Romanian PC Forum Sabitech Media - web design, gazduire web, promovare, seo, logo design si branding

Go Back   Romanian PC Forum > Forum General > Webmaster's Section > SEO (Search Engine Optimization)

SEO (Search Engine Optimization) Discutii legate de motoarele de cautare, solutii si tehnici de optimizare, bots si altele...

Reply

Thread Tools
Old 10.02.2011, 00:00   #1
Zuzuitu'
RPC Gold Member

Zuzuitu''s Avatar

Send a message via Yahoo to Zuzuitu'
Post Principalii pasi pentru promovarea si optimizarea site-ul tau !

Promovarea si optimizarea unui site este un proces de durata si depinde de multi factori. Tehnicile de promovare si optimizare SEO difera de la site la site si trebuie facute constant. Si nu uitati, concurenta nu doarme !

Optimizarea unui site pentru motoarele de cautare este o inventie nefericita si fara foarte mult succes deoarece nu cunoaste nimeni algoritmul dupa care este clasat un site, ceea ce face ca SEO sa devina o activitate fara sfarsit. Optimizarea SEO a site-ului se face dupa niste reguli recomandate de motoarele de cautare, reguli ce urmaresc imbunatatirea acelor elemente ce sunt necesare algoritmilor de cautare.

Optimizarea SEO este compusa din doua parti principale: SEO on page si SEO off page. Cele doua componente sunt obligatorii pentru a obtine o pozitionare cat mai buna in Google.

Optimizarea on-page se realizeaza la nivel de continut metataguri, structura body, si la nivel de continut site astfel incat acesta sa fie indexat pe o pozitie cat mai buna de catre Google. Optimizarea on-page este de doua tipuri: optimizarea la nivel de cod sursa si optimizarea la nivel de continut.

Optimizarea codului sursa inseamna optimizarea codurilor HTML si CSS ale paginilor astfel incat sa se reduca dimensiunea paginilor si sa fie respectate regulile cerute de algoritmul motoarelor de cautare. Optimizarea se realizeaza la nivel de metataguri, imagini, link-uri si numar de elemente cu continut activ.

Optimizarea continutului se refera la crearea unei densitati optime a cuvantului cheie, utilizarea tag-urilor H1-H6, dimensiunea paginilor si mentinerea numarului link-urilor intr-o limita acceptata de motoarele de cautare.

Prin optimizarea off-page se urmareste cresterea numarului de link-uri externe cu directionare spre site. De ce sunt importante aceste backlink-uri? Pentru ca ajuta paginile site-ului sa obtina un pagerank mai bun, si sa fie indexate mai bine de catre motoarele de cautare.

Modul de obtinere al acestor backlink-uri este prin inscrierea site-ului in directoare web specializate: directoare de site-uri web, forum-uri de discutii, directoare de business to business, directoare de articole, anunturi, retele sociale.

In crearea unui site trebuiesc respectate urmatoarele etape:

1.Stabilirea profilului site-ului si a unei grupe principale de cuvinte cheie si este foarte bine ca url-ul siteului sa coincida cu aceste cuvinte cheie.

2.In functie de cuvintele cheie stabilite se studiaza concurenta de pe internet pe acele cuvinte cheie. In stabilirea concurentei trebuie sa se tina cont de: numarul de site-uri concurente pe acele cuvinte si calitatea acestor site-uri, numarul de directoare web in care sunt inscrise aceste site-uri si calitatea lor.

3.Dupa ce s-a stabilit pe ce cuvinte vrem sa mergem in primele pagini si cu cine ne concuram se trece la conceperea structurii arborescente a site-ului. In conceperea acestei structuri este bine ca numele paginilor si url-ul acestora sa contina cuvintele cheie propuse.

4.Se stabileste formatul site-ului. Daca concurenta este mica si de slaba calitate putem opta pentru orice varianta: flash, joomla, etc. Daca concurenta este serioasa trebuia sa ne indreptam cat mai mult catre html. Este foarte important sa se analizeze la site-urile concurente nr. de backlink-uri iar la site-ul pe care il cream trebuie sa avem mai multe backlink-uri decat au concurenti.

