Romanian PC Forum Sabitech Media - web design, gazduire web, promovare, seo, logo design si branding

Go Back   Romanian PC Forum > Hardware > Silent PC & Cooling

Silent PC & Cooling Air cooling, water cooling, phase/change, vibratii, temperaturi... pentru maniaci!

Reply

Thread Tools
Old 23.12.2013, 21:32   #1
COMAN DINU-VICE
RPC Gold Member

COMAN DINU-VICE's Avatar

Send a message via Yahoo to COMAN DINU-VICE
Default Thermal shutdown -laptop HP G62

Dupa 3 ani de folosire intensa a laptop-ului in diverse conditii ,sigur ca am avut si eu o problema datorata neglijentei in exploatare . Cand deschideam 3-4 sau 5 aplicatii simultan , dupa circa un minut crestea mult turatia la cooler si apoi se inchidea brusc. Nimic grav , dar sigur ca trebuie sa treci la treaba. Dupa cum veti vedea in foto,avea dreptate saracul... grila radiatorului infundata total cu scame si praf ce formau un fel de pasla deasa, pasta termoconductoare uscata si friabila, cooler imbacsit. Asa ca am trecut la treaba; curatat cu alcool foarte bine tot sistemul de racire, radiator,cooler, suflat cu aer comprimat absolut tot , placa, DVD-ul, carcasa, interior mufe, sters cu o carpa moale , pasta termoconductoare noua, curatat tastatura. Toata treaba a durat cam 3 ore , dar nici nu m-am grabit. La surubele trebuie avut grija; stranse ferm dar nu exagerat.Dupa acest tratament cu "Gerovital forte" sunt sigur ca 1,5-2 ani nu voi mai avea aceasta problema, dar parca ar fi mai indicata o curatare buna la un an. Acum functioneaza in parametri, silentios, adica asa cum trebuie.
Attached Images
File Type: jpg DSCF1574.JPG (5.78 MB, 18 views)
File Type: jpg DSCF1575.JPG (5.05 MB, 16 views)
File Type: jpg DSCF1576.JPG (5.10 MB, 18 views)
File Type: jpg DSCF1577.JPG (4.77 MB, 18 views)
File Type: jpg DSCF1578.JPG (6.11 MB, 17 views)
File Type: jpg DSCF1580.JPG (6.30 MB, 15 views)
File Type: jpg DSCF1581.JPG (4.82 MB, 16 views)
File Type: jpg DSCF1582.JPG (5.17 MB, 19 views)
AnbuBlack (23.12.2013), bogdan (23.12.2013), ciine (23.12.2013)
Old 23.12.2013, 22:02   #2
AnbuBlack
*nix enthusiast

AnbuBlack's Avatar

Default Re: Thermal shutdown -laptop HP G62

Eu pe al meu Ól curăț periodic, dar ce este drept nu trebuie să-l desfac complet, doar Ónlătur un singur capac și cu ajutorului unui spray cu aer comprimat Ón 10 min operațiunea este gata. HP-urile Ónsă trebuie desfăcute apropate complet ca să le cureți; rencet am curățat unul și a trebuie să scot tot, exact cum ai procedat cu cel de mai sus.

AnbuBlack is offline   Reply With Quote
The Following 3 Users Say Thank You to AnbuBlack For This Useful Post:
bogdan (23.12.2013), COMAN DINU-VICE (25.12.2013), yoben2q2q (03.02.2014)
Old 23.12.2013, 22:29   #3
bogdan
RPC Super Moderator

bogdan's Avatar

Asa e, neplacuta treaba ca HP nu s-au gandit sa prevada un capac peste partea cu cooler-ul; s-ar fi simplificat mult toata operatia de desprafuire. Si la mine e la fel, trebuie scoasa placa de baza pentru o operatie banala ... La un Lenovo (nu mai tin minte modelul) al unui prieten s-a rezolvat apreoape imediat; deh, avea capac detasabil: desfacute carteva suruburi, suflat, pus la loc. Totul dureaza sub 10 minute Insa la HP...
AnbuBlack (23.12.2013), COMAN DINU-VICE (25.12.2013)
Old 24.12.2013, 07:22   #4
ciine
RPC Gold Member

ciine's Avatar

Toti trebuie sa urmarim comportamentul ventilatorului , cind acesta functioneaza ca nebunul si iar tu nu ai procesorul incarcat , rezulta ca are o problema .

