Romanian PC Forum Sabitech Media - web design, gazduire web, promovare, seo, logo design si branding

Go Back   Romanian PC Forum > Forum General > Retelistica si Internet > Routere - Modemuri

Routere - Modemuri Manuale de configurare, informatii utile, discutii si suport tehnic pentru acestea.

Reply

Thread Tools
Old 31.12.2017, 00:28   #1
SFeri
RPC Beginner

Default Replacement pt D-Link DIR 615, TP-Link Archer C7 1750

Salut
Folosesc de multi ani un D-link DIR 615 pt wireless. Nu straluceste ca viteza, dar e stabil, insa o buba are... la conectarea unor dispozitive uneori face reboot continuu, care se rezolva doar cu scos/pus in priza. Firmwareurile mai noi au creat probleme suplimentare asa ca merge cu cel original, de 10 ani. Range-ul lui e foarte bun (banda N - pe 2.5 Ghz), intr-un apartament de 2 camere e pus in hol, iar in camera opusa am 4-5 linii pe laptop/telefon. Pe linie directa ar fi 3 pereti caramida, dar aproximativ in fiecare perete cade deschiderea unei usi pe acest traseu... aproximativ. Inssider arata de obicei -50/55 dBm.

Am zis sa incerc un upgrade, am ales TP-Link Archer C7 1750 AC, am primit versiunea 4 hardware. La stabilitate pare ok. Viteza pare ceva mai mare pe laptop, dar range-ul pare slab. Inteleg limitarile de pe banda AC (telefonul arata o liniuta pe 5GHz)... problema e ca pe banda N, semnalul e mai slab decat la routerul vechi. In aceleasi conditii am 4 liniute pe laptop si 2 pe telefon. Inssider arata valori intre -50/60 dBm cand laptopul e conectat si 55/65 cand nu e conectat (?! nu stiu ca acest router sa aiba MIMO, deci nu pot explica variatia). Despre antenele pt banda N din Archer am gasit informatii contradictorii, ba ca ar fi interne (pe emag), ba ca antenele ar fi "duale" (pe site Tp-link). Sunt tentat sa returnez routerul desi stabilitatea e binevenita, sau sa trag cabluri si sa-l mut mai central.

De la cunoscatori (eventual posesori ai device-urilor amintite) as aprecia parerea lor despre Acest Archer C7 sau recomandare/solutie pana in 400RON, fara extendere etc. pt ap cu 2 camere.
Prioritarile ar fi:
- stabilitate maxima (adica am deja un router care se restarteaza)
- viteza si range pe banda N, minim dual channel (300Mbit/s capable)
- gigabit ar fi bine
- AC ar fi de asemenea bine

Astept sfaturi/idei, ms
Old 31.12.2017, 00:59   #2
konstantine
RPC Gold Member

konstantine's Avatar

Send a message via Skype™ to konstantine
Default Re: Replacement pt D-Link DIR 615, TP-Link Archer C7 1750

Inainte de toate , orice ruter ai cumpăra , e limitată puterea de emisie/recepție in funcție de zona geografică și reglementările legale.In al doilea rând , setează pe manual canalele (indiferent ca e in 2.4 sau 5 ghz).In al treilea rând , la cerințele tale s-ar preta dlink 880L.
E in ofertă la unii retaileri din România la prețul de 480-580 de ron.

Bookmarks

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools

Posting Rules