5.Se pregatesc textele pentru site. Cuvintele cheie pe care dorim sa fie gasit site-ul pe internet trebuie sa aiba o concentratie in continutul site-ului de 2,5 – 4 % In functie de acest procentaj trebuie ajustate textele pentru fiecare sectiune a site-ului astfel incat cuvintele folosite in numele sectiunii sa se regaseasca si in meta sectiunii respective si sa respecte si concentratia de cuvinte din continut.

Trebuie sa ne asiguram ca textele si foto din site nu sunt luate din alte site-uri, tot continutul site-ului trebuie sa fie original si in nici un caz copiat de pe alte site-uri. Cazurile de continut similar (plagiat) sunt sanctionate de catre roboti motoarelor de cautare. Deci titlul unei pagini trebuie sa corespunda cu url-ul acesteia, cu meta creeata si cu, cuvintele cheie predominante in continutul paginii. Tot la text este important sa folositi metode de marcare a cuvintelor cheie in continut: H1, H2, sublinieri, culori diferite, italic, marimi de font diferite.

6.Fotografiile folosite in site trebuie sa fie cat mai mici ca dimensiune in kb, sa aiba in sectiunea unde sunt plasate text care sa le insoteasca si obligatoriu sa se foloseasca alt textul .

7.Verificati ca fiecare sectiune a site-ului sa aiba meta proprie si meta sa fie completa.

8.Verificati cuvintele cheie din meta sa corespunda procentual in pagina.

9.Dupa ce ati terminat de introdus continutul site-ului asigurati-va ca acesta este valid CSS si XHTML

10.Daca totul pana aici este bine inseamna ca aveti un site bun si ca sa se dea si o nota de seriozitate ar trebui doar sa mai achizitionati si sa implementati un SSL

11.Ca sa promovati site-ul si sa obtineti numarul de backlink-uri dorit mai ramane doar sa il inscrieti in directoare web romanesti.

Nu trebuie sa aveti notiuni aprofundate de SEO pentru a face un site care sa fie bine cotat de motoarele de cautare, trebuie doar sa munciti la el. Succes

Daca imi voi mai aduce ceva aminte, notiuni de baza sau orice altceva, voi da reply si voi adauga. Enjoy !

PS: Daca doriti sa consultati un dictionar SEO pentru anumite cuvinte necunoscute voua, puteti intra aici: http://www.dictionarseo.com

Daca ai nevoie de ajutorul meu, nu ezita sa ma contactezi !
Zuzuitu' is offline   Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to Zuzuitu' For This Useful Post:
Alin99 (24.06.2012), XVanish (10.02.2011)
Old 10.02.2011, 18:38   #2
XVanish
RPC Administrator

XVanish's Avatar

Send a message via Yahoo to XVanish Send a message via Skype™ to XVanish
Default Re: Principalii pasi pentru promovarea si optimizarea site-ul tau !

Frumos inceput, felicitari. O sa il citesc maine tot si am sa vin cu argumente sau completari.

Foloseste Google si YouTube inainte de a pune intrebari stupide!
XVanish is offline   Reply With Quote
Old 27.03.2011, 23:39   #3
Alin99
RPC Gold Member

Alin99's Avatar

Notiuni simple...mass puternic in anunturi de orice fel online,o idee spam in messenger,mail si prin alte forumuri si...in maxim 3 saptamani site-l va fi in top 10,pe prima pagina in google, acuma...daca site-ul prezinta interes prin forma si continut si nu in ultimul rand va avea accesari zilnice putem spune ca avem un site optimizat perfect,daca nu....va fi inca un site aruncat in galaxia internetului pierdut printre alte mizerii si adus la lumina din cand in cand de vreun ratacit prin galaxie!