Ce am vazut mai sus eu nu am gasit inca, dar opturari partiale da, de multe ori si cele mai dese sunt la cele care au priza de aer din partea de jos fata de cele cu priza de aer de sus sau lateral.

Supraincalzirea face rau la bga-uri
COMAN DINU-VICE (25.12.2013)
Old 25.12.2013, 11:29   #5
COMAN DINU-VICE
RPC Gold Member

COMAN DINU-VICE's Avatar

Acum mi-am dat seama cat de importanta este racirea la un laptop. Toate performantele lui depind de temperatura componentelor.Am mai improvizat cate ceva ;fata de masa de unica folosinta din blugi pentru a nu murdarii mesele, pe post de bratara electrostatica am folosit un cablu subtire de Cu. legat de mana si de bateria de apa de la bucatarie, o "dalta" din plastic facuta din periuta de dinti, dar in final a iesit bine. Am avut placere sa-l "bibilesc" ,si acum il cunosc bine si pe interior.La HP-ul meu admisia de aer este pe "dedesupt" (dezavantaj) dar eu il folosesc numai pe masa.
AnbuBlack (25.12.2013)
Old 25.12.2013, 11:40   #6
AnbuBlack
*nix enthusiast

AnbuBlack's Avatar

Toate modelele de la HP care sunt construite după "scheletul" modelului Presario au admisia de aer pe jos și trebuie așezate pe un pad sau ceva mai Ónalt pentru a putea asigura un flux bun de aer.

AnbuBlack is offline   Reply With Quote
The Following User Says Thank You to AnbuBlack For This Useful Post:
COMAN DINU-VICE (25.12.2013)
Old 25.12.2013, 11:47   #7
COMAN DINU-VICE
RPC Gold Member

COMAN DINU-VICE's Avatar

Da, da; am lipit pe spate cu putin silicon doua pufere conice de cauciuc dur, si acum sta ridicat de spate cam cu un centrimetru. Si pozitia de scris este mai ergonomica.
AnbuBlack (25.12.2013)
Old 25.12.2013, 17:11   #8
bogdan
RPC Super Moderator

bogdan's Avatar

Quote:
Originally Posted by COMAN DINU-VICE View Post
Am avut placere sa-l "bibilesc" ,si acum il cunosc bine si pe interior.
HP au un comportament ireprosabil fata de userii care se incumeta sa-si desfaca singuri laptopul. Salveaza si "pune la pastrare" manualul de service:
http://www.hp.com/ctg/Manual/c02542102.pdf
In fine, il gasesti oricand in mod public pe site-ul HP.
Nu acelasi lucru se poate spune despre Asus: desi fac laptopuri bune, se comporta execrabil fata de cei care solicita manuale de service (cica sunt proprietatea lor intelectuala, sunt documente de uz intern in companie, nu sunt destinate end-userilor, etc...). Suparatoare treaba asta....
Quote:
Originally Posted by COMAN DINU-VICE View Post
La HP-ul meu admisia de aer este pe "dedesupt" (dezavantaj) dar eu il folosesc numai pe masa.
Pai nu e deloc dezavantaj: construieste-ti singur un pad de racire si o sa stea "la gheata" CPU/GPU-ul
AnbuBlack (25.12.2013), COMAN DINU-VICE (25.12.2013)
Old 25.12.2013, 20:13   #9
COMAN DINU-VICE
RPC Gold Member

COMAN DINU-VICE's Avatar

Multumesc Bogdan pentru manual; este deja la biblioteca ! Esti un gentleman ! Nu am cautat nimic pe net inainte sa trec la treaba, pentru ca am zis ca nu este nevoie , dar vad ca manualul este foarte bun, pentru ca intra in amanunte. Aerisirea pe partea de jos este dezavantajoasa pentru cei care au prostul obicei sa lucreze cu laptop-ul pe genunchi sau pe pat/canapea. O seara placuta!
AnbuBlack (25.12.2013), bogdan (25.12.2013)
Old 26.12.2013, 11:23   #10
secret
RPC Senior Member

Pare modelul cu I3 din foto.
Ai schimbat si thermal pad-ul de la chipul video si cel de la chipset (ala ce e pe carcasa) sper.
Eu la al meu nu am fost multumit de rezultatele cu thermal pad si am pus o tablita de cupru (asa numitele copper shim)
Mai greu a fost sa o fac la grosimea necesara si cat mai plana,adica simetrica.Bun ar fi ceva lere de masurat spatiul dintre radiator si chip sa stii ce grosime sa aiba materialul necesar.

