezultatul la care doresc sa ajung.
Momentan incep cu schimbatul antenei de pe statia de emisie. Va tin la curent cu informatii daca schimbarea antenei a inbunatatit semnalul .
Old 01.03.2016, 01:35   #437
konstantine
RPC Gold Member

konstantine's Avatar

Send a message via Skype™ to konstantine

Ape72,tu, cu drona ta,sa presupunem ca n-ai autorizare(tie) ,sa-mi invadezi viata mea privata,proprietatea...
Iti distrug si drona si te dau in judecata,de-au sa platesca si "urmasii,urmasilor tai"
LE: Nu-i mai ajutati ,(incurajati) pe "cautatorii de senzational"
Old 01.03.2016, 08:49   #438
Ape72
RPC Beginner

Pentru Dl Konstantine,
Nu vreau sa deschid sau sa particip la o polemica pe tema acestui subiect ( sunt alte siterui si forumuri specializate ). In mare parte , da aveti dreptate . Fiindca, ca in aproapea orice ... domeniu , exista persoane ce se gandesc a respecta nimic, ori a gandii ca pot deranja prin actiunile intreprinse.
Dar, lucrurile stau in felul urmator.
Drona mea (UAV) este inregistrata la Autoritatea Aeronautica Civila Romana (Indicativul pentru aceasta este YR-D....), avand chiar si asigurare pentru daune catre terti cat si pentru deces cauzat de aceeasta.

Cu aceste aparate de zbor fara pilot Unmanned Aerial Vehicle ( Drone , Avioane , Elicoptere) nu ai voie sa zbori in intravilanul localitatilor, decat doar in anumite situatii sau cu aprobari speciale obtinute de la AACR cat si de la alte institutii complementare.

Camere de luat vederi sau aparate foto de mici dimensiune se pot monta pe aproape orice. In Romania UAV-urile sau Dronele , cum sunt cunoscute de mai toata lumea, au inceput sa deranjeze in momentul care s-au montat pe acestea camere de luat vederi si aparate foto. Dar si cand acestea au capatat autonomie de zbor mai mare ( peste 5-10 minute) cu posibilitatea de transmisie a imaginilor live.

In acest context pe cand inregistrare RAR si eventual carnet de conducere/pilot pentru masinutele de jucarie , sau pe cand carnet de marinar/comandant nava pentru cei ce au barcute / navomodele (atentie , ce care sunt pescari si folosesc navomodele pentru plantat sau momit locul ) ?

Invadarea vietii personale a fiecaruia se poate face nu doar prin UAV... Acest lucru este posibil, am inteles ca inclusiv cu ajutorul internetului si actionarii aparaturii casnice si personale a fiecaruia dar iti trebue indemanare si pricepere.
Asa ca, daca sunteti pasionat de procese...., optinea de a da in judecat pe cineva va apartine in totalitate.

Am facut cont pe acest forum in dorinta de a invata si a primi ajutor si indicatii din partea celor de aici, pentru a-mi face aceste antene. Dar , daca si aici ne inchidem/ infasuram in idei preconcepute despre anumite lucruri ( atunci, posibil ca vina sa-mi apartina in totalitate ) .
AnbuBlack (01.03.2016), bogdan (02.03.2016)
Old 01.03.2016, 08:55   #439
Emanuelul
RPC Gold Member

stai linistit ca in RO despagubirile acordate de instante sunt mici si daca il dezbraci pe Konstantine la pele si-l arunci in metrou la ora de varf! Romanii traditional nu au respect pt viata privata si demnitatea celorlanti, de aici si felul cum se comporta functionarii, doctorii, asistentele, etc. Iar justitia inca nu a invatat sa aprecieze disconfortul moral pt ca sa-l penalizeze corespunzator

Bookmarks

Tags
4 ghz wireless , parabolica 2 , parabolica internet , wireless

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools

Posting Rules