Cu alte cuvinte, sau in loc de happy end: un site trebuie optimizat permanent,trebuie mentinut cu informatii actuale si la zi,trebuie facut totul pentru al tine in top 100,altfel...munca depusa la realizarea lui e in van.
XVanish (28.03.2011), Zuzuitu' (28.03.2011)
Old 28.03.2011, 13:36   #4
XVanish
RPC Administrator

XVanish's Avatar

Da, asa este. Insa eu noi incercam sa atingem mai mult partea practica, partea de cod, optimizarile prin programare si prin diferite forme gen metataguri, cuvinte cheie, etc... promovarea directa este clara pentru toata lumea.

Daca ai idei si recomandari pe aceata idee te rog sa ni le prezinti.

Old 28.03.2011, 13:47   #5
Alin99
RPC Gold Member

Alin99's Avatar

A specificat @Zuzuitu' in ceea ce a scris,nu exista reteta minune! singurul lucru care face ca un site sa fie ok este nr. de vizualizari/accesari a site-ului cat si a paginilor acestuia, o regula nescrisa spune asa: daca vrei un site optimizat bine nu il face stufos, maxim 15-20 subpagini pe pagina principala si va fi ok., degeaba ai un site facut bine,cu gust,cu coduri de implementare pentru trafic cu tot ceea ce vrei daca...el nu este accesat sau nr de accesari zilnice este insuficient, conteaza ff mult si cuvintele keye introduse pentru cautare,in final orice ai face totul se rezuma la accesarile userilor cat si curiosilor, de ex: am mai multe site-uri,unul din ele are o vechime de 8 luni,abia de 1 luna e in top,are useri destui,accesari, dar..nu suficient, alt site creat acum 2-3 luni e in top google de 1 luna si sta acolo, nimic deosebit fata de precedentul,doar tags,cuvinte key formatul si structura ce le difera si bineinteles continutul, concluzia mea e aceasta:
Faceti-va un site cum trebuie,implementati orice e necesar pentru a avea trafic, in final va trebuie si un dram de noroc ca rezultatul sa fie pe masura asteptarilor!
Old 28.03.2011, 17:31   #6
XVanish
RPC Administrator

XVanish's Avatar

Da, asa e, insa eu zic ca secretul e undeva la mijloc. In fuctie de profilul site-ului, de continutul acestuia si de target-ul pe care il urmareste, faci un studiu pe baza acestor aspecte si deja stii, in mare, ce este binevenit si ce nu pentru a facilita optimizarea si promovarea constanta a acestuia. Hai sa trecem la ceva concret, da-mi un exemplu dintre proiectele mentionate de tine, ce metataguri ai folosit, ce optimizari, ce promovare (online si offline) s-a facut pt el, la fel si pt continut, insite, offsite s cam tot ce crezi ca a ajutat la lansarea si mentinerea lui in mediul online. Cred ca e mai bine sa discutam pe cazuri concrete, o sa incep si eu sa prezint un proiect de acest gen... ma mai gandesc care... probabil unul cu rezultate mai slabe ca sa ne ajute sa depistam problema... e o idee, mai vedem. Important e sa discutam pe ceva concret.

The Following User Says Thank You to XVanish For This Useful Post:
Alin99 (28.03.2011)
Old 28.03.2011, 18:03   #7
Alin99
RPC Gold Member

Alin99's Avatar

Nu e mare lucru de spus,principiul e videochat-ul si tot ce tine de munca de acasa fara intermediari, in afara de anunturi online in diverse centre universitare si un pic de spam nu sa folosit mare lucru ,tags-urile obisnuite, cert e ca este accesat din plin chiar daca nu are multi useri, partial este inchis,pentru vizualizarea unor subforumuri necesita inscriere:

http://spaniolul.byethost11.com/

PS! stiu ce primesc,asa ca oricum iti multumesc anticipat!

---------- Post added at 19:03 ---------- Previous post was at 19:00 ----------

PS2! creatie 100% a mea,nu forum gratuit ori altceva!
Old 28.03.2011, 18:35   #8
XVanish
RPC Administrator

XVanish's Avatar

Ah, tu erai... noh bine, in cazul asta m-am lamurit...