Mare atentie cu acea bratara electrostatica improvizata.Nu asa se face,cel putin nu direct ci printr-o rezistenta de valoare mare.Nu cred ca ar fi prea placut,poate chiar mortal de periculos sa faci ceva cu vre-un echipament ce are probleme cu impamantarea sau cu izolatia electrica intre partea de retea si cea de joasa tensiune sau ceva cum ar fi un incarcator fara impamantare sau cu dar folosit la o instalatie fara.
Nu te juca asa cu viata.
bogdan (26.12.2013), ciine (26.12.2013)
Old 26.12.2013, 17:26   #11
ciine
RPC Gold Member

ciine's Avatar

E buna chestia cu tablita de cupru , dar e valabila numai in cazul unei prinderi elastice.
Daca ai o prindere fixa cum e in cazul radiatorului la gpu in general nu mai merge intrucat nu se compeseaza dilatarile si apar tensiuni mecanice pe chip
AnbuBlack (26.12.2013), bogdan (26.12.2013)
Old 26.12.2013, 21:59   #12
bogdan
RPC Super Moderator

bogdan's Avatar

Quote:
Originally Posted by secret View Post
Eu la al meu nu am fost multumit de rezultatele cu thermal pad si am pus o tablita de cupru (asa numitele copper shim)
Mai greu a fost sa o fac la grosimea necesara si cat mai plana,adica simetrica.Bun ar fi ceva lere de masurat spatiul dintre radiator si chip sa stii ce grosime sa aiba materialul necesar.
Asa e ! Adaugarea unei placute de Cu intre pastila de Si si radiator imbunatateste mult racirea ! Simt avantajul asta zi de zi pe HP-ul meu.
Cand am facut si eu figura asta, am avut mai multe bucati de tabla de Cu de grosimi diferite, asadar am luat-o oarecum pe incercate pentru a gasi grosimea cea mai buna astfel incat sa tensioneze prea mult datorita sistemului de fixare al heatsink-ului.

Quote:
Originally Posted by ciine View Post
E buna chestia cu tablita de cupru , dar e valabila numai in cazul unei prinderi elastice.
Daca ai o prindere fixa cum e in cazul radiatorului la gpu in general nu mai merge intrucat nu se compeseaza dilatarile si apar tensiuni mecanice pe chip
In general prinderile sunt elastice (v. poze postate de COMAN), fie cu arcuri (cazul radiatorului CPU), fie cu niste lamele elastice cu surub (cazul chipsetului ce include GPU), fie cu "bureti" de cauciuc termoconductor elastic (asa am la laptopul meu), asadar se pot pune destul de usor tablite de cupru.

ciine are dreptate, pentru a gasi grosimea optima a placutei de Cu, in timpul testelor nu trebuie niciodata fortat prin strangerea excesiva a suruburilor de prindere a heatsink-ului, ca daca s-a ciobit sau a crapat pastila de Si, s-a dus naibii fie placa de baza, fie CPU-ul ... E, aici trebuie sa "simti la surubelnita" cat de mult poti sa fortezi atat cu strangerea cat si cu grosimea cuprului (deh, fiecare ar dori cupru cat mai gros pentru a avea cat mai multa masa de disipare termica). Ma rog, inutil de zis ca trebuie sa strangi treptat si cat mai egal suruburile astfel incat presarea sa fie cat mai corecta in plan vertical.
AnbuBlack (26.12.2013), ciine (26.12.2013)
Old 26.12.2013, 22:40   #13
ciine
RPC Gold Member

