Romanian PC Forum Sabitech Media - web design, gazduire web, promovare, seo, logo design si branding

Go Back   Romanian PC Forum > Hardware > Silent PC & Cooling

Silent PC & Cooling Air cooling, water cooling, phase/change, vibratii, temperaturi... pentru maniaci!

Reply

Thread Tools
Old 12.06.2016, 20:38   #1
xandervish
RPC Beginner

Default overheating la laptop

Salut. De ceva timp laptop-ul meu se tot inchide din cauza overheat-ului cand joc anumite jocuri. Nu am probleme cu fps-ul in joc sau ceva, dar se inchide brusc laptop-ul. Am si coolerpad, dupa ceva timp de la prima intamplare de genul i-am pus pasta termoconductoare si a mers fara probleme 2-3 zile, apoi iarasi a inceput sa se inchida. Aveti vreo idee care ar putea fi problema?
Old 13.06.2016, 00:00   #2
bogdan
RPC Super Moderator

bogdan's Avatar

Default Re: overheating la laptop

Quote:
Originally Posted by xandervish View Post
Aveti vreo idee care ar putea fi problema?
Da, laptopul pe care il ai nu e construit sa suporte asemenea disipare termica timp indelungat. Va mai rezista ceva vreme la asemenea tratament, dupa care se va strica.
Fie cumperi un laptop de gaming (dar pretul e foarte mare), fie te muti pe un desktop cu gaming-ul.
Alin99 (13.06.2016)
Old 13.06.2016, 11:19   #3
AnbuBlack
*nix enthusiast

AnbuBlack's Avatar

_ speficică despre ce laptop, sistem de operare, joc este vorba;
_ încearcă să reduci capacitatea procesorului; lasă-l să funcționeze până la 80% din "putere";

AnbuBlack is online now   Reply With Quote
The Following User Says Thank You to AnbuBlack For This Useful Post:
Alin99 (13.06.2016)
Old 13.06.2016, 13:00   #4
xandervish
RPC Beginner

Scuzele mele, m-am cam grabit cand am creat thread-ul aseara. Laptop-ul are in jur de 4 ani vechime si o foarte buna perioada de timp nu am avut probleme cu jocurile pe el de niciun fel. Procesorul este i3 de 2.4 GHz, placa video Nvidia GT 520M 1GB, sistemul de operare windows 7 x64 iar jocul despre care era vorba este League Of Legends, un joc pe care nu-l consider a avea cerinte mari. Laptop-ul se misca foarte ok in rest, pot vedea linistit filme 1080p si pe internet pot naviga fin.
Old 13.06.2016, 14:23   #5
AnbuBlack
*nix enthusiast

AnbuBlack's Avatar

LoL nu este un joc care să ceară foarte multe resurse, dar în timp anumite patch-uri am observat că mai "cresc" cerințele de sistem și de aici posibila problema cu overheating-ul, îți spun asta din proprie experiență (joc Heroes of Newerth), iar noile patch-uri au început să îngreuneze sistemul, lucru care nu se întâmpla acum 1 an. Temperatura însă a rămas constantă 60-61°C pe un laptop cu procesor mult mai vechi ca al tău P8400 și placă video încorporată în chipset GeForce 8200M G/nvidia MCP79 și un singur heatpipe, la o temperatură a camerei de 25°C, însă eu l-am modat pe al meu și la 2 ani după "operație" se ține în aceleași performanțe:

GeForce8200MG_nvidiaMCP79.jpg GeForce8200MG_nvidia.MCP79.jpg

Dacă sistemul îți permite și ai curaj poți încerca o astfel de operație ca cea efectuată de mine (am riscat pentru că am și desktop și nu aveam nimic de pierdut), fie de-a lungul heatpipe-ului mai atașezi niște sârmă de cupru cum a făcut Bogdan în postul al doilea de aici.

PS: Micile diferențe de corelare a temperaturilor din fotografii se datorează ratei de refresh dintre: sensors, conky, i3bar și nvidia-settings.

Last edited by AnbuBlack; 13.06.2016 at 14:34.
The Following 3 Users Say Thank You to AnbuBlack For This Useful Post:
Alin99 (13.06.2016), bogdan (27.06.2016), konstantine (14.06.2016)
Old 13.06.2016, 16:43   #6
xandervish
RPC Beginner

Quote:
Originally Posted by AnbuBlack View Post
LoL nu este un joc care să ceară foarte multe resurse, dar în timp anumite patch-uri am observat că mai "cresc" cerințele de sistem și de aici posibila problema cu overheating-ul, îți spun asta din proprie experiență (joc Heroes of Newerth), iar noile patch-uri au început să îngreuneze sistemul, lucru care nu se întâmpla acum 1 an. Temperatura însă a rămas constantă 60-61°C pe un laptop cu procesor mult mai vechi ca al tău P8400 și placă video încorporată în chipset GeForce 8200M G/nvidia MCP79 și un singur heatpipe, la o temperatură a camerei de 25°C, însă eu l-am modat pe al meu și la 2 ani după "operație" se ține în aceleași performanțe:

Attachment 5282 Attachment 5283

Dacă sistemul îți permite și ai curaj poți încerca o astfel de operație ca cea efectuată de mine (am riscat pentru că am și desktop și nu aveam nimic de pierdut), fie de-a lungul heatpipe-ului mai atașezi niște sârmă de cupru cum a făcut Bogdan în postul al doilea de aici.

PS: Micile diferențe de corelare a temperaturilor din fotografii se datorează ratei de refresh dintre: sensors, conky, i3bar și nvidia-settings.
Mersi mult pentru timpul si raspunsul acordat, problema e ca nu ma prea pricep la partea tehnica. Cu atat mai mult pentru ca e laptop. Cand i-am aplicat pasta termoconductoare m-a ajutat un prieten. Ai idee daca ar fi sa-l duc la un service cam ce i-ar putea face si cam pe la ce pret ar duce? Mersi mult inca o data.
Old 13.06.2016, 16:52   #7
AnbuBlack
*nix enthusiast

AnbuBlack's Avatar

Quote:
Originally Posted by xandervish View Post
Ai idee daca ar fi sa-l duc la un service cam ce i-ar putea face si cam pe la ce pret ar duce?
Nu i-ar face nimic pentru că nu ai vreun defect hardware, cel mult te pot miniți că nu știu ce i-au făcut doar ca să-ți ia bani, iar în final să constați că funcționează la fel. Nu ai decât două variante: renunți la jocuri pe el și-l folosești numai pentru browsing sau găsești pe cineva care te-ar putea ajuta cu moding-ul (dacă hardware-ul permite asta).

Last edited by AnbuBlack; 13.06.2016 at 19:19.
The Following 4 Users Say Thank You to AnbuBlack For This Useful Post:
Alin99 (13.06.2016), bogdan (27.06.2016), konstantine (14.06.2016), xandervish (13.06.2016)
Reply

Bookmarks

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools

Posting Rules