Noi discutam aici de programare web, de cod curat scris de la zero, nu de platforme de forum sau de alt gen care au deja implementate optimizarile lor, fiecare in felul ei.

Zuzuitu' (28.03.2011)
Old 28.03.2011, 18:45   #9
Alin99
RPC Gold Member

Alin99's Avatar

Forumul e phpbb,urcat de mine pe server si configurat pas cu pas si cozmetizat,am muncit mult la el dar acum e ok!
Old 29.03.2011, 00:01   #10
Zuzuitu'
RPC Gold Member

Zuzuitu''s Avatar

Send a message via Yahoo to Zuzuitu'

Quote:
Originally Posted by Alinas View Post
Forumul e phpbb,urcat de mine pe server si configurat pas cu pas si cozmetizat,am muncit mult la el dar acum e ok!
Cum zicea si colegul meu mai sus, noi nu ne referim aici in codul open-source, ci in codul folosit si scris 90% de tine.

Daca ai nevoie de ajutorul meu, nu ezita sa ma contactezi !
Zuzuitu' is offline   Reply With Quote
The Following User Says Thank You to Zuzuitu' For This Useful Post:
XVanish (29.03.2011)
Old 29.03.2011, 00:25   #11
Alin99
RPC Gold Member

Alin99's Avatar

Am inteles,sunt inca la inceput,invat pe parcurs!
Old 16.07.2011, 10:16   #12
micsunicu
RPC Member

in sfarsit un thread de SEO cu informatii pertinente si sfaturi utile, felicitari !
Site-ul meu are o platforma de e-commerce special creata, cuvintele cheie si meta-urile sunt puse bine, insa nu reusesc sa inteleg de ce nu creste in cautari si accesari. Anumite produse apar in prima pagina Google, multe altele nu.

La momentul cand am schimbat platforma site-ului (sfarsitul anului trecut) am vazut o crestere spectaculoasa de accesari (cu aproape 80% mai mute accesari in ianuarie decat inainte). Incepand din februarie 2011 a revenit la media anterioara si de atunci e intr-o usoara scadere de la luna la luna. Intr-adevar.. SEO off-site nu am facut, abia acum incep sa realizez importanta lui si o sa aplic imediat sfaturile de aici.

Multumesc baieti.

P.S. sper sa nu fiu penalizat ca am pus link catre site - ma gandeam ca poate e curios cineva sa se uite in source code pe vreo pagina si mai sare cu vreun sfat
Alin99 (16.07.2011), XVanish (03.08.2011)
Old 03.08.2011, 23:06   #13
XVanish
RPC Administrator

XVanish's Avatar

Da, sunt multe de discutat pe tema asta si sincer chiar as dori sa dezvoltam topicul acesta insa mie nu prea imi permite timpul. Cand spui SEO adevarat spui luni de zile de munca si studiu, teste de eficientizare, studiul pietei, concurentei, profilului tau si multe multe altele.. si doar apoi incepi sa aplici metodele care ti se potrivesc, ma rog, care ar da rezultatul cel mai dorit pentru cazul tau.

Oricum, ce a postat Zuzuitu' e un "ghid" bun, care se poate dezvolta foarte mult insa deocamdata vad ca suntem putini pe acest forum care se ocupa si se pricep cat de cat la SEO, promovari si optimizari, etc.

Old 09.08.2011, 14:37   #14
micsunicu
RPC Member

Am inceout si eu sa m pricep nitel, dar mai am multe de invatat. Inca 2 intrebari, va rog:
1. cate baclinkuri sa creez pe zi ? Am inceput sa ma inscriu in toate directoarele pe care le prind, consider si un serviciu cumparat special pt a-ti face backlinkuri automat dar... am vazut si pareri cum ca nu e bine sa vada oogle prea multe linkuri catre site-ul tau apartue intr-un rastimp scurt ... Asa o fi ?
2. Ce program sau metoda sa folosesc pt identificarea celor mai bune cuvinte cheie pt domeniul meu si sa-mi arate, evental, si concurenta lor pe piata?
Old 09.08.2011, 15:33   #15
XVanish
RPC Administrator