ciine's Avatar

Quote:
In general prinderile sunt elastice (v. poze postate de COMAN), fie cu arcuri (cazul radiatorului CPU), fie cu niste lamele elastice cu surub (cazul chipsetului ce include GPU), fie cu "bureti" de cauciuc termoconductor elastic (asa am la laptopul meu), asadar se pot pune destul de usor tablite de cupru.
Ele sunt elastice in cazul de fata pt o singura directie , dar mai trebuie luata in calcul si a doua directie de dilatare intrucat atit cpu cit si gpu au acelasi radiator pus pa aceasi conducta de Cu care se dilata si ea.
Chestia cu placuta se poate face sigur cind traseele de caldura sint independente , dar in laptop nu prea sunt
Termalpadul siliconic permite preluarea acestor dilatari dar pierderea la transfer este mare poate depasi 15 grade
Crezi ca fabricantul nu adopta aceasta solutie? care de fapt este aplicata in cazul traseelor independente
Old 27.12.2013, 23:26   #14
bogdan
RPC Super Moderator

bogdan's Avatar

Quote:
Ele sunt elastice in cazul de fata pt o singura directie , dar mai trebuie luata in calcul si a doua directie de dilatare intrucat atit cpu cit si gpu au acelasi radiator pus pa aceasi conducta de Cu care se dilata si ea.
Hmmm.... Nu sunt sigur ca am inteles prea bine:
_prima directie de dilatare la care te referi ar fi cea in plan vertical (sus-jos) pentru care arcurile/lamelele sunt elastice
_cea de-a doua directie de dilatare se refera la "alungirea" heatpipe-ului de cupru ? E, asta ar trebui sa fie mica, altfel ar fi imposibile prinderile in suruburi (e-adevarat, gaurile din lamelele de fixare sunt mai mari ca diametru decat cele ale suruburilor, asadar dilatarea e compensata de "jocul" dintre surub si gaura din lamela). Mda, chiar daca e mica, nu e chiar neglijabila ...
Quote:
Chestia cu placuta se poate face sigur cind traseele de caldura sint independente , dar in laptop nu prea sunt
Termalpadul siliconic permite preluarea acestor dilatari dar pierderea la transfer este mare poate depasi 15 grade
OK, deci te referi la dilatarea de "alungire" a heatpipe-ului de Cu, in situatia in care pe aceasi heatpipe sunt racite CPU + chipset iar in dreptul ambelor ai fixare cu suruburi (poza 3 din postarea initiala a lui COMAN). Da, insa chiar si aici ai un thermalpad siliconic (se vede in poza) pe chipset, asadar chiar daca pui o tabla de Cu pe pastila de Si apoi peste ea vine thermalpad-ul ar trebui sa fie totul OK cu conditia sa nu strangi excesiv suruburile lamelelor de fixare (practic, lamelele sa nu fie mult prea tensionate in plan vertical).
La mine situatia a fost un pic altfel, deoarece n-am fixare cu lamele & suruburi in dreptul chipset-ului: pozele 2 si 3 de aici asadar "scap mai usor" la faza cu preluarea dilatarii; evident, nici eu n-am renuntat la thermalpad-ul siliconic dintre tabla si heatsink (poza 4 si comentariul imediat dedesubt, tot aici).

In cazul GPU, asta e pe traseu oarecum independent, asadar aici am mers direct pe tabla de Cu intre pastila de Si si heatsink (in fine, si pe traseul asta mai e racirea memoriei video, asta ramane tot tabla Cu + pad-uri siliconice).

Quote:
Crezi ca fabricantul nu adopta aceasta solutie? care de fapt este aplicata in cazul traseelor independente
Sincer... nu stiu ce sa mai cred ! HP-ul meu l-am cumparat cu ~1000 euro, era asadar unul de clasa medie, m-as fi asteptat sa fie construit mai bine dpdv racire. Dar ... se pare ca goana pentru costuri de productie cat mai mici duce la neglijarea unor aspecte care cu siguranta n-ar scapa unor ingineri, da' ce te faci daca cel ce decide se ia nu dupa ingineri ci dupa contabili .... Neplacut lucru, mai ales ca nu era un model "low cost" de laptop. Bun, nu era nici pro/business sau ultra performance, dar nici o petarda care sa fie privita de fabricant ca un "consumabil" (nici asta nu-i OK, un laptop cat de ieftin ar fi el nu-i o discheta sau un ventilator...).
La capitolul asta de nemultumiri as trece:
_racirea extrem de proasta a GPU-ului (aici ar fi putut pune tablite de Cu, dar a fost mai ieftin fara - lucru care a dus la reballing sau aruncat la gunoi un numar mare de HP Pavilion-uri)
_folosirea unui heatpipe de Cu cu pereti extrem de subtiri (inertie termica foarte mica) pe care l-am rezolvat cositorind vergele de Cu peste care am "lipit" cu pasta termoconductoare "prapadenia" aia de heatpipe. Deh, si aici, dat fiind pretul cuprului, e mai ieftin sa pui teava cu pereti subtiri decat teava mai groasa. Cat castigi ca fabricant zgarcindu-te la asa ceva ? Mai nimic... Si totusi, HP asa au procedat.
Iata de ce nu mai prea am incredere in solutiile adoptate de fabricanti, nu ca n-ar fi in stare, ci ca se zgarcesc in mod inexplicabil. Probabil ca e OK la modele pro/business sau ultra performance, dar la restul ... vai si amar la low cost; extrem de neplacut la medium ...
Old 28.12.2013, 09:33   #15
ciine
RPC Gold Member