XVanish's Avatar

Din cate stiu eu nu exista un numar exact de backlink-uri, difera de la proiect la proiect si in general se testeaza in timp efectul acestora in motoarele de cautare. Ideea e ca Google spre exemplu detecteaza site-urile care sunt duse la extrem pe partea asta, ca si cum sunt spam-urile deci nu e bine sa intreci masura pentru ca vei avea de pierdut. Ca si parere strict personala, cred ca maxim 2-3 link-uri/backlink-uri per pagina sunt suficiente (pagini cu continut divers si mult, nu pagini simple cu cateva randuri de text, un singur subiect pe pagina) si niciodata sa nu vina de pe acelasi site extern... Nu sunt expert SEO deci nu ma pot pronunta 100%.

Referitor la cuvintele cheie te poti orienta dintr-un dictionar online de cuvinte cheie, cum este http://www.dictionarseo.com/. Studiezi de-acolo cuvintele pentru domeniul tau, ceea ce cauti, si vezi care sunt mai relevante. Mi se pare ca vei gasi pe net site-uri care iti raporteaza eficienta cuvintelor cheie insa nu stiu in ce masura sunt de luat in calcul. EU personal ma ghidez in mare parte dupa eficienta cuvintelor cheie din campaniile platite Google... panoul lor de control ofera multe statistici pentru cuvinte cheie, pe zone si pe mai multe criterii... insa asta inseamna bani si analize in timp, cel putin 2 luni.

Concurenta pe piata a anumitor cuvinte cheie nu stiu nici eu daca exista ceva care sa te ajute in acest sens... in general se face un studiu de caz mai complex in care se studiaza, manual, online, care sunt concurentii majori, cum sunt optimizati acestia, ce cuvinte cheie folosesc, ce campanii de publicitate aplica si multe altele... doar in functie de toate acestea laolalta poti sa-ti faci o idee despre concurenta. Bineinteles tinand cont in mare parte de continutul acelui site, al concurentei si nu in ultimul rand de numele domeniului sau, care conteaza foarte mult la promovare, mai ales daca e format dintr-un cuvant cheie folosit la promovare.

SEO nu e usor... eu nu practic foarte des si nu sunt expert insa nu stiu sa fie ceva automatizat, online, care sa te ajute din 2-3 clicuri sa aflii rezultatele pe care le vrei tu. Poate exista... poate are cineva mai multe detalii in privinta asta, date concrete.

Last edited by XVanish; 09.08.2011 at 15:37.
Old 10.08.2011, 11:05   #16
micsunicu
RPC Member

Eu am un mic avantaj in faptul ca am folosit de-a lungul timpului de multe ori addwords, deci am statisticile deja pt cele mai cautate cuvinte cheie.

Fiecare pagina de produs e bine reprezentata prin cuvinte cheie care reflecta produsul respectiv, din acest punct de vedere nu imi fac griji prea mari. Insa, marea mea problema ramane SEO offsite, de care ma ocup frenetic in fiecare zi incercand totusi sa nu exagerez. Si da, exista multe servicii platite pe internet care iti pot crea orice de la backlinkuri la cate Google +1 vrei sa ai pe fiecare pagina a site-ului. Insa cu cat citesc mai mult cu atat ma conving ca cel mai bine e sa fac totul legal astfel incat sa nu ma penalizeze vreodata google.

Multumesc din nou pentru sfaturi.
Old 10.08.2011, 23:59   #17
XVanish
RPC Administrator

XVanish's Avatar

Da, e clar ca white SEO e cel mai indicat. E mai dificil pe termen lung, si mai mult de munca, insa rezultatele sunt pozitive si fara belele pe viitor. Se poate si black SEO insa trebuie sa te stii si nah... risti cam mult, parerea mea.

Old 25.08.2011, 10:07   #18
micsunicu
RPC Member

Postez tot aici ca nu stiu unde in alta parte sa intreb
Am facut o noua pagina in site-ul meu, Service GSM (deocamdata e goala). Am cautat cu ajutorul google adwords cuvintele cheie cele mai reprezentative pt acest domeniu, am gasit cateva foarte cautate si cu concurenta slaba - medie.

Dilema este la numarul de cuvinte cheie pe care sa-l folosesc. Unii spun ca trebuie sa fie un singur cuvant cheie pe o pagina, care sa se repete in titlu, continut, etc. Altii (si am studiat o gramada de pagini) folosesc pana si vreo 30 de cuvinte cheie declarate pe o singura pagina... normal ca nu sunt indexati bine pt toate dar nici nu-i afecteaza in vreun fel din moment ce apar in prima pagina la cautari.

Exista un numar mediu sau recomandat de cuvinte cheie care sa fie folosite pe o singura pagina ?
Old 25.08.2011, 11:00   #19
XVanish
RPC Administrator

XVanish's Avatar

Numarul cuvintelor cheie per pagina difera in functie de mai multi factori. Trebuie sa faci o analiza de continut, o analiza a concurentilor care folosesc aceleasi cuvinte cheie, acelasi domeniu de activitate, sa vezi pe ce se axeaza ei si ce avantaje ai putea avea tu fata de ei, optimizari extra. In general se folosesc tag-uri unde poti folosi mai multe "cuvinte cheie" cum sunt acele tag clouds. La continut simplu, per pagina, nu iti recomand mai mult de 5 cuvinte cheie... presupunand deex ca ai un shop, iar la fiecar produs ai cateva cuvinte cheie pentru acel produs. Totodata consideram ca acele cuvinte cheie sunt folosite aleatoriu atat in titlul produsului cat si in continutul paginii la descrierea produsului sau altundeva. Discutand de 3-5 cuvinte cheie per pagina in continut e indicat ca macar un cuvant cheie (fraza care contine acel cuvant cheie) sa aibe si un link. Acele cuvinte cheie ar trebui sa fie si in metatagurile paginii curente, in head <meta keywords=""/>. Nu conteaza ca ai produse asemanatoare si folosesti aproape aceleasi cuvinte cheie la acele produse.

In princiupiu nu stiu sa existe o regula exacta insa eu as proceda asa:
(5 cuvinte cheie per pagina unui produs)
- toate 5 in meta
- 1 cuvant cheie in titlul produsului
- 3-4 cuvinte cheie in continutul produsului - la descriere, la specificatiile tehnice, unde este posibil
- toate 5 cuvintele ca si tag-uri la final de pagina/produs
- un tag cloud cu toate tagurile din magazin - pe prima pagina sau pe cele principale

Asa as proceda eu.. insa depinde de la caz la caz... e foarte probabil sa nu aplic aceasta regula, chiar daca e un magazin online asa cum vrei si tu sa faci. Avantajul la magazine e ca ai foarte multe produse/pagini si poti folosi foarte multe cuvinte cheie, per total, in magazin. Dar la un singur produs eu nu as folosi mai mult de 5. In pagina principala (acasa, home page), in meta, eu folosesc intre 10 si 15 cuvinte cheie, ordonate dupa importanta lor. Fiind vorba de un magazin online ar fi bine ca acele cuvinte din meta sa se schimbe automat in functie de produsele pe care le afisezi initial pe prima pagina... se practica afisarea ofertelor speciale, promotiilor, etc. Dar primele cuvinte cheie din aceasta pagina ar trebui sa fie cele ale site-ului... adica ar trebui sa ai 3-5 cuvinte cheie generale, care le folosesti in paginile care nu au produse, cuvinte care reprezinta doar shop-ul in sine, domeniul de activitate, gama de produse, etc... de la caz la caz.

Cam asta cred ca ar fi... e posibil ca altii sa aibe alte pareri.. poate Zuzuitu' stie mai multe...

Alin99 (25.08.2011)
Reply

Bookmarks

Tags
primii pasi in seo , promovare site , promovare web

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools

Posting Rules