ciine's Avatar

Bogdane , trebuie sa realizezi ca in laptopuri solutiile sunt de compromis.
Ai inteles bine ce am spus, dilatarile atit pe cipuri cit si pe heatpipe trebuie compensate cumva , iar cind CPU si GPU sunt pe aceasi heatpipe lucrurile se complicain a folosii contact direct pe Cu .
Fabricatul este inclinat sa adopte acesta solutie de racire comuna din mai multe motive si anume spatiu constructiv, economie de materiale , cit si economie hard si soft, intrucat racirea se face in functie de senzorii de pe CPU iar cei de pe GPU nu mai sunt luati in calcul.
Acest lucru strica oarecum socoteala utilizatorului , mai ales daca ai de a face cu heatpipe-uri complet separate puse pe acelasi radiator cu un singur ventilator , cind poti sa obtii temperaturi extreme pe GPU si sistemul tau de racire sa nu functioneze intrucat este corelat numai cu temperatura de pe CPU care bineinteles nu se sincronizeaza tot timpul in resurse si sarcini cu GPU.
Termal padul siliconic in racirea comuna , este de preferat pt compensarea acestor dilatari , dar se pierde enorm de mult la transferul termic (chiar si 20-25grade) si GPU este profund stresat termic, solutia cu contactul prin tabla de Cu este de preferat , dar trebuie corect aplicata , la care se mai adauga un transfer eficient al caldurii de la GPU la CPU pt motivul expus mai sus.

Personal m-am confruntat cu acesta problema intr-un laptop Amilo M3848 cu placa grafica pe mmx si care avea o racire deficitara din cauza celor expuse mai sus , unde aveam cazuri in care gpu era la 100 grade si cpu statea la 38 grade iar ventilatorul nu functiona.

Am rezolvat problema , prin contact direct prin tabla de Cu si pasta termica la GPU (pt memoria si sursele de alimentare am pastrat termalpadul siliconic), marirea capacitatii de transfer prin aductia de masa de Cu pe heatpipe, (exact ca la tine), dar ci crearea unei punti de transfer termic intre heatpipe-ul de la gpu la cpu, lucru ce a rezolvat pornirea ventilatorului indiferent de incarcarea procesorului (practic gpu incalzea cpu si declansa ventilatorul).
Prinderea pe GPU am facut-o elastic prin suruburi cu arc tensionat , exact cum se practica pt procesor, astfel incit radiatorul sa stea lipit de GPU dar sa-l poti misca relativ usor cu mana cca 0,5-1mm pe cele doua axe. Am obtinut astfel un ecart de temperatura de maxim 20 grade la extreme intre GPU si CPU, foarte multumitor pt mine
bogdan (29.12.2013)
Old 29.12.2013, 20:41   #16
bogdan
RPC Super Moderator

bogdan's Avatar

In situatia descrisa de tine, 20 grade diferenta intre CPU si GPU e deja excelent ! N-am patit asa ceva (cred ca as fi facut "ca trenu'-n gara"...) sa am GPU la 100 C si ventilatorul sa fie oprit sau sa stea la turatie redusa.
Intr-adevar, se poate si mai rau decat ce-am avut eu la HP-ul meu
ciine (30.12.2013)
Reply

Bookmarks

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools

Posting Rules